Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.11.2019

PROPUNĂTOR: Oancea Andreea Cristina

ȘCOALA: COLEGIUL NAȚIONAL „CONSTANTIN CANTACUZINO”

CLASA: a X-a C

OBIECTUL: Limba și literatura română

SUBIECTUL/TEMA LECȚIEI: Romanul experienței. Text suport: Maitreyi de Mircea


Eliade. Relația dintre personaje

TIPUL LECȚIEI: Lecție de însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE:

1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea și receptarea mesajelor în


diferite situații de comunicare.

2. Folosirea instrumentelor generale de analiză stilistică și structurală a diferitelor texte


literare.

3. Argumentarea în scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar.

COMPETENȚE SPECIFICE: CONȚINUTURI ASOCIATE:

1.2 Receptarea adecvată a sensului / sensurilor -sens denotativ și sensuri conotative;


unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte
orale sau scrise

1.3 Folosirea adecvată a strategiilor și a -diverse tipuri de monolog și dialog pe teme de


regulilor de exprimare orală în monolog și în interes curent sau pornind de la textele literare
dialog studiate;

2.1 Analiza principalelor componente de -modalități de caracterizare a personajului;


strucură, de compoziție și de limbaj specifice tipuri de personaje
textului narativ

3.3 Elaborarea unei argumentări orale sau


scrise pe baza textelor studiate
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să numească personajele principale ale romanului;

O2: să prezinte trăsăturile personajelor principale;

O3: să găsească asemănările și deosebirile dintre personajele principale;

O4: să completeze fișa de identitate a personajelor.

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, explicația, argumentarea orală,exercițiul,


diagrama Venn

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

Metode de evaluare: aprecierea verbală, observația curentă, autoevaluarea

Resurse: a) umane: 31 de elevi ai clasei a X-a C

b) materiale/mijloace de învățământ: videoproiector, fișe de lucru, tablă,


caiet,manualul

c) de timp: 50 de minute

Locul desfășurării activității: sala de clasă

Bibliografie:

ELIADE, Mircea, Maitreyi, Editura Cartex 2000, București, 2006

ROMONȚI, Nicolae, Adrian.POPA, Mihaela.STĂNUȚĂ, Nicoleta, Popa, Limba si literatura


română,Clasa a X-a , Editura Delfin, București, 2017
SCENARIUL DIDACTIC

SECVENȚELE CREAREA SITUAȚIILOR DE STRATEGII DIDACTICE FORME ȘI


INSTRUIRII ÎNVĂȚARE INSTRUMEN
DIDACTICE/DURA TE DE
TA EVALUARE
ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE RESURSE
PROFESORULUI ELEVILOR

1. Moment *Salutul *Se pregătesc pentru *Conversația


organizatoric *Asigurarea unui începerea orei de
2 min climat adecvat limba și literatura
desfășurării lecției română

2. Verificarea temei *Se verifică *Elevii cer lămuriri *Conversația *Caiete *Observație
3 min efectuarea temei în privința lucrurilor curentă
ce nu au putut fi
rezolvate acasă

3. Actualizarea *Profesorul cere *Definiție: romanul *Conversația * Manualul *Observație


cunoștințelor elevilor să este o specie a euristică curentă
anterioare definească genului epic în
5 min romanul proză, de mare *Explicația
întindere, cu o
acțiune complexă ce *Argumentare
se desfășoară pe mai
multe planuri
narative, cu un
conflict puternic și
concentrat care
implică un număr
mare de personaje.

*Ce tip de roman *Romanul Maitreyi


este Maitreyi? este un roman al
experienței:creație
confesivă ce cultivă
verosimilul și
documentul
biografic,construit
pe baza monologului
interior,înțeles drept
un discurs pentru
sine
*Care este tema *Tema romanului
romanului este iubirea *Laptop
Maitreyi? imposibilă.
*Videopro
iector

4. Captarea atenției *Profesorul *Elevii urmăresc *Conversația


3 min prezintă un scurt materialul video.
film ce conține (Anexa 1) *Argumentare
imagini autentice
cu Mircea Eliade *Conversația *Explicație
și Maitreyi, dar și pornește de la
poze din jurnalul legătura dintre cei
acestuia. doi protagoniști ai
romanului.
5. Anunțarea *Pornind de la *Conversația *Tabla *Observație
subiectului și a filmul prezentat, curentă
obiectivelor profesorul anunță *Manualul
3 min titlul lecției și
prezintă
componentele
derivate într-o
formă accesibilă
elevilor.

