Sunteți pe pagina 1din 1

6/8/2021

Completarea adecvata a registrului de evidenta

 valabil la 19 Iul 2019 Raspuns oferit de Andreea COMAN


Avocat SAVESCU & ASOCIATII

Intrebare: In Registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal, la rubrica Destinatar


putem trece Clienti/Potentiali Clienti, fara a-i nominaliza sau trebuie sa trecem denumirea exacta a
celor cu care avem incheiate contracte si care prelucreaza DCP ale persoanelor care semneaza
contractele respective?

Raspuns:
Puteti ca la rubrica transfer date in afara companiei - categorii de Destinatari sa indicati intr-o prima
faza daca transferul este national/in UE/tari terte, cu indicarea metodei de transfer (posta, schimb de
fisiere electronice, telefon/fax, media electronic (USB, DVD, CD, Laptop), fizic, suport hartie).
Recomandam sa inserati o rubrica in care sa indicati un link catre contractul cu imputernicitul
operatorului/operatorul asociat (cel ce prelucreaza datele), numele tarilor terte sau organizatiilor
internationale unde date cu caracter personal sunt transferate (daca este cazul), garantiile pentru
transferuri exceptionale de date cu caracter personal catre tari terte sau organizatii internationale
conform art. 49 alin. (1) si (2) GDPR (daca este cazul).
Desi evidenta activitatilor de prelucrare trebuie sa cuprinda activitatile de prelucrare, si nu
operatiunile de prelucrare, de exemplu: asigurarea securitatii persoanelor si a proprietatii in cladirile
centrale, gestionarea relatiilor cu clientii, prelucrarea diverselor cereri, si nu indicarea micilor
operatiuni efectuate pentru a indeplini activitatea respectiva, totusi acest document trebuie sa
reflecte o imagine concreta si fidela a prelucrarilor de date efectuate de operator, un instantaneu al
prelucrarilor de date la un anumit moment dat, caz in care indicarea cu titlu general a categoriilor de
destinatari nu este de natura a indeplini functia si scopul pentru care o astfel de evidenta a fost
reglementata. De asemenea, indicarea sintagmei potentiali clienti nu este necesara de vreme ce
acestia nu prelucreaza date cu caracter personal.

1/1