Sunteți pe pagina 1din 13

Propunător:

MARINEL DANIELA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:07.05.2014
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi pe pământ?”
PROIECT TEMATIC: „Din lumea celor care nu cuvântă”
SUBTEMA: „Vieţuitoarele apelor”
TEMA ZILEI: „O zi cu Flipper şi prietenii săi”
NIVELUL: II -grupa mare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre tema propusă;
 Consolidarea unor deprinderi practice-gospodăreşti;
 Consolidarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat folosind tehnici şi ustensile
cunoscute;
 Stimularea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, a deprinderilor de cooperare
între partenerii de joc.

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Flipper- un oaspete surpriză”
Tranziţii: joc imitativ ”Înotăm ,inotam , ca Flipper ne deplasăm!”; joc muzical
„Oac, oac”,”10 degetele”
Rutină: „Ne spălăm, ne îngrijim şi apa n-o risipim!”

ALA: Centre de interes


 Ştiinţă: „Fise interdisciplinare cu vietuitoare marine”
 Artă: „Pesti” –aplicatie cu resturi de creoane ascutite
 Biblioteca: „Cartea noastra cu vietuitoare marine”

ADE:
 DOS- „Tartine cu salată de icre”- activitate practic-gospodărească
 DEC- „Prietenii lui Flipper”-aplicatie
ADP:Joc recreativ : „Podul de piatră”
 STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul,


jocul,fise de evaluare,creioane colorate,coli colorate,lipici,salată de icre, pâine, cuţitaşe
plastic, farfurii si platouri plastic, frunze pătrunjel, măsline, gogoşari, şerveţele,imagini
cu vietuitoare marine, hartie colorata albastra ,elemente decupate:pestisori,stelute de
mare,caluti de mare ,broscute testoase, alge marine,recife corali,lipici.
BIBLIOGRAFIE :
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar “, Ed.DPH, 2008, Filofteia
Grama şi colaboratorii ;
- “Activitatea didactică din grădiniţă” DPH, 2008, Preda V., Pletea M., Grama F.;
- “Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în manieră integrată a activităţilor din
grădiniţă”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
- “Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţământul preşcolar 3/6-7
ani, Ed. Astra, Berbeceanu Gabriela şi colaboratorii, 2008;
- “Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar nivel
3-5 ani, Ed. Delta, Georgeta Toma şi colaboratorii, 2009.
SCENARIUL ZILEI

I. ADP:
Întâlnirea de dimineaţă: „Flipper- un oaspete surpriză!”

1. Salutul: „Bună dimineaţa, pestsorilor! Astăzi avem un nou oaspete - Pestisorul


Flipper. El vrea să vă cunoască mai bine. Haideţi să ne prezentăm: (se vor saluta
copiii pe rând).
2. Prezenta: Dupa miscarile sugerate de textul poeziei,se face prezenta copiilor,de
catre o fetita care are aceasta sarcina :
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am asezat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit?
3. Zicerea de dimineata :
In fiecare dimineata,
Sa avem gandul bun pe fata,
Catre soare sa privim,
Iubire sa daruim
Si astfel in fiecare dimineata
Sa avem zambetul pe fata.

Se completeaza Calendarul naturii de catre un copil :


« A inceput o noua zi
Cum e vremea azi copii ? »

Dupa ce am stabilit anotimpul,ziua,luna ,aspecte ale anotimpului.Dupa completarea


calendarului naturii,vom face momentul de inviorare : 
« Daca vreau sa fiu voinic 
Fac gimnastica de mic 
Merg in pas alergator,
Sar apoi intr-un picior,
Ma opresc respir usor
Intind bratele sa zbor
Unu ,doi,unu doi
Faceti toti la fel ca noi
Asta-i doar un inceput
Ia priviti cat am crescut ! 
Faceti toti la fel ca noi
Asta-i doar un inceput
Ia priviti cat am crescut ! 
4. Impartasirea cu ceilalti
Voi initia o discutie cu cei mici despre o intamplare petrecuta dimineata inainte sa vin
la gradinita « pestisorul Flipper m-a rugat sa-l iau cu mine pentru ca vrea sa vada cate
lucruri stiti voi despre vietuitoarele marine .Pentru a-i arata acest lucru vom juca un joc
care se numeste « Acvariul » unde copii vor trebui sa lipeasca intr-o cutie imbracata in
albastru pe peretii careia au fost lipite umbrele unor vietuitoare marine.Sarcina copiilor
este aceea de a gasi silietele corespunzatoare umbrei si sa o lipeasca corespunzator.
5. Noutatea zilei: Pentru că am învăţat multe lucruri despre vieţuitoarele apelor, m-am
gândit să ne jucăm azi cu toate aceste materiale pe care le-am pregătit pentru voi ( se
vor intui pe rând centrele stabilind tema şi obiectivele propuse. Se stabilesc copiii în
centrele pregătite.
Tranzitie : « Inotam,inotam ca pestisorii inotam si la baie noi plecam » iesind
din sala pentru a merge la baie la intoarcere dupa ce s-au spalat pe manute vor face
urmatoarea tranzitie pentru a lucra la centre :
« Unul dupa altul
In rand ne-asezam
Unul dupa altul
Spre centre plecam »

