Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT
TEHNOLOGIA CONSTRUCTIILOR DE MASINI
T.C.M
- 2016 -
1
Tema proiectului
Sa se proiecteze procesul tehnologic de prelucrare mecanica al reperului .
2
ETAPELE DE PROIECTARE
1. Alegerea semifabricatului.
2. Stabilirea traseului tehnologic.
3. Calculul adaosului de prelucrare şi a dimensiunilor intermediare.
4.Calculul regimului de aşchiere
5. Norma tehnica
6. Desen de executie
3
ETAPA I : Alegerea semifabricatului
C Mn Si P S Cr Ni Cu As
Carbon de Imbu- OLC45 0,42… 0,50… 0,17… max max max max max max
calitate natatire 0,50 0,80 0,37 0,040 0,040 0,30 0,30 0,30 0,30
-caracteristici fizico-mecanice:
Rezistenta la
Starea laminata
Alungirea la
Starea recoapta
tractiune σr
Gatuirea la
curgere σ
KCU 30/2
rupere δc
rupere z
KCU
30/5
Kgf/mm2 % Kgf/cm2
Carbon OLC45 N 35 62 18 35 - - 229 197
de
calitate I 40 66 17 36 6 4,5 - -
4
Piesa din temă fiind executată din OLC 45 se pot adopta semifabricate
- laminat;
- forjat;
- matrițat.
5
ETAPA II : Stabilirea traseului tehnologic.
În cadrul traseului tehnologic ce stabileşte ordinea optimă de realizare a operaţiilor şi a
fazelor în cadrul prelucrării reperului dat de la semifabricat la piesa finită.
Operaţia reprezintă acea parte a procesului tehnologic de execuţie al piesei efectuată de un
muncitor sau un grup de muncitori la acelaşi loc de muncă.
Faza reprezintă acea parte a operaţiei care se execută cu o structură scurtă.
În cazul piesei care urmează să fie prelucrată în acest proiect vom avea ca operaţii finale ce
vor fi efectuate pe anumite suprafeţe şi anume:
-suprafetele S1, S2, S8, si S11 au ca operaţie finală strunjirea de finisare.
-suprafata S15 are ca operaţie finală rectificarea.
6
Nr
Denumirea operatiei si
Op. Schita operatiei/fazei M.U. S.D.V.
Faze fazei
7
6 Strunjire longitudinala II Cuțit lateral
6.1 Prins în universal și varf, S.N. STAS 359-67
strunjire de degroșare pe 400 cu secţiune
suprafața de revoluție S5 dreptunghiulară
6.2 Strunjire de finisare pe 25x16.
suprafața S5 - cuțit canelat
6.3 Strunjire longitudinala de STAS 354-67
degrosare pe suprafețele secțiunea 25x16 ,
S8 b=3
6.4 Strunjire longitudinala de -șubler
finisare pe suprafeșele S8 -micrometru
6.5 Executat teșitură , 3x450
pe suprafața S3
6.6 Executat teșitură , 3x450
pe suprafața S6
6.7 Executat teșitură , 3x450
pe suprafața S10
6.8 Executat canal pe
suprafața S4, b=3 mm
6.9
Executat canal pe
suprafața S7, b=3 mm
6.10 Executat canal pe
suprafața S9, b=3 mm
7. Frezare
8
ETAPA III : Calculul adaosurilor de prelucrare şi a
dimensiunilor intermediare.
Adaosul de prelucrare reprezintă stratul de material ce se îndepărtează din
semifabricat pentru a se obţine piesa de prelucrat.Adaosurile de prelucrare minime ,
nominale şi intermediare reprezintă stratul de material ce trebuie îndepărtat la fiecare
fază a operaţiei respective.
degroșare
rectificare
finisare
Rz p
- înălţimea microneregularitatilor de la operaţia precedentă
Sp
- mărimea stratului superficial degradat la operaţia precedentă
p
- abateri spaţiale totale rezultate la operaţia precedentă
c - eroarea de aşezare rezultată la operaţia curentă
c se înlocuieşte cu v care este eroarea de verificare
9
3.1. Calculul adaosului de prelucrare și a dimensiunilor intermediare a
suprafeței de revoluție S2
Din tabelul 1.1 pagina 31 rezultă că relația de calcul a adaosului de prelucrare minim
este :
2Acmin = 2(Rzp + Sp +ρp)
Rzp = 50 μm
Sp = 50 μm
ρp = k · ρsf
k = 0,06 pentru strunjirea de degrosare.
