Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Titlul lecţiei: Lutul şi ceramica

I. Necesitatea studierii temei (lecţiei)

Modelarea argilei datează din vremuri străvechi, devenind un simbol al


antropogenezei şi al creaţiei. Cele mai vechi piese de ceramică sunt datate înainte de
mileniul 4 î.Hr. şi au fost descoperite în India, Egipt, China dovedind un nivel tehnic
foarte înalt.
Olăritul este o ocupaţie străveche ce se practică încă din vremuri străvechi, mărturie
stând frumoasele vase de ceramică din epoca neolitică, epocă în care pe teritoriul României s-
a dezvoltat o civilizaţie remarcabilă.
Surse A Utilizări D
D3
Monumentale

Argila D2-utilitare
Clasificare B Proprietăţi C D1-Estetice

În funcţie de tehnică În funcţie de


şi destinaţie B1 natura pastei B3
C1-culoare

În funcţie de argilă şi
B1a- produse de temperatură B2
olărit
B3a- C2- porozitate
poroasă(teracota)

B1b- produse B2a-teracota


sculpturale C3-impermeabilitate

B2b- faianţa B3b-


impermeabilă(gres
B1c-produse de ia, faianţa) C4-rezistenţă şi
reprezentare şi
podoabă fineţe
B2c- porţelanul

B1d-produse C5-plasticitate
asociate
arhitecturii
III. Contextul în care se realizează lecţia:

Experienţa Cuvinte cheie Resurse


anterioară de materiale
învăţare a
elevilor Limba română Limba Limba engleză
franceză
- în viaţa de zi Argilă Argile Clay Manual
cu zi elevi au
observat Ceramică Ceramique Pottery Colaje
diferite
obiecte de lut Porţelan Porcelaine Porcelain Mostre
- au învăţat la
istorie despre Olar Potier Potter Reviste, articole
ob.
arheologice Porozitate Porosite Porosity
descoperite
-se pot Plasticitate Plasticite Plasticity
informa din
mediul
înconjurător
despre argilă
şi proprietăţile
ei

IV. Obiectivele operaţionale ale lecţiei

Capacitatea care se Comportamentul Condiţiile în care Criteriul de reuşită


va dezvolta la elevi prin care elevii elevii realizează
prin învăţare probează formarea comportamentul
capacităţilor cerut
respective
1. Să cunoască sursa -identifică sursa Fişa de evaluare 100%
de obţinere a
ceramicii
2. Să clasifice - enumerarea Fişa de evaluare 100%
ceramica în funcţie tipurilor de ceramică
de diferite criterii întâlnită şi a
criteriilor de
clasificare.
3.Să cunoască -prin prezentarea Fişa de evaluare 100%
proprietăţile proprietăţilor ce sunt
ceramicii determinate de
modul de obţinere şi
de materia primă.
4. Să cunoască Fişa de evaluare 90%
diversele utilizări ale -să recunoască
ceramicii. diferite tipuri de
ceramică şi
utilizările lor
5. Să identifice piese - enumerarea Fişa de evaluare 100%
de ceramică din diferitelor piese de
lumea ceramică întâlnite
înconjurătoare.
6. Să identifice - observarea practică - notarea în caiete a 100%
proprietăţi ale a produsului şi produsului şi a
mostrelor de prezentarea proprietăţilor sale
ceramică aduse proprietăţilor sale
7. Să înveţe să - observarea - discuţii libere -100%
comunice eficient produsului şi
prezentarea
proprietăţilor,
utilizărilor

V. Proba de evaluare

Nr. Conţinutul itemului

Punctaj

Observaţii
obiec
tiv

O1 Răspundeţi la întrebarea următoare prin încercuirea 10pct


literei din faţa răspunsului corect:

1.Obiectele de ceramică se obţin din:


a. ipsos
b. argilă arsă
c. lemn tratat
d. sticlă
O2 2. Cum se clasifică ceramica în funcţie de tehnică şi destinaţie? 20pct
O3 3. Stabiliţi prin săgeţi corespondenţa dintre datele din 20 pct
coloanele de mai jos. Menţionăm că un răspuns poate fi
ales o dată, de mai multe ori sau niciodată:
A B
Impermeabilitatea variază în funcţie de temp. de ardere şi
de tipul de argilă
Plasticitatea nu lasă să treacă prin ea o subst.lichidă
Porozitatea proprietatea de a fi maleabilă
Culoarea lasă să treacă prin ea o substanţă lichidă