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:

Ştiinţă:
Tema: „Vietuitoare marine”
Mijloc de realizare:fisa individuala
Obiective operaţionale:
O1-sa formeze corect multimea cu alti 3 pestisori
O2-sa coloreze corespunzator cerintelor
O3-sa scrie semnul grafic care seamana cel mai bine cu solzii pestelui-semiovalul

La Ştiinţă:Sa rezolve fisa respectand cerintele date.

Artă:
Tema: „Pesti aplicatie cu resturi din creioane ascutite”
Mijloc de realizare:lipire de resturi de creioane
Obiective operaţionale:
O1- să denumească materialele necesare realizării lucrării;
O2 să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior: lipire -
O3- sa respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru
O4– să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei propuse;

La Artă –vor lipi in conturul pestilor resturi de creioane asctite


.

Biblioteca:
Tema:”Cartea noastra cu vietuitoare marine”
Mijloc de realizare:decupare,lipire
Obiective operationale:
O1- sa decupeze diferite imagini cu vietuitoare marine si sa le lipeasca pe filele cartii;
O2 – sa numeroteze paginile cartii;
O3-sa ajute la ansamblarea cartii.

STRATEGII DIDACTICE:
-Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, jocul, învăţarea prin cooperare.
-Mijloace: pestisorul Flipper,culori,fise individuale,coli colorate ,imagini cu
vietuitoare marine,foarfeci ,lipici, resturide creioane colorate.

ADP:
Tranziţia către activităţile pe domenii experienţiale se va realiza prin intermediul
jocului imitativ.”Oac,oac diri ,diri da!;10 degetele ’’Copiii sunt aşezaţi în cerc şi canta
cantecelul.
Rutină: „Ne spălăm, ne îngrijim şi apa n-o risipim!” (exersarea deprinderii de igiena
personală şi economisire a apei)
II. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

1.DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
TEMA: „Tartine cu salată de icre”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de deprinderi şi abilităţi
MIJLOC DE REALIZARE: activitate practic-gospodărească
FORMA DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri mici

SCOPUL:
 Consolidarea unor deprinderi practice-gospodăreşti;
 Educarea gustului estetic şi a capacităţii de a aprecia frumosul.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ VIZATE:


- să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi;
- să efectueze operaţi simple de lucru cu diverse materiale;
- să-şi formeze deprinderi practice şi gospodăreşti:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE VIZATE:


a) cognitiv-informative:
O1- să se comporte corect la sosirea în vizită;
O2- să răspundă corect la întrebările educatoarei;
O3- să identifice materialele de lucru primite;
O4- să analizeze critic si autocritic platourile celorlalte grupuri, dar şi pe cel al
propriului grup
b) psiho-motrice:
O5- să mânuiască obiecte casnice, respectând norme simple de protecţie si
securitate;
c) socio-afective:
O6- să-şi dezvolte spiritul de echipă, lucrând împreună cu ceilalţi colegi pentru a
realiza platourile cu tartine;
O7- să trăiască emoţii pozitive în situaţii create;
O8- să păstreze curăţenia, ordinea pe tot parcursul activităţii.

STRATEGII DIDACTICE
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul,
turul galeriei.
 Mijloace de învăţământ: salată de icre, pâine, cuţitaşe plastic, farfurii si platouri
plastic, frunze pătrunjel, măsline, gogoşari, şerveţele..

2. DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV


TEMA: „ Prietenii lui Flipper din acvariu”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
MIJLOC DE REALIZARE: aplicatie
FORMA DE ORGANIZARE: individual, în grupuri mici

SCOPUL:
- Consolidarea deprinderii de a lipi intr-un spatiu dat folosind tehnici şi ustensile
cunoscute;
- Educarea gustului estetic şi a capacităţii de a aprecia frumosul.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ VIZATE:


-sa lipeasca corect elemente decupate;
-sa verbalizeze actiunile interprinse exprimand opinii fata de lucrarile lor si al altor
colegi;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE VIZATE:


a) cognitiv-informative:
O1- să identifice materialele de lucru primite exprimându-se în propoziţii corecte din
punct de vedere gramatical;
O2- să analizeze critic şi autocritic lucrările celorlalte grupuri dar şi pe cele ale
propriului grup.
b) psiho-motrice:
O3- sa lipeasca corect elementele decupate pentru realizarea acvariului;
c) socio-afective:
O5- să coopereze în vederea realizării sarcinilor primite;
O6- să participe la activitate cu plăcere si entuziasm.

STRATEGII DIDACTICE
 Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, turul
galeriei;
 Mijloace de învăţământ: imagini, coli colorate, figurine marine decupate ,lipici

 MATERIAL BIBLIOGRAFIC DOS+DEC:


- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar “, Ed.DPH, 2008, Filofteia Grama şi
colaboratorii ;
- “ Activitatea didactică din grădiniţă” DPH, 2008, Preda V., Pletea M., Grama F.;
- “ Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în manieră integrată a activităţilor din
grădiniţă”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
- “Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţământul preşcolar 3/6-7 ani,
Ed. Astra, Berbeceanu Gabriela şi colaboratorii, 2008;
- “ Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar nivel 3-5
ani, Ed. Delta, Georgeta Toma şi colaboratorii, 2009.
DEMERSUL DIDACTIC
DOS
Evenimente Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
didactice didactice (instrumente
şi indicatori
1.Moment Voi pregăti materialul necesar desfăşurării
organizatoric activităţii. - aerisirea sălii de grupă;
-organizarea măsuţelor si scaunelor pe grupuri;
- introducerea copiilor în sala de grupă.

2.Captarea Voi introduce în activitate elementul surpriză: le voi


atenţiei spune copiilor că am nevoie de ajutor deoarece este
ziua copilului meu si doresc să-i fac o surpriză
pentru că este cam trist. Voi pregati un plic pe care
scrie: Recompense.Le voi spune ca daca ma vor
ajuta sa fac tartinele le voi oferi la sfarsit
recompense.
3.Anunţarea Interesul copiilor fiind deja trezit, se anunţă tema
temei şi activităţii: Astăzi veţi fi mici bucătari şi veţi pregăti
enunţarea „Tartine cu salata de icre”; se enunţă obiectivele
obiectivelor propuse.
- Sunteţi de acord să ma ajutati? Pentru aceasta
trebuie sa lucrăm pe grupuri, îngrijit si cât mai
frumos. La sfârşit veţi fi recompensaţi.
4. Desfăşurarea
activităţii
a) Intuirea Copiii enumeră materialele de pe măsuţe: salată de conversaţia orală
materialului icre, pâine, cuţitaşe plastic, platou plastic, măsline,
frunze de pătrunjel, gogoşari şerveţele.
b) Prezentarea Voi prezenta două, trei tartine frumos decorate.
modelului
Fiecare felie de pâine va fi unsă cu salată de icre explicaţia practică
c) Explicarea şi după care va fi decorată cu măsline, gogoşari si demonstraţia frontală şi
demonstrarea pătrunjel. În final veţi obţine tartine care vor fi observaţia individuală
modalităţii de aşezate frumos pe platou.
realizare
d) Exerciţii de „Lebăda” exerciţiul
încălzire a
mâinilor

