Sunteți pe pagina 1din 14

la

MATEMATICĂ

Subiectul: „Înmulţire şi

împărţirea tabelară”
Proiect didactic

Soltanici Feodora,
grad didactic II,
Gimnaziul Işnovăţ,
s. Işnovăţ, r. Criuleni
CLASA: a II-a
NUMĂRUL LECŢIEI ÎN MODUL: 8/62
NUMĂRUL LECŢIEI CONFORM ORARULUI: 3
DURATA LECŢIEI: 45 min
MODULUL: Înmulţirea şi împărţirea tabelară
SUBIECTUL LECŢIEI: Exerciţii şi probleme de consolidare, dezvoltare a înmulţirii cu 0, 1, 2, 3.
SUBCOMPETENŢE: -utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de
înmulţire;
- efectuarea înmulţirii prin adunare repetată şi utilizînd tabla
înmulţirii;
- aplicarea înmulţirii la rezolvarea problemelor şi a exerciţiilor,
a numerelor necunoscute.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii vor fi capabili:
O1-să rezolve cel puţin trei exerciţii de înmulţire, folosind
materialul didactic prezentat;
O2-să prezinte cel puţin o expresie din sfera terminologiei
specifice operaţiei de înmulţire, folosind experienţa anterioară;
O3-să rezolve cel puţin un exerciţiu de tipul ? x a= b, dintr-un
şir de exerciţii date;
O4-să compună şi să rezolve probleme după exerciţii date,care
se rezolvă prin cel puţin o operaţie;
O5 - să scrie cel puţin o adunare repetată sub formă de înmulţire,
folosind experienţa anterioară .

TIPUL LECŢIEI: - Lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor


TEHNOLOGII DIDACTICE:
a) forme de organizare: - frontal; - pe grup; - independent.
b)metode, procedee, tehnici: - explicaţia; - exerciţiul; - conversaţia; -
- Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am aflat; -jocul didactic, brainstormingul, clusteringul,
analiza/sinteza
c)mijloace instrucţionale : -calculator; videoproiector; - magnetofon,CD
-
-material PPT “Cine ştie mai bine”
-puzzle-uri;
-jetoane
-fişe de lucru;
REFERINŢE BIBLIOGRAFICE :
1. Curriculum şcolar, clasele I-IV, Chişinău, 2010.
2. Ghid metodologic la manualul şcolar, autori Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi.
3. Ghid de implimentare a Curriculumului modernizat pentru treapta primară de învăţămînt, Ed.
Chişinău, 2011.
4. Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi, Matematica cl.3. Ed.Prut Internaţional, 2011.

EVALUAREA: formativă, evaluarea orală şi în scris, lucrare independentă(fără apreciere cu note).


SCENARIUL LECŢIEI:
Tim Strategia didactică
№ Secvenţele lecţiei pul OB. Activitatea învăţătorului şi a elevilor (metode, procedee, Evaluare
OP. forme, mijloace (metode,
instrucţionale) procedee, forme)
1. Organizarea clasei 1’ Salutul --act. frontală
Ce să fie, ce să fie
Oare ce minunăţie
E ora de gramatică?
Elevii: Nu de matematică.
Mai întîi şi-ntîi de toate
Avem oaspeţi mulţi în spate
Cu un zîmbet blînd să-i privim
Cu vorbe dulci să-i întîlnim.
Elevii: Bună ziua! Bine aţi venit!
Aşezaţi-vă , vă rog,
Spor la muncă şi noroc!
2. Verificarea temei 4’ O1 Se verifică, frontal, rezolvarea temei pentru acasă atât din punct --act. frontală -aprecieri verbale
O6 de vedere cantitativ, cât şi calitativ. Fişe de lucru -autocorectarea
Gruparea elevilor pentru desfăşurarea activităţii(pe fonul (săniuţe)
melodiei Săniuţa). Elevii extrag la alegerea proprie fişe-săniuţe, pe Magnetofon,CD
care sunt scrise exerciţii. Se grupează în baza răspunsului de pe
fişe(toate fişele sunt diferite) Anexa 1

3. Reactualizarea 4’ Elevii sunt întrebaţi ce personaje îndrăgite i-au ajutat să înveţe --conversaţia --observarea
cunoştinţelor şi a înmulţirea când unul dintre factori este 2, respectiv 3. sistematică
capacităţilor Învăţătoarea anunţă faptul că elevii vor primi vizita unui personaj --act. frontală
de iarnă îndrăgit. Se prezintă un material PPT, iar elevii află cine --laptop,
este personajul(Omul de zăpadă). videoproiector, --aprecieri verbale
Învăţătoarea precizează că azi elevii îşi vor consolida material PPT
cunoştinţele despre înmulţirea când unul dintre factori este 0,1, 2 --explicaţia
sau 3, îşi vor aminti terminologia specifică operaţiei de înmulţire şi
vor rezolva exerciţii şi probleme atractive. Titlul lecţiei va fi scris --act. frontală
pe tablă şi pe caiete.
Brainstorming: elevii sunt solicitaţi să spună cât mai multe -brainstorming-ul, --observarea
4. Consolidarea 22’ O2 informaţii despre operaţia de înmulţire. Ei afişează fişele cu explicaţia, sistematică
noţiunile descoperite la tablă (factor,drodus, de ...ori mai mult,
materiei şi
adunarea repetată, legea comutativă, dublul, triplul,X) pe
formarea
clusteringul propus.(astfel ei se mobilizează şi memorează mai
capacităţilor uşo).

