Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Şcoala Gimnazială Greci


EDUCATOARE: Profesor înv. primar şi preşc. Sevastin Jenica
NIVEL I: Grupa mică
TEMA DE STUDIU: „Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ?”
TEMA PROIECT: „Îmi place să călătoresc”
SUBTEMA: „La plimbare cu vaporul”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Ne jucăm pe Mickey Mouse îl ajutăm!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată pe o zi :ALA-ADP-ADE(DS-DOS-ALA2)
DURATA:o zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII

I: Activitate de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineaţă: Cu ce ţi-ar plăcea să călătoreşti? Învăţăm cum să ne comportăm în mijloacele de transport în comun.
Rutine: Primirea copiilor, gimnastica de înviorare, deprinderi de igienă personală, servirea mesei
Tranziţii : cântec „Trenuleţul” ,joc de mişcare „Avionul”

II: Activităţi liber alese (ALA)


ALA 1: ARTĂ: „Cărticica cu mijloace de transport”-desen în contur
CONSTRUCŢII: „Un garaj pentru maşina familiei mele”
JOC DE MASĂ: „Mijloace de transport – puzzle”
ALA 2: Joc de mişcare : „O maşinuţă se tot plimbă”

III: Activitate integrată: Ne jucăm pe Mickey Mouse îl ajutăm!(joc didactic+aplicaţie)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor referitoare la mijloacele de transport
 Dezvoltarea gustului estetic, a imaginaţiei, creativităţii şi îndemânării;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE ŞI STRATEGII DIDACTICE :
ADP
Întâlnirea de dimineaţă: “ Cu ce ţi-ar plăcea să călătoreşti?”; “Învăţăm cum să ne comportăm în mijloacele de transport în
comun”

Obiective operaţionale:
 Sǎ utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
 Sǎ identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp);
 Să comunice impresii şi idei referitoare la tema propusă;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia;
Mijloace şi materiale didactice: calendarul naturii,imagini cu mijloace de transport
Forma de organizare: frontal
Tranziţii: joc de mişcare “Avion cu motor”, cântec „Trenuleţul muzical”
Rutine: primirea copiilor,gimnastica de înviorare, deprinderi de igienă personală, servirea mesei

ALA1:
Arta:
Tema :”Cărticica cu mijloace de transport”
Obiective operaţionale:
 să coloreze mijlocul de transport preferat;
 să respecte conturul dat;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,
Mijloace şi materiale : fişe cu imagini –mijloace de transport

Joc de masă:
Tema : „Mijloace de transport”
Obiective operaţionale:
- să aranjeze corect piesele jocului de puzzle în funcţie de imaginea prezentată;
-să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia
Mijloace şi materiale: puzzle-mijloace de transport
Construcţii
Tema :,, Un garaj pentru maşina familiei mele”
Obiective operaţionale:
 să realizeze construcţiile respectând tema data.
 să interacţioneze cu ceilalţi copii în cadrul jocului pentru a realiza tema
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia , exerciţiul.
Material didactic: cuburi de construcţie ; maşini

Joc distractiv: “O maşinuţă se tot plimbă!”


Obiective operaţionale:
 să se orienteze rapid în spaţiul de joc;
 să respecte regulile enunţate de educatoare;
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, jocul;

ADE (DS, DOS ALA II)


Obiective cognitive şi de limbaj
 să denumească mijloacele de transport pe baza imaginilor / siluetelor,
 să formeze grupe de obiecte după o anumită însuşire – forma;
 să asocieze corect cifra la cantitate şi invers
 să răspundă la ghicitori;
 să realizeze lucrari practice, valorificand deprinderile însusite;
Obiective socio-afective:
 respectarea regulilor jocului
 aprecierea lucrării proprii,cât şi lucrările celorlalţi copii;
 participarea activă şi afectivă la desfăşurarea activităţii, manifestându-se liber, creativ.
Obiective psiho-motrice :
 să execute mişcările sugerate de textul cântecelor
 să plaseze mijlocul de transport în spaţiul corespunzător după criteriul locului pe unde circula;

SARCINA DIDACTICĂ:
Recunoaşterea şi denumirea mijloacelor de transport terestre, amplasarea lor în mediul în care circulă, intuirea răspunsului corect a
ghicitorilor formulate de educatoare şi completarea piramidei , gruparea mijloacelor de transport după formă, asocierea cifrei la
cantitate, realizarea tabloului
REGULI DE JOC: :
primul obstacol :copilul numit de Mickey Mouse sărind într-un picior extrage o silueta a unui mijloc de transport , o denumeşte şi o
aşează pe tablou ; răspunsurile corecte vor fi aplaudate
al doilea obstacol : câte un copil vine extrage un plic ascuns sub pod şi rezolvă sarcina,
al treilea obstacol: răspund la ghicitori şi completează piramida mijloacelor de transport
al patrulea obstacol: realizează tablouri pentru prietenii lui Mickey Mouse

