Sunteți pe pagina 1din 7

Şcoala cu clasele I-VIII, nr.

39 “ Nicolae Tonitza” Constanţa


Prof. Bucureşteanu Mihaela
PROIECT DIDACTIC
 Clasa a VII-a
 Data: 08.11.2007
 Disciplina: Opţional-Educaţie pentru sănătate
 Subiectul lectiei: Sănătatea mediului
 Durata de desfăşurare a lecţiei- o oră
 Tipul lectiei: predare-învăţare
 Scopul lectiei este acela de a-i face pe elevi să înţeleagă şi să cunoască caracteristicile mediului
lor de viaţă, pentru a-l putea ocroti, protejându-se astfel ei înşişi.
 Obiective generale instructiv-educative:
1-Formarea unui sistem de cunoştinţe care să permită elevilor:
a- înţelegerea unităţii dintre organism şi mediul său de viaţă;
b- înţelegerea organismului ca pe un tot unitar,
c- realizarea unei corelaţii dintre structură şi funcţii,
2.-Formarea unor noi priceperi şi deprinderi de lucru cu tehnici şi metode specifice biologiei
3- Realizarea corelării dintre fixarea unor informaţii teoretice şi partea practică
4- Dezvoltarea gândirii elevilor, a capacităţii de investigare a sistemelor biologice
5- Dezvoltarea capacităţii de comunicare folosind limbajul specific biologiei
7-Educarea în spirit ecologic
8-Educaţia pentru sănătate
Obiective de referinta vizate:Pe parcursul orei de Educaţie pentru sănătate, elevii trebuie:
O1- să identifice principalele medii de viaţă în care îşi desfăşoară activitatea
O2- să descrie factorii ce acţionează în mediul lor de viaţă
O3- să deducă bolilece pot apare din cauza unor factori dăunători
O4- să enumere regulile de prevenire a îmbolnăvirilor
O5- să reprezinte sub forma unui poster un mediul lor de viaţă
O6-să completeze corect fişa de lucru
O7-să demonstreze că se pot organiza, că pot comunica în echipă
O8-să deducă unitatea dintre om şi mediul său de viaţă

1
Resurse materiale: fişa de lucru, cartoane,bileţele şi creioane colorate, planşa de la tablă, gumă
adezivă, fotografii, albume,
Resurse procedurale: explicatia, conversatia euristica, demonstratie, observare independenta, ,
dialogul, învăţarea prin descoperire
Tipul de organizare a activitatii: frontală, pe echipe, individuală

NR. METODE
SECVENTE TIMP DESFASURAREA LECTIEI OBIEC PROCEDEE EVALUARE
CRT.
LELECTIEI TIVE
1 Moment Profesorul verifica frecventa cu ajutorul dialogul Evaluare
organizatoric. 3’ catalogului Pregatirea materialelor de lucru initiala
Organizarea echipelor, stabilirea liderilor, a
Pregatirea raportorilor şi a celorlalţi membri
clasei pentru
lectie
2 Captarea 3’ Utilizarea casetofonului şi audierea celor mai O8
atentiei frumoase cântece ale câtorva păsări din
Franţa, pentru creerea unei atmosfere
degajate, plăcute, cat mai aproape de natură
3 Enuntarea 1’ Se anunta obiectivele propuse O1-
obiectivelor O8
4 Reactualizare 3’ Se actualizeaza cunostintele legate de O1 Conversatia,
a notiunilor componenţa factorilor (cu viaţă şi fără viaţă) explicatia
necesare ce acţionează într-un mediu
trecerii la
lectia noua
5 Prezentarea 4’ Profesorul solicită liderii grupelor la O7 Conversatia,
materialului catedră.În urma tragerii la sorţi, se distribuie explicatia,
faptic tema fiecărei grupe, şi în funcţie de aceasta, demonstraţia
materialele necesare desfăşurării (dacă este
activităţii:cartoanecolorate cu numele grupei, cazul)
fişele de lucru individuale, bileţelele colorate-
pe care raportorii vor sintetiza informaţiile
primite de la colegii de grupă, câte o
fotografie ce ilustrează tema grupei, câte un
carton colorat pe care toţi membrii grupei vor
realiza un poster, materiale informative
Profesorul instruieste elevii cu privire la
modul de utilizare a fiselor de lucru

2
6 Dirijarea 27’ Profesorul indruma elevii pentru parcurgerea O1- Obsevatia Fisa de
invatarii momentelor lecţiei ,rezolvarea sarcinilor din O7 Învăţarea prin lucru
fisa de lucru, observarea materialului didactic. descoperire
Pe măsură ce elevii execută sarcinile de lucru, dirijată
Demonstratia,
raportorii completează planşa de pe tablă,
simularea
astfel încât, în final, se obţine o imagine
cuprinzătoare asupra diferitelor medii de viaţă
în care ne desfăşurm principalele funcţii
vitale.
Elevii vor identifica şi nota în fişe factorii
nocivi ce acţionează în mediul de viaţă
respectiv, bolile şi măsuri de protejare
împotriva îmbolnăvirilor

