Sunteți pe pagina 1din 16

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.

17 GALAȚI

PROIECT DIDACTIC
Clasa a IV-a A Step by step

Propună tori:
Oblincescu Ana-Lucia
și Rizea Nina-Că tă lina

13 DECEMBRIE 2018

AGENDA ZILEI

8:00-8:50- Întâlnirea de dimineață


9:00-9:50- Activități pe centre
Limba Română- „Pronumele personal-Exercitii pentru intuirea pronumelui personal”
Matematică- „Împartirea numerelor naturale în concentrul 0-1000000-Impărțirea unui număr natural la
un numar de două cifre când restul este 0 sau restul diferit de 0".
Geografie- „Elemente de geografie-Limite și vecini ,relieful,clima,apele,vegetația”
Arte vizuale și abilități practice: „”
10:00-10:50- Religie
11:00-11:50- Continuarea activităților pe centre
12:00-13:00- Pauza de masă și activități recreative (Confectionarea ornamentelor pentru braduti)
13:10-15:00- Continuarea activităților pe centre
15:10-16:00- Evaluarea activităților la centre
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
Data: 13 decembrie 2018
Competențe generale:
LLR 2.5. Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine și față de
ceilalți;
MATE.1.1. Exprimare adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți cunoscuți;
Geografie.1.1.Identificarea unor termeni geografici în situații de învățare diferite.

Obiective operaționale:
LLR 2.5.1.Să completeze calendarul naturii, respectând simbolurile și succesiunea zilelor;
LLR 2.5.2. Să desprindă informații de detaliu din mesajul zilei;
Geografie 3.2.1.Să participe la rezolvarea sarcinilor de lucru din mesaj;
MATE. 1.1.1. Să participe la discuții, prezentând noutățile și formulând întrebări și răspunsuri;
Geografie 3.2.2. Să manifeste o atitudine degajată în comunicare.
Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, observația, joc didactic;
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, mesajul zilei, agenda zilei;
Moduri de organizare: frontal, individual;
Materiale didactice auxiliare: markere, agenda zilei, mesajul zilei, calendarul naturii, jetoane, harta
României, arătătorul.

Resurse informaționale/ Bibliografie:

• Manual Geografie-Didactică și Pedagogică, București, 2003;Atlas geografie-Editura Art 2017


• Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ, CLASELE a III-a –
a IV-a, Bucureși, 2014 Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003
/02.12.2014 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE
• Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ CLASELE a III-a – a IV-a Bucureși, 2014
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014 MINISTERUL
EDUCAŢIEI NAŢIONALE
• Programa școlară pentru disciplina GEOGRAFIE CLASA a IV-a Bucureși, 2014 Anexa nr. 2
la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014 MINISTERUL EDUCAŢIEI
NAŢIONALE
• Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE CLASELE
a III-a – a IV-a Bucureși, 2014 Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003
/02.12.2014 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE
• https://www.didactic.ro/
• https://ro.pinterest.com/

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob. op. Activitatea cadrului Activitatea elevilor Metode și


activității didactic procedee
Momentul Pregătirea materialelor Elevii se înscriu la Conversația
organizatoric didactice. noutățile zilei.
Captarea Geografie Conversația
atenției
Calendarul LLR 2.5.1. Solicit elevilor să Elevii completează Conversația
naturii completeze calendarul data și prezintă Exercițiul
naturii, precizând ziua în buletinul meteo cu
care suntem și prezentând ajutorul arătătorului pe
buletinul meteo. harta României.
Mesajul și LLR 2.5.2. Solicit elevilor să citească Elevii citesc mesajul, Lectura
agenda zilei Geografie mesajul zilei identifică noutățile și Conversația
3.2.1. discută pe baza Exercițiul
MATE. textului.
1.1.1.
Noutățile Geografie Invit elevii care s-au înscris În timp ce elevii Conversația
3.2.2. la noutățile zilei pe înscriși prezintă
SCAUNUL AUTORULUI noutățile, colegii lor
Pentru a ne comunica ascultă cu atenție.
informațiile noi.
Încheierea Geografie Alegerea centrului de Elevii vor descoperi că Conversația
activității 3.2.2. activitate se face prin acele cuvinte
întoarcerea la bilețelele determină centrul la
primite în Captarea care vor merge.
atenției.

