Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ VADU-PASII


CLASA: a III-a
DATA: 15 Ianuarie 2021
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Saulescu Nicoleta Mihaela
ARIA CURRICULARĂ: Om si societate
DISCIPLINA: Educatie civica
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Raporturile noastre cu lucrurile
SUBIECTUL: Lucruri care ne exprima
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Educatie civica, Limba si literatura romana, Arte vizuale si abilitati practice
SCOPUL LECŢIEI: Formarea unor atitudini pozitive fata de lucrurile care ne inconjoara;
TIPUL LECTIEI: Predare-invatare

COMPETENŢE SPECIFICE vizate:


Educaţie civică

1.1.Explorarea calitatii de persoana pe care o are orice om;


1.2.Identificarea unor trasaturi morale definitorii ale persoanei;
2.1.Recunoasterea unor atitudini in raport cu lucrurile, cu plantele si animalele;

Limba şi literatura română


1.1.Extragerea unor informatii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
2.1.Descrierea unui obiect/ unei fiinte din universul apropiat pe baza unui plan simplu;
3.3.Formularea unei pareri despre o povestire/ personajele acesteia;

Arte vizuale si abilitati practice

1.1.Recunoasterea unor mesaje comunicate prin imagini in contexte familiare;

Matematica
2.4.Efectuarea de adunari si scaderi de numere naturale in concentrul 0-10.000 sau cu fractii cu acelasi numitor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să recunoasca atitudini pozitive/ negative fata de lucruri, pe baza imaginilor;
O2-să denumească lucrurile personale;
O3-să enumere lucrurile care îi reprezintă;
O4- să argumenteze dacă/ de ce un anumit lucru îi reprezintă;
O5-să deseneze un obiect care reprezinta pasiunea sa;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, lectura;
Resurse materiale: manualul, caietele elevilor, fişe de lucru, imagini;
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală;
Resurse temporale: 45 minute;
Resurse umane: elevi;
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale;

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

Educaţie civică, Manual pentru clasa a III a, Dumitra Radu Gherghina Andrei editura Aramis
Programa scolara de educatie civica clasa a III-a, anexa numarul 2 la OMEN nr 5003/ 02.12.2014, Bucuresti 2014;
Didactica, manual pentru clasa a X-a, E.D.P , Bucuresti, 1994
Wikipedia
NR. EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGIE EVALUARE
CRT. DIDACTIC DIDACTICA
OB.
OP.
METODE MIJLOACE FORMA DE
SI SI REALIZARE
PROCEDEE MATERIALE

1. Moment Pregatirea materialelor necesare, Conversatia Laptop


organizatoric verificarea aparaturii,

2 Reactualizarea Se verifica calitativ si cantitativ tema, corectand Conversatia Frontal Verificarea temelor
cunostintelor eventualele greseli: elevii au avut de rezolvat Exercitiul Observarea
anterioare exercitiul 5 de la pagina35 sistemica