*Notează la tablă *Elevii noteaza titlul


data și titlul lecției in caiete
lecției: Relația
dintre personaje
în romanul
experienței.
T.S. Maitreyi, de
Mircea Eliade
6. Dirijarea *Care sunt *Elevii identifică *Conversația *Caietul
învățării trăsăturile trăsăturile
20 min personajului personajului *Tabla
Maitreyi? Maitreyi:
-personaj eponim
-ce aparține spațiului
exotic
-simbol al
sacrificiului în iubire
-adepta iubirii
spirituale
-reprezentantă a
culturii orientale

*Care sunt *Elevii identifică


trăsăturile trăsăturile
personajului personajului Allan:
masculin Allan? -personaj narator
-tânăr englez
-inginer
-rațional
-spirit liber,dornic de
experiență
-mândru de statutul
lui de ” alb”
-reprezentant al
*Se scriu pe tablă culturii occidentale
sub formă de
schemă trăsăturile
personajelor

*Profesorul *Elevii au la *Conversația


împarte elevilor dispoziție două *Fișe de
fișele de lucru, minute pentru a lucru
solicită citirea rezolva cerința.
primului *Texte
fragment. suport
( Anexa 2)

* Profesorul cere *Elevii vor sintetiza


elevilor să descrie oral modul în care *Argumentare
prima impresie a Maitreyi este a orală
europeanului percepută de Allan:
Allan despre -ființă ciudată
hindusa Maitreyi -nu se încadrează în
și să exemplifice tiparele de frumusețe
cu citate din text. occidentale
-”cu ochii ei prea
mari și prea negri...”
-cu
pielea”mată,brună,de
un brun
nemaiîntâlnit până
atunci...”

*Profesorul *Elevii răspund că *Argumentare


întreabă cum se apropierea dintre cei orală
produce doi are loc odată cu
apropierea dintre mutarea acestuia în
Allan și Maitreyi. casa lui Narendra
Sen.

*Profesorul *Elevii notează în


prezintă elevilor caiete:
modul în care - Allan începe să
atitudinea lui perceapă diferit si să
Allan față de fie fascinat de lumea
lumea indiană și indiană
implicit față de -descrie cele două
Maitreyi se lumi,orientală si
schimbă treptat. occidentală,în
antiteză prin tot ceea
ce le definește
-descoperă ”o lume
vie cu oameni vii...”
-unde”fetele lor sunt
sfinte,nu târfe ca ale
noastre...”
-în timp ce lumea
noastră este ”o lume
moartă(...
),continentele
noastre albe” *Fișe de
lucru
*Profesorul cere *Elevii vor identifica
elevilor să motivul săvârșirii
citească cel de-al logodnei precum și
doilea fragment în ritualul mistic
care este prezentat in scena *Argumentare
prezentată scena menționată: orală *Text
logodnei dintre -logodna se suport
Allan și Maitreyi realizează conform
și să comenteze doctrinelor indiene
semnificația -reprezintă o
acesteia. binecuvântare pe
care cei doi nu o
puteau primi din
partea părinților fetei
-se realizează pentru
a nu fi perturbat
ritmul lucrurilor
-ritualul se
realizează prin
numeroase figuri de
stil

*Ultimul *Elevii citesc cel de-


fragment prezintă al treilea fragment și
finalul romanului. comentează
împreună cu
profesorul finalul:
-relația
îndrăgostiților a fost
descoperită
- sunt evidențiate
incertitudinea iubirii
pure si tragicul
-romanul are un final
deschis
7. Asigurarea *Profesorul va *Elevii își vor *Explicația *Schița *Aprecieri
feedback-ului cere elevilor să exprima oral lecției verbale
5 min prezinte oral părerile, făcând *Argumentare
importanța referire la: a orală
normelor impuse -importanța
de societate în obiceiurilor și
evoluția relației tradițiilor
protagoniștilor -diferențele culturale
-societate
tradiționalistă vs
societate modernă
8. Evaluarea *La sfârșitul orei Elevii rezolvă *Conversația *Fișe de *Evaluare
activității profesorul va diagrama Venn, apoi lucru formativă
3 min aprecia prezintă rezolvarea *Diagrama
răspunsurile fișei.(Anexa 4) Venn
elevilor și îi va
încuraja să își
exprime liber
ideile.
(Anexa3)

9. Asigurarea *Tema pentru *Elevii își notează


retenției și a acasă tema pentru acasă.
transferului
2 min *Profesorul le
propune elevilor
să își imagineze
un alt traseu al
relației dintre
personaje.

*Elevii au de
rezolvat
exercițiile pe care
nu au reușit sa le
rezolve în clasă.
10. Aprecieri și *La sfârșitul orei
recomandări profesorul va
aprecia
răspunsurile
elevilor și îi va
încuraja să își
exprime liber
ideile.