ELEMENTE DE JOC:
Surpriza, aplauze, mânuirea materialului; versuri “Un obstacol am trecut /Tare mult ne-a mai plăcut/ Altul ne aşteaptă-acum/ Să
plecăm iarăşi la drum”sau “ Prin joc şi voie bună/ Călătorim cu Mickey Mouse împreună”

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda piramidei , jocul didactic ; turul galeriei
Material didactic: silueta lui Mickey Mouse , planşă cu obstacolele pe unde va trece acesta ; siluete de mijloace de transport, plicuri
cu jetoane şi ghicitori , planşă cu piramida, plicuri cu fişe A4 cifre, planşe cu modele pentru activitatea practică , creioane colorate ,
stimulente, bomboane
Forma de organizare : frontal, individual şi pe grupe

BIBLIOGRAFIE
M.E.C. ,,Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”;2009
M.Ed.C.T. ,,Curriculum pentru invatamant prescolar”, 2008;
Culea, Laurentiu Grama, Angela Filofteia - ,,Activitatea integrate din gradinita”, Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul
prescolar, Ed. Publishing House, 2008.
S. M. Cioflica, C. Lazăr, E. Ilie, C. Marta, G. Berbeceanu, N. Mignea- Guga, Ziua bună începe la Întălnirea de dimineaţă, ed.
Tehnoart, 2010;
S. Breben, E. Gongea, G. Ruin, M. Fulga, Metode interactive de grup- ghid metodic,editura Arves, 2002;

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii se vor aşeză în cerc şi se vor saluta cu „Bună dimineaţa mici călători!”
Prezenţa: Câţi ursuleţi nu călătoresc azi cu noi?
Educatoarea rosteşte versurile:”Toţi ursuleţii au venit? / Toţi ursuleţii sunt aici?
Cine, cine e aici? / Cine cine nu-i aici?”
Copiii sunt strigaţi pe nume , iar aceştia, după ce răspund Prezent îşi aşează poza pe panoul pentru prezenţă.
Calendarul naturii: “ Ne permite azi vremea să călătorim?”
Copii sunt invitaţi să îşi îndrepte privirile spre calendarul naturii. Se vor stabili împreună, cu ajutorul unor întrebări ajutătoare,
ziua, starea vremii, anotimpul, îmbrăcămintea adecvată anotimpului. Calendarul naturii va fi completat de către copii, cu ajutorul
pieselor componente.
Activitatea de grup:
Copiii vor fi antrenaţi în desfăşurarea unui joc de grup: “Cu ce ne place să călătorim?”. “Pentru că am stabilit că vremea ne
permite să călătorim, haideţi să vedem acum cu ce vă place să călătoriţi!”. Copiii sunt aşezaţi în cerc, iar educatoarea se află în
centrul lor. Aceasta aruncă mingea către unul dintre copiii, întrebându-l cu ce îi place să călătorească. Copilul prinde mingea ,
răspunde la întrebare. Va pasa mingea altui copil, întrebându-l acelaşi lucru. Jocul se termină când toţi copiii au pasat mingea
călătoare. Înainte de a începe jocul, se vor explica şi demonstra regulile jocului, pentru ca toţi copiii sâ înţeleagă modul de desfăşurare
a jocului.
Noutatea zilei:
“Azi avem un invitat surpriză Mickey Mouse care a adus o scrisoare . Educatoarea citeşte scrisoarea din care află rugămintea
acestuia”

Dragi copii,
Am aflat că vă place să călătoriţi şi de aceea vă rog să mă ajutaţi să ajung la prietenii mei care mă aşteaptă. De aceea vă invit să
călătorim împreună . .Sunt sigur că aventura noastra va fi plină de surprize. Vă mulţumesc!
“Prin joc şi voie bună
Călătorim cu Mickey Mouse împreună!”
Copiii vor primi ecusoane cu diferite mijloace de transport şi locomoţie (terestre, nautice, aeriene), pe baza cărora se va realiza
împărţirea copiilor pe centre de interes.
Dar, pentru a putea “lucra” bine, mai întâi trebuie să ne înviorăm, haideţi la gimnastică!

