Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
Capitolul I
2
corespunzătore, suprafețele piesei ce urmează a fi prelucrate prin așchiere sunt
ușor accesibile și pot fi prelucrate cu scule obișnuite.
Piesa este tehnologică din punct de vedere funcțional, al prelucrabilității
prin așchiere, al materialului utilizat: C15 care are următoarele caracteristici:
Compoziție chimica C 15
C=(0.12÷0.18)% Mn=(0.35÷0.65)% Si=(0.17÷0.37)% Crmax=0.30%
Pmax=0.040% Smax=0.045% Nimax=0.37% Asmax=0.05%
Crmax=0.30%
Caracteristici mecanice pentru C 15
rezistenta la tracțiune σr = 590 N/mm2 τc = 0.58·σc
limita de curgere σ0.2 = 350 N/mm2 τrf = 0.8·σr
alungirea la rupere δr = 14%
gâtuirea la rupere z = 35 %
duritate Brinell max. HB =145
S1 – Suprafaţă frontală;
S2 –Suprafață conică;
S3 – Suprafaţă cilindrică longitudinală exterioară;
S4 – Teşitură 2x45o;
S5 – Suprafaţă frontală;
S6 – Teşitură 0,5x45o;
S7 – Suprafaţă filetată M6x0,5;
S8 – Suprafaţă cilindrică longitudinală interioară;
S9 – Suprafaţă cilindrică longitudinală interioară;
4
Capitolul II
Nr. Denumirea
M.U.
ctr. operațiilor si Schița de prelucrare
S.D.V.
fazelor
FC-710
Debitare
-Cuțit
a).Prinderea piesei debitat
în mandrină. 12x6
1. 1.1 Debitat din SR ISO
bara laminat. 243:2011
b). Desprindere -Șubler
piesă. SR ISO
Ra =6,3µm 3599:1996
2. SN
Strunjire frontala 320x750
și centruire
-Cuțit
a). Prinderea piesei frontal
în mandrina 20x20
universală. SR ISO
2.1 Strunjire 243:2011
frontală de -Burghiu de
degroșare pe centruire tip
suprafața S1. A SR ISO
2.2 Centruire tip A 866:2011
b). Desprinderea și -Șubler
întoarcerea piesei SR ISO
5
între mandrină
universală.
2.3 Strunjire
frontala degroșare 3599:1996
pe suprafața S5.
2.4 Centruire tip A
c). Desprindere
piesă.
Ra =6,3µm
Strunjire de
degroșare
6
Gaurire
a). Prinderea piesei SN
intre prisme
320x750
5.1 Gaurirea Ø8
pe toata lungimea
Burghiu
piesei.
elicoidal
5.2 Filetare
SR ISO
5. interioara M6,
235:2012
suprafata S7.
Tatod
b). Desprindere
SR ISO
piesă.
2283:2011
Șubler
SR ISO
3599:1996
Ra=6,3µm
Strunjire
interioara SN
320x750
a). Prinderea piesei
în mandrina -Cutit de
universală. strunjire
6.1 Strunjire interioara
cilindrică SR ISO
6 interioara pe 243:2011
suprafața S8. - Șubler
6.2 Strunjire SR ISO
cilindrică 3599:1996
interioara pe
suprafața S9.
b) . Desprindere Ra=6,3µm
piesa.
Randalinare SN
320x750
a). Prinderea piesei
în mandrina -cutit pentru
universală. randalinare.
7 7.1 Randalinare Knurls DIN
cilindrică 403
exterioara pe
suprafața S3.
b) . Desprindere
piesa. Ra=3,2µm
8. Tratament termic Cementare pe 0.8-1.2mm
Control tehnic -Șubler
final SR ISO
9.1 Verificare 3599:1996
9. dimensiuni -Micrometru
9.2Verificare Ra SR ISO
9.3Verificare 3599:1996
duritate
7
Capitolul III
, in care:
Api min - adaosul de prelucrare minim considerat pe o parte;
Rzi-1 - inaltimea neregularităților de suprafața rezultate la faza precedenta;
Si-1 - adâncimea stratului superficial defect (ecruisat) format la faza precedenta;
εi - eroarea de așezare la faza de prelucrare considerata.
Ra=3.2 µm
Pentru obţinerea suprafeţei S3, la diametrul sunt ϕ 50−0
+0.1
,1 mm, necesare
următoarele operații:
- strunjire de degroșare;
- strunjire de finisare;
- tratament termic.
8
2∙ Api =2∙ ( Rz + Si- 1 ) +2∙ √ ρ2i- 1 +ε2i
min i-1
R z = 63 μm tab.4.9 [Pi.1.]
i- 1
ρc =2 ∙ ∆c ∙ l c
∆ c =0,6 μm/mm tab.4.6 [Pi.1.]
l c =25 mm
ρi−1=2 ∙0,6 ∙ 25=30 μm
pcentr =0,25 mm=250 μm
Din tab 2.15 cap.2 [Pi.1.] obținem toleranta pentru operația precedentă strunjire
de finisare conform treptei de precizie 12 :
T i−1=210 μm
9
ρi−1=√ p2c + p 2centr = √0.48 2+250 2=356 μm
ρc =2 ∙ ∆c ∙ l c
∆ c =0,6 μm/mm – pentru laminat fără îndreptare – tab.4.6 [Pi.1]
l c =40 mm
ρc =2 ∙ 0,6∙ 40=0.48 μm
ρcentr =0,25 mm=250 μm
Din tab 4.1 cap.4 [Pi.1.] obținem toleranta pentru operația precedenta -
laminarea la cald :
A i=−1200 μm
d s =50+2.47+|−1,2|=53.67 mm
nom
Suprafețele frontale:
10
ρi−1=0,01 ∙ D=0,01 ∙50=0,5 mm tab.4.11 [Pi.1.]