FIȘĂ DE LUCRU

Citiți fragmentele de mai jos:

„Îmi amintesc foarte vag că, văzând-o o dată în masină, asteptând în fata lui "Oxford
Book Stationary" ― în timp ce eu si tatal ei, inginerul, alegeam cărti pentru vacantele de
Craciun ― am avut o ciudata tresărire, urmată de un foarte surprinzator dispret. Mi se părea
urâtă ― cu ochii ei prea mari si prea negri, cu buzele cărnoase si rasfrânte, cu sânii puternici,
de fecioară bengaleză crescuta prea plin, ca un fruct trecut în copt. Când i-am fost prezentat si
si-a adus palmele la frunte, să mă salute, i-am văzut deodata bratul întreg gol si m-a lovit
culoarea pielii: mată, brună, de un brun nemaiîntalnit până atunci, s-ar fi spus de lut si de
ceară. Pe atunci locuiam înca în Wellesle y Street, la Ripon Mansion, si vecinul meu de
camera era Harold Carr, împiegat la "Army and Navy Stores", a cărui tovărăsie o cultivam,
pentru că avea o sumă de familii prietene în
Calcutta, unde îmi petreceam si eu serile si cu ale caror fete ieseam saptamânal la dancinguri.
Acestui Harold încercai să-i descriu ― mai mult pentru lămurirea mea decât a lui ―
bratul gol al Maitreyiei si straniul acelui galben întunecat atât de turburător, atât de putin
feminin, de parcă ar fi fost mai mult al unei zeite sau al unei cadre decât al unei indiene.”
(CAPITOLUL I )

.......................................................................................................................................................

„― Ar fi cea mai mare fericire a mea dacă aş izbuti să fiu primit în lumea aceasta, îi
răspunsei întărâtat, privindu-l drept în ochi. O lume vie, cu oameni vii, care suferă şi nu se
plîng, care au încă o etică, iar fetele lor sunt sfinte, nu tîrfe ca ale noastre. Să mă
căsătoresc cu o albă? îl întrebai eu, încercînd să fiu sarcastic, cu o fată care n-a cunoscut
niciodată virginitatea şi nu va cunoaşte niciodată desăvîrşita abandonare? E o lume moartă
lumea noastră, continentele noastre albe. Nu mai găsesc nimic acolo. Dacă aş fi primit,
cum mă rog lui Dumnezeu să fiu, într-o familie indiană, aş găsi puteri să-mi refac viaţa
aceasta clădită pe nimicuri, pe interese stupide şi pe abstracţiuni. Aş vrea s-o iau de la
capăt, să cred în ceva. să fiu fericit. Nu pot fi fericit decît într-o dragoste perfectă şi nu
găsesc asemenea dragoste decît aici, aici, în casa, în cartierul ăsta... Vorbisem aprins,
sincer, revelîndu-mi mie însumi anumite gînduri, pe care nu le întregisem pînâ atunci.
Harold mă privea surprins, amuzat, stînjenit. Nu avea ce să-mi răspundă, pentru că nu
pricepuse mai nimic din acea "moarte a continentului alb", care mă obseda pe mine de
atîţia ani...” (CAPITOLUL X)

„Maitreyi continua totusi cu o simplitate care începu să mă cucerească. Vorbea apei,


vorbea cerului cu stele, pădurii, pământului. Isi sprijini bine în iarbă pumnii purtând inelul
si făgădui:

― Mă leg pe tine, pământule, că eu voi fi a lui Allan, si a nimănui altuia. Voi creste din el
ca iarba din tine. Si cum astepti tu ploaia, asa îi voi astepta eu venirea, si cum îti sunt tie
razele, asa va fi trupul lui mie. Mă leg in fata ta ca unirea noastra va rodi, căci mi-e drag
cu voia mea, si tot răul, daca va fi, să nu cadă asupra lui, ci asupra-mi, căci eu l-am ales.
Tu mă auzi, mama pământ, tu nu mă minti, maica mea. Daca mă simti aproape, cum te
simt eu acum, si cu mâna si cu inelul, întăreste-mă să-l iubesc totdeauna, bucurie
necunoscută lui să-i aduc, viata de rod si de joc să-i dau. Să fie viata noastră ca bucuria
ierburilor ce cresc din tine. Să fie îmbratisarea noastra ca cea dintâi zi a monsoon-ului.
Ploaie să fie sarutul nostru. Si cum tu niciodată nu obosesti, maica mea, tot astfel să nu
obosească inima mea în dragostea pentru Allan, pe care cerul l-a născut departe, si tu,
maică, mi l-ai adus aproape.

