Sunteți pe pagina 1din 69

ROMNIA

MINISTERUL EDUCAIEI NAIONALE I


CERCETRII TIINIFICE
UNIVERSITATEA VASILE ALECSANDRI DIN
BACU
FACULTATEA DE INGINERIE
Calea Mreti, nr. 157, Bacu, 600115
Tel. ++40-234-542411, tel./ fax ++40-234-516345
www.ub.ro; e-mail

DEPARTAMENTUL DE INGINERIE I MANAGEMENTULUI SISTEMELOR INDUSTRIALE


PROGRAMUL DE STUDIU DE LICEN:TEHNOLOGIA CONSTRUCIILOR DE MAINI

TEHNOLOGIA CONSTRUCIILOR DE MAINI


PROIECT

Coordonator, Student,

Bacu
2016-2017
Tema proiectului

1
Sa se proiecteze procesul tehnologic de prelucrare mecanica al reperului, al
grupei 641.
Numarul pieselor din lot : 100 de bucati
Etapele proiectului
1 Alegerea semifabricatului;
2 Stabilirea traseului tehnologic;
3 Calculul adaosului de prelucrare a dimensiunilor intermediare;
4 Calculul regimului de aschiere;
5 Normarea tehnica;
6 Calculul si analiza tehnica economica;
7 Partea grafica
a desenul de executie al piesei;
b desenele piesei si sculei proiectate;
c planul de operatie.

1 Alegerea semifabricatului

2
Conform desenelui de executie, piesa din tema, este confectionata din OLC
45 STAS 880-88.
Caracteristici chimice si mecanice a OLC 45
Conform STAS 880-88, compoziia chimic a oelului OLC 45 este indicat in
tabelul urmtor:
Tabelul 1.1 [1]
Carbon Mangan Siliciu Crom Nichel
0.43- 0.5-0.80 % 0.17- Max..0.03 Max..0.030
0.48% 0.370% % %

Conform STAS 880-88, compoziia mecanica a oelului OLC 45 este


indicat in tabelul urmtor:
Tabelul 1.2 [1]
Limita Reziste Alungire Rezilienta Modulul d Coeficientu Duritate
de nta la a la KCU 30/2 e elasticita l Poisson Brinell n
curger curgere rupere te E stare
e Rm recoapta
Rp0,2
480 700- 14% 40 J/ 21000 N/ 0.3 Max 207
2 2
N/ 840 cm mm
2
mm N/mm

Cele mai folosite semifabricate sunt :


a Semifabricate laminate;
b Semifabricate turnate;
c Semifabricate forjate (liber sau in matrita);
d Semifabricate matritate;
e Semifabricate sinterizate;
f Semifabricate sudate.
La alegerea semifabricatelor se au in vedere urmatoarele:
a Materialul piesei;
b Forma si dimensiunea piesei

3
c Numarul pieselor din lot.
Piesa din tema fiind executata din OLC 45, pot adopta semifabricat laminat,
forjat sau matritat.
Forma si dimensiunile semifabricatului trebuie sa fie cat mai apropiat de forma
si de dimensiunile finite.
Avand in vedere ca piesa din tema are forma de arbore adoptam semifabricat
laminat cu sectiune rotunda.

2 Stabilirea traseului tehnologic

1 Generalitati
4
In cadrul acestei etape, dupa ce anterior sa ales semifabricatul, se determina
numarul operatiilor si de asemenea numarul fazelor din cadrul fiecarei operatii.
O data stabilita seccesiunea operatiilor si a fazelor, in continuare se alege tipul
masinii unelte si a SDV-urilor utilizate.
La inceputul procesului tehnologic se prelucreaza suprafetele care devin baze
de asezare (suprafetele frontale si gauri de centrare, gaura pentru dorn, pentru
prinderea pe dorn, suprafata pentru lineta) gaurile se executa catre sfarsitul
procesului tehnologic cu exceptia acelora care devin baze de asezare.
Operatiile la care exista un procent mare de rebuturi se executa la inceputul
traseului tehnologic. Rectificarea se executa dupa tratamentul termic.
2.2.Traseul tehnologic

Tabelul 2.1. Traseul tehnologic


Num Denumirea operatiei Schita operatiei Mas S.D.V.-uri
arul ina
oper une

5
atiei alta
1 DEBITARE F.A. Panza tip 1, tip A;
1.1. Debitat din bara laminata cu 300 STAS 1066-86;
diametrul de 140 mm, la Menghina;
lungimea de 279 mm; Ruleta.
1.2. Desprins piesa.