Tranziţie: exerciţii de mişcare pe versurile:


„Ca să fiu şofer voinic /Fac gimnastică de mic/Merg în pas alergător
Apoi sar într-un picior,/Mă opresc, respir uşor/Întind braţele să zbor
Ăsta-i doar un început!/Ia priviţi cât am crescut!”
Activităţi liber alese 1: Copiii îşi vor alege sectorul la care vor să lucreze – Artă. , Construcţii sau Joc de masă ; le voi reaminti că
pot lucra, pe rând, la fiecare sector. Le voi explica sarcinile pe care le au de rezolvat şi îi voi ajuta acolo unde este necesar.
Tranziţie: joc de mişcare “ Avion cu motor”
Rutină: Deprinderi de igienă personală; Servirea gustării
Activităţi pe domenii experienţiale: desfăşurarea jocului didactic“Ne jucăm pe Mickey Mouse îl ajutăm!”

Tranziţie: Exerciţii de mişcare: „Bat din palme – clap-clap-clap


Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi de joc ne pregătim”
Activităţi liber alese 2: Joc distractiv: “O maşinuţă se tot plimbă”

Încheierea activităţii: Voi face aprecieri verbale asupra modului în care au lucrat şi vor primi dulciuri în semn de recunoştinţă de la
Mickey Mouse

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


EVENIMENTUL CONŢINUTUL
Metode şi Materiale Forme Instrumente Indicatori
ŞTIINŢIFIC
procedee didactice de
DIDACTIC
organizare
Moment Asigurarea condiţiilor necesare bunei conversaţia,
organizatoric desfăşurări a activităţii: aerisirea sălii de demonstraţia observarea plasează
grupă, aşezarea mobilierului, pregătirea Minge comporta- corect
materialului mentului elementele
Intalnirea de dimineata:” Cu ce ne place Mickey frontal copiilor
să călătorim?”. Mouse
Salutul:”Buna dimineata, calator...!” Calenda-
Prezenta: „Cine nu se joaca azi cu rul naturii
noi?”Calendarul naturii:”Cum este Siluete cu
vremea în calatorie?” mijloace
Noutatea zilei : Mickey Mouse îi roagă să-l de
ajute să ajungă la prietenii săi. transport
Educatoarea citeşte scrisoarea lui Mickey
Captarea Mouse conversaţia Scrisoarea Observarea
Atenţiei Astăzi „Prin joc şi voie bună /Vom călători frontal comporta-
cu Mickey Mouse împreună/ Şi-l vom ajuta explicaţia mentului
la prietenii lui să ajungă” astfel îl vom ajuta copiilor
Anunţarea temei să recunoască mijloace de transport,să
şi a obiectivelor grupeze obiecte după formă, să numere şi să
asocieze cifra corespunzătoare grupei, să
răspundă la ghicitori, să realizeze tablouri
pentru prietenii lui .

Tranziţie: Trenuleţul –cântec

ALA 1
Le voi prezenta copiilor centrele de
activitate, sarcinile specifice fiecărei zone, fişe cu,
materialele folosite imagini cu Evaluare Colorează
Dirijarea Centrul ARTĂ conversaţia mijloace pe grupe practică mijloace de
Învăţării Copiii vor colora în contur mijlocul de demonstraţia, de trans- transport
transport exerciţiul port, individual
Centrul CONSTRUCŢII exerciţiul creione Construiesc
Copiii vor construi garaje pentru maşini din colorate garaje
cuburi cuburi de
Centrul JOC DE MASĂ plastic Realizează
Copiii vor realiza puzzle cu mijloace de puzzle cu puzzle cu
transport mijloace mijloace de
Tranziţie: joc de mişcare “Avion cu motor” de transport
Rutine : (deprinderi de igienă personală; transport
servirea mesei)
Dragii mei ursuleţi,
În bărcuţe vă urcaţi
Şi spre baie să plecaţi
Mâinile să vă spălţi
Căci trebuie să mâncaţi.
– aşezaţi în rând câte doi, copiii vor merge
la baie pentru a se spăla pe mâini, apoi se
vor întoarce şi vor servi gustarea.