MESAJUL ZILEI
Se apropie Crăciunul
13 este ziua care lasă 12 zile în urmă și adaugă 12 zile până la Crăciun. Cât de mult așteptăm acestă
minunată sărbătoare, pentru că vine Moș Crăciun!
El vine de departe, traversează munții Carpați cu sania trasă de reni. Ei aduc și cadourile. Ele vor fi
împărțite tuturor copiilor.
El va parcurge 1768 km în 17 ore până va ajunge la noi, la Galați.
Ce surpriză va fi când va ajunge la câmpie!
Voi îl așteptați pe Moș Crăciun?
Eu ard de nerăbdare să-l întâlnesc!
Sarcini:
• Descoperiți cuvintele care sunt pronume personale. Subliniați-le!
• Aflați câți km merge sania lui Moș Crăciun într-o oră.
• Identifică forme de relief din mesajul zilei.
Noutăți:
ACTIVITĂȚI PE CENTRE
LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
„Pronumele personal, numărul pronumelui personal”
COMPETENȚE GENERALE:
3.Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare;
4.Redactarea de mesaje în diverse contexte de comunicare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare
previzibile.
1.5. Manifestarea interesului pentru receptarea mesajului oral indiferent de perturbările de canal.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-să identifice pronumele personale și numărul acestora, lucrând individual sau în grupe.
O2-să definească pronumele personal.
O3-să înlocuiască substantivul cu pronumele personal.
O4-să precizeze persoana și numărul pronumelui personal.
O5-să diferențieze pronumele personal de alte părți de vorbire.

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:


Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația.
MIJLOACE DIDACTICE: manualul de Limba Română
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:
• Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ, CLASELE a III-a –
a IV-a, Bucureși, 2014 Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003
/02.12.2014 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE
• https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Limba%20si%20literatura
%20romana/Intuitext/Partea%20I/
MATEMATICĂ
„Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0 -1 000 000 Consolidare
COMPETENȚE GENERALE:
2. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
5. Rezolvarea de probleme în situații familiare;
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.5. Efectuarea de împartiri de numere în concentrul 0- 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre și
de împărțiri la numere de o cifră sau două cifre;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea
de probleme cu raționamente diverse;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0-1 000 000.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să utilizeze terminologia matematică specifică operațiilor de împartire;
O2.Să efectueze corect operațiile matematice;
O3. Să calculeze exercițiile date, respectând etapele de lucru.
STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:
Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația
MIJLOACE DIDACTICE: Manual de matematică, fisa de lucru
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:
• Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ CLASELE a III-a – a IV-a Bucureși, 2014
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014 MINISTERUL
EDUCAŢIEI NAŢIONALE
• https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Matematica/Intuitext/Partea%20I/
GEOGRAFIE
COMPETENȚE GENERALE:
1.Prezentarea realităţii observabile, cu ajutorul terminologiei
generale şi specifice.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1.Identificarea unor termeni geografici în situații de învățare diferite.
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice.
3.2. Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-să identifice vecinii României după puncte cardinale.
O2-să localizeze munții, dealurile și podișurile pe harta fizică a României.
O3-să reprezinte grafic formele de relief, utilizînd culorile convenționale.
O4-să specifice felul apelor României.
O5-să precizeze importanța resurselor naturale ale solului și subsolului.

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:


Metode procedee: explicația, conversația, exercițiul, munca indepedentă.
MIJLOACE DIDACTICE: manualul de Geografie
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: individual, frontal.

BIBLIOGRAFIE:
• Programa școlară pentru disciplina Geografie CLASA a IV-a Bucureși, 2014 Anexa nr. 2 la
ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014 MINISTERUL EDUCAŢIEI
NAŢIONALE
• https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Istorie/Aramis1/Partea%20I/

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


COMPETENȚE GENERALE:
2.Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate.
COMPETENȚE SPECIFICE:,
2.3.Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități
dominant manuale, creative.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:
Metode și procedee: explicația, conversația, activitate creativă.
MIJLOACE DIDACTICE: hartie cartonata, lipici, foarfecă.
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal, individual.

• BIBLIOGRAFIE:
• Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
CLASELE a III-a – a IV-a Bucureși, 2014 Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei
naţionale nr. 5003 /02.12.2014 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE
• https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Arte%20vizuale%20si%20abilitati
%20practice/ARSLibri/Partea%20I/#15

VARIANTA 1

ACTIVITATI PE CENTRE

LIMBA SI LITERATURA ROMANA

I.Inlocuieste substantivele subliniate cu pronume personale corespunzatoare:

1.Florile erau multicolore.

......... erau multicolore.

2.Invatatorul povesteste atat de frumos.

........... povesteste atat de frumos!


3.Fata s-a intors de la muzeu.

....... s-a intors de la muzeu.

4.Geta, mergi la teatru?

........ mergi la teatru?

II.Completeaza spatiile cu pronumele personale corespunzatoare:

.......am gasit un pisoi. ....... e tare dragalas.

Felicia si Violeta sunt fericite. ....... vor pleca in Franta.

........ vom astepta vesti de la ....... .

VARIANTA 2

ACTIVITATI PE CENTRE

LIMBA SI LITERATURA ROMANA

I.Inlocuieste substantivele subliniate cu pronume personale corespunzatoare:

1.Virginia saluta politicos.

....... saluta politicos.

2.Fetele au fost la antrenament.

........au fost la antrenament.

3.Baietii l-au ajutat pe colegul lor.

........ l-au ajutat pe colegul lor.

4.Cornel a citit o poveste.

....... a citit o poveste.

II.Precizeaza numarul pronumelor personale:

"Eu chemam pe lup incoace


El fugea-noctro vedea.

Si-a venit la noi la poarta

Si-am iesit eu si am spus.

-N-ai nici tu,nici imparatul

Bani sa-mi cumpere baiatul.

(Cantec de George Cosbuc)

VARIANTA 3

ACTIVITATI PE CENTRE

LIMBA SI LITERATURA ROMANA

1.Manastirea este ascunsa intr-o poienita.

....... este ascunsa intr-o poienita.

2.Vacile si oile umblau slobode pe imasuri.

....... umblau slobode pe imasuri.

3.Marian si Alin au povestit tot ce s-a intamplat.

...... au povestit tot ce s-a intamplat.

4.Carmen, vorbesti neintrebata?

....... ,vorbesti neintrebata?

II. Precizeaza persoana si numarul pronumelor personale:

Eu rezolv problema impreuna cu el.

El a venit dintr-o tara indepartata.

Ei l-au ajutat pe colegul lor.

Si noi avem nevoie de ajutor.


VARIANTA 4

ACTIVITAȚI PE CENTRE

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

I.Înlocuieste substantivele subliniate cu pronume personale corespunzatoare:

1.Fata s-a decis in ultimul moment.

........s-a decis in ultimul moment.

2.Fratii au hotarat sa o ajute.

........ au hotarat sa o ajute.

3.Cum au fost feciorii rasplatiti?

Cum au fost .......rasplatiti.

4.Ramurile erau pline cu mere.

........ erau pline cu mere.

II. Transforma pronumele personale in pronume de politete.Alcatuieste enunturi cu ele;

voi-...........................

1..............................................................

ea-.........................

2..............................................................

tu-.........................

3...............................................................

ei-.........................

4...............................................................
MATEMATICĂ

Exercițiile 3, 4,5,6,7, 8, 9, 10 pagina 56 din manualul de Matematică clasa a IV-a.

FIȘĂ HĂRNICEI: exercițiile 11, 12, 13, pagina 57 din manualul de matematică.

GEOGRAFIE

Exercițiile 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 pagina 43, 44, 45 din auxiliar.

Harta mută: Să coloreze formele de relief cu culori convenționale.

FIȘĂ HĂRNICEI:

Completați și pe coloana A-B veți obține denumirea celei mai înalte forme de relief:

1.Cel mai înalt vârf din munții Făgăraș.

2.Îzvorăște din munții Pădurea Neagră.


3.Al doilea braț al Dunării.

4.Port la Dunăre, cel mai aproape de Marea Neagră.

5.Sunt de două feluri:stătătoare și curgătoare.

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


Tehnica de lucru:
-Folosim un pătrat, obținut dintr-o coală A4.
-Pătratul se îndoaie pe diagonală.
-Tăiem fâșii la o distanță de 1 cm.
-Desfacem pătratul tăiat.
-Fiecare fâșie din stânga și dreapta o aducem pe diagonala trasată.
-Lipim fâșiile una peste alta până le terminăm.
-Trunchiul îl lipim pe spatele bradului.
-Dacă dorim îl putem lipi pe caiet.

S-ar putea să vă placă și