3 Captarea atentiei Se propun elevilor urmatoarele ghicitori. Conversatia Frontal Capacitatea de


Ghicitoarea: euristica concentrare a
Are foi si nu e pom, atentiei si de trezire
Iti vorbeste ca un om, a interesului pentru
Si cu cat o indragesti activitate
Tot mai mult o folosesti.\
(cartea)
Ghicitoarea:
Multi sportivi o indragesc,
De ce oare o lovesc?
(mingea)
Ghicitoarea:
Petale de flori micute
Asezate-n cutiute
Sa putem picta cu ele
Oameni, case ,floricele. (acuarelele)
4 Anuntarea temei si a Se anunta elevii ca azi vor studia o noua Conversatia Frontal Capacitatea de
obiectivelor urmarite lectie ,,Lucruri care ne exprima”si ca la intelegere a
sfarsitul lectiei vor putea:- recunoaste obiectivelor
atitudinile pozitive si negative fata de lucruri, operationale
pe baza imaginilor;
-sa denumeasca lucrurile personale;
-sa enumere lucrurile care ii reprezinta;
-sa argumenteze daca un lucru ii reprezinta, si
de ce;
-sa deseneze un obiect care reprezinta pasiunea
lor;.
5 Dirijarea invatarii Se vor privi cele doua imagini ale lectiei se va Conversatia Manual Frontal Capacitatea de a
O.1. discuta pe baza acestora: ,,Care este euristica distinge o atitudine
semnificatia pe care o dati cuvantului acasa?; adecvata/neadecvata
,,Cum arata camera din prima ilustratie?; Dar in asupra lucrurilor
cea de-a doua?; Ce putem spune despre copiii care ne inconjoara
care locuiesc in aceste camere?; Crezi ca Explicatia
lucrurile pot reprezenta o persoana?; In ce
mod?. Manual Frontal
Se va citi si se va dezbate fragmentul Fata
O.2. babei si fata mosneagului- dupa Ion Creanga si
se va face o comparatie intre felul de a fi al
celor doua fete, tinand cont de lucrul ales de
fiecare.
6 Obtinerea O2 Se va rezolva exercitiul 2 de la pagina 36 in Explicatia Manual Frontal Capacitatea de a
performantei cadrul caruia se vor descoperi elementele care Exercitiul Individual identifica un hobby
definesc pasiunea marelui muzician George Conversatia
O3 Enescu. euristica
Elevii sunt intrebati daca ei au o astfel de
pasiune sau daca cunosc vreun coleg ce are o
pasiune pentru un instrument muzical, apoi cel
care se identifica in aceasta pasiune ne va face o
demonstratie. Instrument Frontal
Se va discuta despre alte personalitati, din alte muzical
domenii: in domeniul literaturii Mihai Conversatia
Eminescu. euristica Individual Capacitatea de a
Elevii vor fi intrebati: Ce stiti voi despre Mihai raspunde la
Eminescu?; Cine este Mihai Eminescu?; Ce Observatia intrebari.
poezii scrise de Mihai Eminescu ati citit?, Am
aflat ca marele nostru poet este nascut la 15
Ianuarie 1850. Cati ani se implinesc astazi de la Cunostintele
nasterea marelui poet?, Cum putem afla? generale despre
Tot in domeniul literaturii putem vorbi despre marile valori ale
marele scriitor Ion Creanga: culturi romanesti
Cine este Ion Creanga?; Ce povestiri scrise de
Ion Creanga cunoasteti?
Stiati ca intre poetul Mihai Eminescu si
povestitorul Ion Creanga a existat o stransa
prietenie?
Un alt domeniu ar fi sportul. Cunoateti o
O.4 personalitate remarcanta pentru istoria sportului
romanesc?; Care ar fi acestea? Ex: Nadia
Comaneci etc.
O.5 Dar care este pasiunea voastra? Elevii vor
reprezenta printr-un desen, un obiect care ii
defineste, pasiunea/inclinatia catre un anumit
domeniu.

7 Asigurarea retentiei O.4. In vederea asigurarii retentiei si a transferului, Exercitiul Manual Frontal Exprimarea uni
si a transferului se va citi fragmentul de la Retinem! apoi se vor Explicatia Individual opinii personale
rezolva exercitiile 1,2,3,4 de la pagina 37, Observatia insotita de
argumentand fiecare opinie. Conversatia argumente
pertinente
Aprecieri finale si In functie de participarea elevilor la ora se fac Conversatia Frontal Aprecierea verbala
8 tema pentru acasa aprecieri globale si individuale. Autoaprecierea
Tema pentu acasa va fi exercitiul 5 de la pagina
38.
MIHAI EMINESCU
Nascut la 15 Ianuarie 1850 la Botosani-Moldova decedat – 15 Iunie 1889, a
fost un mare poet, prozator,si jornalist roman – socotit de cititori romani
drept cea mai importanta voce poetica din literatura romana.
Exemple de opere cunoscute la ciclul primar: Somnoroase pasarele, Ce te
legeni, Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie, Fiind baiet paduri cutreeram
,Craiasa zapezii, Colinde colinde etc.
ION CREANGA
Nascut la 1 Martie1837,Humulesti, decedat – 31 decembrie 1889, a fost
scriitor roman. Recunoscut datorita maiestriei basmelor, povestilor si
povestirilor sale, Ion Creanga este considerat a fi unul dintre clasici literaturii
romane mai ales datorita operei sale, autobiografice Amintiri din copilarie.
Povesti: Capra cu trei iezi, Soacra cu trei nurori, Punguta cu doi bani, Danila
Prepeleac, Povestea porcului, Fata babei si fata mosneagului.
PRIETENIA MIHAI EMINESCU- ION CREANGA
Prietenia extraordinara ramasa in istoria literaturii este cea dintre Mihai
Eminescu si Ion Creanga.
S-au intalnit in toamna lui1874 pe ulitile Iasiului, si de atunci incolo
nimeni nu a mai vazut pe Eminescu fara Creanga si pe Creanga fara
Eminescu. Se sfatuiau impreuna, isi citeau unul altuia povestirile ori
poeziile. Discutau despre carti citite si despre cate se intampla in lume.
Constantin Brâncuși nascut la 19 Februarie
1876 Hobița, Peștișani, Gorj, România – d. 16 martie 1957, Paris, Franța a fost un sculptor român
cu contribuții covârșitoare la înnoirea limbajului și viziunii plastice în sculptura contemporană.
Constantin Brâncuși a fost ales membru postum al Academiei Române.
NADIA ELENA COMĂNECI

