Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa : a II – a
Şcoala : cu clasele I - IV Târgşorul – Nou, Stoieneşti
Învăţător : Stanciu Anca Magdalena
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: „ Cartea cu poveşti ’’
Subiectul : Grupurile de litere „ ce, Ce , ci , Ci ”
Tipul lecţiei: de predare - însuşire de noi cunoştinţe
Scopul: - consolidarea deprinderii de a citi corect cuvinte care conţin grupurile de litere
„ ce, Ce , ci , Ci ”, enunţuri cu astfel de cuvinte
- dezvoltarea deprinderilor de a citi cursiv, conştient şi expresiv un text de mică
întindere;
- îmbogăţirea vocabularului şi dezvoltarea creativităţii.

Obiective cadru:
1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
3. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă

Obiective de referinţă:
 COGNITIVE

1. Să identifice o operă literară, autorul şi personajele;


2. Să citească cursiv şi expresiv un text;
3. Să despartă corect în silabe cuvintele date;
4. Să identifice vocalele, consoanele, sunetele şi literele din cuvinte;
5. Să enumere cuvinte care încep sau conţin grupurile de litere „ce, ci”;
6. Să identifice şi să scrie cuvinte care conţin grupuri noi;
7. Să răspundă la întrebări pe baza textului citit;
8. Să identifice , prin subliniere, cuvinte care conţin grupurile de litere „ce,ci” ;
9. Să rezolve corect cerinţele fişei de lucru.
 PSIHOMOTORII
1. Să-şi coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de igienă şi eficienţă manualul şi
fişele de lucru;
2. Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul cititului şi pe tot parcursul orei;

 AFECTIVE
1. Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii instructiv educative.

Resurse procedurale :
A) METODE ŞI PROCEDEE :

 conversaţia
 explicaţia
 observaţia
 exerciţiul
 munca cu manualul
 munca independentă

B) FORME DE ORGANIZARE :

 frontală
 individuală

C) RESURSE MATERIALE :
 planşă cu opera „Cheiţa de aur” de Alexei Tolstoi
 manualul
 culegerea Foarte Bine
 fişe de lucru
 videoproiector

BIBLIOGRAFIE :

 Mariana Barbu „Metodica predării limbii şi literaturii române” , Editura


Gheorghe Alexandru , Craiova, 2003
 Programe şcolare revizuite , aprobate prin Ordin al Ministrului Nr.4686 /
05/08/2003
 Manual altenativ : Marcele Peneş , „Limba şi literature română” clasa a II- a,
editura Ana 2000,Bucureşti, 2006
 Gardin, Maria ; Gardin, Florin ; Berechet, Daniela ; Berechet, Florian „ Foarte
Bine” – clasa a II – a , Editura Paralela 45, 2009
Scenariul lecţiei