e) Realizarea În timp ce copiii lucrează, voi trece pe la fiecare şi


propriu-zisă a voi oferi sprijin acelora care întâmpină dificultăţi. Ii
lucrării voi stimula şi încuraja.
Fiecare tartină va fi aşezată pe platou.
5.Evaluare Se va realiza turul galeriei şi copiii vor alege platoul conversaţia orală
cel mai frumos motivând acest lucru. turul galeriei pe grupuri şi
individuala
Criterii:
corectitudine
finalitate,
acurateţe
6. Încheierea Voi face aprecieri generale si individuale asupra expunerea
activităţii modului de lucru si a comportamentului copiilor pe medalii
tot parcursul activitătii. Copiii vor servi tartine. Vor
fi recompensaţi cu medalii cu pestisori.
Tranziţia către următoarea activitate se va realiza prin efectuarea jocului muzical „Eu am
10 degetele”. Copiii aşezaţi în cerc cântă şi execută mişcările sugerate de text.
DEC
Evenimente Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
didactice didactice (instrumente
şi indicatori
1. Moment Se creează condiţiile psiho-pedagogice necesare
organizatoric desfăşurării activităţii în bune condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- organizarea măsuţelor si scaunelor pe trei
grupuri;
- introducerea copiilor în sala de grupă şi aşezarea
lor la masute pe scaunele.

2. Captarea
atenţiei Prezentarea unor imagini cu vieţuitoarele conversaţia
adâncurilor.

3. Anunţarea Pentru ca Flipper sa nu sa simta trist m-am gandit


temei şi sa-i pregatim fiecare cate un decor cu
enunţarea pestisori,caluti de mare si stelute de mare. Vom
obiectivelor lipi cât mai mulţi prieteni de-ai lui Flipper. Voi va
trebui să fiţi foarte atenţi, să lucraţi corect şi curat.
4. Desfăşurarea Copiii se vor aseza la locurile lor la masutele de
activităţii lucru,unde vor gasi materialele decupate pentru a
realiza decorul lui Flipper.

a) Intuirea Cer copiilor sa identifice si sa denumeasca


materialului materialele gasite pe masutele lor : ce aveti voi pe conversaţia orală
masute ?
b) Prezentarea Intuirea modelului educatoarei
modelului

c) Explicarea şi Explicarea si demonstrarea modului de lucru.


demonstrarea explicaţia
modalităţii de Se explica si se demonstreaza tehnicile de demonstraţia
realizare lucru,precum si etapele realizarii llucrarilor. observaţia

Efectuare unor exercitii pentru incalzirea


muschilor mainilor : pentru a putea trece la
treaba,trebuie sa ne pregatim de lucru,sa ne
incalzim mainile :

« Miscam degetelele, exerciţiul


Batem tare palmele

Cade ploaia binisor

Stoarcem rufele usor. »

Dupa efectuarea exercitiilor le spun « Spor la


lucru »

Realizarea lucrarii de catre copii :

In timpul executarii lucrarii voi urmari modul de


lucru ,voi da indicatiile de rigoare,voi ajuta si
incuraja copii mai lenti in actiune in realizarea
temei.Le voi cere sa duca la bun sfarsit tema
inceputa si voi avea grija ca fiecare prescolar sa
aiba o pozitie corespunzatoare la masa de lucru
(spatele drept ,bratele sprijinite pe masuta), sa
manifeste interes pentru activitate.

5.Evaluarea Se va realiza turul galeriei, vor fi apreciate turul galeriei orală


performanţelor lucrările cele mai frumoase. Copiii le vor aprecia conversaţia pe grupuri şi
ţinând cont de criteriile enunţate. individuală
. Criterii:
-corectitudine
- finalitate,
acurateţe
5. Incheierea Voi face aprecieri individuale şi generale. conversaţia aprecieri
activităţii Le voi oferi copiilor stimulente. stimulente
dulci
III. ADP
TEMA JOCULUI: „Podul de piatră”
SCOPUL ACTIVITATII: Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea copiilor.
DESFĂŞURAREA JOCULUI:
Se aleg doi copii care formează “podul de piatră”.
Explicarea regulilor de joc: copiii se vor aşeza în şir (unul după altul) şi vor trece pe sub
“podul de piatră” în timp ce cântă cântecul:
“Podul de piatră s-a dărâmat,
A venit apa şi l-a luat,
Vom face altul pe râu în jos,
Altul mai trainic şi mai frumos!
Copilul care este prins sub « pod » la finalul cântecului trebuie să îşi aleagă unul dintre cei
doi copii care formează podul şi se va aşeza în spatele celui ales. Câştigă echipa cu cei mai
mulţi copii.
Executarea jocului de probă;
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului : jocul se execută de mai multe ori; se urmăreşte buna
desfăşurare a jocului, respectarea regulilor şi a corectitudinii.
Vom stabili împreună echipele câştigătoare.

Activitatea integrată se va încheia cu momentul evaluării zilei.

S-ar putea să vă placă și