2∙ A pi =2 ∙ ( R z +S i−1+ ρi−1+ ε i )
min i−1
ε i =50 μm
A pi =200+320+50=570 μm
min
2∙ A pi = A pi +| Ai|=570+700=1270 μm
nom min
Capitolul IV
4.1.Notiuni de baza
Regimul de așchiere este factorul principal care determina valoarea
normei de lucru si reprezintă totalitatea următorilor parametri:
- adâncimea de așchiere;
- avansul de lucru;
- viteza de așchiere.
Alegerea regimului de așchiere se face in concordanta nu numai cu
operația, ci si cu faza de lucru. La alegerea celui mai rațional regim de a șchiere
11
se iau in considerare valorile cele mai avantajoase ale parametrilor de lucru in
ceea ce privește productivitatea, precizia de prelucrare si rugozitatea suprafețelor
de prelucrat.
La proiectarea regimului de lucru se stabilesc următoarele etape de lucru:
- alegerea mașinii - unelte;
- alegerea sculei așchietoare;
- determinarea adâncimii, avansului si vitezei de așchiere;
- determinarea turației de lucru si recalcularea vitezei de lucru si a
durabilității sculei;
- determinarea momentului de torsiune si a puterii efective de așchiere.
4.2. Alegerea mașinii - unelte
Alegerea tipului si dimensiunii mașinii - unelte se face pe baza
caracteristicilor producției si semifabricatelor care urmează a fi prelucrate. La
producția de serie mica si unicate, când la aceeași ma șina urmează sa se execute
mai multe operații, ea trebuie sa corespunda condițiilor de trecere u șoara de la o
operație la alta.
Pentru alegerea mașinii unelte trebuie sa se ia in calcul următorii factori:
- felul prelucrării ce trebuie executata;
- dimensiunile si forma semifabricatului;
- precizia ceruta la prelucrare;
- schema cinematica a mașinii, având in vedere concordanta cu regimul de
așchiere ales si materialul de prelucrat;
- puterea efectiva a mașinii - unelte.
h = 320 mm
l = 750 mm
P = 3 kW
Gama de avansuri: [mm/rot]
12
0,08 0,09 0,10 0,11 0,12 0,14
3,52
1250 1600
Adoptarea avansurilor
F z=C 4 ∙ t x ∙ f y ∙ HB n [N ]
1 1 1
14
In care C4 este un coeficient in funcție de materialul de prelucrat si de
materialul sculei așchietoare; t – adâncimea de așchiere, in mm; f – avansul de
așchiere, in mm/rot; x1 si y1 – exponenții adâncimii si avansului de așchiere; HB
– duritatea materialului de prelucrat; n1 – exponentul durității materialului de
prelucrat.
√
h
y1 b ∙ h∙
∙R
L a i
f= n x
[ mm/rot ]
6 ∙C 4 ∙ HB ∙t 1 1
f =0,75
√20 ∙20 ∙ 0,66 ∙30
6 ∙ 35,7∙ 1500,35 ∙6 1
=2.5 mm/rot
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistentei plăcutei din aliaj dur.
1,8
8,3∙ C
f = 0,3 , pentru Rm >60 [daN /mm2 ]
t ∙ Rm
In care: C este grosimea plăcutei din carburi metalice, in mm; R m –
rezistenta la rupere la tracțiune a materialului de prelucrat, in daN/mm 2 ; t –
adâncimea de așchiere , mm.
Unde Xf = 0,7 când Rm>60 [daN/mm2]
C = 6 mm
Rm = 66 daN/mm2
t = 6 mm
1,8
8,3∙ C
f= 0,3
t ∙ Rm
8,3∙ 61,8
f= =1.1 [mm /rot ]
6 0,3 ∙66
15
Verificarea avansului din punct de vedere al rigidității piesei.
Aceasta verificare se va face numai pentru piese lungi (L/D>7).
L = 40 mm
D =54 mm
L/D < 7
Nu se face verificarea.
Fz ∙ D
2∙ M t = [ N m]
1000
In care: D este diametrul de așchiere, in mm; F z – componenta Fz a forței
de așchiere, in N.
350 ∙ 54
2∙ M t = =20.2[ N ∙m]
1000
19500 ∙ N m ∙ η
2∙ M t = [N ∙ m]
n
19500 ∙3 ∙ 0,9
2∙ M t = =65,81[ N ∙m]
800
16
Cv
v= n
∙ k 1 ∙ k 2 ∙ k 3 ∙ k 4 ∙ k 5 ∙ k 6 ∙ k 7 ∙ k 8 ∙ k 9 [m/min]
HB
m xv
T ∙t ∙ f ∙yv
200 ( )
In care: Cv este un coeficient care depinde de caracteristicile materialului
care se prelucrează si ale materialului sculei așchietoare; T – durabilitatea sculei
așchietoarea, in min; m – exponentul durabilitatea; t – adâncimea de a șchiere, in
mm; s – avansul de așchiere, in mm/rot; HB duritatea materialului de prelucrat ,
in unitatea Brinell; xv si yv – exponenții adâncimii de așchiere, avansului; n –
exponentul durității materialului supus prelucrații; k1,…, k9 – diferiți coeficienți
care țin cont de condițiile diferite de lucru in comparative cu cele considerate.
