Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Tema : Oxigenul
Clasa : a VIII-a
Durata : 1 ora
Disciplina : Chimie
Tipul lectiei : recapitulare – sistematizare
Scopul lectiei : consolidarea cunostintelor despre oxigen prin efectuarea de
exercitii, probleme si experimente de laborator

Obiective operationale
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa fie capabili :
O1 - sa modeleze grafic structura atomului de oxigen si sa stabileasca
pozitia acestuia in sistemul periodic
O2 - sa indice dependenta dintre structura atomului de oxigen, pozitia
acestuia in sistemul periodic si proprietatile chimice ale acestui element
O3 - Sa efectueze unele experimente pentru verificarea practica a unor
proprietati chimice ale oxigenului
O4 - sa inregistreze observatiile referitoare la proprietatile chimice ale
oxigenului intr-un tabel si sa stabileasca concluziile
O5 - sa modeleze, prin intermediul ecuatiilor chimice, principalele
metode de obtinere si proprietati chimice ale oxigenului
O6 - sa formuleze concluzii privind posibilitatile de reactie ale
oxigenului cu alte substante
O7 - sa rezolve probleme bazate pe ecuatiile unor reactii chimice
referitoare la metodele de obtinere si proprietatile chimice ale oxigenului
O8 - sa reprezinte proprietatile si utilizarile oxigenului intr-o schema
unitara, centralizatoare, functionala

Resurse procedurale : modelarea, jocul didactic, experimentul, observatia,


conversatia euristica, algoritmizarea, problematizarea.

Resurse materiale : manuale alternative, sistemul periodic, aparatura si


ustensile de laborator pentru verificarea unor proprietati chimice ale
oxigenului, substante chimice, fise de lucru, flip-chart.
Scenariul didactic

Moment organizatoric : verificarea prezentei, stabilirea echipelor de


lucru, distribuirea materialelor necesare la mese, crearea unei atmosfere
propice de lucru.

Captarea atentiei elevilor : se evidentiaza prin conversatie euristica,


necesitatea si importanta studiului proprietatilor oxigenului, datorita
multiplelor utilizari in practica ale acestora.

Enuntarea obiectivelor la nivelul elevilor


La sfarsitul lectiei, elevii trebuie:
- sa modeleze grafic structura atomului de oxigen si ecuatiile reactiilor
chimice la care participa oxigenul
- sa rezolve probleme bazate pe ecuatiile unor reactii chimice referitoare la
metodele de obtinere si proprietatile chimice ale oxigenului
- sa efectueze unele experimente pentru verificarea practica a unor
proprietati chimice ale oxigenului
- sa formuleze concluzii privind proprietatile si utilizarile oxigenului si sa
le reprezinte intr-o schema centralizatoare

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior


Se realizeaza frontal, prin intrebari adresate elevilor prin care sunt verificate
cunostintele referitoare la starea naturala, proprietatile fizice si utilizarile
oxigenului:
- Care sunt cei mai importanti compusi naturali ai oxigenului?
- Enumerati proprietatile fizice ale oxigenului.
- Dati exemple de cateva utilizari ale oxigenului.

Verificare – invatare prin efectuare de exercitii


Profesorul distribuie fisele de lucru necesare efectuarii exercitiilor,
problemelor si experimentelor de laborator.
Elevii citesc cu atentie cerintele date, dupa care incep rezolvarile pe
fisa de lucru.
Dupa efectuarea exercitiilor de pe fisa de lucru, din fiecare grupa va
iesi un elev la tabla pentru a scrie rezolvarile.

Intarirea retentiei si asigurarea transferului : se realizeaza prin


rezolvarea itemilor prezentati in fisa de activitate, care se distribuie elevilor.
FISA DE LUCRU

1. Completaţi spaţiile punctate:


Ştiind că elementul O, are Z = 8 şi A = 16 determinaţi:

P  = …..
A  16  0
O n = …..
Z 8  
e = …..

E
M = ... e-
L = ... e- => grupa …………… perioada ……………
K = ... e-

Caracterul chimic ………………..


Caracterul electrochimic ………………..
Valenţa …..

2. Completaţi chenarele goale din schema următoare cu produşii de reacţie.


Scrieţi ecuaţiile reacţiilor chimice corespunzătoare si denumirea corectă a
fiecărui produs de reacţie rezultat.

+ Li + Ca
+ Zn

+ Cu
O2 + Fe
3. Prin descompunerea totală a 4000g de soluţie apă oxigenată de uz
farmaceutic cu c=3,6% se obţine oxigen. In jumatate din cantitatea de oxigen
obtinuta se arde carbon, iar in cealalta jumatate se arde magneziu. Se cere:
a) să se scrie ecuaţiile reacţiilor chimice;
b) să se calculeze cantitatea de oxigen obtinuta prin descompunere;
c) să se determine cantitatile de oxizi obţinute prin ardere.

4. Sa se verifice experimental doua procese din problema anterioara,


utilizand substantele de la mese si sa se completeze tabelul urmator:

Activitatea Modul de Substante si Observatii


experimentala lucru ustensile experimentale
FISA DE ACTIVITATE

CE STITI DESPRE OXIGEN ?

OXIGEN

S-ar putea să vă placă și