2 STRUNJIRE FRONTALA I SN Cutit frontal STAS


2.1. Prins in 320 358-67, 25x16;
universal,centrat,strunjit Burghiu de centrare
frontal de degrosare pe STAS 1114/2-82, tip
suprafata S1; A 10 mm , centrarea
2.2. Strunjit frontal de finisare pe se face pe un unghi;
suprafata S1; Subler STAS
2.3. Executat gaura de centrare tip 1373/2-73.
A 10 mm, STAS 1361-82 pe
suprafata S1;
2.4. Desprins piesa.
3 STRUNJIRE FRONTALA S.N. Cutit frontal STAS
II 320 358-67, 25x16;
3.1. Prins in universal,centrat, Burghiu de centrare
strunjit de degrosare pe STAS 1114/2-82 tip
suprafata S10; A 10 mm centrarea
3.2. Strunjit frontal de finisare pe se face pe un unghi;
suprafata S10; Subler STAS
3.3. Executat gaura de centrare tip 1373/2-73.
A 10 mm, STAS 1361-82 pe
suprafata S10;
3.4. Desprins piesa.

6
4 STRUNJIRE S.N. Cutit lateral STAS
LONGITUDINALA I 320 359-67, 25x16;
4.1. Prins in universal si varf, Cutit tip lama STAS
strunjit longitudinal de 654-67, 12x13;
degrosare pe suprafata S5; Subler STAS
4.2. Strunjit de finisare pe 1373/2-73;
suprafata S5; Micrometru exterior
4.3. Strunjit de degrosare pe STAS 1374-88.
suprafata S8;
4.4. Strunjit de finisare pe
suprafata S8;
4.5. Executat tesitura 2x45 pe
suprafata S6;
4.6.
Executat tesitura 2x45 pe
4.7. suprafata S9;
Executat canal de 3 mm pe
4.8. suprafata S7
Desprins piesa
5 CONTROL Subler STAS
INTERMEDIAR 1373/2-73;
Micrometru exterior
STAS 1374-88.
6 STRUNJIRE S.N. Cutit lateral STAS
LONGITUDINALA II 320 356-67, 25x16;
6.1. Prin in universal si varf, Cutit tip lama STAS
strunjit longitudinal de 654-67, 12x13;
degrosare pe suprafata S3; Subler STAS
6.2. Strunjit de finisare pe 1373/2-73;
suprafata S3; Micrometru exterior
6.3. Executat tesitura 2x45 pe STAS 1374-88.
suprafata S2;
6.4. Executat canal de 3 mm pe
suprafata S4;
6.5. Desprins piesa.

7
7 FREZARE FU Freza cilindro
7.1. Prins in menghina, frezat 32 frontala 20x140, tip
canal de pana pe suprafata N STAS 1683-80.
7.2. S11;
Desprins piesa.

8 TRATAMENT TERMIC Cup


tor
9 RECTIFICARE RU Piatra abraziva
9.1. Prins intre varfuri si inima de 350 STAS 601/1-84;
antrenare, rectificare pe Micrometru exterior
suprafata S3; STAS 1374-88;
9.2. Desprins piesa. Rugozimetru .

10 CONTROL FINAL

11 DEPOZITARE

8
3 Calculul adaosului de prelucrare si a dimensiunilor intermediare

Determinarea adaosurilor de prelucrare se poate realiza prin metoda


experimental statistica sau prin metoda analitica.
Relatia generala de calcul: 2Acmin = 2Rzp +p la adaosul de prelucrare este in
cazul acestui reper 2Acmin = 2(Rzp +p).

