Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ Şcoala Gimnaziala Ghergani


Prof. inv. primar David Rebecca-Maria
Nivel educaţional: Învăţământ primar
Aria curriculara Consiliere si orientare
Disciplina Dezvoltare personală
Clasa: Clasa I
Unitatea tematica „Prietenia”
Subiect/Tema: Emotii de baza
Tipul lectiei Fixarea si consolidarea cunoştintelor
Forma de realizare Lectie integrata
Scopul activitatii Consolidarea cunostintelor referitoare la hobyy-uri si activitati
preferate
Timpul alocat: 30 min +15 min
Competente specifice Competente vizate

2.1 Asocierea emotiilor de baza cu elemente simle de limbaj nonverbal


si paraverbal

2.3 Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi un bun prieen

Competente activate

3.2 Identificarea mesajelor unui scurt text care prezinta intamplari,


fenomene, evenimente familiare

Competente activate

2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple

1
Obiective operaţionale:
O1.3.3 - sa prezinte activităţile preferate în faţa grupului: obiectivul se
considera indeplinit, dacă fiecare elev îşi va prezenta cel puţin o
activitate
O2. 3.2 – sa argumenteze în termeni accesibili vârstei preferinţa pentru
activităţile preferate
Resurse Metode şi procedee Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, expunerea, observatia.
procedurale didactice
Mijloace de învăţământ imagini, flipchart, coli, bilet, scaun, ghem
Forme de organizare a Frontala, pe grupuri,individuala.
activităţii
Resurse bibliografice: Programa scolara pentru disciplina Comunicare in limba romana –
Clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a
Pograma scolara pentru disciplina Matematica si explorarea mediului –
Clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a
Programa scolara pentru disciplina Arte vizuale si abilităţi practice-
Clasa pregatitoare, clasa I si a II a

Scenariul lecţiei

Strategii didactice

Desfăşurarea activităţii Do Metode şi Forme


Momentele CS Evaluare
zare procedee Mijloace de
lecţiei
organizare

2
1.Moment Asigur condiţiile necesare pentru desfăşurarea conversaţia Imagini,calenda frontal Observarea
organizatoric optimă a activităţii. 2 rul naturii sistematica
Aranjez materialele. min

Intalnirea de dimineata:
Salutul: Dimineata a sosit!
Toti copiii au venit
Noi in banci ne asezam
Cu totii ne salutam!
Prezenta
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegiii ni-am intalnit
Cine oare n-a venit?
Calendarul naturii
A inceput o noua zi/ Cum e vremea copii? Cand
ati venit, ati privit cerul? Era soare? Era nor? Ce zi
este astazi? Ce anotimp este? Ce luna e?

2. Captarea CLR Din intamplare cineva ne ciocane la usa si ne 5 conversaţia Scrisoarea, frontal Observarea
atenţiei 2.2 spune ca s-a intalnit in drum spre scoala cu min euristica coletul sistematică
postasul, care i-a dat un colet. Intreb copiii daca
sunt curiosi sa vada despre ce este vorba. Deschid
coletul si gasesc un bilet. Citesc biletul (anexa 1).
Dupa ce termin, voi discuta pe baza sa.
Cum se numește clubul? De ce credeți ca v-au
ales? Sunteți pregătiți?

3. Anunţarea Anunt eleviii că la dezvoltare personală ne vom 1 min


temei şi a juca și vom afla mai multe despre emotii. Le voi Conversaţia, frontal
obiectivelor spune ca trebuie să participe şi să respecte regulile explicaţia
jocului, să realizeze Cartea emoțiilor.

4.Dirijarea ghemul Frontal Conversatia

3
învăţării DP 2.1 Jocul acțiunilor 15 min Explicaţia, examinatoare
Pe o fișă se va o grila. În aceasta vor fi cuvinte conversatia,
amestecate printre litere. Lângă grilă vor fi imagini observaţia,
cu diverse stări. Copiii vor fi impărțiți în două jocul
grupuri cu ajutorul emoticoanelor. Jocul se va
desfășura sub formă de concurs.
Scopul – formarea deprinderii de a decodifica un
mesaj dintr-o imagine și punerea în corespondență
cu cuvântul corespunzător
Sarcina didactică- punerea în corespondență a Observaţia
unor cuvinte cu imagini potrivite sistematică
Regulile jocului
Fiecare grup va descrie imaginea, pentru a
decodifica mesajul
Fiecare grup va stabili mesajul transmis de
imagine
Fiecare grup va găsi cuvintele/ mesajele ce au fost
decodificate din imagini in grila si le vor incercui
Răspunsurile trebuie să se încadreze într-o limită
de timp marcată de bătăi din palme
Răspunsurile corecte sunt apreciate si aplaudate
Răspunsurile incomplete sau greșite sunt corectate
de un copil numit de conducătorul jocului Conversaţia, frontal
Elemenete de joc explicaţia,
Limitarea timpului prin batai de palme observaţia
Aplauze jocul
Elemente de miscare
Urmele emotiilor
Copiii, cu ajutorul unei inimoare decupate dintr-o
coaa rosie, isi vor exprima

4
5.Obţinerea AVAP Citesc biletul cu nr. 15, unde scrie: „ acum o voi 7 min conversaţia individual Conversaţia
performanţei 2.4 ruga pe dominsoara să vă împartă pe echipe: Bilet, imagini, examinatoare
echipa Fulger, echipa Trăsnet, echipa Rouă. foi Observarea
Fiecare echipă primeşte imagini. Trebuie doar să sistematică
alegeţi imaginea cu activităţile preferate şi să le
lipiţi pe foi. După ce aţi terminat le veţi uni pe
toate, de la fiecare echipă şi veţi realiza jurnalul
„Hobby-urile albinuţelor”
6.Evaluare CLR Dupa ce vor termina vor veni pe „Scaunul 4 min conversatia scaun individual Conversatia
2.2 povestitorului!” si îşi vor exprima propria părere examinatoare
despre ce inseamna pentru ei activitati preferate. Observarea
sistematica

7. Aprecieri şi Solicit elevii să-şi exprime părerea despre lecţie 1 min conversaţia Cerc din individual
recomandări desenând chipul corespunzator pe cercul autocolant,
autocolant.Voi face aprecieri şi recomandări panou
referitoare la activitatea elevilor. Le voi spune că
norisor a fost foarte impresionat de activitatea lor.

5
6

S-ar putea să vă placă și