Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a X-a
Obiectul: interdisciplinar-Limba şi literatura română/Istorie
Tema: ,Liviu Rebreanu- Ion
Tipul lecției: Fixare
Profesor: Călugăr-Botezan Teodora-Mihaela

COMPETENȚE GENERALE:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.2 recunoasterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric;
4.1 exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini;
4.3 organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică.

COMPETENTE DERIVATE:
O1- sǎ definească genul epic;
O2- să identifice ideile principale ale textului;
O3- să recunoască modalităţile de caracterizare ale unui personaj ;
O4- să exemplifice modurile de expunere ; 
O5-să realizeze o călatorie imaginară pe Harta lumii.
O6- dezvoltarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei ;
O7- participarea cu atenţie şi interes la lecţie.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, , cadranele, harta lecturii, steguleţele
gânditoare, lectura explicativă, ciorchinele.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, videoproiector, laptop, romanul Ion, manualul de Limba și literatura română,
DEX, flipchart, planşe, fişe de autoevaluare, film, minge, harta lecturii.
MODALITĂŢI DE EVALUARE : evaluare formativă, observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, evaluare orală.

RESURSE:
BIBLIOGRAFICE:
Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise., Editura Paralela 45, Pitești, 2006.
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Rebreanu, Liviu, Ion, Editura Steaua Nordului, București, 2018.
Manual Limba și literatura română, clasa a X-a.
TEMPORALE: 50 de minute
Loc de desfăşurare: Sala de clasă

SCENARIUL DIDACTIC
NR. ETAPELE OB. UNITĂŢI DE CONŢINUT ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE FORME EVA
CRT. DEMERSULUI OP. ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDEE DE ÎNVĂȚĂ- DE
DIDACTIC PROFESORULUI ŞI A MÂNT ORGANIZA-
ELEVILOR RE
Se asigură condiţiile necesare - Scot caletele pe bănci Conversatia
1 MOMENT desfăşurării optime a euristică frontală
ORGANIZATORIC activităţii: asigurarea liniştii,
5 min. pregătirea materialului
didactic. Se notează absenţii.
Verific sarcina pentru acasă.
Moment organizatoric.
I. Vizioneaza secventa din
film film frontală Eval
2. EVOCAREA O1 Vor viziona o secvenţă din orală
ecranizarea romanului « Ion

CAPTAREA
ATENŢIEI
5 min.
Dupa vizionarea secventei din Raspund la intrebarile Conversatia flipchart An
ACTUALIZAREA film, profesorul pune puse; fac corelatii cu euristică, frontală răspu
intrebari: istoria: la inceputul
3. CUNOŞTINŢELOR O1 secolului al XX-lea, descoperirea elevi
Cand se petrece actiunea
5 min. taranii din Ardeal nu obse
filmului? aveau pamant, întrucat siste
Ce relatii puteti da despre Ardealul se afla sub
viata taranilor la inceputul stăpânire austro-ungară.
secolului XX? Pamantul însemna
Ce rol are pamantul in viata respect si demnitate
satului sociala
Ion este reprezentativ pt
De ce Ion este un personaj de
dragostea pentru
forta in roman? pamant; pentru pamant,
renunta la iubita lui,
Florica, pt a se casatori
cu Ana.
ANUNŢAREA Se anunță titlul lecției, se - Elevii rezolva tabla
4. SUBIECTULUI O6 scrie pe tablă și se enumeră sarcinile propuse caietele frontală Oral
LECȚIEI ȘI A obiectivele operaționale. elevilor
OBIECTIVELOR
3 min. Profesorul împarte clasa pe 4
grupe, cu urmatoarele cerințe:
1. Care sunt ideile principale
ale textului?
2. Cateva cuvinte despre
personajul principal, Ion.
3. Transpunerea actiunii
romanului în context
istoric.
4. Asemănarea între soarta
familiilor de tarani si viața
intelectualilor

II. O1
1.Se prezintă rezumatul
REALIZARE
romanului în format ppt.
5. A SENSULUI
O2 flipchart -individuală
PREZENTAREA 2. Profesorul cere elevilor sa -a
Ion este personajul
caracterizeze personajul răsp
CONŢINUTULUI principal, iubitor de - frontală
principal
pamant. Isi dorea de e
mic copil sa aiba
5 min. pamant, de aceea a -Pe grupe
renuntat la scoala. Fişe de lucru
O3 Cateva scene
semnificative; sarutul
O4 pamantului, secerisul,
dovedesc iubirea lui Ion
DIRIJAREA pentru pamant. El
ÎNVĂŢĂRII oscileaza intre glasul
pamantului si glasul a
10 min.
iubirii. Se insoara cu răspu
Ana, desi nu o iubeste, e
iar, cand are pamantul,
vrea altceva: iubirea
Floricăi. Dorinta de a
avea totul ii aduce
sfarsitul.
3. Ion e produsul unei
mentalitati de la
inceputul secolului al
XX-lea, cand in
societate erai privit cu
respect doar daca aveai
pamant. Ana
intruchipeaza destinul
femeii de la inceputul
secolului al XX-lea,
cand femeia avea rolul
sa aduca zestrea si să
aiba grija de copii.

4. Intelectualii
români aveau, la
randul lor, viata
grea, fiindca
trăiau sub
dominatie
austro-ungara(v.
capitolul unde
parintele
Belciug le spune
unor demnitari
că la scoala
copiii nu se pot
ruga decat in
limba lor. Intre
intelectuali si
tarani exista o
asemanare,
fiindca si la ei
intervine
factorul social,
ex. nunta Laurei
Herdelea cu
George Pintea)

Elevii deseneaza satul, a


7. O1 Solicită elevilor să realizeze cu intrarea si iesirea din frontală capa
o călatorie imaginară în satul Pripasul pitit intr-o o
III. lui Ion scrântitura de coline, cu
noţi
cârciuma lui Avrum, cu
REFLECȚIA Ion, Ana, Herdelea etc.
FEEDBACKUL
5min.

O
Pentru a vedea capacitatea
4 voastră de a rezuma Întreabă şi răspund.
8. EVALUAREA informaţiile, de a surprinde Conversația a
PERFORMANŢEI complexitatea sentimentelor, Concluzia : personajele euristică frontală răspu
ideilor, vom pune întrebări si din romanul Ion fac e
5 min.
vom aprecia răspunsurile parte din contextul
cultural-istoric al
societatii inceputului
secolului al XX-lea,
cand viata sociala era
dominata de avere,
casatoriile aveau loc in
functie de avere,
datorita conditiilor
istorice vitrege.
Intelectualii luptau pt
mentinerea fiintei
nationale intr-o lume a
marilor imperii

IV.
9. O5 Profesorul face aprecieri Fişă de frontală Ob
EXTENSIA despre gradul de participare a sis
elevilor la activitate, conversaţia autoevaluare
evidenţiind elevii care s-au
RETENŢIA ŞI
remarcat prin corectitudinea,
TRANSFERUL originalitatea şi individuală
2 min. promptitudinea răspunsurilor. Rezolvă fişa.
Primesc o fişă de
autoevaluare.
Tema diferenţiată : Elevii vor Notează tema.
avea de realizat un dialog
despre viata sociala de azi.

S-ar putea să vă placă și