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziția 9 rezultă că :
ρsf = 2 c centrare 2
ρc = 2Δc · lc
Δc = 0,1 μm/mm
ρc = 2 · 0,1 · 30
ρc = 6 μm
10
Din tabelul 4.18 pagina 90 în funcție de diametru și clasa de precizie 7 rezultă că :
Tp = 400 μm
2Acnom = 230 + 400 =630 μm
2Acnom = 0,63 mm
Din tabelul 1.1 pagina 31 rezultă că relaţia de calcul a adaosului de prelucrare minim
este :
2Acmin = 2(Rzp + Sp +ρp)
11
Din tabelul 2.1 pagina 54 se alege diametrul semifabricatului:
Dsf = 75
Din tabelul 1.1 pagina 31 rezultă că relația de calcul a adaosului de prelucrare minim
pentru rectificarea după tratamentul termic cu prinderea semifabricatului între vârfuri
este :
2Acmin = 2(Rzp + ρp)
Rzp = 25 μm
Clasa de precizie = 5
ρp = ρc tt = 2Δc· lc
Δc = 1.3 μm/mm
lc = 46 mm
ρp = 2· 1,3 · 46
ρp = 120 μm
2Acmin = 2(25 + 120)
2Acmin = 290 μm
Adaosul de prelucrare nominal se determină cu relația din tabelul 1.17 pagina 48 iar
se alege din tabelul 4.18 pag 90 – clasa de precizie 6:
2Acnom = 2Acmin + Tp
2Acnom = 290 + 170 = 460 μm
2Acnom ≈ 0.46mm
12
Dimensiunea intermediară se determina cu relația din tabelul 1.17 pagina 48 poziția
2.
D1max = Ds5 +2Acnom
D1max = 41 + 0.46
D1max = 41.46 mm
D1nom = D1max rotunjit = 41,5 mm
D1min = D1nom - Tp
D1min = 41.5 – 0.17
D1min = 41.33 mm
Strunjirea de finisare a suprafeței S5 se va executa la cotă Ф41,5 -0,17 mm
Din tabelul 1.1 pagina 31 rezultă ca relația de calcul a adaosului de prelucrare minim
este :
2Acmin = 2(Rzp + Sp +ρp)
Rzp = 50 μm
Sp = 50 μm
Clasă de precizie = 7
ρp = k · ρsf
k = 0,06 după strunjirea de degroșare
ρsf = c centrare
2 2
ρc = 2Δc · lc
Δc = 0,12 μm/mm
ρc = 2 · 0,12 · 46
ρc = 11.04 μm
13
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziția 10 rezultă că :
ρcentrare = 0,25 mm
ρsf = 11.042 2502
ρsf =250.24 ≈ 250 μm
ρp = 0,06 · 250
ρp ≈ 15 μm
2Acmin = 2(50 + 50 + 15)
2Acmin = 230 μm
14
3.3. Calculul adaosului de prelucrare și a dimensiunilor intermediare a
suprafeței S8
Din tabelul 1.1 pagina 31 rezulta ca relația de calcul a adaosului de prelucrare minim
este :
2Acmin = 2(Rzp + Sp +ρp)
Δc = 0,12 μm/mm
lc = 48 mm
ρc = 2 · 0,12 · 48
ρc = 11.52μm
15
Din tabelul 4.18 pagina 90 în funcție de diametru și clasa de precizie 7 rezultă că :
Tp = 280 μm
2Acnom = 230 + 280 = 510 μm
2Acnom ≈ 0,51 mm
16
3.4. Determinarea adaosurilor de prelucrare si a dimensiunilor intermediare
pentru suprafata
Ad I L Af II Ad II
L1 = L + Af II
Ad I Af I L Ad II Af II
L1 = L + Af II
L2 = L1 nom + Ad II
L3 = L2 nom + Af II
L4 = L3 nom + Ad I (Lsf)
Conform indicatiilor din tab. 1.1. pag. 31 rezulta ca relatia de calcul a adaosurilor de
prelucrare minim pentru strunjirea de finisare frontala cu prinderea semifabricatului
pe universal este:
Acmin Rz p S p p v m
17
Astfel avem:
Acmin 50 50 0 100 200[m]
Ac nom Ac min Tp
Lmax 124mm
L1 max 124 +0,7 mm
L1nom 124,7 mm
L1 min 124,7 - 0,5 = 124,2 mm
Conform indicatiilor din tab. 1.1 pag. 31 rezulta ca relatia de calcul a adaosurilor de
prelucrare minim pentru strunjirea de finisare frontala cu prinderea semifabricatului
pe universal este:
Acmin Rz p S p p v m
Rz P S P 0,3[mm]
18
Abaterea spatiala este neperpendicularitatea suprafetei frontale pe suprafata
semifabricatului avand:
Astfel avem :
Ai = 1.3 mm
Acnom Acmin Ai
L1max 124,7[mm]
L2 max 124,7 2,45 127,15[mm]
L2 nom 127,15[mm]
L2 min 127,15 1,3 125,85[mm]
19
3.5. Determinarea adaosurilor de prelucrare si a dimensiunilor intermediare
pentru suprafata
Acnom 0,7[mm]
L3 max L2 nom Acnom
L3nom L3 max (rotunjit)
L3 min L3nom Tp
L3 127,8500,5
20
3.5.2. Operatia de strunjire frontala de degrosare (operatia precedenta
debitarea) pe suprafata S11
L3nom 127,85[mm]
L4 max 127,85 2.45 130.3[mm]
Lsf 130[mm]
21
ETAPA IV Determinarea regimurilor de aschiere
4.1.1Alegerea masini-unelte:
22
4.2. Determinarea regimului de aschiere pentru faza 2.1. (Strunjirea frontala de
degrosare pe suprafata S11)
h = 400 - 750mm
L = 1000 – 1500 mm
N = 7.5 KW
12, 15, 19, 24, 30, 38, 46, 58, 76, 96, 120, 150, 185, 230, 305, 380, 480, 600,
765, 955, 1200, 1500.
0.06, 0.18, 0.24, 0.48, 0.96, 0.08, 0.16, 0.38, 0.64, 1.28, 0.10, 0.20, 0.40, 0.80,
1.60, 0.14, 0.29, 0.56, 1.12, 2.24, 0.16, 0.36, 0.72, 1.44, 2.88, 0.22, 0.44, 0.88, 1.76,
3.52.
0.046, 0.092, 0.184, 0.368, 0.796, 0.059, 0.113, 0.226, 0.452, 0.904, 0.075, 0.15,
0.30, 0.60, 1.20, 0.101, 0.203, 0.406, 0.812, 1.624, 0.126, 0.253, 0.506, 1.012, 2.024,
0.17, 0.34, 0.68, 1.36, 2.72.
Ac nom
- la suprafete frontale: t
i
23
2 Acnom
- la suprafete longitudinale: t
2i
i=numarul de treceri.
Ac nom
t = 2,15 mm
i
Din tab. 6.1. pag 98 si din gama de avansuri transversale a SN 320 adoptam
urmatorul avans :
S 0,904[mm / rot]
3,33 25 16 1
S 0,75 4.83[mm / rot] s (=0,904)
3,57 2,151 2000,75
Cv
Vp n
K1 K 2 K 3 K 4 K 5 K 6 K 7 K 8 K 9 [m / min]
HB
T t s
m xv yv
200
.
24
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezulta ca :
- Cv = 42
- Xv = 0,25
- Yv = 0,66
- n = 1,75
- T = 60 min (durabilitatea sculei) - se ia din tab 6.11. pag. 103.
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezulta ca : m = 0,
Din tabelul 6.16 pagina 108 rezulta ca :
- k1 – coeficient ce tine seama de influenta sectiunii transversale a cutitului ;
( ) 0.96
k2 = = = 0,76
45 45
k 70
ρ- exponent in functie de natura materialului prelucrat si a materialului
sculei ; ρ = 0,6
- k3 – coeficient ce tine seama de influenta unghiului de atac secundar
0 , 09
a
k3 = = 0,94
ks
unde a = 10 pentru scule din otel rapid.