9
3.1. Calculul adaosului de prelucrare i a dimensiunilorintermediare
a suprafeei S5
3.1.1. Strunjirea de finisare(operatia precedenta strunjirea de degrosare)
Din tabelul 1.1. pagina 31, rezulta relatia :
2Acmin = 2(Rzp + Sp +p).
Din tabelul 2.4. pagina 56, rezulta :
Clas de precizie = 7 ;
Rzp= 50 m ;

Sp= 50 m ;
Cu relaia 7 pagina 14 calculm abaterea spaiala care este :
p = k sf ;
k = 0,06 dupastrunjirea de degroare ;
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziia 9 rezult c :

2 c centrare
2

sf = ;
c = 2c lc ;
Din tabelul 1.4 pagina 35 rezult c :
c = 0,06 m/mm ;
lc = 97 mm ;
c = (2 0,06) 97 ;
c =11,64m.
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziia 10 rezult c :
centrare = 0,25 mm = 250 m ;

sf = 11,642 +2502 ;

sf =250,27 250 m ;
p = 0,06 250 ;

10
p= 15 m ;
2Acmin = 2(50 + 50 + 15) ;
2Acmin = 230 m.
Adaosul de prelucrare nominal se determina cu relaia din tabelul 1.17
pagina 48 poziia 2 :
2Acnom = 2Acmin + Tp ;
Din tabelul 4.18 pagina 90 n funcie de diametru i clasa de precizie 7
rezult c :
Tp = 530 m ;
2Acnom = 230 + 530 = 760 m ;
2Acnom = 0,76 mm.
Dimensiunea intermediar se determina cu relaia din tabelul 1.17 pagina 48
poziia 2.
D1max = Dmax +2Acnom ;
D1max = 132 + 0,76 ;
D1max = 132,76 mm ;
D1nom = D1max rotunjit = 132,8 mm ;
D1min = D1nom - Tp, ;
Tp= 530 m = 0,53 mm ;
D1min = 132,8 0,53 ;
D1min = 132,27mm.
Strunjirea de degrosare a suprafeei S5 se va executa la cot 132,8-0,53 mm

3.1.2. Strunjire de degrosare(operatia precedenta laminare)

Din tabelul 1.1 pagina 31 rezult c relaia de calcul a adaosului de prelucrare


minim este :

11
2Acmin = 2(Rzp + Sp +p) ;
Din tabelul 2.3 pagina 56 rezult c :
Rzp = 200m;
Sp = 300m;
p = sf =250 m;
2Acmin = 2(200+300+250)= 1500 m;
2Acmin = 1,5 mm ;
2Acnom = 2Acmin + Tp ;
Tp= 530m = 0,53 mm;
2Acnom = 1,5 + 0,53 ;
2Acnom = 2,03 mm ;
D2max =D1nom + 2Acnom;
D2max =132,8 + 2,03 = 134,83 mm ;
D2nom = D2max rotunjit = 134,8 mm ;
D2min = D2nom - Tp ;
Tp= 2mm, abaterea inferioara, pagina 54, tabelul 2.1.,
D2min = 134,8 2;
D2min = 132,8 mm ;
2Acnom = Dsf. D1nom,
2Acnom = 140 132,8 ;
2Acnom = 7,2 mm.

12
3.2. Calculul adaosului de prelucrare i a dimensiunilorintermediare
a suprafeei S8
3.2.1. Strunjirea de finisare(operatia precedenta strunjirea de degrosare)
Din tabelul 1.1. pagina 31, rezulta relatia :
2Acmin = 2(Rzp + Sp +p).
Din tabelul 2.4. pagina 56, rezulta :
Clas de precizie = 7 ;
Rzp= 50 m ;

Sp= 50 m ;
Cu relaia 7 pagina 14 calculm abaterea spaiala care este :
p = k sf ;
k = 0,06 dupastrunjirea de degroare ;
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziia 9 rezult c :

2 c centrare
2

sf = ;
c = 2c lc ;
Din tabelul 1.4 pagina 35 rezult c :
c = 0,10 m/mm ;
lc = 73 mm ;
c = (2 0,10) 73 ;
c = 14,6m.
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziia 10 rezult c :
centrare = 0,25 mm = 250 m ;

sf = 14,62+ 2502 ;

sf =250,42 250 m ;
p = 0,06 250 ;