Cv = 294 k2 = 1
T = 90 min k3 = 0,905
t = 6 [mm] k4 = 0,771
HB = 150 k5 = 0,85
m = 0,125 k6 = 1
xv = 0,18 k7 = 1
yv = 0,35 k8 = 1
n = 1,75 k9 = 1
17
Prin coeficientul k1 se tine seama de influenta secțiunii transversale ale
cuțitului :
ξ 0,08
q 20
k 1= ( 20 ∙30
=
600) ( ) =0,761
18
Prin coeficientul k8 se tine seama de starea stratului superficial al
semifabricatelor:
- Pentru otel făra țunder.
294
v= 1,75
∙ 0,761 ∙1 ∙0,905 ∙ 0,771∙ 0,85 ∙ 1∙ 1∙ 1∙ 1
150
90 0,125
∙60,18
∙0,48 0,35
( )
∙
200
v =42.5[m/min]
Calculul turației
Adoptarea turației
n MU ≤ ncalculat
n MU =250[rot /min ]
Recalcularea vitezei
π ∙ D∙ n MU π ∙54 ∙250
v real = = =42.4 [m/min]
1000 1000
Calcularea puterii efective
F z ∙ v 350 ∙ 42.4
N efectiv = = =2.3[kw]
6000 6000
N efectiv ≤ N MU ∙ η
η=0,8 … 0,9
N efectiv ≤ 3 ∙0.9=2,7[kw ]
4.4.2. Strunjirea
Adâncimea de așchiere
19
2 Ap
t= nom
Strunjire frontala:
Adoptarea avansurilor
b ∙ h2 ∙ Rai
F z= [N ]
6∙L
b = 20 mm
h = 20 mm
20
L = 30 mm
Ra1 = 30 daN/mm2
2
20 ∙20 ∙ 30
F z= =1334 daN
6 ∙ 30
F z=C 4 ∙ t x ∙ f y ∙ HB n [N ]
1 1 1
√
h
y1 b ∙ h∙
∙R
L a i
f= n x
[ mm/rot ]
6 ∙C 4 ∙ HB ∙t 1 1
f =0,75
√
20 ∙20 ∙ 0,66 ∙30
6 ∙ 35,7∙ 1500,35 ∙11
=9,94 mm/rot
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistentei plăcutei din aliaj dur.
1,8
8,3∙ C
f = 0,3 , pentru Rm >60 [daN / mm2 ]
t ∙ Rm
In care: C este grosimea plăcutei din carburi metalice, in mm; R m –
rezistenta la rupere la tracțiune a materialului de prelucrat, in daN/mm 2 ; t –
adâncimea de așchiere , mm.
Unde Xf = 0,7 când Rm>60 [daN/mm2]
21
C = 6 mm
Rm = 66 daN/mm2
t = 1mm
1,8
8,3∙ C
f= 0,3
t ∙ Rm
8,3∙ 61,8
f = 0,3 =3,16 [mm/rot ]
1 ∙ 66
Fz ∙ D
2∙ M t = [ N m]
1000
In care: D este diametrul de așchiere, in mm; F z – componenta Fz a forței
de așchiere, in N.
136 ∙ 50.5
2∙ M t = =4,35 [N ∙ m]
1000
19500 ∙ N m ∙ η
2∙ M t = [N ∙ m]
n
19500 ∙3 ∙ 0,9
2∙ M t = =65,81[ N ∙m]
800
Cv
v= n
∙ k 1 ∙ k 2 ∙ k 3 ∙ k 4 ∙ k 5 ∙ k 6 ∙ k 7 ∙ k 8 ∙ k 9 [m/min]
HB
m xv
T ∙t ∙ f ∙yv
200 ( )
In care: Cv este un coeficient care depinde de caracteristicile materialului
care se prelucrează si ale materialului sculei așchietoare; T – durabilitatea sculei
așchietoarea, in min; m – exponentul durabilitatea; t – adâncimea de a șchiere, in
mm; s – avansul de așchiere, in mm/rot; HB duritatea materialului de prelucrat ,
in unitatea Brinell; xv si yv – exponenții adâncimii de așchiere, avansului; n –
exponentul durității materialului supus prelucrații; k1,…, k9 – diferiți coeficienți
care țin cont de condițiile diferite de lucru in comparative cu cele considerate.
Cv = 294 k2 = 1
T = 90 min k3 = 0,905
t = 1 [mm] k4 = 0,771
HB = 150 k5 = 0,85
m = 0,125 k6 = 1
xv = 0,18 k7 = 1
yv = 0,35 k8 = 1
23
n = 1,75 k9 = 1
294
v= 1,75
∙ 0,761∙ 1∙ 0,905 ∙0,771 ∙ 0,85∙ 1 ∙1 ∙1 ∙ 1
150
90 0,125
∙1 0,18
∙ 0,48 0,35
( )
∙
200
v =82,73[ m/min]
Calculul turației
Adoptarea turației
n MU ≤ ncalculat
Recalcularea vitezei
π ∙ D∙ n MU π ∙54 ∙ 400
v real = = =67.9[ m/min]
1000 1000
Calcularea puterii efective
F z ∙ v 136 ∙ 67.9
N efectiv = = =0.1[kw ]
6000 6000
N efectiv ≤ N MU ∙ η
η=0,8 … 0,9
25
N efectiv ≤ 3 ∙0.9=2,7[kw ]
STRUNJIREA DE DEGROSARE
b.) Suprafața S3
2 Ap 54−50.5
t= =
nom
=1,75 mm
2 2
Adoptarea avansurilor
26
- Tabel 10.7 [Pi.1.] pentru diametrul de ø54 si adâncimea de așchiere
t sub 3 [mm] avansul f = 0,5 [mm/rot]
- avansul f adoptat de pe mașina unealta : f = 0,48 mm/rot
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistentei corpului cuțitului.
