Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.10.2014
Clasa: Pregătitoare “ALBINUTELE”
Scoala: Scoala Gimnaziala nr.1 Oinacu
Invatatoare: Caimacanu Madalina
Aria curriculara: Educatie fizica,sport si sanatate
Disciplina: Educaţie fizică
Tema lectiei:
1. Mers în echilibru pe o linie trasată pe sol;
2. Traseu aplicativ “ Trecem podul ”- concurs- mers în echilibru pe banca de gimnastica.
Tipul lectiei: mixta

Obiective referinta:
2.2. Să execute exercițiile de dezvoltare fizică însușite;
3.1. Să exprime indicii de forță corespunzători grupelor musculare mari angrenate în mișcările întregului corp sau a unor
părți mari ale acestuia;
3.3. Să efectueze corect mersul obișnuit și a încă două variante ale acestuia;
3.4. Să utilizeze alergarea pe trasee variate.

Obiective operaţionale:La finalul orei elevii vor fi capabili:


O1– să execute cu corectitudine exerciţiile pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor;
O2– să execute corect mersul în echilibru pe o linie trasată pe sol, respectând tehnica de execuţie;
O3– să execute corect acţiunile motrice impuse de parcursul aplicativ, respectând
totodată regulile întoarcerii;
O4 – să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare , spirit de echipă, de
competiţie, de fair-play;
O5 – să participe activ – în sprijinul regulilor concursului – şi să contribuie la
reuşita echipei.
O6- sa execute corect comenzile date.

Strategii didactice:: conversaţia, instructajul, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic.


1
Material didactic : creta, banca de gimnastica.
Forma de activitate: frontala, individuala şi pe echipe;
Resurse temporale: 30 min
Resurse spatiale: sala de sport
Resurse bibliografice: Programa scolara pentru Ed. fizica.

Secvente Forme de
didactice Conţinuturile invatarii Strategii evaluare
didactice
I. Partea Dozarea Indicaţii
pregătitoare efortului organizatorice şi
/Ob. metodice
1. Moment Deplasarea în sala de grupă. 2 min. -în coloană câte doi instructajul
orgnizatoric Adunarea şi alinierea. - în cerc
Raportul grupei.
Exerciţii
Acţiuni de pe loc 2-3
– poziţia „drepţi” repetări -întoarcerile se
– poziţia „pe loc repaus” execută prin săritură
– întoarceri – spre stânga O6 aprecieri
- spre dreapta verbale

2. Captarea Captez atenţia prin motivarea ludică a 30 sec. -în cerc explicaţia
atenţiei acţiunii

3. Anunţarea Le comunic copiilor că astăzi vom repeta 30 sec


temei şi a mersul în echilibru pe o linie trasată pe sol
obiectivelor şi vom realiza un traseu aplicativ - concurs
“Mergem pe pod”
4. Pregătirea Acţiuni din deplasare 5 min.
organismului Variante de mers :
2
pentru efort Spre pădure mergem pe ritmul versurilor:

- mers normal; 10-15m -în şir cate unul pe exerciţiul


“ Împreună pe cărare marginea salii;
Mergem spre pădurea mare - braţele se mişcă
În pădure să intrăm O6 liber pe lângă corp;
Şi un brad să căutăm”

- mers pe vârfuri,bratele sus in - genunchii întinşi, Demonstra- aprecieri


prelungirea corpului; 10m spatele drept, braţele ţia verbale
“ Haideţi sus , sus, sus de tot întinse sus ;
Ca şi brazi de făloşi”- bis

10m - mers pe călcâie cu


- mers pe călcâie,palmele la ceafa; palmele la ceafa ,
“ Dară iată pe cărare 10m ridicând cât pot de exerciţiul
Moş martin se arată- n zare mult, vârfurile de la
Mor, mor, mor şi mor, mor, mor sol;
Mergeţi dragilor uşor”
-in cerc
Variante de alergare: -
-alergare usoara; O6
- s - să fie atins şezutul,
- alergare cu pendularea gambei inapoi; 10m
trunchiul uşor
înclinat spre înainte; exerciţiul
-alergare cu genunchii sus; 10-15m

