Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propunător :
Disciplina: Istoria Romanilor și Universală
Clasa: a VI a
Lecţia : Revoluţia burgheză din Ţările de Jos (1566 – 1648)
Durata: 45 minute
Tipul lecţiei: mixtă

Obiectivul general: transmiterea de cunoştinţe generale legate de prima


revoluţie a epocii moderne, cea din Ţările de Jos.

Obiective operaţionale - La sfârşitul activităţii elevii trebuie să:

- definească expresiile: Ţările de Jos, revoluţie burgheză;


- localizeze pe hartă Ţările de Jos;
- explice gradul superior de dezvoltare economică a acestor state;
- menţioneze urmările înfloririi economice asupra structurii sociale;
- precizeze consecinţele dominaţiei spaniole asupra Ţărilor de Jos;
- alcătuiască o axă cronologică cu evenimentele care au avut loc în
timpul revoluţiei;
- specifice tipul de stat apărut în urma desfăşurării revoluţiei
burgheze;
Competenţe specifice:
 1 Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite
situaţii de comunicare scrisă sau orală
 2. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul
Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice
 3 Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca
Modernă, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute
sau la prima vedere
 4 Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect
al civilizaţiilor de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, în
vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri
 5 Selectarea surselor istorice pentru susţinerea sau combaterea unui
punct de vedere
 6 Realizarea de comparaţii referitoare la fapte istorice, utilizând
informaţii din medii non-formale

1
Strategia didactică

Forme de activitate : frontală, individuală,


Procedee utilizate(metode şi tehnici) : lectura, expunerea, explicaţia,
conversaţia euristică, descoperirea, povestirea, comparaţia,
Resurse materiale : Harta „ Europa în sec. XIV-XVI”, fişe de lucru,
manual, texte istorice, tabla şi creta,
Desfăşurarea lecţiei

I. Moment organizatoric:
- organizarea clasei şi a materialelor;
- realizarea unui climat de cooperare;

II. Evaluare: lecţia Spania şi monarhia universală


- mic test cu itemi la alegere
- „elevii întreabă, elevii răspund”
- diagrama Venn (asemănări/deosebiri între monarhiile absolute,
franceză, engleză)
III.Introducere în lecţia nouă:
- prezentarea obiectivelor
Secvenţe de conţinut :
1. Ţările de Jos în secolul al XVI-lea
– delimitare geografică: Olanda, Belgia, Luxemburg, o parte în nordul
Franţei (Flandra)
- organizare: 17 provincii
- statut politic: stăpânire burgundă, habsburgică, spaniolă
2. Dezvoltare economică
Sunt enumerate caracteristicile economiei şi societăţii olandeze:
- grad ridicat de urbanizare (18 oraşe într-o singură provincie);
- manufacturile de postav;
- producerea de arme;
- şantiere navale, flota de pescuit (Anvers, cel mai mare port al Europei);
- mutarea axei comerţului european din Marea Mediterană în Oceanul
Atlantic;
- extinderea meşteşugului tipografic care face ca Provinciile Unite să
devină patria gândirii libere şi a cărţii necenzurate;
- bănci (puternic capital financiar tranzacţionat la bursele din Bruges,
Anvers, Amsterdam);
- randament agricol ridicat datorită fertilităţii deosebite a solului smuls de
sub ape;

2
- noua structură socială dominată de burghezia industrială şi comercială,
lucrătorii din ateliere şi marinari;
3. Revoluţia burgheză
a) Cauze şi participanţi
- noua structură socială dominată de burghezia industrială şi comercială,
lucrătorii din ateliere şi marinari;
Burghezia este nemulţumită de îngrădirile monarhiei absolute spaniole
(Filip al II lea),de ştirbirea autonomiei (impozite şi taxe apăsătoare), de
persecuţia calviniştilor de către Inchiziţie.
Orăşenii şi ţăranii susţin burghezia.
Forme de luptă: ‹ opoziţie religioasă (trecerea masivă la calvinism)
‹ război de eliberare
Tabere: ۞ Spania – ducele de Alba
۞Ţările de Jos – Wilhelm de Orania
b) Desfăşurare:
1579 UNIUNEA DE LA ARRAS – provinciile sudice, mai puţin dezvoltate,
dominate de nobilimea catolică conservatoare, acceptă suzeranitatea
spaniolă
1581UNIUNEA DE LA UTRECHT – provinciile nordice continuă lupta până
în 1609
- 1581 îşi proclamă independenţa sub
numele de Provinciile Unite sau Olanda
- Wilhelm de Orania a fost proclamat
guvernator (va fi asasinat în 1584)
c)Recunoaşterea independenţei
1648 prin Pacea de la Westfalia Spania recunoaşte independenţa Olandei.
d) Însemnătatea revoluţiei
La începutul secolului XVII Olanda era singura republică burgheză din
Europa bazată pe liberalism şi toleranţă religioasă.
IV. Reflecţia/fixarea cunoştinţelor
V. Evaluare: orală, scrisă şi practică pe parcursul lecţiei

S-ar putea să vă placă și