Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECŢIE

Data: 17.11.2021
Clasa: a VI a
Numele profesorului: Buturuga Ioana
Obiectul: Biologie
Titlul lecției: Hranirea la plante – fotosinteza
Tipul lecției: predare – învățare

Competențe generale:
1.      Stabilirea relației factori de mediu – plante
2.      Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori
3.      Utilizarea de metode și mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale
4.      Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare, mai
ales digitale
5.      Prezentarea informației folosind diferite metode de comunicare, inclusiv digitale

Competențe specifice
1.      Descrierea  desfășurării  fotosintezei, pe baza materialelor multimedia  prezentate
3.      Interpretarea  modului  în care factorii de mediu influențează fotosinteza, prin
vizionarea  materialelor multimedia prezentate
4.      Folosirea  corectă a  terminologiei  specifice procesului de fotosinteză, pe baza informațiilor
prezentate de profesor
5.      Exprimarea proceselor specifice fotosintezei prin realizarea unor scheme

Valori si aptitudini
·         manifestarea curiozităţii si a imaginaţiei în crearea şi rezolvarea de probleme; 
·         dezvoltarea independenţei în gândire şi acţiune;
·         manifestarea iniţiativei şi a disponibilităţii de a aborda sarcini variate;
·         dezvoltarea simțului estetic și critic, a capacităţii de a aprecia rigoarea științifică
·         formarea motivaţiei pentru studierea biologiei  ca fiind știința vieții

Strategii didactice
·         Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul
individual, descoperirea dirijată, brainstorming.
·         Modul de organizare al clasei: frontal, individual, pe grupe
·         Procedee de evaluare : analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea rezultatelor
elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării aplicaţiilor (verbală / notarea activităţii elevilor),
realizarea de scheme și desene

Resurse:
·         Materiale didactice: caiet, cartoane A4, culori, laptop, acces la internet Wi-Fi,
videoproiector
·         Umane: 17 elevi
·         Temporale: 45 min
Locul : cabinetul de biologie
Bibliografie: programa școlară, planificarea, manual de biologie, internet

DESFĂȘURAREA  LECȚIEI
Structura Conținut și sarcini de instruire Strategia Modalități de
lecției Activitatea profesorului Activitatea didactică evaluare
elevilor
1 2 3 4 5
I.Moment Se creează condiţii optime Elevii vor Conversația
organzatoric pentru buna avea pe bănci
(2 min) desfăşurare a lecţiei. caietul,
Verificarea manualul.
prezenţei elevilor şi notarea
absenţelor
asigurarea unei atmosfere
adecvate de
lucru pentru buna
desfăşurare a orei ;

II.Captarea Verific temele, fac observații Elevii sunt Conversaţia Analiza


atenției (10 la eventualele greșeli. atenţi şi Problematizare răspunsurilor
min) Reactualizez alcătuirea notează a.
internă și externă a frunzei. corecțiile. Desenul
Frunza este formată din: Răspund la
teacă, pețiol (care poate lipsi) întrebările
și limb, care poate avea recapitulative.
diferite forme și tipuri de
margine.
La nivelul limbului se găsesc
nervurile, care sunt vase
conducătoare ce provin din
tulpină, cu rol de a aduce
seva brută și de a transporta
seva elaborată.
La nivelul celor două
epiderme se găsesc
stomatele, care sunt orificii
ce se pot deschide sau
închide. La nivelul lor are loc
transportul O2 și a CO2,
precum și a vaporilor de apă.

III.Anunțarea Anunț titlul lecției: Funcțiile Elevii sunt Conversația


temei (3 min) frunzei - fotosinteza atenţi şi
notează titlul
lecţiei în
caiete.

