Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa: Grădiniţa cu Program Normal Nr. 7 Bistriţa


Institutor: Ionela Camelia Lazea
Grupa: Mică

Domeniul experienţial: Domeniul estetic şi creativ (DEC)


Tema de studiu: Când / cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: Toamna – aspecte
Tema activităţii: Frunze de toamnă
Categoria de activitate: Activitate practică
Mijloc de realizare: Lipire

Scop:
S1 – formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrări;
S2 – stimularea creativităţii prin arte plastice.
Obiective operaţionale:
O1 – să analizeze şi să descrie frunzele cu părţile componente;
O2 – să observe culorile frunzelor;
O3 – să precizeze culorile frunzelor corect;
O4 – să folosească hârtie creponată în culori adecvate pentru realizarea corectă a lucrărilor;
O5 – să folosească corect uneltele de lucru;
O6 – să păstreze curăţenia la locul de lucru;
O7 – să respecte conturul frunzei, lipind bucăţelele de hârtie in interiorul conturului;
O8 – să participe cu interes la activitate.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca independentă,
discuţia colectivă
Mijloace didactice: imagini ilustrând anotimpul toamna, zâna Toamna, materiale naturale: frunze
uscate şi colorate de toamnă, fişă de lucru (frunza de toamnă), lipici, hârtie creponată de diverse
culori, şerveţele umede.
Bibliografie:
- Metodica predării activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii
MOMENTELE STRATEGII
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII EVALUARE
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
1. Moment Se amenajează grupa cu materiale din natură necesare bunei desfăşurării
organizatoric activităţii.
2. Reactualizarea Copiii participă activitate, urmând o discuţie despre aspectele caracteristice Observaţia Se urmăreşte
cunoştinţelor toamnei: temperatură, evenimente din natură, reacţia animalelor, a plantelor la Conversaţia corectitudinea
anterior dobândite scăderea temperaturii. Discuţia colectivă răspunsurilor.
3. Captarea atenţiei Copiii ascultă o poveste care scoate în evidenţă paleta largă de culori în care Povestirea Urmăresc cu atenţie
se îmbracă natura. explicaţiile date
În grupă sunt expuse imaginile care ilustrează conţinutul imagini din natură în Conversaţia
anotimpul toamna.
4. Anunţarea temei Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Conversaţia Urmăresc cu atenţie
şi a obiectivelor Toamnei şi la conţinutul coşului adus de ea, anunţându-se astfel tema activităţii. explicaţiile date
5. Prezentarea Se prezintă copiilor sarcinile specifice activităţii. Conversaţia Urmăresc cu atenţie
optimă a Copiii intuiesc materialele necesare pentru realizarea activităţii, ascultă Explicaţia explicaţiile date
cerinţele educatoarei şi sarcinile ce trebuie îndeplinite; fiecare copil se aşează şi
conţinutului
observă materialele.
6. Obţinerea Copiii, folosindu-se de lipici solid şi de hârtie creponată, rezolvă fişa de lucru Demonstraţia Se urmăreşte
performanţelor individuală, urmând indicaţiile educatoarei şi nedepăşind conturul frunzei. Explicaţia executarea corectă a
Munca individuală sarcinilor de lucru
7. Evaluarea Zâna Toamnă apreciază activitatea desfăşurată de copii şi le dă drept Conversaţia Se analizează şi se
performanţelor recompensă ecusoane în culorile toamnei. Discuţia colectivă apreciază
Lucrările vor face obiectul unei expoziţii dedicate Zânei Toamna activitatea copiilor
8. Încheierea Aşezaţi în semicerc, copiii cântă cântece despre toamnă şi recită poezii pentru
activităţii a-i mulţumi Zânei Toamnă pentru darurile primite.

S-ar putea să vă placă și