F z=C 4 ∙ t x ∙ f y ∙ HB n [N ]
1 1 1
√
h
y1 b ∙ h∙
∙R
L a i
f= n x
[ mm/rot ]
6 ∙C 4 ∙ HB ∙t 1 1
f =0,75
√ 20 ∙20 ∙ 0,66 ∙30
6 ∙ 35,7∙ 1500,35 ∙1,751
=6,66 mm /rot
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistentei plăcutei din aliaj dur.
27
1,8
8,3∙ C 2
f= 0,3
, pentru Rm >60 [daN / mm ]
t ∙ Rm
In care: C este grosimea plăcutei din carburi metalice, in mm; R m –
rezistenta la rupere la tracțiune a materialului de prelucrat, in daN/mm 2 ; t –
adâncimea de așchiere , mm.
Unde Xf = 0,7 când Rm>60 [daN/mm2]
C = 6 mm
Rm = 66 daN/mm2
t = 1,75 mm
k = 90o
8,3∙ C 1,8 0,71 Xf
f= ∙ ( )
t 0,3 ∙ R m sin k
[mm /rot ]
1,8 0,7
8,3∙ 6 0,71
f= 0,3
∙
1,75 ∙ 66 sin 90(0 ) =3,67[mm/rot ]
Verificarea avansului din punct de vedere al rigidității piesei.
Aceasta verificare se va face numai pentru piese lungi (L/D>7).
L = 40 mm
D =50 mm
L/D < 7
Nu se face verificarea din punct de vedere al rigiditatii.
Fz ∙ D
2∙ M t = [ N m]
1000
In care: D este diametrul de așchiere, in mm; F z – componenta Fz a forței
de așchiere, in N.
136 ∙ 50.5
2∙ M t = =4,35 [N ∙ m]
1000
28
Dublul moment de torsiune, calculate cu formula de mai sus trebuie sa nu
depășească valoarea dublului moment de torsiune ce poate fi realizat la mașina –
unealta respective, care se determina cu relația:
19500 ∙ N m ∙ η
2∙ M t = [N ∙ m]
n
19500 ∙3 ∙ 0,9
2∙ M t = =83,57 [N ∙ m]
630
Cv
v= n
∙ k 1 ∙ k 2 ∙ k 3 ∙ k 4 ∙ k 5 ∙ k 6 ∙ k 7 ∙ k 8 ∙ k 9 [m/min]
HB
m xv
T ∙t ∙ f ∙ yv
200 ( )
In care: Cv este un coeficient care depinde de caracteristicile materialului
care se prelucrează si ale materialului sculei așchietoare; T – durabilitatea sculei
așchietoarea, in min; m – exponentul durabilitatea; t – adâncimea de a șchiere, in
mm; s – avansul de așchiere, in mm/rot; HB duritatea materialului de prelucrat ,
in unitatea Brinell; xv si yv – exponenții adâncimii de așchiere, avansului; n –
exponentul durității materialului supus prelucrații; k1,…, k9 – diferiți coeficienți
care țin cont de condițiile diferite de lucru in comparative cu cele considerate.
Cv = 294 k2 = 0,812
T = 90 min k3 = 1,1
m = 0,125 k6 = 1
xv = 0,18 k7 = 1
yv = 0,35 k8 = 1
n = 1,75 k9 = 1
30
Prin coeficientul k4 se tine seama de influenta razei de racordare a vârfului
cuțitului.
μ 0,1
r 0,2
k 4= () ( )
2
=
2
=0,794
294
v= 1,75
∙ 0,761∙ 0,812 ∙1,1 ∙0,794 ∙ 0,85 ∙ 1∙ 1∙ 1∙ 1
150
90 0,125
∙ 1,75 0,18
∙ 0,48 0,35
( )
∙
200
v =79,67[ m/min]
Calculul turației
Adoptarea turației
n MU ≤ ncalculat
n MU =500[rot /min]
31
Recalcularea vitezei
π ∙ D∙ n MU π ∙50.5 ∙ 500
v real = = =79.3[m/min]
1000 1000
N efectiv ≤ N MU ∙ η
η=0,8 … 0,9
N efectiv ≤ 3 ∙0.9=2,7[kw ]
Adoptarea avansurilor
F z=C 4 ∙ t x ∙ f y ∙ HB n [N ]
1 1 1
√
h
y1 b ∙ h∙
∙R
L a i
f= n x
[ mm/rot ]
6 ∙C 4 ∙ HB ∙t 1 1
f =0,75
√ 20 ∙20 ∙ 0,66 ∙30
6 ∙ 35,7∙ 1500,35 ∙1.91
=5.2 mm/rot
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistentei plăcutei din aliaj dur.
8,3∙ C 1,8
f = 0,3 , pentru Rm >60 [daN /mm2 ]
t ∙ Rm
In care: C este grosimea plăcutei din carburi metalice, in mm; R m –
rezistenta la rupere la tracțiune a materialului de prelucrat, in daN/mm 2 ; t –
adâncimea de așchiere , mm.