13
p= 15 m ;
2Acmin = 2(50 + 50 + 15) ;
2Acmin = 230 m.
Adaosul de prelucrare nominal se determina cu relaia din tabelul 1.17
pagina 48 poziia 2 :
2Acnom = 2Acmin + Tp ;
Din tabelul 4.18 pagina 90 n funcie de diametru i clasa de precizie 7
rezult c :
Tp = 400 m ;
2Acnom = 230 + 400 = 630 m ;
2Acnom = 0,63 mm.
Dimensiunea intermediar se determina cu relaia din tabelul 1.17 pagina 48
poziia 2.
D1max = Dmax +2Acnom ;
D1max = 68 + 0,63 ;
D1max = 68,63 mm ;
D1nom = D1max rotunjit = 68,6 mm ;
D1min = D1nom - Tp, ;
Tp= 400 m = 0,4 mm ;
D1min = 68,6 0,4 ;
D1min = 68,2mm.
Strunjirea de degrosare a suprafeei S8 se va executa la cot 68,6-0,4 mm

3.2.2. Strunjirea de degrosare(operatia precedenta laminare)


Adaosul de prelucrare nominal se va determina prin diferen :
2Acnom = Dsf D1nom ;
2Acnom = 140-68,6 ;

14
2Acnom = 71,4 mm.
3.3.Calculul adaosului de prelucrare si a dimensiunilor intermediare pentru
suprafata S3
3.3.1.Pentru rectificare (operatia precedenta strunjirea de finisare)
Din tabelul 1.1. pagina 31 rezulta relatia de calcul de prelucrare minima pentru
rectificarea dupa tratamentul termic cu prindere intre varfuri a semifabricatului.
2Acmin = 2(Rzp +p);
Din tabelul 2.4. pagina 56 rezulta ca :
Rzp =25 m (clasa de precizie 5-6);
p= ctt=2 cl c ;

Din tabelul 1.4. pagina 35 rezulta ca :


c
(curbura specifica)=1,3m/mm;
lc
=73 mm;

Relatia p= ctt=2 clc =(2*1,3)*73=189,8 m;


p=189,8
m;

2Acmin = 2(Rzp +p)=2(25+189,8)=429,6m;


2Acmin=429,6m.
Adaosul nominal de prelucrare se determina cu relatia:

2 Ac nom=2 Ac min+T p ;

Din tabelul 4.18. pagina 90 in functie de clasa de precizie si diametru, se


alege T p .
T p =100 m
;

2 Ac nom=429,6+100=529,6 m;

2 Ac nom= 529,6m;

15
2 Ac nom=0,52 mm .

Dimensiunea intermediar se determina cu relaia din tabelul 1.17 pagina 48


poziia 2.
D1max = Dmax +2Acnom ;
D1max = 47+0,52 mm ;
D1max= 47,52 mm ;
D1nom = D1max rotunjit = 47,5 mm ;
D1min = D1nom - Tp ;
Tp= 100 m = 0,10 mm;
D1min = 47,5-0,10 ;
D1min =47,4 mm.
Strunjirea de finisare a suprafetei S3 se va executa la cot 47,5-0,10 mm

3.3.2.Strunjirea de finisare(operatia precedenta strunjirea de degrosare)


Din tabelul 1.1. pagina 31, rezulta relatia :
2Acmin = 2(Rzp + Sp +p).
Din tabelul 2.4. pagina 56, rezulta :
Clas de precizie = 7 ;
Rzp= 50 m ;

Sp= 50 m ;
Cu relaia 7 pagina 14 calculm abaterea spaiala care este :
p = k sf ;
k = 0,06 coeficient de micsorare a abaterilor ;
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziia 9 rezult c :

16
2 c centrare
2

sf = ;
c = 2c lc ;
Din tabelul 1.4 pagina 35 rezult c :
c = 0,12 m/mm ;
lc = 73 mm ;
c = (2 0,12) 73 ;
c =17,52m.
Din tabelul 1.3 pagina 33 poziia 10 rezult c :
centrare = 0,25 mm = 250 m ;

sf = 17,522 +2502 ;

sf =250,61 251 m ;
p = 0,06 251 ;
p= 15m ;
2Acmin = 2(50 + 50 + 15) ;
2Acmin = 230 m.
Adaosul de prelucrare nominal se determina cu relaia din tabelul 1.17
pagina 48 poziia 2 :
2Acnom = 2Acmin + Tp ;
Din tabelul 4.18 pagina 90 n funcie de diametru i clasa de precizie 7
rezult c :
Tp = 340 m ;
2Acnom = 230 + 340 = 57 m ;
2Acnom = 0,57 mm.
Dimensiunea intermediar se determina cu relaia din tabelul 1.17 pagina 48
poziia 2.