Variante de deplasare:
- în cerc
- mers liniştit cu mişcări de respirţie
„Mirosim crenguţe de brad” 10 min. aprecieri
verbale
3
- mers fandat ( pasul uriaşului) ;
“ Uşurel şi apăsat
C-am intrat la hibernat” - bis
- toate exerciţiile sunt
-mers ghemuit(mersul piticului) executate în cerc

aprecieri
5. Influenţarea Propun copiilor să ne oprim. Ne întorcem cu verbale
selectivă a faţa spre interior, ne prindem de mâini într- explicaţia
aparatului un cerc mic:
locomotor
- mers cu spatele
“Balonul creşte mare
Frumos şi colorat O1
Rămâi balon aşa rotund
Să nu te spargi că e păcat ” Demonstra -
ţia
Exerciţiul 1.
“ Privim cerul, privim pământul” Stând
depărtat, palmele pe solduri: 4 x4T
T1- lăsarea capului pe spate;
T3- aplecarea capului înainte;
T2-T4 –revenire. O6
Exerciţiul 2.
exerciţiul
„Braţe scurte, braţe lungi”. Stând depărtat
cu bratele pe langa corp: 4 x4T
T1- bratele indoite,palmele pe umeri;
T2 – întinderea braţelor sus;
T3 – bratele indoite,palmele pe umeri;
T 4 – revenire la poziţia iniţială.
O1
4
Exerciţiul 3.
„Ceasul”Stând depărtat cu braţele îndoite, La fiecare îndoire a
mâinile pe şolduri: trunchiului : dreapta –
T1 – îndoirea trunchiului la stânga; stânga se va rosti :
T2 – revenire ; 4x4T „tic – tac , tic – tac,
T 3 – îndoirea trunchiului la dreapta; ceasul bate ne-
T4 – revenire. ncetat”.

Exerciţiul 4.
„Dansul papusilor”Stand departat cu bratele
indoite,palmele pe solduri: 4x4T
T1-T2- rasucirea trunchiului spre stanga
T3-T4- rasucirea trunchiului spre dreapta
-in cerc; conversaţia
Exerciţiul 5.
„Soldatii” Stând , braţele pe lângă corp: instructajul
T1- ridicarea piciorului stang inainte cu 4x4T
bataia palmelor sub genunchi; exerciţiul aprecieri
T2- revenire; verbale
T3- ridicarea piciorului drept inainte cu
bataia palmelor sub genunchi;
T4- revenire .
O1
Exercitiul 6.

„Sari minge!”Stand departat cu palmele pe


solduri:
T1-T2-T3-sarituri drepte ca mingea pe
ambele picioare;
T4- ghemuit;
T5-T6-T7- sarituri drepte ca mingea pe 2X8T explicaţia
ambele picioare; demonstra-
T8-ghemuit. O6 ţia
5
II. Partea Mers în echilibru pe o linie trasată pe sol. exerciţiul
fundamentală Copiii sunt încolonaţi câte unul pe 2
coloane. În faţa fiecărei coloane se trasează
6. Consolidarea pe sol câte o linie lungă de 2 m. La semnal,
deprinderilor primii copii din coloane execută mersul în 8 min
motrice echilibru înainte pe o linie (mersul va fi
elastic evitându-se rigiditatea şi crisparea,
corpul drept, privirea înainte, braţele intinse O4 - pe două coloane;
lateral –( păşirea făcându-se cu ghenunchii
întinşi), apoi trec la urma şirului. 2-3 ori

Traseu aplictiv “ Trecem podul” demonstra-


Se împarte grupa în două echipe egale ca tia
număr aşezate pe două coloane. Echipele O5
sunt aşezate în faţa a două linii trasate cu
cretă albă. In dreptul fiecarei coloane se afla
o banca de gimnastica. La semnalul
invatatoarei , primii din fiecare echipă,
execută mersul în echilibru, pe banca de
gimnastica,tinand bratele intinse lateral,iar
dupa executarea traseului se intorc prin 10 min.
alergare la capatul randului din care fac
parte. - pe două coloane; jocul
Câte un copil din fiecare echipă va face o O3
demonstraţie, apoi se dă semnalul de
începere a concursului.
Echipa câştigătoare va fi cea care va O4
executa corect si va termina prima.
expicatia

conversatia
6
O5 aprecieri
verbale
recompensa
III. Partea de Exercitii de respiratie.
încheiere conversaţia
7. Revenirea 2-3 min. - în cerc;
organismului
după efort

Împreună cu copiii vom analiza O6 conversatia


8. Aprecieri şi rezultatele obţinute si vom stabili echipa
recomandări castigatoare. 1min. - în cerc;

S-ar putea să vă placă și