Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ BĂIȚA


CLASA: a IV-a
DATA: 29.03. 2021
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR : Diniș C-tin Felician
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Cer și pământ
SUBIECTUL LECŢIEI: Felicitarea de Paște
TIPUL LECȚIEI: mixtă

SCOPUL LECȚIEI:
- consolidarea deprinderii de a realiza o lucrare practică inspirată de sărbătoarea religioasă “Paştele”;
- dezvoltarea simţului practic şi estetic;
- formarea deprinderilor de redactare a unui text nonliterar – Felicitarea;

COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice
2.1 – Valorificarea unor materiale şi tehnici adecvate , pentru exprimarea clară a unui mesaj intenţionat;
2.2- Realizarea de compoziţii la alegere, valorificând potenţialul expresiv al limbajului plastic;
2.4 – Remodelarea speţiilor şi formelor printr-un demers plastic intenţionat prin tehnici variate;

.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O.O.1 - să identifice minim 4 situaţii din viaţa reală când se pot trimite felicitari;
O.O.2 - să utilizeze creativ şi original materialele în realizarea felicitării;
O.O.3 - să utilizeze minim 2 tehnici de lucru specifice disciplinei;

O.O.4 - să creeze un mesaj corect, potrivit sărbătorii ;

O.O.5 - să realizeze compoziţii corecte specifice temei;

O.O.6 – să participe activ în desfășurarea scenariului didactic;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, turul galeriei,

 Resurse materiale: carton, hârtie colorată , foarfece, hârtie creponata/glasata , lipici,creioane,carioci;

 Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe ;

 Resurse curriculare: programa școlară, documentele de proiectare curriculară;

 Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecierea verbală, ev. formativă, autoevaluarea;

 Resurse de timp: 45 minute ;

 Resurse umane: 16 elevi;


BIBLIOGRAFIE:
 Ministerul Educaţiei Naţionale – Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice clasele III-
IV, Anexa nr 2 la OM 5003/ 02. 12. 2014
 Lucian Stan, Ileana Stan şi Elisabeta Botezatu , Abilităţi practice- ghid metodic clasele I-IV, Editura Aramis,
Bucureşti, 2003. D. Stoica – Abilităţi practice –clasele I-IV , ed Carminis ,2004 , Piteşti
 www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Momentele Ob. Conținut informațional Strategia didactică Forme de


crt. lecției op. evaluare
Activitatea învățătorului Resurse Resurse Forme de
materiale procedurale organizare
1 Moment Se creează condiţiile optime pentru Conversația Frontal Observaţia
organizatoric buna desfăşurare a activităţii propuse. sistematică
1 min.
2. Reactualizarea O.O6 Se fac referiri la ora anterioară . Se Explicaţia Frontal Aprecieri
cunoştinţelor discuta pe baza lucrărilor din orele verbale
2 min. anterioare .
Conversația

3. Captarea O.O4 Se realizează printr-o scurtă Frontal Aprecieri


atenției conversaţie cu elevii, legată de venirea Conversația verbale
3 min. O.O6 primăverii.
Observarea
( În ce anotimp ne aflăm? sistematică
Elevii vor răspune : Suntem în
anotimpul primăvara. Individual
Care sunt semnele primăverii?
Elevii vor răspunde că semnele
primăverii sunt : întoarcerea păsărilor,
înflorirea pomilor, încălzirea vremii.)
Ce sărbători de primăvară cunoaşteţi?
Elevii vor răspunde că primăvara
sărbătorim Ziua Mamei și Paştele.
Cum sărbătorim Paştele?
Elevii vor răspunde că vopsim ouă,
mergem la biserică și vine Iepurașul )

4. Anunțarea O.O6 Le voi transmite elevilor că astăzi, deși Conversația Frontal


temei și a mai avem aproape o lună până la Paște ,
obiectivelor din cauză că vom rămâne în vacanță, în
2 min. cadrul orei de arte vizuale şi abilităţi
practice , ne vom pregăti şi noi de
sărbătoare , realizând Felicitări de Paşte. Individual

Elevii ascultă informaţiile prezentate și


adresează întrebări.