Unde Xf = 0,7 când Rm>60 [daN/mm2]
C = 6 mm
Rm = 66 daN/mm2
t = 1.2 mm
k = 55o
1,8 Xf
8,3∙ C 0,71
f= 0,3
∙
t ∙ R m sin k ( ) [mm / rot ]
33
1,8 0,7
8,3∙ 6 0,71
f= 0,3
∙ (
1.9 ∙ 66 sin 55
0 ) =2.48 [mm /rot ]
Verificarea avansului din punct de vedere al rigidității piesei.
Aceasta verificare se va face numai pentru piese lungi (L/D>7).
L = 40 mm
D =50 mm
L/D < 7
Nu se face verificarea din punct de vedere al rigiditatii.
Fz ∙ D
2∙ M t = [ N m]
1000
In care: D este diametrul de așchiere, in mm; F z – componenta Fz a forței
de așchiere, in N.
215 ∙ 20
2∙ M t = =8.4 [N ∙ m]
1000
19500 ∙ N m ∙ η
2∙ M t = [N ∙ m]
n
19500 ∙3 ∙ 0,9
2∙ M t = =83,57 [N ∙ m]
630
34
Cv
v= n
∙ k 1 ∙ k 2 ∙ k 3 ∙ k 4 ∙ k 5 ∙ k 6 ∙ k 7 ∙ k 8 ∙ k 9 [m/min]
HB
m xv
T ∙t ∙ f ∙ yv
200 ( )
In care: Cv este un coeficient care depinde de caracteristicile materialului
care se prelucrează si ale materialului sculei așchietoare; T – durabilitatea sculei
așchietoarea, in min; m – exponentul durabilitatea; t – adâncimea de a șchiere, in
mm; s – avansul de așchiere, in mm/rot; HB duritatea materialului de prelucrat ,
in unitatea Brinell; xv si yv – exponenții adâncimii de așchiere, avansului; n –
exponentul durității materialului supus prelucrații; k1,…, k9 – diferiți coeficienți
care țin cont de condițiile diferite de lucru in comparative cu cele considerate.
Cv = 294 k2 = 0,812
T = 90 min k3 = 1,1
HB = 150 k5 = 0,85
m = 0,125 k6 = 1
xv = 0,18 k7 = 1
yv = 0,35 k8 = 1
n = 1,75 k9 = 1
35
In care : q este suprafața secțiunii transversale, in mm 2 ; ξ - coeficientul
in functie de materialul prelucrat. Pentru otel ξ=0,08
v =65.2[m/min ]
Calculul turației
Adoptarea turației
n MU ≤ ncalculat
Recalcularea vitezei
π ∙ D∙ n MU π ∙ 20∙ 800
v real = = =50.24 [m/min ]
1000 1000
N efectiv ≤ N MU ∙ η
η=0,8 … 0,9
N efectiv ≤ 3 ∙0.9=2,7[kw ]
37
2 Ap 30−20
t= =
nom
=5 mm
2 2
Adoptarea avansurilor
√
h
y1 b ∙ h∙
∙R
L a i
f= n x
[ mm/rot ]
6 ∙C 4 ∙ HB ∙t 1 1
f =0,75
√20 ∙20 ∙ 0,66 ∙30
6 ∙ 35,7∙ 1500,35 ∙11
=5.4 mm /rot
C = 6 mm
Rm = 66 daN/mm2
t = 1 mm
k = 55o
8,3∙ C 1,8 0,71 Xf
f= ∙ ( )
t 0,3 ∙ R m sin k
[mm /rot ]
1,8 0,7
8,3∙ 6 0,71
f= 0,3
∙
2.1 ∙ 66 sin 55(
0 ) =2.67 [mm/ rot ]
Verificarea avansului din punct de vedere al rigidității piesei.
Aceasta verificare se va face numai pentru piese lungi (L/D>7).
L = 40 mm
D =50 mm
L/D < 7
Nu se face verificarea din punct de vedere al rigiditatii.
Fz ∙ D
2∙ M t = [ N m]
1000
In care: D este diametrul de așchiere, in mm; F z – componenta Fz a forței
de așchiere, in N.
39
215 ∙ 30
2∙ M t = =6.4 [N ∙ m]
1000
19500 ∙ N m ∙ η
2∙ M t = [N ∙ m]
n
19500 ∙3 ∙ 0,9
2∙ M t = =83,57 [N ∙ m]
630
Cv
v= n
∙ k 1 ∙ k 2 ∙ k 3 ∙ k 4 ∙ k 5 ∙ k 6 ∙ k 7 ∙ k 8 ∙ k 9 [m/min]
HB
m xv
T ∙t ∙ f ∙ yv
200 ( )
In care: Cv este un coeficient care depinde de caracteristicile materialului
care se prelucrează si ale materialului sculei așchietoare; T – durabilitatea sculei
așchietoarea, in min; m – exponentul durabilitatea; t – adâncimea de a șchiere, in
mm; s – avansul de așchiere, in mm/rot; HB duritatea materialului de prelucrat ,
in unitatea Brinell; xv si yv – exponenții adâncimii de așchiere, avansului; n –
exponentul durității materialului supus prelucrații; k1,…, k9 – diferiți coeficienți
care țin cont de condițiile diferite de lucru in comparative cu cele considerate.
Cv = 294 k2 = 0,812
T = 90 min k3 = 1,1
40
t = 1 [mm] k4 = 0,794
HB = 150 k5 = 0,85
m = 0,125 k6 = 1
xv = 0,18 k7 = 1
yv = 0,35 k8 = 1
n = 1,75 k9 = 1
294
v= 1,75
∙ 0,761∙ 0,812∙ 1,1∙ 0,794 ∙ 0,85 ∙1 ∙ 1∙ 1∙ 1
150
90 0,125
∙10,18
∙ 0,48 0,35
( )
∙
200
v =69,67[ m/min]
Calculul turației
Adoptarea turației
n MU ≤ ncalculat
42
n MU =500[rot /min]
Recalcularea vitezei
π ∙ D∙ n MU π ∙30 ∙ 500
v real = = =62.8[m/min]
1000 1000
N efectiv ≤ N MU ∙ η
η=0,8 … 0,9
N efectiv ≤ 3 ∙0.9=2,7[kw ]
Adoptarea avansurilor:
43
- Tabel 10.52 [Pi.1.] pentru diametrul de ø50 avansul f = 0,25 [mm/rot]
- avansul f adoptat de pe mașina unealta : f = 0,226 mm/rot
k12=0,1
72,8
v= 1,75
∙ 0,833∙ 0,85 ∙1 ∙ 0,97 ∙1 ∙1
150
90 0,125
∙ 0,226 0,35
( )
∙
200
v =39,15 [ m/min ]
Calculul turației
Adoptarea turației
n MU ≤ ncalculat
n MU =305[rot /min]
Recalcularea vitezei
π ∙ D∙ n MU π ∙ 45 ∙305
v real = = =33,72 [m/ min]
1000 1000
44
STRUNJIREA DE FINISARE
a.) Suprafața S7
2 Ap 50.5−50
t= =
nom
=0,25 mm
2 2
Adoptarea avansurilor
- avansul f adoptat de pe mașina unealta : f = 0,12 mm/rot
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistentei corpului cuțitului.
F z=C 4 ∙ t x ∙ f y ∙ HB n [N ]
1 1 1
45
C4 = 35,7 – tab.10.15 [Pi.1.]
t =0,25 mm
f = 0,12 mm/rot
HB = 150
x1 = 1 – tab.10.21 [Pi.1.]
y1 = 0,75 – tab.10.21 [Pi.1.]
n1 = 0,35 – tab.10.22 [Pi.1.]
√
h
y1 b ∙ h∙
∙R
L a i
f= n x
[ mm/rot ]
6 ∙C 4 ∙ HB ∙t 1 1
f =0,75
√ 20 ∙20 ∙ 0,66 ∙30
6 ∙ 35,7∙ 1500,35 ∙ 0,251
=17,65 mm / rot
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistentei plăcutei din aliaj dur.
8,3∙ C 1,8
f = 0,3 , pentru Rm >60 [daN /mm2 ]
t ∙ Rm
In care: C este grosimea plăcutei din carburi metalice, in mm; R m –
rezistenta la rupere la tracțiune a materialului de prelucrat, in daN/mm 2 ; t –
adâncimea de așchiere , mm.
Unde Xf = 0,7 când Rm>60 [daN/mm2]
C = 6 mm
Rm = 66 daN/mm2
t = 0,25 mm
k = 90o
1,8 Xf
8,3∙ C 0,71
f= 0,3
∙
t ∙ R m sin k ( ) [mm / rot ]
46
1,8 0,7
8,3∙ 6 0,71
f= 0,3
∙
0,65 ∙66 sin 90(0 ) =2,83[mm/rot ]
Fz ∙ D
2∙ M t = [ N m]
1000
In care: D este diametrul de așchiere, in mm; F z – componenta Fz a forței
de așchiere, in N.
32 ∙29,3
2∙ M t = =0,93[N ∙ m]
1000
19500 ∙ N m ∙ η
2∙ M t = [N ∙ m]
n
19500 ∙3 ∙ 0,9
2∙ M t = =65,9 [N ∙ m]
800
47
Calculul vitezei de așchiere
Cv
v= n
∙ k 1 ∙ k 2 ∙ k 3 ∙ k 4 ∙ k 5 ∙ k 6 ∙ k 7 ∙ k 8 ∙ k 9 [m/min]
HB
m xv
T ∙t ∙ f ∙yv
200 ( )
In care: Cv este un coeficient care depinde de caracteristicile materialului
care se prelucrează si ale materialului sculei așchietoare; T – durabilitatea sculei
așchietoarea, in min; m – exponentul durabilitatea; t – adâncimea de a șchiere, in
mm; s – avansul de așchiere, in mm/rot; HB duritatea materialului de prelucrat ,
in unitatea Brinell; xv si yv – exponenții adâncimii de așchiere, avansului; n –
exponentul durității materialului supus prelucrații; k1,…, k9 – diferiți coeficienți
care țin cont de condițiile diferite de lucru in comparative cu cele considerate.
Cv = 257 k2 = 0,812
T = 90 min k3 = 1,1
HB = 150 k5 = 0,85
m = 0,125 k6 = 1
xv = 0,18 k7 = 1
yv = 0,20 k8 = 1
n = 1,75 k9 = 1
48
Prin coeficientul k1 se tine seama de influenta secțiunii transversale ale
cuțitului :
ξ 0,08
q 20
k 1= ( 20 ∙30
=
600) ( ) =0,761
49
Prin coeficientul k8 se tine seama de starea stratului superficial al
semifabricatelor:
- Pentru otel făra țunder.