-act. frontală --aprecieri verbale

clusteringul
ÎNMULŢIREA
O1

O4 -exerciţiul,
explicaţia
CALCUL ORAL:
 Geta are 3 caiete
Ordonate, fără pete.
Anca, sora ei mai mare,
Mai mult de 5 ori are.
Socotiţi câte caiete
Are Anca, pe-ndelete.
-act. frontală
Dana-i mică, dar citeşte
Tot mereu, fiindcă doreşte
Lucruri multe ca să ştie
Despre lumea noastră vie.
Miercuri, 3 pagini a citit
Şi deloc n-a obosit. --observarea
Joi, de 6 ori mai mult
sistematică
A citit într-un timp scurt.
O întreabă un răţoi:
“ Dana, cât ai citit joi? “

O1
--aprecieri verbale
Lucrul pe posturi
O3  2x3= 2x1= 2x3x3=
7x3= 4x3= 5x2x3= -exerciţiul,
 Aflaţi produsul numerelor: 3 şi 3, 9 şi 3, 2 şi 10. conversaţia
O5  Aflaţi dublul numerelor 5 şi 4.
 Mirela are 9 ani. Mama ei este de 3 ori mai mare. -act. frontală
Câţi ani are mama Mirelei?
O4 Elevii vor lucra în scris, la tablă şi pe caiete, următoarele --observarea
exerciţii: sistematică
1. Calculaţi: 2. Aflaţi factorul necunoscut:
2x2= x3=18 -laptop,
5x3= x2=10 videoproiector,
3x0= x3=27 material PPT --aprecieri verbale
10x1= x2=16
O1 8x3=
O6 2x2x2= 3x3x3=
3. Compuneţi o problemă care să se rezolve prin următorul
exerciţiu: 6x3= ;3+2x3= Creativitatea
Elevii vor primi o fişă cu o problemă pe care elevii o vor Problematizarea
rezolva folosind metoda Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am aflat (ANEXA 4).
Problema 9/53. Aceasta o vor face în rezultatul citirii independente, Ştiu/Vreau să ştiu/
a analizei detaliate a problemei conform unui plan bine stabilit. Am Aflat
Învăţătorul joacă rol de dirijor Analiza/sinteza

Evaluarea
Elevii vor fi împărţiţi în trei grupe eterogene: CLOPOŢEII, reciprocă în baza
GLOBULEŢELE, CADOURILE. Vor primi câteva exerciţii şi câte -act. independentă; imaginii mari.
un puzzle aşezat cu faţa în jos (ANEXA 2/3). Pe faţa fiecărei piese
a puzzle-ului se află scris rezultatul unui exerciţiu. Rezolvând -fişe de lucru
corect, vor putea descoperi imaginea cu numele unor eroi ai -exerciţiul, jocul
anotimpului iarna. Fiecare grup primeşte fişa cu exerciţii diferite, didactic;
eroii aceeaşi. Drept recompensă vor primi jetoane (cu denumirile
grupei)cu clopoţei, globuleţe şi cadouri cu care vor împodobi un -act. pe grupe,
brăduţ.
-fişe, puzzle-uri,
jetoane, Bradul de
Crăciun
5. Evaluarea 10’ O1 Învăţătoarea oferă elevilor câte o fişă de lucru şi explică modul --conversaţia, --aprecieri verbale
O4 de rezolvare a sarcinilor (ANEXA 5). explicaţia, -autocorectarea
O6 --act. individuală Evaluarea
-fişe de lucru formativă
6. Bilanţul lecţiei 2’ Jocul Telefonul mobil (elevii sună mamei şi cu ajutorul fişei Telefonul mobil --aprecieri verbale
Bilanţul lecţiei explică ce au învăţat azi). Fişe-floricele-
Notarea surprize
Elevii primesc fişe-surprize pentru a se prezenta mamelor drept
„cadou”, interpretează cîntecul „Omul de zăpadă” pentru oaspetele
lecţiei.
7. 2’ Elevii vor primi ca temă pentru acasă exerciţiile 6/53
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
ANEXA 4:

Matei a rezolvat suplimetar 5 probleme la matematică, iar Ioana a rezolvat de două ori mai multe probleme decât Matei.
Câte probleme au rezolvat împreună cei doi copii?

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM AFLAT

Plan de rezolvare:

a)_______________________________________________________________________
____________________________________________
b)_______________________________________________________________________
___________________________________________
Răspuns:________________________________
ANEXA 5:
Numele şi prenumele:…………………………………………………. 06.12.2011

PROBĂ DE EVALUARE
1. Scrie sub formă de adunare repetată de termeni egali, apoi sub formă de înmulţire:
a) b)

____+ ____ + ____ + _____ = ____ _____ + _____ + _____ + _____ + _____ =_____

_____ x _____ = _____ _____ x _____ = _______

c)

______ +_____+____+_____=_____

_____ x ____ =_____

2. Calculează:

5 x 2=_____ 6 x 3=_____ 2 x 2 x 3 = ______

3. Încercuieşte răspunsul corect:

5 x 3 = 12; 15; 22;

4 x 2 = 8; 20; 14;

9 x 3 = 10; 17; 27.

4. Pe o creangă sunt 6 porumbei, iar vrăbiuţe de 3 ori mai multe.

Câte păsări sunt pe acea creangă?

Plan de rezolvare:

a)________________________________________________________________________

________________________________________

b)________________________________________________________________________

________________________________________

Răspuns:__________________________________________

ANEXA 5:
Numele şi prenumele:…………………………………………………. 06.12.2011

S-ar putea să vă placă și