Nadia Elena Comăneci este nascuta la 12Noiembrie 1961 in Onesti este


o gimnastă română, prima gimnastă din lume care a primit nota zece într-
un concurs olimpic de gimnastică. Este câștigătoare a cinci
medalii olimpice de aur. Este considerată a fi una dintre cele mai bune
sportive ale secolului XX și una dintre cele mai bune gimnaste ale lumii,
din toate timpurile, „Zeița de la Montreal”, prima gimnastă a epocii
moderne care a luat 10 absolut. Este primul sportiv român inclus în
memorialul International Gymnastics Hall of Fame.

S-ar putea să vă placă și

  • Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Document2 pagini
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    IoanaButuruga
    100% (1)
  • Modul Conditional Optativ
    Modul Conditional Optativ
    Document1 pagină
    Modul Conditional Optativ
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Test Vizita
    Test Vizita
    Document2 pagini
    Test Vizita
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Etapele Scrierii. Planul Unui Text
    Etapele Scrierii. Planul Unui Text
    Document2 pagini
    Etapele Scrierii. Planul Unui Text
    IoanaButuruga
    100% (1)
  • Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Document2 pagini
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Textul Narativ
    Textul Narativ
    Document1 pagină
    Textul Narativ
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Expresii În Latină
    Expresii În Latină
    Document1 pagină
    Expresii În Latină
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Versuri
    Versuri
    Document4 pagini
    Versuri
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Versuri
    Versuri
    Document4 pagini
    Versuri
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Lucrare Semestriala Cls VI
    Lucrare Semestriala Cls VI
    Document4 pagini
    Lucrare Semestriala Cls VI
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Lectie Biol
    Lectie Biol
    Document4 pagini
    Lectie Biol
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Predicatul
    Predicatul
    Document2 pagini
    Predicatul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Predicatul
    Predicatul
    Document2 pagini
    Predicatul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Lucrare Semestriala Cls VI
    Lucrare Semestriala Cls VI
    Document4 pagini
    Lucrare Semestriala Cls VI
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • PREDICATUL
    PREDICATUL
    Document2 pagini
    PREDICATUL
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Lectie Biol
    Lectie Biol
    Document4 pagini
    Lectie Biol
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • AVAP
    AVAP
    Document11 pagini
    AVAP
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Omonimele. Paronimele
    Omonimele. Paronimele
    Document6 pagini
    Omonimele. Paronimele
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • MATEMATICA
    MATEMATICA
    Document21 pagini
    MATEMATICA
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • SUBIECTUL
    SUBIECTUL
    Document2 pagini
    SUBIECTUL
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Modul Conjunctiv
    Modul Conjunctiv
    Document2 pagini
    Modul Conjunctiv
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Complementul
    Complementul
    Document3 pagini
    Complementul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Abuzul in Scoala
    Abuzul in Scoala
    Document2 pagini
    Abuzul in Scoala
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Adjectivul
    Adjectivul
    Document12 pagini
    Adjectivul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Planificare Vii Booklet
    Planificare Vii Booklet
    Document10 pagini
    Planificare Vii Booklet
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Modul Conditional Optativ
    Modul Conditional Optativ
    Document1 pagină
    Modul Conditional Optativ
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Modul Conjunctiv
    Modul Conjunctiv
    Document2 pagini
    Modul Conjunctiv
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Despartirea in Silabe
    Despartirea in Silabe
    Document10 pagini
    Despartirea in Silabe
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Familiadecuvinte
    Familiadecuvinte
    Document13 pagini
    Familiadecuvinte
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări