Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECŢIE

Unitatea de învăṭământ: Colegiul Național Pedagogic ,,Gheorghe Lazăr” Cluj-Napoca


Data: 24.10.2016
Clasa: a III- a B
Ora: 09:00-10:00
Disciplina:Arte vizule și abilități practice
Subiectul lecṭiei: ,,Peisaj de toamnă,, -perspectiva
Tipul lecṭiei: Formare de priceperi și deprinderi practice
Competenţe specifice:
1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare
1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie:

O1 - să denumească corect materialele şi instrumentele de lucru necesare orei (pensule, acuarele, foi de desen)
O2 - să folosească adecvat tehnica desenului în culoare folosind perspectiva în reprezentarea unui peisaj de toamnă;
O3- să analizeze lucrările colegilor ţinând cont de următoarele criterii de evaluare: acurateţe, etape de lucru, originalitate şi
grad de finalizare a lucrări;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee didactice: conversația, exercițiul, explicația, expunerea, demonstrația, munca individuală, observarea.
 Mijloace ṣi materiale didactice: manual, video proiector, foi de desen A4, pensule, culori.
 Forme de organizare a activităţii :individuală și frontală.

Bibliografie: Programă clasa a III-a, Măria Hioaia, Metodică predării desenului la I-IV Editură Didactică şi Pedagogică Bucureşti 1981
 http://desenez.net/index.php?action=desen&iddesen=39384

Propunător: Diana Igna, cls. a XII-a A

1
Evaluatori Nota Semnătura
Învăţător
Profesor metodist
Coordonator practică

Etapele lecṭiei Obiective Conținut Strategii Timp Feedback şi


operaṭionale alocat evaluare
Momentul Pentru buna desfăşurare a lecţiei se va aerisi sala . Metode şi 2 min Observarea
organizatoric _ de clasă şi se va pregăti materialul didactic procedee comportament
necesar. didactice: ului nonverbal.
Se stabileşte liniştea în sala de clasă. conversaţia
Se prezintă propunătorul: Mă numesc Diana,
astăzi vom desfăşura împreună ora de arte vizuale Forme de
și abilități practice. organizare a
activităţii:
frontală
Captarea . Metode şi 5 min Observarea
atenṭiei(Pregătirea _ procedee sistematică.
pentru trecerea la lecţia didactice:
nouă) Conversaţia, Se apreciază
observația răspunsurile
Mijloace ṣi corecte .
materiale
didactice:proe Evaluare orală
ctor,
prezentare Se corectează
PPT. eventualele
C Forme de greșeli
organizare a
activităţii:
2
Individuală,
frontală
Anunțarea lecţiei noi şi _ Astăzi, la ora de arte vizuale și abilități practice, . Metode şi 1 min Observarea
a obiectivelor pentru a saluta toamna, vom realiza prin tehnica procedee sistematică
desenului în culoare, perspectiva, într-un peisaj de didactice:
toamnă. Conversaţia.
Formarea priceperilor Observați copii toate obiectele din clasa aceasta. Metode 20 min
si deprinderilor Ele au formă și volum, astfel putem observa cât şi procedee
loc ocupă în spațiu. didactice:
Unele sunt mai aproape sau mai depărtate față de conversația,
noi. observația
Arat o carte: de exemplu această carte este mai Forme de
aproape de mine, dar mai departe față de elevul organizare a
din utima bancă, în ochii mei această carte este activităţii: Observarea
mai mare comparativ cu dimensiunile pe care le Individuală și sistematică a
văd elevii din ultima bancă. frontală elevilor
-percepția spațiului și percepția formei.

Perspectiva înseamnă reprezentare


tridimensională(cu trei dimensiuni: înălțime, Mijloace şi
lățime și adâncime) prin desen a unor obiecte din materiale
O1 - să lumea reală pe o suprafață plană. didactice:carte
denumească ,
corect -explic pe imagini concrete și cu ajutorul planșei Planșă model
materialele model
şi
instrumente Cuvântul peerspectivă provine din latină, având
le de lucru semnificația "a vedea departe".
necesare Acum haideți să realizăm un peisaj de toamnă prin Metode
orei; tehnica-perspectiva. şi procedee
didactice:
Afișez pe tablă planșa model. conversația
Exercițiu
Se realizează exercițiile de încălzire a mușchilor l
mâinii:
3
- Întindem mânuţele. Forme de Observarea
- Închidem şi deschidem pumnii. organizare a sistematică a
- Ne spălăm pe mânuţe. activităţii: elevilor
- Cântăm la pian. Frontală

Fixarea 10 min
cunoștințelor/obținerea Forme de
performanței Etape de lucru: organizare a
O2 - să 1. trasează o linie dreaptă orizontală în mijlocul activităţii:
folosească colii de desen. Aceasta se numește linia de Frontală
adecvat orizont, linia imaginară care unește cerul cu
tehnica pământul.Toate elementele se micșorează cu cât se
desenului în apropie de această linie.
culoare 2. găsește mijlocul liniei de orizont și pune un
folosind punct.Acesta este centul de interes. Metode
perspectiva 3. unește punctul cu cele patru colțuri ale colii de şi procedee
reprezentân desen. didactice:
d peisaj de 4. între diagonale,desenăm copaci de toamnă. conversația
toamnă; -aveți întrebări în privința modului de lucru? Explicați
a , Aprecieri
demonstrația verbale în
timpul
-fiecareelev pictează peisaj de tamnă utilizând lucrului.
tehnica prezentată conform cerinţei

- este important ca fiecare elev să introducă un Mijloace şi


element nou în lucrările lor pentru originalitate materiale:
planşe, pensule
- se audiază pe fundal cântece de toamnă acuarele pahar
cu apă
4
Asigurarea retenției și a O3- să Se va realiza turul galeriei , lucrările elevilor vor 5 min Se fac
transferului analizeze fi expuse pe tablă. aprecieri
lucrările Forme de verbale
colegilor Elevii vor face aprecieri, vor alege creaţiile cele organizare a
ţinând cont mai reuşite, urmărind dacă: activităţii: Interevaluare
de 1.Lucrarea respectă indicațiile date despre linia frontală
următoarele orizontului, punctul de interes și diagonalele. Mijloace şi Apreciarea
criterii de 2.Dacă copacii sunt de toamnă cu frunze uscate materiale lucrărilor
evaluare: 3.Lucrarea este finalizată didactice:
acurateţe, 4.Dacă există originalitate tabla -observarea
etape de 5.Dacă s-a lucrat îngrijit comportament
lucru, ului verbal şi
originalitate Ce instrumente am folosit azi? non-verbal al
şi grad de Ce plante din natură credeţi că pot fi reprezentate elevilor
finalizare a astfel?
lucrări; La ce credeți că ne ajută perspectiva în viziunea de
ansamblu?
Încheierea organizată a _ Se fac aprecieri individuale şi colective pentru Metode 2 min Aplauze,
lecției lucrările copiilor. şi procedee aprecieri
didactice: globale și
conversația individuale

S-ar putea să vă placă și