17
D2max = D1nom +2Acnom ;
D2max = 47,5 + 0,57 ;
D2max = 48,07 mm ;
D2nom = D2max rotunjit = 48,1 mm ;
D2min = D2nom - Tp, ;
Tp= 340 m = 0,34 mm ;
D2min = 48,1 0,34;
D2min = 47,76mm.
Strunjirea de degroare a suprafeei S3 se va executa la cot 48,1-0,34 mm

3.3.3. Strunjire de degrosare(operatia precedenta laminare)


Adaosul de prelucrare nominal se va determina prin diferen :
2Acnom = Dsf D2nom ;
2Acnom = 140-48,1 ;

2Acnom =91,9mm.

18
3.4. Calculul adaosului de prelucrare pentru suprafetele frontale

3.4.1.Calculul adaosului de prelucrare pentru suprafata S10


3.4.1.1. Strunjirea de finisare (operatia precedenta degrosare)
Din tabelul 1.1. pagina 31, rezulta ca relatia de calcul a adaosului de
prelucrare minim pentru suprafetele frontale, succesiv este:

Acmin = Rzp + Sp +p + v ;

Din tabelul 2.7. pagina 58, rezulta Rzp=50 m, Sp= 50 m.


peste abaterea spatiala care in cazul acesta este neperpendicularitatea suprafetei
frontale pe axa piesei.
Conform indicatiilor de la pagina 59, p=0.
v din tabelul 1.14. pagina 47, rezulta v =0,1 mm=100 m.

Acmin = Rzp + Sp +p + v = 50+50+0+100=200 m=0,2 mm.

Acnom = Acmin + Tp ;
Tp= 0,6 mm, din tebelul 2.8. pagina 59 ;
Acnom = 0,2 +0,6 = 0,8 mm ;

19
Acnom = 0,8 mm ;
L1,max =Lmax + Acnom=273+ 0,8=273,8 mm ;

L1 nom=L1, max rotunjit ;

L1 nom=273,8 mm ;

L1 min=L1, nomT p
;
L1 min=
273,8 0,6 ;
L1 min= 273,2 mm.

Strunjirea de degrosare pe suprafata S10, L1=L1 nomTp , L1=273,80,6 mm

3.4.1.2. Strunjirea de degrosare (operatia precedenta debitarea)

Acmin = Rzp + Sp +p + v ;

Conform indicatiilor din tabelul 2.6. pagina 58 rezulta Rzp + Sp=0,3 mm.
p=0,01*D(diametrul piesei) ;
p=0,01*132=1,32 mm ;
v =0,1mm ;

Acmin = Rzp + Sp +p + v =0,3+1,32+0,1=1,72 mm ;

Acnom = Acmin+ A i (abaterea inferioara) ;

Din tabelul 3.11 pagina 75 poziia 1 rezult c :


Ai
(abaterea inferioara)=12=0,5 mm ;

Acnom = 1,72+0,5 ;
Acnom = 2,22 mm ;
L2 max=L1 nom + Ac nom ;

20
L2 max=273,8+ 2,22;

L2 max= 276,02 mm ;

2 nom= L2max rotunjit


L ;

2 nom= 276 mm
L ;

L2 min=L2 nom A i ;

L2 min=2760,5 ;

L2 min=275,5mm .

Strunjirea de finisare pe suprafata S10 se va executa la lungimea


L2=L2 nomAi ; L2=2760,5 mm

3.4.2. Calculul adaosului de prelucrare si a adaosului pe suprafata S1


3.4.2.1. Calculul adaosului de prelucrare de finisare(operatia precedenta de
degrosare)
Deoarece conditiile de prelucrare sunt identice cu cele de la suprafata S10
adoptam aceleasi adaosuri de prelucrare.
Acnom = Acnomfinisare de pe suprafata S10 ;
Acnom = 0,8 mm ;
L3 max=L2 nom + Ac nom ;

L3 max=276+0,8 ;

L3 max=276,8mm ;

L3 nom =L3 max rotunjit ;

21
L3 nom=276,8 mm ;

L3 min =L3 nomT p ;

L3 min =276,80,6 ;

L3 min =276,2mm .

