Sunteți pe pagina 1din 18

CĂLĂTORIE SPRE ȚARA PITICILOR

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE:
COJOCARIU TANȚA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL


VIDRA
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.N. Vidra
Educatoare: Cojocariu Tanța
Nivel :I
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânii: Obiceiuri străbune
Tema zilei: Călătorie spre Țara Piticilor
Tipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţe
Forma de organizare: Activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

ADP:
Rutine: Întâlnirea de dimineaţă. "Bine ați venit! Haideți să pornim spre Țara
Piticilor!". Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, Servirea micului dejun,
deprinderile de igienă şi autoservire - deprinderi de a mânca frumos

Tranziţii:
- "Bat din palme"

- "Imnul grupei"(cântec)

- "Noi suntem piticii" (cântec)

-"Trenulețul piticilor"

- joc "Suie muntele un pitic"

ALA I

Artă: Covorașe pentru pitici-colorare;


Bibliotecă: Piticul-reprezentare grafică prin trasarea pe linie punctată
a formei geometrice și trasarea liberă a unor linii;
Construcții: Cetatea piticilor-construcții lego

ADE:(DȘ+DOM) -"CĂLĂTORIE SPRE ȚARA PITICILOR" joc


didatic
DOMENIUL ŞTIINŢE - Activitate matematică : -recunoaşterea şi descrierea
formelor geometrice
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE- Activitate practică: -lipire

ALA II
Vine,Vine Moș Crăciun

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
-Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu formele
geometrice;
-Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
DŞ- Să recunoască, să denumească şi să utilizeze formele geometrice cerc,
pătrat, triunghi în jocuri .
DOS - Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru
realizarea unei activităţi practice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ADE:
DŞ - Activitate matematică
O1 - Să identifice şi denumească formele geometrice cerc, pătrat, triunghi;
O2 -Să precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la formă, mărime,
culoare ;
O3 -Să utilizeze corect terminologia matematică triunghi, pătrat, cerc, mare,
mic, gros, subţire, piese geometrice ;
O4 -Să formeze mulţimi după un criteriu dat ;
O5 -Să verbalizeze acțiunea;
O6 -Să rezolve fişele matematice respectând cerinţele .

DOS - Activitate practică


O1 - Să lipească formele geometrice studiate pe un suport dat;
O2 - Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

ALA I
Artă: - Să coloreze formele geometrice studiate;
- Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

Bibliotecă:-Să traseze pe liniile punctate pentru a reprezenta grafic figura


geometrică;
-Să traseze liber linii după anumite direcții.

Construcții: -Să numere 1,2,3,elemente;


-Să construiască cu ajutorul cuburilor lego;
-Să colaboreze în realizarea construcţiilor;
-Să analizeze propriile lucrări şi pe cele ale colegilor.

