Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor -Braga Olga


Data:19/01/2021
CLASA: a VIII-a
Disciplina: Limba și literarura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Analiza textului literar- textul epic
TIPUL LECŢIEI: Sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


O1- să precizeze trăsăturile specifice operelor epice;
O2- să argumenteze că un text propus aparține unei opere epice;
O3- să redacteze unele texte proprii ţinând cont de cerinţele menţionate.

Metode si procedee:
1.Metode şi procedee didactice: analiza literară, conversaţia, explicația, exerciţiul, cadranele,
munca în echipă, demonstrația;
2.Materiale/mijloace didactice: tabla, fișe de lucru,
3.Forme de organizare a învăţării: activitatea frontală şi cea individuală, activitatea pe grupe
4.Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, frontală și individuală aprecierea
verbală

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

SECVENŢE DIDACTICE. ACTIVITATEA PROFESORULUI ŞI A ELEVILOR. STRATEGII DIDACTICE

Evocare-Se asigură climatul favorabil bunei desfăşurări a lecţiei (notarea absenţilor, stabilirea ordinii,
asigurarea celor necesare lecţiei); elevii se pregătesc pentru ora de limba română.

-Prin conversație, se verifică cantitativ și calitativ tema de casă, cu observaţii şi aprecieri după caz;

-Prin conversație euristică (având ca temă romanul) elevii sunt conduși spre noua lecție: ex. Dacă viața
voastră ar fi un roman, cu siguranță ar fi un roman al adolescentului de azi. Pornind de la această
discuție, individual elevii vor rezolva niște exerciții interesante.(anexa 1)

-Elevii sunt anunțați că astăzi vor rezolva diferite exerciții fie individual fie pe grupe, în echipă iar până la
finalul orei se vor reactualiza și fixa toate noțiunile cunoscute de ei despre opera epică. Se scrie pe tablă
titlul lecției.

Realizarea sensului-Se împarte elevilor fișele de lucru care conțin un fragment din romanul Liceenii, de
George Șovu (anexa 2) ales tocmai pentru a sublinia că și ei sunt exact în această etapă a vieții lor. Se
realizează lectura model de către 2-3 elevi. Cu ajutorul videoproiectorului se prezintă o secvență din
filmul Liceenii, în regia lui Nicolae Corjos, cu celebrii actori: Ștefan Bănică Jr. Mihai Constantin, Oana
Sârbu etc. Elevii rezolvă mai întâi individual exercițiile de pe fișă (anexa 3) care vizează înțelegerea
textului; acestea sunt verificate apoi frontal. Se desenează apoi pe tablă cadranele. Elevii vor lucra în
echipă, pe grupe exerciţiile de pe fișă care vizează aprofundarea textului ( anexa 4), iar profesorul
urmărește sistematic și dirijat activitatea. Se verifică rezolvarea fișei prin completarea sumară (cu cretă
colorată) pe tablă de către reprezentantul echipei, a cadranului. Se fac aprecieri verbale frontale și
individuale.

Reflectie
- Are loc pe tot parcursul conducerii învățării, întărirea făcându-se treptat prin aprecieri verbale. Pentru
o mai bună consolidare a noțiunilor privind genul epic, elevii vor primi o fișă (anexa 5) care conține mai
multe noțiuni teoretice diverse despre operele literare iar aceștia vor avea sarcina de a hașura cu
creioane colorate informațiile corecte care caracterizează operele epice.

Extindere
-Se fac aprecieri și observații colective şi individuale; copiii primesc tema de casă: Redactează o
compunere de 150-300 cuvinte pornind de la cuvintele lui Marin Sorescu din opera La școală: Cărțile or
să fie tot mai mari, iar pozele lor tot mai mici, întâi ca niște păpuși, apoi ca niște furnici. Când nu veți mai
vedea nicio poză în nicio carte, să știți că ați ajuns cu învățatul și cu uitatul foarte departe.
ANEXA 1 (8min)

Completează spațiul punctat cu termeni care aparțin câmpului lexical al adolescentului:

…………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Scrie pe biletul primit o listă cu primele trei dorințe care vrei să ți se îndeplinească în viitorul apropiat.

ANEXA 2 (2 min) Citește cu atenție textul de mai jos:


