Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Braga Olga


Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a IX a
Subiectul lecţiei: tipuri de dictionare
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe

Obiective operaţionale
- să definească noţiunile: dicţionar, articol de dicţionar
- să recunoască sensurile diferite ale aceluiaşi cuvânt în diverse situaţii
de comunicare;
- să explice diferenţa dintre dicţionar şi alte tipuri de texte cu caracter
explicativ şi de sinteză
- să argumenteze rolul/ utilitatea/ necesitatea consultării unui
dicţionar în diferite etape de elaborare a mesajelor orale şi scrise
Metode şi procedee
Conversaţia euristică, problematizată, explicaţia, exerciţiul, discuţia observaţia
sistematizată, învăţarea prin descoperire, comparaţia, jocul didactic ciorchinele.

Material didactic Manualul,dicţionare, ilustraţii


Forme de organizare: - activitate individuală, activitate

Scenariul didactic

Etapele lectiei Activitatatea profesorului Activitatea elevilor Strategii


didactice
Evocare Moment organizatoric, Se pregatesc pentru Conversaţia
verificarea prezenţei elevilor, ora de limba si Explicaţia
crearea unei atmosfere necesare literatura romana Argumentarea
desfăşurării lecţiei Sistematizarea
Se dialoghează cu elevii despre reperelor
oportunitatea extinderii surselor Noteaza data si conceptuale
de informare. Se propune spre tema in caiete Completarea
completare şi argumentare un careului
careu tematic
Tema: Consultarea unui Se dialoghează cu Conversaţia

1
dicţionar şi extragerea unui elevii despre problematizată
context explicativ pentru un eventualele Exerciţiul
cuvânt, la alegere, urmărind: dificultăţi întâlnite Inventarierea
- modalitatea prin care se indică în receptarea şi exemplelor
explicaţiile cuvântului respectiv efectuarea temei şi
- formele cuvântului se notează în caiete
- abrevierile utilizate în concluziile
completarea explicaţiei desprinse.
Alcătuirea unei liste cu titlurile Elevii noteaza in Conversaţia
dicţionarelor pregătite pentru caiete Problematizarea
lecţie
Realizarea Prin dialog cu elevii se vor stabili Concluziile se Conversaţia
sensului următoarele repere ale lecţiei: notează în caiete. Explicaţia
1- definirea conceptelor: Problematizarea
“dicţionar”, “articol de Studiul
dicţionar” ( rol, utilitate, funcţii, individual/ în
tipuri, exemplificări) cu / fără perechi
consultarea sursei. Se
aprofundează ideea textului în
text ( de exemplu: pentru
definirea cuvântului « 
dicţionar » se consultă… tot un
dicţionar !
2- alte “structuri” înrudite cu
dicţionarul ( de exemplu:
enciclopediile, compendiile,
monografiile, antologiile,
florilegiile, crestomaţiile,
glosarul, indexul- indice etc.)-
explicaţii/ comparaţii
3- Situaţii particulare ale
articolului de dicţionar: contexte
explicative ( expresii, citate).
Pe baza consideraţiilor Elevii fac schimb de Explicaţia
anterioare se fixează dicţionare între ei. Învăţarea prin
deprinderile lucrului cu Se va analiza descoperire
dicţionarul. articolul de dicţionar Problematizarea

2
“enciclopedie” din Observaţia
câteva dicţionare Ciorchinele-
diferite în funcţie de pentru
numărul explicaţiile
dicţionarelor alese diferite ale
pentru consultare) noţiunii
Concluziile se “enciclopedie”,
notează în caiete. extrase din
dicţionare
diferite
Reflectii Se aprofundează studiul, prin
intensificarea transferului de
achiziţii informative spre
autoevaluare.
Se vor formula diferite întrebări Fixarea unor Conversaţia
pentru verificarea şi fixarea elemente de Problematizarea
cunoştinţelor nou dobândite.. transfer.Elevii Observaţia/
analizează, situaţia investigaţia
potrivit căreia
dicţionarul are un rol
informativ
complex .În final, se
dezbate, frontal,
ideea despre o
posibilă temă de
reflecţie :
Dicţionarul ideal
pentru mine
Extindere Tema pentru acasă: Se conturează câteva Conversaţia,
redactarea unui eseu- concluzii, se indică unele concluzia
Dicţionarul ideal pentru evaluări cu caracter formativ.
mine

S-ar putea să vă placă și