- k4 - coeficient ce tine seama de raza de racordare a varfului cutitului
k4 = = 0,87
r
2
μ – exponent in functie de tipul prelucrarii si de materialul prelucrat
μ = 0,1 pentru degrosarea tuturor materialelor
μ = 0,2 pentru finisare →
- k5 – coeficient ce tine seama de influenta materialului sculei
k5 = 1
- k6 – coeficient ce tine seama de influenta materialului de prelucrat
k6 = 1 pentru continut de carbon de 0,6%
- k7 – coeficient ce tine seama de modul de obtinere a semifabricatului
k7 = 1 pentru laminate la cald din tabelul 6.18
- k8 – coeficient ce tine seama de stratul superficial al semifabricatului
k8 = 1 din tabelul 6.16
- k9 – coeficient ce tine seama de forma suprafetelor de degrosare pentru forma
plana
k9 =1
42
Vp 0,96 0,76 0,94 0,87 1 1 1 1 1[m / min]
60 2,15 0,9040, 66 1
0 ,1 0 , 25
Vp 14,68[ m / min]
25
Din tabel 6.25 pag 113 rezulta ca:
K=1,42
Va V p k 14.681,42 20,85[m / min]
n 88.53[rot / min]
n 96[rot / min]
26
Rezulta ca prelucrarea de la faza 2.1 se poate executa pe strungul SN 400 cu
urmatorii parametri reali :
t = 2,15 mm
i = 1
s = 0.904 mm/rot
n = 96 rot/min
V = 22,6 m/min
Na = 1,42 kw
Acnom
t= = 0,7 mm
i
4.3.4.Alegerea avansului
Din tab. 6.14. pag 106 si din gama de avansuri transversale a SN 400 adoptam
urmatorul avans :
S = 0,13 (pentru OLC 45, rugozitate 6,3–3,2 si raza la varf a cutitului = 0,5)
Rezulta ca vom lua un avans apropiat de 0,13 din gama de avansuri a masinii unelte .
Deci S = 0,113 [mm/rot]
Cv
Vp n
K1 K 2 K 3 K 4 K 5 K 6 K 7 K 8 K 9 [m / min]
HB
T m t xv s yv
200
27
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezulta ca :
- Cv = 52,5
- Xv = 0,25
- Yv = 0,50
- T = 60 min se ia din tab 6.11. pag. 103
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezulta ca : m = 0,1
Coeficientii k1, k2, k3, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza anterioara 2.1, diferind
doar k4 care este egal 0,75.
52,5
Vp 0,96 0,76 0,94 0,75 11111[m / min]
60 0,7 0,1130,50 1
0 ,1 0 , 25
Vp 58,31[m / min
Din tabel 6.24 pag 113 rezulta ca:
n 380[rot / min]
D n 3,14 75 380
v
1000 1000
v 89,49[m / min]
Fz V
Na= Nmotor
6000
η = 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezulta ca :
28
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezulta ca :
C4 = 3,57 y1 = 0,75 HB = 200 t = 0,7
x1 = 1 n1 = 0,75 s = 0.113
i = 1
t = 0,7 mm
s = 0,113 mm/rot
n = 380 rot/min
V = 89,49 m/min
Na = 0,38 kw
Dgaurii
5
t= = 2.5 mm
2 2
i=1 trecere
Din tabelul 7.56 pagina 150 adopt avansul cuprins intre 0,02÷0,05
S = 0,03 mm/rot
29
4.4.6 Determinarea turatiei
1000 v 1000 10
n =636,94[rot/min]
D 3,14 5
n= 600 [rot/min]
D n 3,14 5 600
v 9,42 [m/min]
1000 1000
i=1
t = 2,5 mm
s = 0,03 mm/rot
n = 380 rot/min
V = 9,42 m/min
Na = 0,053 kw
30
4.5.Determinarea regimului de aschiere pentru faza 3.1. (Strunjirea frontala de
degrosare S1)
S 0,904 mm
Verificarea avansului din punct de vedere a rezistentei corpului cutitului conform tab
6.12.