O ascultam tot mai fascinat, pâna ce nu i-am mai putut întelege cuvintele. Vorbea o
bengaleză de prunc, simplificata, aproape cifrată. Auzeam sunetele, ghiceam pe ici, pe
colo câte un cuvânt, dar îmi scăpa tâlcul acestei incantatii. Când a tăcut, parcă mi-era
teamă s-o ating, într-atât mi se părea de fermecată, de inaccesibilă. A vorbit tot ea întâi.

― Acum nu ne mai desparte nimeni, Allan. Acum sunt a ta, cu desăvârsire a ta.”(
CAPITOLUL XI)

.................................................................................................................................................

„.Mă întâlnesc cu J., nepotul d-nei Sen, venit aici pentru un angajament la o mare
tipografie. Bucurie, îmbrăţişări, amintiri. E cel dintîi cunoscut pe care îl văd în Singapore.
Îl invit la masă, şi după a treia ţigare, îmi spune, privindu-mă în ochi, serios:

― Allan, ştii că Maitreyi te-a iubit foarte mult? A aflat toată lumea de dragostea aceasta...
Eu încerc să-l opresc, căci dacă îmi place să întîlnesc cîteodată oameni din acele locuri,
apoi mi-e peste putinţă să-i aud compătimindu-mă sau comentînd dragostea noastră. Ştiu,
acum, că s-au aflat multe. Dar la ce bun dacă s-au aflat?

― Nu, nu, stărui el, am să-ţi spun lucruri triste.

― Nu cumva a murit? mă înspăimîntai eu. (Deşi nu puteam crede în moartea ei, căci ştiu
că am să simt ceasul acela, dacă se va întâmpla ca Maitreyi să moară înainte de mine.)

― Ar fi fost mai bine să moară, adaogă J., superstiţios. Dar a făcut un lucru netrebnic. S-a
dat vînzătorului de fructe...

Îmi venea să urlu, să rîd. Simţeam că, dacă nu mă apuc bine de masă, îmi pierd cunoştinţa.
J. observă schimbarea mea şi mă consolează.
― A fost o lovitură grea pentru noi toţi. Maica e aproape nebună de durere. Maitreyi a
plecat la Midnapur, să nască, chipurile în taină, dar toată lumea a aflat. Au încercat să
cumpere pe nemernicul acela, dar acum sunt în proces...

Nu mai înţelegeam nimic. Şi nu înţeleg nici acum. Cine este în proces? Îl întreb dacă au
dat-o afară pe Maitreyi.

― Sen nu vrea sub nici un chip s-o gonească. A spus că mai bine o omoară cu mâna lui
decît s-o dea afară. Vor s-o facă poate filozoafă, mai ştiu eu ce... O păstrau pentru o
partidă bună, dar acum se ştie aproape tot... Cine are s-o mai ia? Şi, totuşi, nu vor s-o
gonească. Maitreyi ţipă întruna: "De ce nu mă daţi la cîini? De ce nu mă aruncaţi în
stradă?!" Eu cred că a înnebunit. Altminteri, cine ar fi făcut una ca asta?

Sunt ceasuri de cînd mă gîndesc. Şi nu pot face nimic. Să telegrafiez lui Sen? Să scriu
Maitreyiei? Simt că a făcut asta pentru mine. Dacă aş fi citit scrisorile aduse de Khokha...
Poate plănuise ea ceva. Sunt foarte turbure, acum, foarte turbure. Şi vreau totuşi să scriu
aici tot, tot. ...Şi dacă n-ar fi decât o păcăleală a dragostei mele? De ce să cred? De unde
ştiu? Aş vrea să privesc ochii Maitreyiei...”(CAPITOLUL XV)
Exerciții:

1. Explicați care sunt motivele pentru care Maitreyi este percepută cu dispreț de Allan la
începutul romanului.

2. Precizați semnificația scenei logodnei. Care au fost motivele pentru care Maitreyi a hotărât
să se realizeze această ceremonie? Exemplificați cu secvențe din text misticul ritualului.

3. a) Ce atitudine ai fi adoptat față de familie dacă erai în locul Maitreyiei?

b) Ce atitudine ai fi adoptat daca ai fi fost în locul lui Allan atunci când s-a descoperit
relația?

4. Redactați un text de 20 de rânduri în care să abordați relația incipit-final din roman.

5. Ce semnificație are gândul lui Allan din încheierea romanului: „Aș vrea să privesc ochii
Maitreyiei” ?

6. Construiește o evoluție a relației Allan-Maitreyi din perspectivă proprie.

S-ar putea să vă placă și