- Termină, mă, că n-o să mergem acum la mănăstire numai pentru că rămânem corigenti la mate,
i-a strigat Ionică, văzându-l cu figura aceea de mormânt. În definitiv, de ce trebuie să le spunem celor de
- acasă că avem o boabă pe toamnă?!
,,Ai trecut, mă, clasa?
Am trecut. Și gata ! Cu asta încheiem…”
- Noroc cu soluțiile tale geniale, Ionică… Altfel
ce ne-am face, bieții de noi! l-a zeflemisit Mihai.
- Poti să mă ironizezi cât vrei. Am să pândesc
poștașul, să prind scrisoarea prin care anunță ăștia
corigența. O iau și-o pun la păstrare: N-am văzut,
n-am auzit! Ai mei și așa nu prea dau pe la liceu.
- Și cu minciuna cum stăm?
- Nu se moare dintr-atâta, fratele meu! Îmi iau
revanșa la anul.
De spus… le-au spus, totuși, n-au avut încotro. Mihai nici nu se gândise altfel… Când a ajuns, în
prima zi, era acasă numai bunicul.
- Nu te cred, îți bați joc de mine! i-a replicat acesta.
- Din păcate, e-adevărat, bunicule!...
Nu te întreb cum s-a întâmplat, că trebuie să fi avut tu un motiv serios de-ai îngenunchiat, măi
băiatule. Vezi numai de-l dă de-o parte degrabă! Și ai grijă, că așa drumul tău se-nfundă în vreo
văgăună…A plecat apoi imediat să dea de mâncare la vite, la orătănii…Cu taică-său a fost însă mai greu.
A venit peste vreo două zile. E mecanic de locomotivă și drumurile lungi, până peste hotarele țării, îl țin
deseori departe de casă. N-a vorbit cu Mihai o săptămână întreagă. Tocmai își luase concediu… de
odihnă. Nu l-a certat, nu l-a bătut…Meșterea fel de fel în ograda casei, ori lucra în grădiniță. Pe băiat nici
nu-l vedea. Și la masă, când mâncau, privea ori in farfurie, ori peste el. Iar când s-a hotărât să-i
vorbească, i-a spus doar atât: Eu am încredere în tine, Mihai!
Din ochii băiatului au țâșnit lacrimi fierbinți…Abia din ziua aceea a putut să se apuce să învețe.
Până atunci trecuse prin chinurile iadului. Ar fi preferat orice fel de pedeapsă, în locul tăcerii și al
indiferenței de moarte în care se cufundase tatăl său… (George Șovu, Liceenii)
ANEXA 3 (11 min) FIȘĂ DE LUCRU

1.Indică sinonime potrivite textului pentru cuvintele subliniate:


a ironiza= a hotărî=
2.Explică sensul cuvântului boabă în text și alcătuiește un enunț în care să aibă un alt sens.

3.Explică rolul semnelor de punctuație din secvența: - Și cu minciuna cum stăm?

4.Explică în 2-3 rânduri semnificația proverbului: Cu cartea-n mână și cu minciuna-n în gură.

5.Transcrie o propoziție/un enunț prin care se anticipează întămplările viitoare.

6.Precizează o funcție a dialogului în fragmentul dat.

7.Ultima subordonată din text este:

ANEXA 4 (17 min) FIȘĂ DE LUCRU


1. Metoda cadranelor
Grupa I
Stabiliți tipul textului (literar sau nonliterar) și dați două argumente.
Formulați două idei principale din fragmentul dat.
Grupa II
Precizați genul literar în care se încadrează textul și oferiți două argumente.
Explicați existența unui posibil conflict.
Grupa III
Menționați modurile de expunere prezente în text și dați câte un exemplu.
Identificați două , posibile, momente ale subiectului din textul dat.
Grupa IV
Numiți personajele textului și precizați câte două trăsături morale ale acestora.
Explicați de ce Mihai este trist, deși tatăl său nu l-a certat sau bătut, când a aflat că a rămas corigent.
Grupa I Grupa II
Grupa IV Grupa III

ANEXA 5 (8 min) Hașurează cu o culoare preferată, trăsăturile unei OPERE EPICE.

Autorul își exprimă în mod Modul dominant de expune- Se folosesc imagini artis-

INDIRECT gândurile, sentimen- re este monologul liric. tice, figuri de stil, cuvinte

tele, valorile și atitudinile; cu sens figurat iar muzica-


se realizează prin interme-
diul elementelor de
prozodie.

Relatează fapte, evenimente Eul poetic apare în dife- Acțiunea se organizează


întâmplări cu o anumită sem- rite ipostaze: îndrăgostitul într-o succesiune de MO-
nificație, puse pe seama unor revoltatul, gânditorul,etc MENTE ALE SUBIEC-
PERSONAJE și povestite de un TULUI (expozițiune,
NARATOR. (obiectiv/subiectiv intrigă…deznodământ)
impersonal/implicat…) FIȘĂ DE LUCRU

Autorul
1. Metoda își exprimă în mod
cadranelor Întâmplările sunt plasate în ACȚIUNEA poate fi re-
Grupa I
DIRECT
Stabiliți tipulpropriile gânduri
textului (literar sau și timpși și
nonliterar) spațiu,
dați de aici existența latată cronologic sau cu în-
două argumente.
Formulați două idei principale din fragmentul dat.
sentimente. unor indici spațiali și temporali; toarceri în timp iar ea este
FIȘĂ DE LUCRU
Spațiul poate fi exterior/interior pusă în mișcare de un
1. Metoda cadranelor
Grupa II real/imaginar. CONFLICT (exterior
Precizați genul literar în care se încadrează textul și oferiți două argumente.
Explicați existența unui posibil conflict. interior)
Prezintă o mare varietateFIȘĂ DE
Modul
LUCRUde expunere dominant Prezența PERSONAJE-
1.deMetoda
forme:cadranelor
rețete, reclame, este NARAȚIUNEA, ( pers.I și LOR: reale/plăsmuite,
Grupa III
ghiduri turistice,
Menționați modurile știri, anunțiri
de expunere a III-a)
prezente dar
în text în mod
și dați câte obișnuit
un exemplu. pozitive/negative
Identificați două , posibile, momente ale subiectului din textul dat.
prospecte de medicamente,etc. se împletește cu DIALOGUL principale/secundare/
și DESCRIEREA. episodice/figurante
individuale/colective
FIȘĂ DE LUCRU
1. Metoda cadranelor
Grupa IV
Numiți personajele textului și precizați câte două trăsături morale ale acestora.
Explicați de ce Mihai este trist, deși tatăl său nu l-a certat sau bătut, când a aflat că a rămas corigent.

S-ar putea să vă placă și