O4- 4. Identifică 4 obiecte de ceramică pe care le-ai întâlnit şi 20 pct


O5 precizează utilizările lor.
O6 5.Analizaţi mostrele de ceramică aduse urmărind: 20 pct
a. materia primă
b. gradul de finisare
c.ornamentarea
Se dă 10 puncte din oficiu
VI Desfăşurarea lecţiei

Timp Etape de instruire Arii de Metode de Mijloace de Forme de organizare


conţinut învăţământ învăţământ
Profesor Elev Elevi Profesor
1min. 1. moment organizatoric
 salutul  salutul
 verif.  se pregătesc pentru conversaţie
prezenţei buna desfăţurare a
 verif. clasei orei
privind
pregătirea
pentru
lecţie
10 2. verificarea cunoştinţelor
min.

se pun întrebări şi elevii răspund la întrebări Conversaţie Mostre de Frontal Individual


are loc o conversaţie prezintă diferite mostre de lemn
prin care se lemn(diferite esenţe),
realizează o precun şi proprietăţile şi Expunere
clasificare a clasificarea acestora.
lemnului
- se pun întrebări
prin care se stabilesc
proprietăţile şi
defectele lemnului
2min. 3. Precizarea noii teme şi anunţarea
obiectivelor

-Se prezintă tema şi -notează titlul în caiet


obiectivele lecţiei

25mi 4. actualizarea cunoştinţelor


n însuşirea noilor cunoştinţe

-se pun întrebări răspund la întrebări Manual Frontal În colectiv


referitoare la sursa A/A1 Conversaţia planşe
din care se obţine completează schema
ceramica

- adresează întrebări Răspund la întrebări B1(a,b,c,d Conversaţia manual Frontal În colectiv


prin care se fac B2(a,b,c,d
clasificări ale Se dau exemple de diferite B3(a,b,c,d
ceramicii. Solicită tipuri de ceramică întâlnită
elevii să dea în viaţa de zi cu zi.
exemple de Completează schema.
ceramică.
Se face schema
lecţiei

Se pun întrebări prin Răspund la întrebări Descoperire Manualul Frontal În colectiv


care se stabilesc dirijată
proprietăţile Fac o corelaţie între diferite
ceramicii. Pornind exemple de ceramică şi
de la exemplele proprietăţile acesteia.
date se stabilesc C1, Explicaţie Planşe
proprietăţile C2
ceramicii. Completează schema. C3
Completează C4
schema C5

- sunt punctuate -răspund la solicitări, dau D1 conversaţia frontal Individual


utilizările ceramicii. exemple şi identifică D2
Se cere elevilor să utilizările. D3
exemplifice tipurile -completează schema
de ceramică
întâlnite şi ce -pun întrebări suplimentare
utilizări cunosc pentru clarificarea unor
pentru acestea. noţiuni
- Sunt explicate
imediat cuvintele
cheie, termenii
specifici.

- Răspunde la -pun întrebări C1,C2,C3, conversaţia Mostre de frontal În grup


întrebările C4,C5. ceramică
suplimentare puse -identifică proprietăţi şi D1,D2,D3
de elevi. utilizări ale ceramicii aduse
-sunt identificate în clasă
proprietăţile şi
utilizările mostrelor
aduse de elevi
10mi Aprecierea activităţii
n evaluarea şi notarea

-prof. va da spre - rezolvă itemii din proba de


rezolvare itemii din evaluare
proba de evaluare - se evaluează reciproc
-verifică probele de
evaluare împreună
cu elevii şi
interpretează B,C,D, Proba de Frontal Individual
rezultatele evaluare În grup
-apreciază gradul de
îndeplinire al
obiectivelor
-notează elevii
3min. -anunţă tema pentru
acasă

VII. Anexe

1. fisa de lucru
2. mostre
3. planşe
4. reviste

S-ar putea să vă placă și