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA EVALUARE


STRATEGII
LECŢIEI ÎNVĂŢĂTORULUI ELEVILOR
Moment Se creează cadrul propice desfăşurării în Elevii îşi pregătesc
Observarea
organizatoric bune condiţii a procesului instructiv-educativ . materialele necesare Conversaţia
sistematică
Se asigură ordinea prin cerinţe verbale . desfăşurării orei.
Captarea Se arată elevilor o planşă cu personajele din Recunosc autorul,
atenţiei ultima lecţie citită ( „ În Ţara proştilor ” de opera şi personajele.
Răspunsul
Alexei Tolstoi) şi se solicită elevilor să Conversaţia
elevilor
recunoască opera literară, autorul şi personajele
prezentate. ( ANEXA 1 – SLIDE 2).
Se solicită elevilor să citească textul „În Ţara Citesc textul. Observaţia Observarea
Reactualizare proştilor ” de Alexei Tolstoi – integral, pe roluri , sistematică
a selectiv ( propoziţiile în care ne spune - cu cine Conversaţia
cunoştinţelor se întâlneşte Buratino, cum poate face Buratino
anterioare mai mulţi bani în Ţara proştilor, propoziţiile care Lucrul cu
conţin numere ). manualul
Se despart în silabe cele două numere ( cinci Despart în silabe
şi zece ) şi se identifică grupurile de litere cuvintele. Aprecierea
observate. verbală a
- În cuvântul „cinci” ce grup întâlnim ? Identifică grupurile răspunsurilor
Se insistă pe aspectul specific: avem un sunet de litere, vocalele şi Explicaţia la întrebări
redat în scris printr-un grup de litere. consoanele, numărul
- Identificaţi numărul de sunete şi de litere. de sunete şi litere.
- Identificaţi vocalele şi consoanele.
- În cuvântul „zece” ce grup întâlnim ? Exerciţiul
- Identificaţi numărul de sunete şi de litere.
- Identificaţi vocalele şi consoanele.
Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa grupurile de Elevii vor fi atenţi Observaţia Observarea
Anunţarea litere „ce, Ce, ci, Ci ”, vor învăţa să le recunoască pentru a şti ceea ce sistematică
temei şi a în cuvinte, propoziţii / text, vor scrie cuvinte şi au de realizat pe Conversaţia
obiectivelor propoziţii care conţin aceast grup. parcursul acestei ore . Explicaţia
Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei. Scriu titlul.
- Fiecare grup de litere face parte din câte o Scriu propoziţia. Observaţia
singură silabă. (se scrie pe tablă aceasta Explicaţia
propoziţie SLIDE 3).
Elevii vor scrie denumirile imaginilor de la Scriu denumirile : Conversaţia
exerciţiul 2 pagina 62 din manual, subliniind arici, zece, cireşe, Exerciţiul
grupurile. cinci, ciupercă. Formativă
Se va solicita elevilor să enumere cuvinte Enumeră cuvinte. orală
Realizarea care încep, conţin sau se termină cu unul sau Rezolvă exerciţiile. prin
sarcinilor ambele grupuri ( Culegerea Foarte Bine aprecierea
lecţiei -exerciţiul 13 pagina 45 ANEXA 2) şi să verbală a
transforme cuvinte astfel încât cuvintele noi să răspunsurilor
conţină grupurile de litere „ce, ci” (exerciţiul 9 la întrebări
pagina 44 din culegerea Foarte bine ANEXA 2 -
SLIDE 4).
Pentru o reţinere mai bună elevii vor comple Vor completa fişa , Exerciţiul
-ta o fişă, respectând cerinţele ( ANEXA 3 – respectând cerinţele.
SLIDE 5 – 9 ).
Fixarea Pentru a verifica cunoştinţele elevii vor scrie Scriu pe fişă dictarea. Munca Proba
cunoştinţelor o dictare fişa de lucru - ANEXA 3. independentă scrisă
Evaluarea Se anunţă tema pentru acasă ( din manual Elevii notează tema. Explicaţia
şi tema pentru pagina 62 exerciţiul 6, iar din culegerea Foarte
acasă Bine pagina 44 exerciţiile 4 şi 5). Conversaţia Aprecieri
În funcţie de aportul pe care şi l-a adus Ascultă aprecierile. verbale
fiecare elev în desfăşurarea lecţiei, dar şi de generale şi
calitatea răspunsurilor sale , voi acorda individuale
calificative .Voi evidenţia elevii care au fost
foarte activi , dar şi pe eventualii neatenţi .
ANEXA 1
ANEXA 2

13 / 45 Oferiţi exemple de cuvinte care:

a) încep cu „ce”, „ci”

b) se termină în aceste grupuri

c) conţin ambele grupuri în acelaşi timp

9 / 44 Transformă cuvintele de mai jos astfel încât să conţină


grupurile de litere învăţate:

• conduc – conduci – conduce

• plac – –

• mănânc – –

• aduc – –
ANEXA 3
Grupurile de litere „ ce”, „ci”

La circ

Mircea şi Cecilia merg la circ. Programul începe la 15.


Aici ele observă cei 11 arici , bursucul şi hârciogul.
- Ce urmează, Mircea?
- Urmează cerbii cei mândrii şi maimuţele jucăuşe care se leagănă pe
cercuri.
- Ce frumos este la circ!

1. Subliniază cuvintele care conţin grupurile de litere „ ce, ci” şi desparte - le în


silabe ( oral ).

2. Scrie cu litere numerele din text :

3. Eu scriu unul, tu scrii mai multe:

vacă – bursuc –

hârciog – şoarece –

pisică – porc –

cerb –

4. Taie variantele greşite:


% Mircia / Mircea îşi face un ceai / ciai.
% Mama coc / coace o tartă cu fructe .
% Ele cern / cerne făina.
% Ei cer / cere cartea de pe masă.
5. Dictare :

S-ar putea să vă placă și