Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Școala Nicolae Stoleru, Baia, structura 2 , județul Suceava


Disciplina: Fizică
Clasa a VII-a
Nr. ore: 2 h. săpt.
Data: 6.11.2015
Unitatea de învățare: Interacțiunea
Titlul lecției: Interacțiuni de contact. Tensiunea în fir. Forța de frecare
Tipul lecției: Lecție de însușire de noi cunoștințe și sistematizare
Scopul lecției: Analizarea unor interacțiuni de contact, evidențiind cauza și efectul
Durata de desfășurare a lecției: 2h

Competențe specifice:
- Clasificarea și analiza diferitelor fenomene fizice, instrumenmte și mărimi fizice
din domeniile studiate;
- Relizarea transferului cunoștințelor dobândite prin studiul fizicii în domeniul
general al științelor și tehnicii;

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:


O1 - să definească forța de frecare și tensiunea în fir;
O2 - să reprezinte forțele întâlnite în diferite situații:
O3 - să enunțe principiul acțiunii reciproce și aplicarea lui în situații concrete;
O4- să rezolve probleme caracteristice;

Strategii didactice:
- Metode de predare-învățare: explicația, conversația euristică, demonstrația,
analogie;
- Mijloace de învățământ: manual, fișa de lucru, tablă, cretă;
- Forme de organizare: frontal

Bibliografie: Manual clasa a VII-a, Ed.All și Ed. Radical, 2007


Desfășurarea lecției

operOb
Eveniment. Continut. Activități de predare-învățare Ti
lecției esențiale mp
Activitate profesor Activitate elev
Moment -notează absențe, -salută 3'
organizatoric -organizează clasa; profesorul;
-se pregătesc
de lecție
Captarea Greutatea;Forța elastică Elevii rezolvă
atenției problemele

1. Gp = m · gp 49 N = m· 9,8 7'
N/kg m = 49 / 9,8 = 5 kg
GL = m · gL gL= GL/ m
gL= 8 N/5kg = 1,6 N/kg

2. F = k·Δl Δl= F/k

F+G=0 F =G = mg
F = 27· 10-3· 9,8 = 0,26 N
Δl= F/k Δl= 0,26 /100 = 0,002
m

Introducerea Forța de Forța care apare la contactul dintre


suportului O1 frecare doua suprafețe și se opune mișcării:
noțional Ff = μN = -μmg; [ Ff]SI= N;

N 40'

Ff F Elevii
O3 Reprezentare deseneaza

G
Ff depinde de natura și de gradul de
șlefuire al suprafețelor corpurilor
Asigurarea aflate în contact.
feed-back-ul Explică de ce este dificil să mergi Deoarece una
pe gheață, de ce nu poți ține în dintre suprafețe
Principiul mănă un pește? este lucioasă.
acțiunii Pentru desenul din imagine se poate
O3 reciproce aplica principiul acțiunii reciproce :
asupra corpului acționează o forță F
care îi imprimă o deplasare, iar la
contactul cu suprafața apare forța de
frecare care are aceeași direcție dar
sens opus sensului de deplasare.
Acest principiu se poate aplica și pe
direcție verticală, realizându-se
echilibrul forțelor : G = N 10'
Definiție: Forța care apare într-un
Tensiunea fir inextensibil ca urmare a acțiunii
în fir altei forțe la capetele acestuia.
O2

~
T
T2
F

Reprezentare

G 30'
Elevii
T F deseneaza

Elemente:
- valoare numerică T= G sau T=F
- direcție :verticala sau orizontală
- sens: opus sensului forței
exercitate de corp asupra firului Elevii notează
- unitate de măsură: N
Observatie : în orice punct al unui
fir (cu masă neglijabilă) tensiunea
are aceeași valoare. 10'
Care este unitatea de măsură a
Asigurarea tensiunii? Newton
retenției și Citirea lecției din manual; Temă
transferului pentru acasă: problema 2,3 pag.42 Elevii notează
tema
Moment de Salutul către elevi;
încheiere Salutul către
profesor
Fișă de lucru

1.Reprezentaţi forţele care acţionează asupra unui corp aflat pe o suprafaţă


orizontală care se deplasează sub acţiunea unei forţe de tracţiune orizontală
existând frecare intre
suprafaţă şi corp.

2.Greutatea unui cub din sticlă (2500kg/m3) cu latura 20cm pe vârful muntelui
Mont Blanc este: a) 200N; b) 194 N; c) 195,8 N

3.Pe un resort de constantă k=980 N/m și lungime inițială 30cm se așează (când
este în poziție verticală pe o suprafață) un cub de lemn (ρ=500kg/m3) cu latura de
20 cm.La stabilirea echilibrului lungimea finală a resortului este:a) 20cm; b)
0,26m; c) 28 cm;d) 34cm;

4. Aflați forțele care acționează asupra unui corp de 20 kg deplasat cu viteza de


3m/s.Dacă forța de frecare este un sfert din valoarea greutății. Aflați greutatea,forța
de frecare, timpul în care sania străbate 0,3km și coeficientul de frecare.

S-ar putea să vă placă și