257
v= 1,75
∙ 0,761∙ 0,812 ∙1,1 ∙0,794 ∙ 0,85 ∙ 1∙ 1∙ 1∙ 1
150
90 0,125
∙ 0,25 0,18
∙ 0,12 0,20
( )
∙
200
v =90,34 [m/min]
Calculul turației
Adoptarea turației
n MU ≤ ncalculat
n MU =500[rot /min]
Recalcularea vitezei
π ∙ D∙ n MU π ∙50 ∙ 500
v real = = =78.5[m/min]
1000 1000
N efectiv ≤ N MU ∙ η
η=0,8 … 0,9
50
N efectiv ≤ 3 ∙0.9=2,7[kw ]
4.4.2. Centruirea
n p
Avansul
51
În care: Ks este un coeficient de corecție în funcție de lungimea găurii (l≥3D),
dat in tabelul 16.8[Pi.2.]; dacă l<3D, se consideră Ks=1; Cs – coeficient de avans
tab.16.9 [Pi.2.] ; D – diametrul burghiului , în mm.
Ks = 0,9
Cs = 0,047
f =0,9 ∙ 0,047∙ 80,6 =0,09 [ mm/rot ]
Viteza de așchiere
Cv = 5
zv = 0,4
m =0,2
yv = 0,7
T = 15 min
Kvp = 0,895
5 ∙ 80,4
v= ∙ 0,895=24,45 [ m/min ]
150,2 ∙ 0,090,7
F=C F ∙ D X ∙ f Y ∙ K F [ N ]
F F
M t=C M ∙ D X ∙ f Y ∙ K M [ N ∙ m ]
M M
CF =630
CM = 67
XF = 1,07
XM = 1,71
YF = 0,72
52
YM = 0,84
KF = 0,875
KM = 0,785
1,07 0,72
F=630 ∙8 ∙ 0,09 ∙ 0,875=430 [ N ]
M t=67 ∙ 81,71 ∙0,09 0,72 ∙ 0,785=100 [ N ∙ m ]
M t ∙ n 100 ∙800
N efectiv = = =2,1 [ KW ]
9750 9750
53 ∙ 81,2
v= 0,9 0,5
=4,35 [ m/min ]
150 ∙ 0,5
53
Capitolul V
5. Normarea tehnică
Unde:
— Tpî – timp de pregătire-încheiere;
— tb – timp de bază;
— ta – timp ajutător;
— tdt – timp de deservire tehnică;
— tdo – timp de deservire organizatorică;
— tto – timp de întreruperi condiţionate de tehnologie şi organizare;
— ton – timp de odihna si necesitați fiziologice;
— n – lotul optim de piese.
5.1. Normarea timpului de pregătire-încheiere
54
— aşezarea mai multor cuţite în dispozitivul port-cuţit şi reglarea la
cotă:
T pî 4=3 min∙ om
— aşezarea şi reglarea lunetei:
T pî 5=5 min ∙ om
— strângere cuţite:
11
t a 2=0,2 min∙ om
56
5.2.5 Normarea timpilor de deservire tehnică şi organizatorică
tb
t dt =1 ∙
100
1
t on= ∙T
100 op
( 30+ 1+ 4+ 0 ) ∙1
t b= =1,24 min
0,48∙ 500
— Timpul ajutător, ta
t a=∑ t ai
57
ta1 =1,2 min, ta2 =1,15 min, ta3 =0,55 min, ta4 =0,23 min.
t a=1,2+1,15+0,55+0,23=3,13 min
— Timpul operativ
T op=t b+ t a =1,24+3,13=4,37 min
— Norma de timp:
24,5
NT= +3.13+0,06+ 0,03+0,17=3.91min
50
Suprafaţa S9 si S8:
(15+ 1+ 4+ 0 ) ∙9
t b= =3,2min
0,48 ∙500
t a=1,8 min
(11.5 +1+4 +0 ) ∙ 6
t b= =2.8 min
0,48 ∙ 800
t a=1,2 min
T op=5 min
— Timpul de deservire-tehnică:
2,5
t dt = ∙ t =0,09 min
100 b
— Timp de deservire-organizatorică:
1
t do= ∙t =0,04 min
100 b
— Timpul de odihnă:
2
t on= ∙T =0,18 min
100 op
— Norma de timp:
58
24,5
NT= +6+1.2+0,09+ 0,04+0,18=9.8 min
50
Suprafaţa S3 :
( 40+1+ 4+0 ) ∙ 1
t b= =3,17 min
0,12 ∙500
t a=1,82 min
T op=5 min
— Timpul de deservire-tehnică:
2,5
t dt = ∙ t =0,09 min
100 b
— Timp de deservire-organizatorică:
1
t do= ∙t =0,04 min
100 b
— Timpul de odihnă:
2
t on= ∙T =0,18 min
100 op
— Norma de timp:
24,5
NT= +3.17+1.8+ 0,09+0,04+ 0,18=5.8 min
50
— Timpul de pregătire-încheiere:
T pî =15+8=23 min
— Timpul de bază:
59
D 54
t =
( 2
+2 ) ∙2 ( +2 ) ∙ 2
=
2
=0,1 min
b
f ∙n 0,48∙ 400
— Timpul ajutător:
t a=∑ t ai =1,01+1,11+0,35+ 0,2=2,67 min
— Timp operativ:
T op=2,77 min
— Timpul de deservire tehnică :
2,5
t dt = ∙ t =0,002 min
100 b
— Timpul de odihnă:
2
t on= ∙T =0,06 min
100 op
— Norma de timp:
23
NT= +2,77+ 0,002+ 0,001+ 0,06=3.22 min
50
d. Normarea burghiere
Timpul de pregătire-încheiere:
T pî =2 min
Timpul de bază:
( l+ l1 +l 2 ) ∙i
t b= [ min ]