Elevilor li se explică faptul că, în


această oră, vor confecţiona din hârtie o
felicitare, prin tehnica ruperii şi
mototolirii hârtiei şi îmbinând tehnici
invățate la ora de arte vizuale și abilităţi
practice.
5 Dirijarea OO1 Solicit elevilor să precizeze de ce Conversaţia Aprecieri
învățării oamenii îşi transmit felicitări? Cum se verbale
30 min. pot felicita oamenii între ei? Cu ce
ocazii se transmit felicitări? Prin ce
modalităţi se trimite felicitarea?
OO2
Elevii răspund la întrebări precizând: Explicaţia
Când?/ Cum?/ Cu ce ocazii transmit
oamenii felicitări.

OO3 Solicit elevilor să privească lucrarea Frontal Observarea


model şi să identifice materialele sistematică
folosite. a elevilor
produs Demonstraţia
Elevii observă lucrarea model şi model
OO5 elementele care o compun.
Individual
Ne vom impărții în două grupe :
grupa băieților și cea a fetelor și vom
vedea care grupă va realiza cele mai Exerciţiul
frumoase felicitări . Se enumeră regulile
ce trebuie respectate în realizarea
lucrării: utilizarea corectă şi atentă a
OO6 instrumentelor de lucru, plăcuta
îmbinare a materialelor şi culorilor,
aspectul estetic al produselor finale,
încadrarea în timpul de lucru.

Le voi preciza că pot veni cu idei Aprecieri


personale în realizarea produsului, fără verbale
a se îndepărta însă de tema propusă.

Voi împărți elevilor materialele


necesare realizării felicitarii și se vor Youtube
apuca de treabă.

În timp ce elevii vor începe hartie Frontal


realizarea felicitării , voi pune un fundal colorată,
muzical cu cântece de primăvară. Observarea
lipici, sistematică
Elevii vor respecta succesiunea a elevilor
etapelor de lucru şi realizează lucrarile, flori,
lucrând ordonat , îngrijit , corect. Individual
hârtie
Voi supraveghea elevii în timpul creponată/
realizării lucrărilor și îi voi ajuta pe cei glasata
care întâmpină greutăţi în realizarea
lucrării. Aprecieri
verbale
Voi oferi indicaţii individuale și voi
corecta eventualele greşeli.
6 Obținerea O.O3 Le solicit elevilor să isi reamintească Conversația
performanței și caracteristicile mesajului scris pe
asigurarea felicitare: să fie scurt, clar, scris corect, Creioane Observarea
O.O4
feed-back-ului caligrafic şi potrivit atât ocaziei, cât şi colorate Frontal sistematică
5 min persoanei căreia dorim să o transmitem.
Explicatia
OO6 Solicit elevilor să compună un mesaj
pentru Sărbătoarea Paştelui şi să îl scrie
în felicitare.
Problematiza-
Elevii compun mesajul și îl scriu pe rea Individual Aprecieri
felicitare. verbale

Elevii expun lucrările şi se apreciază Turul galeriei


modul de lucru, acurateţea lucrării,
creativitatea, îmbinarea elementelor şi
culorilor, se observă dacă s-au respectat Autoevalua
etapele de lucru, dacă s-a lucrat îngrijit, -rea
s-a lipit corect şi estetic. Vom aprecia
împreună , care grupă a realizat cele mai
frumoase felicitări.
7 Încheierea Elevii vor strânge materialelor şi vor Conversația Frontal Aprecieri
OO4
activității curăţa locul de lucru. verbale
2 min
Le voi sugera elevilor să realizeze
Explicaţia
O.O6 felicitări pentru bunici, rude apropiate şi
să le trimită prin poştă. Individual

Fac aprecieri generale şi individuale


asupra modului de desfăşurare a
activității şi a participării elevilor.

S-ar putea să vă placă și