Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL UDA

GRUPA: mijlocie

TEMA DE STUDIU: ,,Cum a fost/ este  si va fi aici pe pamant?”

TEMA SAPTAMANII: ,,Mandru sunt ca sunt roman”

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ALA+ADE (DLC, DOS)+ADP

ACTIVITATI DE INVATARE

ADP:

* Intalnirea de dimineata:discutii despre anotimp, in ce zi a saptamanii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizeaza ziua

*Rutine

*Tranzitii: exercitii ritmice, numaratori, joc cu text si cant.

ALA:CENTRE DE INTERES

Biblioteca: Tara mea- citire de imagini


Arta: Coloram, modelam stegulete

Stiinta: alege numai jetoanele care au culorile din drapel

ADE: ,, Memorizare”(DLC- memorizare; DOS- Steguletul-confectie)

SCOPUL ACTIVITATII

*Formarea capacitatii de a retine expresii rimate si ritmate;

*Dezvoltarea capacitatii de a efectua operatii simple de lucru cu material pus la dispozitie;

OBIECTIVE :

DLC: Memorizare”Sunt Roman”

o Sa retina expresii rimate si ritmate,


o Sa memoreze logic versurile si sa le reproduca expresiv;

o Sa participe la activitate atat in calitate de vorbitor, cat si de auditor.

DS:,,Steguletul”-confectii

o Sa selecteze elementele si sa le lipeacsa, respectand ordinea fireasca a culorilor;


o Sa lucreze ordonat si curat.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, lucrul individual.


Mijloace de invatamant

ALA: carti si reviste, fise pentru colorat, creioane colorate, plansete, plastilina, jetoane de diferite culori;

ADE: farfurioare cu material pentru lipire, lipici

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual

DURATA:o zi

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

o Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;


o Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar , nivel

3-5 ani;

o Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar

SCENARIUL ZILEI

ADP:

Intalnirea de dimineata debuteaza cu salutul ,,Buna dimineata, romanasi si romancute; se face prezenta prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii
prezenti. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul in care ne aflam, ziua din saptamana, si fenomenele naturii specifice zilei
respective.

In buzunarelul cu surprize, copiii vor descoperi un stegulet tricolor. Ne vom reaminti culorile drapelului, insistand pe ordinea in care sunt asezate
pe port drapel.
Copiii primesc medalioane tricolore si sunt indrumati spre centrele pregatite pentru ei: biblioteca, arta si stiinta. In functie de medalionul primit,
copiii se vor grupa la centrele de activitate, unde se afla imagini colorate in culorile drapelului.Voi explica pe rand copiilor ce sarcini au de
indeplinit, dupa care copiii vor lucra in grupuri mici. Voi urmari activitatea copiilor pe centre si voi interveni ori de cate ori va fi nevoie, in
special la biblioteca, unde copiii vor fi stimulati sa descrie imaginile in propozitii corect formulate. La terminarea activitatii pe centre, copiii vor
intona cantecul ,, Rosu, galben si albastru”, cantec care va fi elementul de tranzitie pentru urmatoarea activitate, ADE.

In incheierea activitatilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor, iar copiii vor pastra medalioanele primite.

DEMERS DIDACTIC

EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE

DIDACTIC DIDACTICE
1. Momentul -aerisirea salii de grupa si
asigurarea unui climat
organizatoric benefic pentru
desfasurarea activitatii;

-pregatirea centrelor si a
materialelor necesare
2. Captarea atentiei Copiii descopera in buzunarelul cu surprize steguletul -explicatia;
tricolor, vor denumi culorile
-conversatia;

-frontal;
3.Reactualizarea Le prezint copiilor cele trei centre si dupa ce toti copiii si- -pe centre; -urmaresc cu atentie
cunostintelor au ocupat locul, explic pe rand sarcinile de lucru pentru explicatiile date;
fiecare centru. -explicatia;
-se urmareste realizarea
Centrul ,,Biblioteca- citire de imagini,,Tara mea” -conversatia; corecta a sarcinilor;

- Copiii au ca sarcina sa corect cartile si revistele puse la


dispozitie, sa descrie imaginile, formuland propozitii
corecte, sa faca schimb de impresii.

Centrul,,Arta”

- Copiii au urmatoarele sarcini: Unii vor colora , iar altii


vor modela steguletul tricolor

Centrul,,Stiinta”

Copiii vor selecta jetoanele colorate in culorile drapelului,


vor denumi culorile si vor specifica ce eveniment se
apropie..

Voi face o scurta evaluare a activitatii copiilor pe centre,


dupa care, se va face tranzitia spre urmatoarea activitate
prin intonarea cantecului ,,Rosu, galben si albastru””.
4. Anuntarea temei - Copii, pentru ca ati lucrat foarte frumos la centrele de -conversatia;
activitate si pentru ca stiti foarte multe lucruri despre tara
noastra si pentru ca, in curand vom sarbatori Ziua -explicatia;
Romaniei, o sa invatam impreuna poezia ,,Sunt roman”,
iar apoi vom confectiona stegulete tricolore, pentru a
participa la festivitati..
5. Dirijarea invatarii MEMORIZARE -conversatia;  -urmaresc si apreciez
corectitudinea redarii
Recitarea model a poeziei. - explicatia; versurilor;

Educatoarea recita poezia model. - demonstratia -observarea modului in


care copiii realizeaza
Voi purta o scurta conversatie cu copiii pe marginea - exercitiul; sarcinile individual
continutului poeziei.
Se recita   poezia pe fragmente logice, apoi integral. -explicatia; -aprecieri;
Poezia se recita individual, pe grupuri si in cor.
-demonstratia;
Se vor face aprecieri asupra corectitudinii si expresivitatii
cu care copiii recita poezia. -munca individuala; 

ACTIVITATE PRACTICA

In timp ce canta cantecul ,,Rosu, galben si albastru”,


copiii se aseaza la masute, unde sunt repartizate
materialele pentru activitatea practica. Voi explica
procedeele de lucru, insistand asupra respectarii ordinii
culorilor pe port drapel
6. Asigurarea feed- Vom recita poezia in cor .Voi face bilantul asupra -conversatia;
back-ului activitatii desfasurate pe parcursul intregii zile.
7. Incheierea activitatii Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a -conversatia; -aprecieri verbale;
modului in care au reusit sa retina versurile, sa
confectioneze steguletele. -recompense.

Copiii se vor alinia cu steguletele in mana si ne vom juca


jocul ,,La defilare”, in timp ce vom canta cantecul ,,Rosu,
galben si albastru” .

Copiii primesc acasa steguletele confectionate de ei

S-ar putea să vă placă și