h
3,33 h b
S
y1 L [mm / rot]
C 4 t HB m1
x1
unde :
- h 25[mm]
- b 16[mm]
h
- 1[ mm ]
L
- t 1,22[mm]
- HB 200
3,33 25 16 1
S 0,75 10,3[mm / rot] s (=0,904)
3,57 1,221 2000,75
31
4.5.5 Determinarea vitezei de aschiere
Cv
Vp n
K1 K 2 K 3 K 4 K 5 K 6 K 7 K 8 K 9 [m / min]
HB
T t s
m xv
yv
200
Coeficientii k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza anterioara 2.1
42
Vp 0,96 0,76 0,94 0,87 1 1 1 1 1[m / min]
60 0 ,1
1,22 0,9040, 66 1
0 , 25
Vp = 16,92 m /min
Va = Vp· k= 16,92 · 1,42
Va = 24,02 m/min
n 96[rot / min]
D n 3,14 75 96
v
1000 1000
v 22,60[m / min]
32
4.5.7 Determinarea puterii
Fz V
Na= Nmotor
6000
η = 0,85
t = 1,22 mm
i = 2
s = 0,904 mm/rot
n = 96 rot/min
V = 22,60 m/min
Na = 0,8 kw
i = 1
t = 0,7 mm
s = 0,113 mm/rot
n = 380 rot/min
V = 89,49 m/min
Na = 0,38kw
33
4.7 Determinarea regimului de aschiere pentru faza 3.3 (Executat gaura de
centrare pe suprafata S1)
Pentru aceasta faza vom folosi aceiasi parametri de aschiere ca si pentru faza 2.3
Rezulta ca prelucrarea de la faza 3.3 se va executa cu urmatorii parametri:
i=1
t = 2,5 mm
s = 0,03 mm/rot
n = 380 rot/min
V = 9,42 m/min
Na = 0,053 kw
2 Ac nom 2,4
t
2i 2
i=1 trecere
t = 1,2[mm]
34
4.8.4 Alegerea avansului
Din tab. 6.1. pag 98 si din gama de avansuri longitudinale a SN 400 adoptam
urmatorul avans :
S 0,96[mm / rot]
3,33 25 16 1
S 0,75 10,53[mm / rot] S ( 0,96)
3,57 1,21 2000,75
Cv
Vp n
K1 K 2 K 3 K 4 K 5 K 6 K 7 K 8 K 9 [m / min]
HB
T t s
m xv yv
200
35
Din tab. 6.16. pag 108 rezulta ca :
q
K1
20 30
0, 08
400
K1 0,96
600
45
K2
k
unde : - a 10
- k s 10 - unghi de atac secundar
0 , 09
10
K3 1
10
r
K4
2
Vp = 27,37 m/min
36
4.8.6 Determinarea turatiei
n 120[rot / min]
D n 3,14 75 120
v
1000 1000
v 28,26[m / min]
Fz V
Na= Nmotor
6000
η = 0,85
220,96 28,26
Na = 1,04 kw
6000
Deci faza 4.1 se va executa la urmatoarele regimuri de aschiere :
i=1
t = 1,2 mm
s = 0,96 mm/rot
n = 120 rot/min
V = 28,26 m/min
Na = 1,04 kw
37
4.9 Determinarea regimului de aschiere pentru faza 4.2 (Strunjire longitudinala
de finisare pe suprafata S2)
2 Ac nom 0,63
t
2i 2
i=1 trecere
t 0,315[mm]
Din tabelul 6.14 pagina 106 și din gama de avansuri longitudinale a strungului adopt :
S = 0,12-0,17(pentru OLC 45, rugozitate 6,3–3,2 si raza la varf a cutitului = 1)
Rezulta ca vom lua un avans apropiat din gama de avansuri longitudinale a masinii
unelte .
