Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Şcoala de Arte şi Meserii, Zvoriştea


Clasa: a V-a B
Profesor: Duduman Andreea-Oana
Data: 13 noiembrie 2007
Unitatea a IV-a
Titlul lecţiei: „Personajul literar”
Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe

Obiectiv special: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor


Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
a. în plan cognitiv:
• să definească termenul „personaj literar”;
• să enumere tipurile de personaje;
• să dea exemple de personaje din basmul „Prâslea cel Voinic şi merele de aur” şi din alte opere literare
cunoscute;
• să identifice rolul personajelor într-o operă epică;
b. în plan afectiv:
• să-şi aleagă, preferenţial, un personaj în care cred că se regăsesc;
•să dovedească receptivitate afectiv-intelectivă faţă de noţiunile învăţate.
Strategia didactică:
a. Metode şi procedee: lucrul cu manualul, conversaţia euristică şi catihetică, Diagrama Venn, termenii cheie-iniţiali.
b. Forme de activitate: frontală, în echipe, perechi.
c. Mijloace de învăţământ: tabla, fişe de lucru, planşă.
d. Material bibliografic: XXX, Limba română, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucureşti, 2005
Secrieru, Mihaela, Didactica limbii române, Editura Universităţii „Al.I.Cuza”, Iaşi, 2003
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom,
Iaşi, 1999

Resurse educaţionale:
a. Textul „Prâslea cel Voinic şi merele de aur” de Petre Ispirescu;
b. Capacităţile receptive ale elevilor;
c. Sala de clasă;
d. Timp: 50 de minute
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Secvenţele Timp Activitatea Activitatea Metode şi Forme de Itemi de


crt. didactice profesorului elevilor procedee organizare evaluare

1. Moment 1 min Face prezenţa Se pregătesc pentru conversaţia individual Frontal


organizatoric Asigură un climat necesar lecţie
Pregăteşte cele necesare
2. Verificarea 2 min Se numesc elevii care vor Verifică tema, conversaţia individual Frontal
temei răspunde la întrebările corectând
avute ca temă pentru acasă eventualele greşeli
3. Captarea atenţiei 2 min Se notează pe tablă In perechi, îşi Termenii perechi Frontal
termenii: Alice, notează pe caiete cheie-
Gândăcelul, Prâslea, Mica noţiuni comune iniţiali
Prinţesă acelor termeni

4. Anunţarea temei 2 min Pornind de la termenii Scriu titlul pe caiete Conversaţia individual Frontal
şi a obiectivelor anunţaţi, se ajunge la Ascultă obiectivele
termenul „personaj literar” lecţiei explicaţia
Se anunţă tema şi
obiectivele lecţiei
Se notează titlul pe tablă
5. Desfăşurarea 30 Se specifică faptul că Notează în caiete Explicaţia individual Frontal
activităţii de min personajul este o fiinţă
învăţare prin care naratorul îşi
exprimă sentimentele şi
ideile, angajat în conflicte
şi întâmplări semnificative Fac aprecieri Conversaţia
Face clasificarea verbale
personajului literar, din Notează în caiete
mai multe puncte de tipurile de personaje
vedere, cu ajutorul unei
planşe şi a manualului Pe rând, notează pe Lucrul cu
planşă şi în caiete manualul
exemple de
personaje din
„Prâslea cel Voinic
şi merele de aur”

6. Asigurarea 12 Se împart elevii în grupe Citesc cerinţele Conversaţia În echipe Individual


retenţiei şi a min de câte 4 elevi şi vor primi temei, când lămuriri Diagrama Frontal
transferului fişe (anexele 1,2) suplimentare în caz Venn
de nevoie Explicaţia
7. Evaluarea 1 min Se evaluează activitatea în Participă la Autoevaluar individual Frontal
ansamblu, evidenţiindu-i evaluarea lecţiei şi ea
pe cei activi şi la propria evaluare Notarea
încurajându-i pe cei mai curentă
puţin activi. Aprecierea
Se notează activitatea a 3- verbală
4 elevi în caietul de notare
curentă
Ca temă pentru acasă,
elevii vor avea de redactat
compunerea cu titlul:
„Prâslea/zmeul sunt eu”

S-ar putea să vă placă și