Fixarea si 3’ Observand plansa de la tablă, elevii raspund O1- Observaţia


7 unor intrebari precum: O7 independenta
stabilirea
performantel -care sunt factorii de mediu ce actoneaza in
ecosistemele cunoscute de elevi?
or
-care sunt bolile ce pot apare din cauza ynor
factori nocivi?
-ce reguli trebuie respectate pentru a preveni
im bolnavirile?
8 Asigurarea 2’ In functie de raspunsurile date de elevi, O1- Conversatia
feed-back- comunicam fiecarui elev sau intregii clase ce O7 euristica
ului au inteles bine , completam raspunsurile sau
revenim asupra celor neintelese
9 Evaluarea 2’ evaluare orală O1- conversaţia Evaluare
cunostintelor O5 cognitivă
10 Asigurarea 2’ Se solicită elevilor să clasifice factorii de O1- Conversatia
retentiei si a mediu ce acţionează în diferite medii de viaţă O7
transferului

3
Educatie pentru sanatate
An scolar 2007-2008, clasa a VII-a

FIŞĂ DE LUCRU - “SĂNĂTATEA MEDIULUI”


GRUPA “ ŞCOALA ”

Printr-o bună colaborare la nivelul grupei, utilizând materialele tematice, rezolvaţi sarcinile acestei fişe de
lucru şi veţi identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viaţă reprezentat de şcoala voastră, factorii nocivi ce
acţiunează în acest mediu, bolile ce pot apare şi regulile de prevenire a îmbolnăvirilor:

1. a- Raportorul aplică pe planşa de la tablă o fotografie realizată în şcoală


b- Descrie pe scurt factorii de mediu din şcoala ta:
-
-
-
c- raportorul comunică celorlalte grupe câteva din caracteristicile şcolii;

(timp de lucru - 5 minute)


2. a- Enumeră în fişa de lucru, factorii de mediu care se manifestă în şcoală şi care ar putea influenţa negativ
starea voastră de sănătate:
-
-
-
b- comunică raportorului cei mai dăunători factori ce acţionează în şcoală
c- raportorul notează pe biletul mov factorii dăunători, citeşte tuturor grupelor aceşti factori şi lipeşte biletul
pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)

3. a- Notaţi pe fişa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori dăunători (poluanţi) din şcoală:
-
-
-
b comunică raportorului bolile ce pot apare în mediul de viaţă studiat - şcoala
c raportorul notează pe biletul galben bolile, citeşte tuturor grupelor numele bolilor identificate şi lipeşte
biletul pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)

4.a Scrieţi regulile pe care trebuie să le respectaţi pentru a preveni îmbolnăvirile:


-
-
-
-
b- comunică raportorului măsurile de prevenire a îmbolnăvirilor identificate
c- raportorul notează pe biletul verde regulile de prevenire, le citeşte tuturor grupelor şi lipeşte biletul pe
planşa de la tablă;

(timp de lucru - 5 minute)

5. Realizaţi împreună cu colegii de grupă un poster cu tema “Şcoala mea”, pe care raportorul îl prezintă şi îl
aplică pe planşa de la tablă
(timp de lucru - 7 minute)

4
Educatie pentru sanatate
An scolar 2007-2008, clasa a VII-a

FIŞĂ DE LUCRU - “SĂNĂTATEA MEDIULUI”


GRUPA “ ORAŞUL ”

Printr-o bună colaborare la nivelul grupei, utilizând materialele tematice, rezolvaţi sarcinile acestei fişe de
lucru şi veţi identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viaţă reprezentat de oraşul vostru, factorii nocivi ce
acţiunează în acest mediu, bolile ce pot apare şi regulile de prevenire a îmbolnăvirilor:

1. a- Raportorul aplică pe planşa de la tablă o imagine care să ilustreze un oraş


b- Descrie pe scurt factorii de mediu din oraşul tău:
-
-
-
c- raportorul comunică celorlalte grupe câteva din caracteristicile oraşului;

(timp de lucru - 5 minute)


2. a- Enumeră în fişa de lucru, factorii de mediu care ar putea influenţa negativ starea voastră de sănătate:
-
-
-
b- comunică raportorului cei mai dăunători factori ce acţionează în oraşul tău
c- raportorul notează pe biletul mov factorii dăunători, citeşte tuturor grupelor aceşti factori şi lipeşte biletul
pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)

3. a- Notaţi pe fişa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori dăunători (poluanţi) din oraş:
-
-
-
b comunică raportorului bolile ce pot apare în mediul de viaţă studiat - oraşul
c raportorul notează pe biletul galben bolile, citeşte tuturor grupelor numele bolilor identificate şi lipeşte
biletul pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)
4.a- Scrieţi regulile pe care trebuie să le respectaţi pentru a preveni îmbolnăvirile:
-
-
-
-
b- comunică raportorului măsurile de prevenire a îmbolnăvirilor identificate
c- raportorul notează pe biletul verde regulile de prevenire, le citeşte tuturor grupelor şi lipeşte biletul pe
planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)
5. Realizaţi împreună cu colegii de grupă un poster cu tema “Oraşul ”, pe care raportorul îl prezintă şi îl
aplică pe planşa de la tablă
(timp de lucru - 7 minute).