38
0, 08
400
K1 0,96
600
45
K2
k
unde : - k 90 - unghi de atac principal
- 0,6 - exponent in functie de natura materialului de prelucrat si a materialului
sculei
0, 6
45
K2 0,65
90
0 , 09
a
K 3 pentru k s 0
ks
unde : - a 10
- k s 10 - unghi de atac secundar
0 , 09
10
K3 1
10
r
K4
2
52,5
Vp 0,96 0,65 1 0,87 1 1 1 1 1[m / min]
600,1 0,3150, 25 0,140,5 1
Vp = 67,51 m/min
39
Recalcularea vitezei de aschiere
Fz V
Na= Nmotor
6000
η = 0,85
t = 0.315 mm
i = 1
s = 0.14 mm/rot
n =305 rot/min
V = 68,95 m/min
Na = 0.157 kw
40
4.10.2 Alegerea sculei aschietoare
2 Ac nom 33.5
t
2i 26
i=6 treceri
t = 2,79[mm]
Din tab. 6.1. pag 98 si din gama de avansuri transversale a SN 400 adoptam
urmatorul avans :
S 0,72[mm / rot]
unde :
- h 25[mm]
- b 16[mm]
h
- 1[ mm ]
L
- t 2,79[mm]
- HB 200
41
4.10.5 Determinarea vitezei de aschiere
Cv
Vp n
K1 K 2 K 3 K 4 K 5 K 6 K 7 K 8 K 9 [m / min]
HB
T m t xv s yv
200
0, 08
400
K1 0,96
600
45
K2
k
42
K 5 1 conform tab. 6.17. pag. 110
K 6 1 conform tab. 6.18. pag. 110
K7 1
K8 1
K9 1
42
Vp 0,96 0,65 1 0,93 1 1 1 1 1[m / min]
60 2,79 0,720,66 1
0 ,1 0 , 25
Vp = 15,55 m/min
n 58[rot / min]
D n 3,14 75 58
v
1000 1000
v 13,65[m / min]
Fz V
Na= Nmotor
6000
η = 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezulta ca :
43
Deci faza 6.1 se va executa la urmatoarele regimuri de aschiere :
i=6
t = 2,79 mm
s = 0,72 mm/rot
n = 58 rot/min
V = 13,65 m/min
Na = 0,94 kw
2 Acnom 0,57
t
2i 2
i=1 trecere
t 0,285[mm]
Din tabelul 6.14 pagina 106 și din gama de avansuri longitudinale a strungului adopt :
S = 0,12-0,17(pentru OLC 45, rugozitate 6,3–3,2 si raza la varf a cutitului = 1)
Rezulta ca vom lua un avans apropiat din gama de avansuri longitudinale a masinii
unelte .
0, 08
400
K1 0,96
600
45
K2
k
unde : - a 10
- k s 10 - unghi de atac secundar
0 , 09
10
K3 1
10
r
K4
2
52,5
Vp 0,96 0,65 1 0,87 1 1 1 1 1[m / min]
600,1 0,2850, 25 0,140,5 1
45
Vp = 68,56 m/min
n 480[rot / min]
Fz V
Na= Nmotor
6000
η = 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezultă că :
Fz = C4 · tx1 · sy1 ·HBn1
t = 0.285 mm
i = 1
s = 0.14 mm/rot
n =480 rot/min
V = 61,79 m/min
Na = 0.127 kw
46
4.12 Determinarea regimului de aschiere pentru faza 6.3 (Strunjire
longitudinala de degrosare pe suprafata S8)
2 Ac nom 45,5
t 2,84mm
2i 2 8
i = 8 treceri
Din tab. 6.1. si din gama de avansuri transversale a SN 400 adoptam urmatorul avans
:
S 0,48[mm / rot]
4.12.5 Determinarea vitezei de aschiere
Cv
Vp n
K1 K 2 K 3 K 4 K 5 K 6 K 7 K 8 K 9 [m / min]
HB
T m t xv s yv
200
47
Din tab. 6.16. rezulta ca :
q
K1
20 30
0, 08
400
K1 0,96
600
45
K2
k
0 , 09
a
K 3 pentru k s 0
ks
unde : - a 10
- k s 10 - unghi de atac secundar
0 , 09
10
K3 1
10
r
K4
2
42
Vp = 0,96 0,65 0,93
600,1 2,840, 25 0,480, 66 11, 75
Vp = 20,23 m/min
48
4.12.6 Determinarea turatiei
n 96[rot / min]
D n 3,14 75 96
v
1000 1000
v 22,06[m / min]
Fz V
Na= Nmotor
6000
η = 0,85
i = 8
t = 2,84mm
s = 0,48 mm/rot
n = 96 rot/min
V = 22,06 m/min
Na = 1,17 kw
49
4.13 Determinarea regimului de aschiere pentru faza 6.4 (strunjire longitudinala
de finisare pe suprafata S8)
2 Ac nom 0,51
t = 0,255
2i 2
i = 1 trecere
50
Coeficientii k1, k2, k3, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza 4.2 .