ALA II
- Să interpreteze rolurile propuse de educatoare;
- Să execute corect mişcările sugerate de interpretate;
- Să manifeste atitudini de cooperare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic,
lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor.
Mijloace de învăţământ: Trăistuţa fermecată, cutiuţa cu surprize, forme geometrice
din carton colorat,fișă de lucru, fișă suport, pastă de lipit,coifuri,etc.
Material bibliografic:
***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008
Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002
Revista învăţământului preşcolar 1-2/2009
Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu un joc de mișcare „Sunt uriaș,sunt
pitic!” prin care se cere copiilor să sară,astfel se îndreaptă spre Țara
Piticilor.Copiii vor striga „Sunt pitic!” și se ghemuiesc, „Sunt uriaș!” și ridică
brațele.
Deoarece au început drumul spre Țara Piticilor , copiii primesc căciulițe
de pitici și apoi se adună în semicerc împreună cu educatoarea pentru a se saluta
Salutul se va realiza prin formula „Bine ați venti! ”,apoi se va propaga de
la stânga la dreapta , fiecare copil spunând„ Bună dimineața ,pitic…..”
Se va realiza prezența prin intermediul jocului „Cine nu a venit astăzi? ”
Se stabilește cum este vremea și se alege cartonașul potrivit la Calendarul
naturii. Se va completa împreună cu copiii ajutaţi de întrebările: "Ce zi este
astăzi", "În ce lună ne aflăm", "În ce anotimp", "Cum este vremea". Se poartă o
scurtă discuţie despre anotimpul iarna.
Noutatea zilei o reprezintă pachetul însoțit de o scrisoare (anexa 1)primite
de către doamna educatoare de la Moș Crăciun prin care Moșul îi invită pe
copii în Țara Piticilor unde să-i ajute piticii, prin noi provocări(anunțarea temei).
Apoi se va trece la momentul de mişcare efectuat prin mişcările sugerate de
cântecelul ,,Coroana” pe care îl voi cânta împreună. Copiii vor merge pe la
centre împreună cu educatoarea unde vor fi afişate materialele iar copiii vor
alege la ce sector doresc să lucreze.
Tranziţie - Trenuleţul. Ca să înveselim atmosfera vom merge pe la centre
cu trenuleţul iar copiii vor fi vagoanele trenuleţului. Se face intuirea materialelor
pregătite la fiecare centru . La sectorul Artă copiii vor colora covorașe pentru
pitici având model forme geometrice ( pătrate, cercuri), la Bibliotecă vor trasa
puncte pe forma geometrică și vor trasa liber linii pentru a completa imaginea
unui pitic, iar la Construcții vor construi Cetatea piticilor din piese lego.
La final se analizează rezultatele muncii copiilor de la fiecare sector
iar copiii vor fi felicitaţi şi recompensaţi.
În încheierea activităților de la ALA, copiii vor servi micul dejun și vor
merge apoi la toaleta.
Rutină: Copiii se pregătesc pentru a servi micul dejun (spălarea mâinilor,
autoservirea).

Tranziţie: Cântecul Imnul grupei.


În continuare se desfășoară activitatea pe domenii experențiale ( DȘ,
DOM) care debutează cu o scurtă discuție prin care copiii sunt provocați să
rezolve cea de-a doua sarcină trimisă de către Moș . Acesta le povestește
copiilor pățania ajutoarelor lui, piticii , care aveau căsuțe în pădurea din Țara
Piticilor , dar printr-o întâmplare nefericită au rămas fără ele.Moșul le-a trimis
un săculeț fermecat în care sunt amestecate materiale rămase din căsuțele
piticilor(piese geometrice –pătrate, cercuri,mici,mari roșii ,galbene, albastre) cu
care vor construi căsuțe piticilor. După ce au realizat de construit căsuțele după
tranziție ( cântecul Piticii) copiii își ajută din nou prietenii.
Se aproprie sărbătorile și piticii sunt ocupați cu refacerea căsuțelor.
Moșul îi mai roagă să-i ajute și la decorarea brăduților pe care îi vor primii copii
cuminți. Copiii vor lucra individual, ţinând cont de explicaţiile educatoarei. La
sfârşit, copiii vor alege câteva lucrări pentru a fi apreciate de către colegii lor.
Voi face trecerea spre programul distractiv printr-o tranziție (Imnul
Grupei) și copiii se pregătesc să-l cheme pe Moș Crăciun.
Proiect didactic
Data: 10 XII 2010
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.N. Vidra

Educatoare: Cojocariu Tanța


Nivel :I
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânii: Obiceiuri străbune
Tema zilei: Călătorie spre Țara Piticilor
Tipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţe
Categoria de activitate:Activități liber alese
Subiectul:
Artă: Covorașe pentru pitici-colorare;

Bibliotecă:Piticul-reprezentare grafică prin trasarea pe linie punctată a


formei geometrice și trasarea liberă a unor linii;
Construcții:Cetatea piticilor-construcții lego

Scopul activității:
-Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu formele
geometrice;
-Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică.

Obiective operaționale:

Artă: - Să coloreze formele geometrice studiate;


- Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

Bibliotecă:-Să traseze pe liniile punctate pentru a reprezenta grafic figura


geometrică;
-să traseze liber linii după anumite direcții.