5
Educatie pentru sanatate
An scolar 2007-2008, clasa a VII-a

FIŞĂ DE LUCRU - “SĂNĂTATEA MEDIULUI”


GRUPA “ PĂDUREA ”

Printr-o bună colaborare la nivelul grupei, utilizând materialele tematice, rezolvaţi sarcinile acestei fişe de
lucru şi veţi identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viaţă o pădure, factorii nocivi ce acţiunează în acest
mediu, bolile ce pot apare şi regulile de prevenire a îmbolnăvirilor:

1. a- Raportorul aplică pe planşa de la tablă o imagine cu o pădure


b- Descrie pe scurt factorii de mediu ce acţionează într-o pădure:
-
-
-
c- raportorul comunică celorlalte grupe câţiva din factorii ce acţionează în acest mediu de viaţă;

(timp de lucru - 5 minute)


2. a- Enumeră în fişa de lucru, factorii de mediu care se manifestă într-o pădure şi care ar putea influenţa
negativ starea voastră de sănătate:
-
-
-
b- comunică raportorului cei mai dăunători factori
c- raportorul notează pe biletul mov factorii dăunători, citeşte tuturor grupelor aceşti factori şi lipeşte biletul
pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)

3. a- Notaţi pe fişa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori dăunători (poluanţi) dintr-o pădure:
-
-
-
b- comunică raportorului bolile ce pot apare în mediul de viaţă studiat - pădurea
c- raportorul notează pe biletul galben bolile, citeşte tuturor grupelor numele bolilor identificate şi lipeşte
biletul pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)

4.a Scrieţi regulile pe care trebuie să le respectaţi pentru a preveni îmbolnăvirile:


-
-
-
b- comunică raportorului măsurile de prevenire a îmbolnăvirilor identificate
c- raportorul notează pe biletul verde regulile de prevenire, le citeşte tuturor grupelor şi lipeşte biletul pe
planşa de la tablă;

(timp de lucru - 5 minute)


5. Realizaţi împreună cu colegii de grupă un poster cu tema “Pădurea”, pe care raportorul îl prezintă şi îl
aplică pe planşa de la tablă
(timp de lucru - 7 minute)

6
Educatie pentru sanatate
An scolar 2007-2008, clasa a VII-a

FIŞĂ DE LUCRU - “SĂNĂTATEA MEDIULUI”


GRUPA “ MAREA ”

Printr-o bună colaborare la nivelul grupei, utilizând materialele tematice, rezolvaţi sarcinile acestei fişe de
lucru şi veţi identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viaţă reprezentat de mare, factorii nocivi ce
acţiunează în acest mediu, bolile ce pot apare şi regulile de prevenire a îmbolnăvirilor:

1. a- Raportorul aplică pe planşa de la tablă o imagine cu marea


b- Descrie pe scurt factorii de mediu ce acţionează în mediul studiat- marea:
-
-
-
c- raportorul comunică celorlalte grupe câţiva din factorii ce acţionează în acest mediu de viaţă;

(timp de lucru - 5 minute)


2. a- Enumeră în fişa de lucru, factorii de mediu care se manifestă la nivelul acestui sistem - marea - şi care
ar putea influenţa negativ starea voastră de sănătate:
-
-
-
b- comunică raportorului cei mai dăunători factori
c- raportorul notează pe biletul mov factorii dăunători, citeşte tuturor grupelor aceşti factori şi lipeşte biletul
pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)

3. a- Notaţi pe fişa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori dăunători (poluanţi) ce acţionează la
nivelul mării:
-
-
-
b-comunică raportorului bolile ce pot apare
c- raportorul notează pe biletul galben bolile, citeşte tuturor grupelor numele bolilor identificate şi lipeşte
biletul pe planşa de la tablă;
(timp de lucru - 5 minute)

4.a Scrieţi regulile pe care trebuie să le respectaţi pentru a preveni îmbolnăvirile:


-
-
-
b- comunică raportorului măsurile de prevenire a îmbolnăvirilor identificate
c- raportorul notează pe biletul verde regulile de prevenire, le citeşte tuturor grupelor şi lipeşte biletul pe
planşa de la tablă;

(timp de lucru - 5 minute)


5. Realizaţi împreună cu colegii de grupă un poster cu tema “Pădurea”, pe care raportorul îl prezintă şi îl
aplică pe planşa de la tablă
(timp de lucru - 7 minute)

S-ar putea să vă placă și