ADE „ Ne jucăm pe Mickey Mouse îl


ajutăm!”
Copiii sunt aşezaţi în semicerc şi le voi
propune jocul Ne jucăm pe Mickey Mouse Conversaţia Mascota
îl ajutăm!” Mickey
Se intuieşte tabloul cu traseul pe care îl are Mouse Evaluare Înţeleg
de parcurs Mickey Mouse pentru a ajunge orală şi respectă
la prietenii lui. Tablou cu regulile
Explicarea regulilor jocului: intinera- jocului
Copilul numit de Mickey va veni sărind riul
într-un picior şi va extrage silueta din Frontal
plic , va denumi mijlocul de transport Explicaţia
reprezentat de aceasta, apoi va plasa silueta Plic cu Denumesc
pe planşă în mediul de deplasare. siluete de mijloacele de
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate mijloace transport;
Jocul de probă: de
Voi extrage o siluetă şi voi parcurge toate Demonstraţia transport Individual Precizează
etapele cerute de joc,apoi un copil va mediul pe
continua jocul, trecându-se astfel la Evaluare . unde circulă;
executarea jocului. Se va proceda orală:
asemănator până la epuizarea siluetelor, Aşează
având grijă să existe câte una pentru fiecare Exerciţiul jetoanele pe
copil.. panoul
corespunză-
Trecerea de la un obstacol la altul se face tor mediului
prin versurile: „Un obstacol am trecut Versuri pe unde
/Tare mult ne-a mai plăcut/Altul ne ritmice circulă;
aşteaptă-acum/Să plecăm iarăşi la
drum!”

Varianta I Evaluare Grupează


Ajunşi la obstacolul al doilea sunt două Plic roşu orală siluetele
plicuri: roşu „Alege şi grupează!”şi plicul Conversaţia cu obiecte. după formă
galben conţine întrebările : Câte vagoane Exerciţiul Identifică
are trenul?; Ce cifră corespunde numărului Plic Frontal numărul de
de vagoane?Câte vapoare sunt pe apă? Ce galben cu vagoane
cifră corespunde numărului de vapoare? întrebări /vapoare
Copilul care răspunde corect dă mâna cu Metoda Asociază
Mickey Mouse piramidei cifra
corespunză-
Varianta II toare
Obţinerea „Atent de vei fi răspunsul ghicitorii vei Ghicitori
performanţei ghici !” şi jetoane Răspund la
Câte un copil vine şi extrage un bileţel , va cu Evaluare ghicitori
răspunde la ghicitoare şi va aşeza jetonul Explicaţia mijloace orală Completează
alcătuind piramida mijloacelor de transport. de piramida
transport
Varianta III
Tablouri pentru prietenii lui Mickey Mouse.
Deoarece la magazinul cu jucării a închis
copiii îl vor ajuta să realizeze tablouri cu Fişă A4
Asigurarea mijloace de transport pentru prietenii săi. Conversaţia Plic cu
retenţiei şi a Copiii se vor grupa după ecusoanele purtate elementele
transferului în trei grupe : grupa maşinuţelor , grupa componen Lipesc
avioanelor şi grupa vaporaşelor . te ale Evaluare siluetele
Fiecare grupă va avea câte un tablou model mijloace- Pe grupe practic- Realizează
pentru fiecare mijloc de transport. lor de acţională tabloul
Prezentare şi analiza modelului: transport
Voi prezenta imaginile pe care copiii vor
trebui să le realizeze.. Planşă
Intuirea materialelor: model
Copiii vor primi şi vor analiza materialele
necesare: elementele componente ale
mijlocului de transport, fişă A4
Explicare şi demonstrarea modului de
lucru: Ecusoane
Voi merge la fiecare echipă pentru a cu
explica avioane,
Se vor face exerciţii pentru încălzirea maşini şi
muşchilor fini ai mâinilor. bărcuţe
Realizarea lucrărilor:
Se vor realiza lucrările de către copii.
În timpul activităţii voi trece pe la fiecare Lipesc bulina
Evaluare echipă pentru a da indicaţii suplimentare Turul galeriei pe tabloul
dacă va fi cazul. Interevalua- care le place
După realizarea lucrărilor ,copiii primesc rea
câte o bulină , vor observa lucrările Coşuleţ cu
colegilor şi o vor lipi pe lucrarea care le-a dulciuri
plăcut mai mult
Mickey Mouse bucuros că a ajuns la
prietenii lui îi recompensează cu dulciuri

Tranziţie:
Exerciţii de mişcare: Conversaţia
“ Bat din palme clap-clap-clap Exerciţiul
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Încheierea Şi de joc ne pregătim”
activităţii
ALA 2 joc distractiv: Jocul
,,O maşinuţă se tot plimbă ! ‘’ distractiv Aprecieri Se joacă
Copiii vor forma un cerc şi unul va fi verbale Ascultă cu
maşinuţă. Ceilalti copiii îi vor cânta : atenţie
,,O maşinuţă se tot plimba/ Pe un pod de regulile
lemn micuţ / Şi fiindcă podul nu se rupea/ A jocului
mai venit o maşinuţă (doua)… şi aşa mai
departe.

S-ar putea să vă placă și