Construcții: -Să construiască cu ajutorul cuburilor lego;


-Să colaboreze în realizarea construcţiilor;
-Să analizeze propriile lucrări şi pe cele ale colegilor.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul
individual sau în grupuri mici, turul galeriei.

Mijloace de învăţământ: cutiuţa cu surprize, fișă de lucru, fișă suport,creioane


,creioane colorate, piese lego, coifuri,etc.

Material bibliografic:
***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008
Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002
Revista învăţământului preşcolar 1-2/2009
Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010
Durata : 30 minute

DEMERSUL DIDACTIC

Eveni- Strategii didactice Evaluare


mente Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace (instrument
didactice procedee de învăţă e şi
mânt indicatori)
1 2 3 4 5

Se vor asigura condiţiile necesare


1. pentru desfăşurarea optimă a Conversaţia Calendaru Observarea
activităţii l naturii comporta
Moment - aerisirea sălii de grupă mentului
organizat - mijloacele de învăţământ vor fi Brainstormi Catalog iniţial
oric distribuite pe sectoare ngul
Întâlnirea de dimineaţă: Copii Răspunsurile
pornesc spre Țara Piticilor și primesc copiilor
căciulițe
Salutul: Bună dimineaţa….
Prezenţa: Al cui ecuson a rămas?
Calendarul naturii: Cum este
vremea astăzi?

2.Capta- Se realizează prin prezentarea Povestirea Observarea


rea și pachetului și a scrisorii primite de la Pachet comporta
orientare Moș Crăciun care-i invită într-o Explicaţia mentului
călătorie spre Țara Piticilor plină de verbal si
a atenţiei obstacole. nonverbal al
copilului copiilor
3. Explicaţia
Anunţare Se prezintă copiilor tema zilei
a temei "Călătorie spre Țara Piticilor". Se vor Conversaţia
anunţa tema, obiectivele, modul de
şi a
desfăşurare a activităţii.
obiective
lor

1 2 3 4 5

4. Se face intuirea materialelor pregătite


Dirijarea la fiecare centru . La sectorul Artă
învățării copiii vor colora covorașe pentru Explicaţia
pitici având model forme
geometrice ( pătrate, cercuri), la Conversaţia
Bibliotecă vor trasa puncte pe forma
geometrică și vor trasa liber linii
pentru a completa imaginea unui
pitic, iar la Construcții vor construi
Cetatea piticilor din piese lego.
1. Artă
Ce v-am pregătit pe această mășuță? Creioane
Moș Crăciun vă roagă să colorați colorate,
covorașele pentru pitici. fișe
2. Bibliotecă Creioane ,
Ce v-am pregătit pe această măsuță? fișe cu
Aici , voi trebuie să trasați linii pe figuri
linia punctată ,apoi să trasați liber geometri
câte o linie în fiecare colț al ce
pătratului. punctuate
3. Construcții
Cei care vor sta aici vor trebui să-i Piese lego
ajute pe piticii și să le construiască o
cetate..
Le propun preşcolarilor alegerea unui
centru în care ar dori să lucreze cu
specificaţia că se pot roti în ordinea
preferinţelor
Voi supraveghea activitatea în centre
şi voi ajuta acolo unde este cazul
5. Observarea
Aprecierea rezultatelor se va face prin Lucrări comportame
Evaluare
metoda "Turul Galeriei". realizate ntelor
,obţinere Copiii vor trece pe rând pe la fiecare de copii copiilor la
a grupă de lucru să vadă şi să aprecieze proba
performa cum au fost realizate lucrările şi se va practică
nţei organiza o mică expoziţie. Analiza
probelor
activităţii
6. În încheierea activităților de la Explicație,c Observarea
Încheie ALA,se fac aprecieri generale asupra onversație comportame
modului în care copiii au participat și ntelor
rea
s-au comportat .Apoi se pregătesc să copiilor
activită servească micul dejun .