vs
Unde:
l=140 mm – lungimea gaurii
d 8
l 1= + ( 0,5 … 3 ) = + 2=5,33 mm
2∙ ctgk 2 ∙ ctg59 °
l 2=0 mm
( 40+5,33+0 ) ∙ 1
t b= =0,79 [ min ]
24,45
Timpii ajutători:
t a=0,42 min
Timpul operativ:
T op=t b+ t a =0,79+0,42=1,21
Timpul de deservire tehnică:
60
t dt =0,05 min
Timpul de deservire organizatorică :
t do=0,02 min
Norma de timp:
2
NT= +0.79+0.42+0,05+ 0,02=1.32 min
50
e. Normarea tarodarii
Timpul de pregătire-încheiere:
T pî =8 min
Timpul de bază:
( l+l1 +l 2 ) 1 1
t b=
p (n n )
∙ +
1
[ min ]
Unde:
l=12 mm – lungimea porțiunii filetate
l 1=7 ∙ p=7 ∙ 0,5=3,5 mm
l 2=0 mm
(12+3,5+ 0 ) 1 1
t b=
0,5
∙ (
∙
50 50 )
=0,02 [ min ]
Timpii ajutători:
t a=0,32 min
Timpul operativ:
T op=t b+ t a =0,02+0,32=0,34 min
Timpul de deservire tehnică:
t dt =0,025 ∙ 0,14=0,004 min
Timpul de deservire organizatorică :
t do=0011 ∙T op=0,003min
Timpul de odihnă:
t on=0,07 ∙T op=0,023 min
Norma de timp:
8
NT= +0,34+ 0,004+0,003+ 0,023=0.6 min
50
— Timpul de pregătire-încheiere:
T pî =10 min
— Timpul de bază:
t b=0,6 min
— Timpul ajutător :
61
t a=0,66 min
— Timpul de deservire tehnică :
t dt =0,1 min
— Timpul de deservire organizatorică :
t do=0,01 min
— Timpul de odihnă şi necesități fireşti :
t on=0,04 min
— Norma de timp :
10
NT= +0,6+ 0,66+0,01+0,04=1.51 min
50
— Timpul de pregătire-încheiere:
T pî =15 min
— Timpul de bază:
t b=0,9 min
— Timpul ajutător :
t a=1.35 min
— Timpul de deservire tehnică :
t dt =0,1 min
— Timpul de deservire organizatorică :
t do=0,01 min
— Timpul de odihnă şi necesități fireşti :
t on=0,04 min
— Norma de timp :
15
NT= +0,9+1.35+0,01+ 0,04=2.6 min
50
62
— Timpul de odihnă :
t on=0,21 min
— Norma de timp :
15
NT= +4,72+2,5+ 0,07+0,21=7.8 min
50
N T =∑ N T
N T =36.6 [ min ]
63
Capitolul VI
— Strunjire de degroşare:
1.24
Cb = =0,62
24.5−3.91
— Strunjire de finisare:
3,17
Cb = =1.1
24.5−5.8
64
— Strunjire frontală :
0,1
Cb = =0,004
23−3.22
— Strunjire intrioara :
9
Cb = =0,65
24.5−9.8
— Burghiere :
0,79
Cb = =0,4
2−1.32
— Tarodare:
0,02
Cb = =0,003
8−0.6
— Centruirea:
0,6
Cb = =0,6
10−1.51
— Randalinare:
0,9
Cb = =0,08
15−2.6
— Control final:
4,72
Cb = =0,35
15−7.8
65
3.17
Cc = =0,41
2
3.17+1.82
66
Vs = 96189.28 mm3
Vp 61308.23
Cm = = =0,64
V semifabricat 96189.28
a. Productivitatea muncii
60 TSC
Ns
NT 24 [buc/schimb]
TSC – durata unui schimb, TSC = [8 ore]
N T – norma de timp, N T = 20.5 [min]
b. Preţul de cost, Pc
Preţul de cost reprezintă indicile principal de apreciere a economicităţii
fabricaţiei:
Pc =M +S + R[lei]
M – costul materialului
M =m∙ G−m1 ∙ K ∙ ( G−g ) [lei]
m – costul la un Kg de material, 5 lei/Kg
G – greutatea semifabricatului, G = 0.75 Kg
m1 – costul uni kg de deşeuri din materialul utilizat, m1 = 1lei/kg
K – coeficientul de utilizare a deşeurilor, K = 0,8
g – greutatea piesei finite, g = 0.48 Kg
— Strunjirea de degroşare:
3.91∙ 6,35
S 1= =0.42[lei/ora ]
60
— Strunjirea de finisare:
5.8 ∙7
S 2= =0.31[lei /ora]
60
— Strunjire frontală:
67
3.2∙ 7
S 3= =0.4 [lei/ora ]
60
— Strunjire interioara:
9.8∙ 7
S4 = =1.2[lei/ora ]
60
— Burghiere:
1.32∙ 6,3
S 5= =0,14 [ lei/ora]
60
— Tarodare:
0.6 ∙ 6,3
S 6= =0,7 [lei /ora]
60
— Centruire:
1.51∙ 6,3
S 7= =0.16 [lei /ora]
60
— Randalinare:
2.6 ∙ 8.5
S 8= =0.4 [lei /ora]
60
— Control final:
7.8 ∙ 9,9
S 9= =1.3[lei/ora]
60
S=5 lei
Se obţine:
Pc =3.54+5+ 3,02∙ C a
69