Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Olga Braga


Data:
Clasa: 26/01/2021
Disciplina: Limba si literature romana
Subiectul lectiei: Predicatul verbal şi predicatul nominal
Tipul lectiei: de recapitulare și sistematizare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să definească predicatul
O2-să precizeze tipurile de predicat
O3: să recunoască predicatul verbal, în texte, precizând prin ce părţi de vorbire este exprimat
O4- să analizeze sintactic și morfologic predicatele verbale dintr-un text
O5: să recunoască predicatul nominal, precizând verbul copulativ şi prin ce parte de vorbire se exprimă numele predicativ
O6: să alcătuiască enunţuri cu predicate verbale şi nominale

Metode şi procedee: exerciţiul, învățarea prin descoperire, analiza gramaticală, conversaţia euristică şi catihetică, ciorchinele, metoda
cadranelor, problematizarea, brainstormingul

Mijloace de învăţământ: manualul, planşe, fişe de lucru, culegeri de gramatică ,caiete, cretă colorată, tablă

Forme de organizare a activităţii: : frontal, individual și pe grupe

1
Scenariul didactic

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice


Evocare Organizarea contextului educativ, Elevii se pregătesc pentru lecție conversația
notarea absenţelor,verificarea
temei.
Pe tablă vor fi scris ecâteva Conversaţia
enunțuri.Li se cere elevilor să învățarea prin descoperire
precizeze ce parte de propoziție
sunt cuvintele subliniate.

El era mâhnit pentru pierderea Elevii rezolvă astfel:


suferită . era mâhnit-predicat nominal
Dintr-o parte venea cu carul, în venea-predicat verbal
alta se ducea și toate trebile și le se ducea-predicat verbal
punea la cale. punea la cale –predicat verbal
Băiatul s-a făcut din cale-afară de s-a făcut din cale-afară de
deștept. deștept- predicat nominal

Profesorul le adresează elevilor Elevii răpund: Conversația


întrebări recapitulative despre 1.Predicatul este partea Problematizarea
predicatul verbal și predicatul principală de propoziție care Brainstormingul
nominal. arată ce face, cine este, ce este Ciorchinele
1.Ce este predicatul? sau cum este subiectul.

2.De câte feluri este predicatul? 2.Predicatul este de două feluri:


3.Prin ce se exprimă predicatul -predicat verbal
verbal? -predicat nominal

2
4.Care sunt verbele copulative
care împreună cu numele 3.Predicatul verbal răspunde la
predicativ formează predicatul întrebările: ce face subiectul? ce
nominal? se spune despre subiect?
Predicatul nominal răspunde la
întrebările: cine este? ce este?
Pe baza răspunsurilor primite de cum este subiectul?
elevi, profesorul realizează pe
tablă ciorchinele predicatului. 4.Predicatul verbal se exprimă
prin: verb predicativ, locuțiune
2.De câte feluri este predicatul? verbală, adverbe predicative,
3.Prin ce se exprimă predicatul locuțiuni adverbiale predicative,
verbal? interjecții.
4.Care sunt verbele copulative
care împreună cu numele 5. Există opt verbe copulative
predicativ formează predicatul care împreună cu numele
nominal? predicativ formează predicatul
nominal. Acestea sunt: a fi, a
deveni, a părea, a însemna, a
Pe baza răspunsurilor primite de rămâne, a ajunge, a ieși, a se
elevi, profesorul realizează pe face.
tablă ciorchinele predicatului.
Elevii notează ciorchinele în
Scrierea titlului lecţiei pe tablă şi caiete
în caiete-„Predicatul verbal și Expunerea
predicatul nominal-recapitulare”. Explicația
Prezentarea obiectivelor Elevii scriu titlul lecției în caiete.
urmărite.
Realizarea sensului Pe tablă se scriu exemplele: Analiza gramati
„Peste vârfuri trece luna”(M. Elevii rezolvă anexa 1 cală

3
Eminescu) Explicaţia
Bineînțeles că vor reuși. Exerciţiul
A băgat de seamă greșelile tale.
-Iată o casă!

Elevii trebuie să precizeze felul


predicatelor subliniate și să
spună prin ce parte de vorbire se
exprimă.

Profesorul le împarte elevilor fișa


de lucru în care vor avea de
rezolvat exercițiile din cele
patru cadrane (Anexa 1) exercițiul

Reflectii Construiți enunțuri în care verbul Elevii construiesc următoarele Exercițiul


„a fi” să aibă următoarele enunțuri: Învățarea prin descoperire
sensuri: a costa, a se întâmpla, a Cât e kilogramul de mere?
dura, a avea loc. Ce-o fi în pădure?
Piesa este de trei ore.
Evenimentul a fost la Casa de
Cultură
Extindere Ca temă, elevii vor avea de Elevii noteaza tema
rezolvat exercițiile, pagina
manual

4
Anexa 1
Metoda cadranelor
1. Identificaţi predicatele din enunţurile 2. Alcătuiți enunțuri în care predicatul verbal
următoare şi precizaţi felul lor, analizând apoi să fie exprimat prin:
părțile de vorbire prin care se exprimă.
-verb predicativ
Copiii s-au întors din excursie. -locuțiune verbală
Ei vor pleca acasă săptămâna viitoare. -adverbe predicative
Colegul meu a pus la cale acea ispravă. -interjecții
Desigur să se vor mai întoarce acolo.
Câinele țuști! după el.

3.Analizați părțile de vorbire prin care se 4. Construiți propoziții în care verbele: a fi, a
exprimă numele predicativ în următoarele însemna, a ajunge, a ieși, să fie pe rând ,verbe
enunțuri: predicative și verbe copulative.

Părinții mei sunt împotriva violenței.


Aceste sfaturi utile sunt de la ea.
Mâncarea este fără sare.
Bunicul a ajuns așa , fiindcă este foarte
bolnav.

S-ar putea să vă placă și