52,5
Vp 0,96 0,65 1 0,87 11111[m / min]
60 0,2550, 25 0,140,5 1
0 ,1
Vp 70,5[m / min]
n = 765 rot/min
Recalculez viteza :
Ds8 n 3,14 29 765
V= 69,66 m/min
1000 1000
51
4.14. Calculul regimului de aschiere pentru faza 6.5
52
ETAPA IV. Calculul normei de timp
Conform indicatiilor din capitolul 4, norma tehnica de timp pe operatie se determina cu relatia :
NTi =
Tuij = tb + ta + tdt + tdo + ton
In care :
- Tpi – timpul de pregatire incheiere, consumat de catre muncitor inainte de inceperea lucrului
si dupa incheierea lucrului;
- tb – timpul de baza, unde tb= [L/(s·n)] · i; si L- lungimea cursei de lucru;
- ta – timpul auxiliar sau timpul ajutator;
- tdt – timpul pentru deservirea tehnica a locului de munca pentru inlocuirea sculelor,
indepertarea aschiilor ;
- tdo – timp pentru deservirea organizatorica a locului de munca ;
- ton – timpul de odihna si necesitatile fiziologice folosit de catre muncitor pentru odihna si
necesitatile fiziologice ;
- NTi – norma de timp pe operatie;
La strunjire timpul auxiliar total este format din :
ta = ta1 + ta2 + ta3 + ta4 [min]
- ta1 – timp necesar pentru prinderea si desprinderea piesei, dat in tabelele 13.2 ; 13.3 ; 13.4.
- ta2 – timp pentru comanda masinii, montarea si demontarea sculelor, dar in tabelul 13.5
- ta3 – timp pentru complexe de manuiri legate de faza, continutul acestora se gaseste in tabelul
13.6. In tabelul 13.7 sunt date valorile normative ale timpilor ta3.
- ta4 – timp pentru masuratori de control dat in tabelul 13.8, functie de instrumentul de masura,
procedeul de masurare, precizia masurarii si dimensiunea de masurat.
NT1 = + Tu1
unde n = numarul de piese si n = 100 buc
tb = = 0,43 min
53
ta3= 0,25 min
ta4= 0,3+0,29= 0,59 min
tdt= 2,5% din 0,43= 0,0107 min
tdo= 1% din 0,43= 0,0043 min
ton= 1+1+1+1,5+0,5+0,5+5,5= 11 min
NT2 = + Tu2
Tp2= 15+3+0,5+3= 21,5 min
tb = = 0,74 min
ta , tdt , tdo si ton sunt identici determinarilor din etapa anterioara, rezultand:
Tu2= 0,74+3,24+0,0107+0,0043+11= 14.995min
Rezulta ca NT2 = 21,5/100+14,995= 15.21 min.
NT3 = + Tu3
Tp3= 15+0,5+3+1+3= 22,5 min
tb = = 1.12 min
ta= ta1 + ta2 + ta3 + ta4 = 4,9 min
ta1= 1,7+1,5= 3,2 min
ta2= 0,1+0,1+0,1+0,2+0,05+0,05+0,05+0,05+0,4+0,7= 0,71 min
ta3= 0,3 min
ta4= 0,32+0,37= 0,69 min
ta , tdt , tdo si ton sunt identici determinarilor din etapa anterioara, rezultand:
NT4 = + Tu4
Tp4= 15+0,5+3+1+3= 22,5 min
tb = = 3,044 min
ta , tdt , tdo si ton sunt identici determinarilor din etapa anterioara, rezultand:
Tu4= 3,044+4,9+0,0107+0,0043+11= 18,959 min
Rezulta ca NT4 = 22,5/100+18,959=19,184min.
54
ETAPA VI. Desen de executie
55