ții
Proiect didactic

Data: 10 XII 2010


Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.N. Vidra

Educatoare: Cojocariu Tanța


Nivel :I
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânii: Obiceiuri străbune
Tema zilei: Călătorie spre Țara Piticilor
Tipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţe
Categoria de activitate: ADE(DȘ - Activitate matematică+ DOS- Activitate
practică)
Forma de realizare:Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
-Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu formele
geometrice;
-Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
DŞ- Să recunoască, să denumească şi să utilizeze formele geometrice cerc,
pătrat, triunghi în jocuri .
DOS - Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru
realizarea unei activităţi practice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ADE:
DŞ - Activitate matematică
O1 - Să identifice şi denumească formele geometrice cerc, pătrat, triunghi;
O2 -Să precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la formă, mărime,
culoare ;
O3 -Să utilizeze corect terminologia matematică triunghi, pătrat, cerc, mare,
mic, gros, subţire, piese geometrice ;
O4 -Să formeze mulţimi după un criteriu dat ;
O5 -Să verbalizeze acțiunea;
O6 -Să rezolve fişele matematice respectând cerinţele .

DOS - Activitate practică


O1 - Să lipească formele geometrice studiate pe un suport dat;
O2 - Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic,
lucrul individual,în perechi,Turul galeriilor.
Regulile jocului: -Copiii vor fi împărțiți în echipe;
-Ei vor recunoaște,denumi și utiliza figurile geometrice;
-Vor lipi figurile geometrice comform cerințelor.
Elementele de joc: -Surpriza, figuri geometrice , întrecere , aplauze, recompense.
Mijloace didactice: Trăistuţa fermecată, cutiuţa cu surprize, forme geometrice din
carton colorat, planșă cu triunghiuri,fișă de lucru, fișă suport, pastă de lipit, ,etc.
Material bibliografic:
***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008
Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002
Revista învăţământului preşcolar 1-2/2009
Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010

DEMERSUL DIDACTIC
Eveni- Strategii didactice Evaluare
mente Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace (instrument
didactice procedee de învăţă e şi
mânt indicatori)
1 2 3 4 5

Se vor asigura condiţiile necesare


1. pentru desfăşurarea optimă a Conversaţia Observarea
activităţii comporta
Moment - aerisirea sălii de grupă mentului
organizat -imnul grupei nonverbal;
oric
2.Capta- Se va realize prin deschiderea cutiei
cu surprize unde găsesc planșe cu trei
rea și Observarea
acoperișuri(roșu,galben,albastru), un Povestirea; Cutiuța cu comporta
orientare
săculeț cu surprize și un bilet(anexa surprize; mentului
a atenţiei
2) în care Moșul le povestește despre Explicația; Bilet; nonverbal;
copiluluipățania ajutoarelor lui, piticii, care Săculeț;
aveau căsuțe în Țara Piticilor , dar
printr-o întâmplare nefericită au
rămas fără ele.
3. Se prezintă copiilor tema zilei. Conversaţia;
Anunţare Astăzi vom ajuta piticii să-și refacă
a temei căsuțele, prin intermediul Explicația;
jocului:”Călătorie spre Țara
şi a Piticilor’’
obiective
lor

4. Veți forma trei echipe:echipa


Dirijarea roșie,echipa galbenă și echipa
albastră. Explicația; Săculeț; Observarea
învățării-
Moșul v-a lăsat un săculeț fermecat în comporta
explica care sunt amestecate materialele mentului
rea și rămase din căsuțele piticilor.
demon- Pe rând veți veni la mine și veți
strarea descoperii ce ne-a trimis Moșul și
regulilor vom încerca să reparăm căsuțele
piticilor.
de joc

Jocul de probă Explicaţia;