IV.Prezentare Fotosinteza este procesul Elevii sunt Conversația Aprecieri


a conținutului prin care în frunză se atenţi, notează Explicația verbale
și dirijarea formează substanțe în caiete, Descoperirea Analiza
învățării (20 hrănitoare necesare creșterii răspun Problematizarea răspunsului
min) și dezvoltării plantelor d la întrebări, Conversația
Are loc în cloroplaste, doar dupa euristică
în prezența luminii. Clorofila vizionarea
din cloroplaste absoarbe materialului
energia luminoasă de la propus de
Soare. profesor,
Frunza folosește apă și prezentat în
substanțe minerale și CO2 și slideshare. Vor
produce substanțe organice și răspunde la
O2. întrebările din
material.
Una dintre cele mai
importante substanțe produse
de frunză este amidonul.
O2 și CO2 circulă prin
stomatele deschise.
Fotosinteza este influențată
de numeroși factori:
         Lumina
         Temperatura – 0-35
         Apa
         Sărurile minerale
V.Asigurarea La sfârșitul orei, elevii vor Elevii Desenul Se evaluează
conexiunii realiza desene sugestive cu realizează Conversația produsele
inverse (10 etapele procesului de schemele și Problematizarea elevilor
min) fotosinteză, pe cartoane A4, desenele și
pe care le vor fișa pe pereții comentează pe
clasei și fiecare grupă va marginea
corecta sau va face adnotări celorlalte
pe desenele celorlalte grupe. lucrări.
Apoi vor citi rezultatele.
VI.Evaluare (3 Se apreciază prestația Ascultă Discuția Aprecieri
min) elevilor, se notează elevii individuale
care s-au evidențiat. și pe grupe
asupra
modului de
participare la
lecție
VII.Tema  Se anunță elevii că vor găsi Notează tema
pentru acasă o fișă de lucru pe classroom, pentru acasă.
(2 min) pe care și-o vor descărca și o
vor lucra, încărcând-o din
nou după rezolvare.

S-ar putea să vă placă și

  • Predicatul
    Predicatul
    Document2 pagini
    Predicatul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Versuri
    Versuri
    Document4 pagini
    Versuri
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Lectie Biol
    Lectie Biol
    Document4 pagini
    Lectie Biol
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Versuri
    Versuri
    Document4 pagini
    Versuri
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Predicatul
    Predicatul
    Document2 pagini
    Predicatul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Lucrare Semestriala Cls VI
    Lucrare Semestriala Cls VI
    Document4 pagini
    Lucrare Semestriala Cls VI
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Lucrare Semestriala Cls VI
    Lucrare Semestriala Cls VI
    Document4 pagini
    Lucrare Semestriala Cls VI
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • SUBIECTUL
    SUBIECTUL
    Document2 pagini
    SUBIECTUL
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Document2 pagini
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • AVAP
    AVAP
    Document11 pagini
    AVAP
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Omonimele. Paronimele
    Omonimele. Paronimele
    Document6 pagini
    Omonimele. Paronimele
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • PREDICATUL
    PREDICATUL
    Document2 pagini
    PREDICATUL
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Ed. Civica
    Ed. Civica
    Document14 pagini
    Ed. Civica
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • MATEMATICA
    MATEMATICA
    Document21 pagini
    MATEMATICA
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Textul Narativ
    Textul Narativ
    Document1 pagină
    Textul Narativ
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Expresii În Latină
    Expresii În Latină
    Document1 pagină
    Expresii În Latină
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Test Vizita
    Test Vizita
    Document2 pagini
    Test Vizita
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Adjectivul
    Adjectivul
    Document12 pagini
    Adjectivul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Complementul
    Complementul
    Document3 pagini
    Complementul
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Modul Conditional Optativ
    Modul Conditional Optativ
    Document1 pagină
    Modul Conditional Optativ
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Abuzul in Scoala
    Abuzul in Scoala
    Document2 pagini
    Abuzul in Scoala
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Planificare Vii Booklet
    Planificare Vii Booklet
    Document10 pagini
    Planificare Vii Booklet
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Modul Conjunctiv
    Modul Conjunctiv
    Document2 pagini
    Modul Conjunctiv
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Etapele Scrierii. Planul Unui Text
    Etapele Scrierii. Planul Unui Text
    Document2 pagini
    Etapele Scrierii. Planul Unui Text
    IoanaButuruga
    100% (1)
  • Familiadecuvinte
    Familiadecuvinte
    Document13 pagini
    Familiadecuvinte
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Modul Conjunctiv
    Modul Conjunctiv
    Document2 pagini
    Modul Conjunctiv
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Modul Conditional Optativ
    Modul Conditional Optativ
    Document1 pagină
    Modul Conditional Optativ
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări
  • Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    Document2 pagini
    Moduri Personale-Moduri Nepersonale
    IoanaButuruga
    100% (1)
  • Despartirea in Silabe
    Despartirea in Silabe
    Document10 pagini
    Despartirea in Silabe
    IoanaButuruga
    Încă nu există evaluări