Demonstra
Voi chema un copil și-voi ruga să ţia; Forme
aleagă de pe măsuță o figură geometri
geometric(pătrat) pe ca să o aseze sub ce;
triunghiul galben. Săculeţ
Explicaţia; Aprecierea
Jocul propriu-zis Demonstra răspunsuri
ţia; lor copiilor;
Va veni câte un copil din fiecare Problemati
grupă și va extrage câte o piesă din zarea;
săculeț.
În săculeţul fermecat se află mai
multe piese geometrice pe care copiii
au sarcina să le recunoască, să le
descrie,să le așeze în funcție de
cerințe pentru a realiza căsuțe pentru
pitici.
Dacă răspunsul este corect copilul va
fi aplaudat,echipa primind câte o
steluță.
5. Voi distribui copiilor fișe de Rezolvarea Fişe Evaluarea
Asigura lucru(anexa 3). fişelor Creioane fişelor
Se explică sarcinile şi se îndrumă Copiii vor
rea
copiii în funcţie de particularităţile lucra pe
transferu individuale. fişe. Se
lui și a După ce voi evalua fișele urmează intuiesc
retenției tranziția cu cântecul “Noi suntem fişele.
piticii”(ne pregătim pentru activitatea
practică)
6. Se intuiește materialul distribuit: Explicaţia Lipici Proba
Obține -Ce ați primit pe măsuțe? Figure practică
-Figuri geometrice. Conversaţia geometri individuală
rea
Cu ajutorul lor o să facem brăduți pe Exerciţiul ce;
perfor care o să-i împodobim ,astfel îi vom Lucrul Planșă
manței ajuta pe pitici,ei fiind foarte ocupați individual şi suport;
cu refacerea căsuțelor. în echipă
Voi explica și demonstra copiilor
modul în care vor realize brăduții și
cum îi vor împodobi.
Copiii trebuie să aplice corect pasta
de lipit,să nu depășească spațiul dat
și să finalizeze lucrarea.
7. Pentru că ați lucrat foarte frumos o Conversaţia Lucrări Observarea
Evaluare parte i le vom timite moșului ,iar cu realizate comportame
o parte vom organiza o expoziție. de copii ntelor
Copii vor analiza lucrările. copiilor
După ce se încheie turul galeriei .Analiza
copiii revin la locul inițial și vor fi probelor
recompensați cu stimulente. activităţii.

8. Sunt emise aprecieri asupra Conversaţia


Încheie desfăşurării activităţii şi asupra
comportamentului individual şi
rea
colectiv al preşcolarilor, urmată de
activită tranziția cu cântecul “Noi suntem
ții piticii.(se realizează tranziția către
activitățile liber alese)

ALA 2
Tema: Vine,vine Moș Crăciun –program distractiv
Tipul de activitate:consolidare

SCOPUL ACTIVITATII :
-dezvoltarea aptitunilor artistice ;
-stimularea dorintei de participare activa si afectiva

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
-Să recite expresiv rolurile versificate,respectând intonaţia ,pauzele şi ritmul
versurilor;
-Să execute miscările impuse de roluri având o mimă și o pantonimă
corespunzătoare indicațiilor de scenă ;
-Să cânte în cor respectând linia melodică şi ritmul;
-Să execute mișcări ritmice specifice jocurilor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:
-exerciţiul,explicaţia ,conversaţia
Mijloace didactice:poezii ,cântece.

FORME DE ACTIVITATE:frontal, individual


DURATA:30 min
Eveni- Strategii didactice Evaluare
mente didactice Conţinut Metode şi Mijloace (instrumente
ştiinţific procedee de învăţă şi indicatori)
mânt
1 2 3 4 5
1. Se asigură
condiţiile necesare
Moment pentru buna
organizatoric desfaşurare a
activităţii:
-aerisirea sălii de
grupă:
-introducerea
copiilor în sală în
mod disciplinat,
organizat;
2.Capta- Copii sunt invitați
rea și orientarea să realizeze un
scurt spectacol în Conversaţia
atenţiei copilului
cinstea venirii lui
Moș Crăciun.
Se realizează o
scurtă covorbire;

3. Astăzi vom realiza Conversaţia


Anunţarea temei un program artistic
intitulat “Vine,vin
e Moș Crăciun!”

4. Copii interpreta Exerciţiul Obiectivele


Dirijarea învățării sceneta “În se consideră
așteptarea lui Moș atinse dacă
Crăciun!” vor 70% din
spune cântece şi copii au
poezii.Totul se realizat
desfăşoara ca un sarcina.
spectacol, o
sinteza a celor
invăţate de copii.

5. Încheie Se vor face Conversaţia


rea activită aprecieri
individuale şi
ții
generale

S-ar putea să vă placă și