Strunjirea de degrosare a suprafetei S1, se va executa la cota


L3 nomTp =276,80,6 mm .

3.4.2.2. Calculul adaosului de degrosare pe suprafata S1


Acnom = Acnomdegrosare de pe suprafata S10;
Acnom =2,22 mm ;
L4 max =L3 nom+ Ac nom ;

L4 max =276,8+2,22 ;

L4 max =279,02 mm ;

L4 nom=L4 max rotunjit ;

L4 nom=279 mm ;

L4 min =L4 nom A i ;

L4 min = 279-0,5 ;

L4 min =278,5 mm .

Adopt lungimea de debitare Lsf = 279 mm

22
Acnom = Lsemifabricat L3 nom ;

Acnom =279-276,8 ;
Acnom = 2,2 mm.

Etapa numarul 4. Calculul regimului de aschiere


4.1.Determinarea regimului de aschiere pentru faza 1.1.(debitare)
4.1.1. Alegerea masinii unelte F.A. 300
Caracteristici dimensionale :

Dimensiunea maxima a materialului de debitat 300 mm ;


Cursa ramei 200 mm.
Caracteristici functionale :
Numarul treptelor de viteza :3 ;
Numarul curselelor duble pe minut :63/80/100 ;
Avans de taiere continuu ;
Motor electric 1,5 kw, 1500 rot/min.
Caracteristici de gabarit :

23
Lungime :1576 mm ;
Greutate : 860 kg ;
Latime : 611 mm ;
Inaltime : 1080 mm.

4.1.2. Alegerea sculei aschietoare


Panza ferastrau, tip 2, forma A, lungime 600 mm.
Caracteristici din tabelul 2.
Tabelul 2/113
Tip l a b Pasul Nr. dinti L max b1 d H14 Masa neta-
2 (P) pe 25 kg/10 buc
mm
II 600 50 2.0 4.0 0 630 (1.301.50) b 12.2 4.800
0.3 4 4.750
2.5 4.0 6 6.00
0.3 4 5.250

Adoptam numarul curelelor duble 80 cd/min.

24
4.2. Calculul regimului de aschiere pentru faza 2.1. (strunjire frontala de
degrosare pe suprafata S1)
4.2.1. Alegerea masinii unelte
Prelucrarea se executa pe un strung S.N. 320 cu urmatoarele caracteristici.
Tabelul 10.1/263
Nr. Uzina Caracteris Turatia axului Avansul Avansul tranversal,
Crt. constructo tici principal, longitudinal, mm/rot mm/rot
ate si tipul principale rot/min
0 1 2 3 4 5
1 Strung H= 320 ; 31,5 ;40 ;50 ;6 Avans marit Avans normal
normal L= 1000 ; 3 ;80 ; 0,03 ; 0,04 ; 0,05 ; 0,01 ; 0,013 ; 0,017 ;
S.N. 320 N= 3. 100 ;125 ;160 ; 0,06 ; 0,07 ; 0,08 ; 0,02 ; 0,023 ; 0,027 ;
200 ; 0,09 ; 0,1 ; 0,11 ; 0,03 ; 0,033 ; 0,037 ;
250 ;315 ;400 ; 0,12 ; 0,13 ; 0,14 ; 0,04 ; 0,047 ; 0,053 ;
500 ; 0,16 ; 0,20 ; 0,22 ; 0,06 ; 0,067 ; 0,073 ;
630 ;800 ;1000 0,28 ; 0,36 ; 0,44. 0,093 ; 0,12 ; 0,147.
; Avans marit

25
1200 ;1600. 0,48 ; 0,64 ; 0,80 ; Avans marit
0,96 ; 1,12 ; 1,28 ; 0,88 ; 0,107 ; 0,133 ;
1,44 ; 1,60 ; 1,76 ; 0,16 ; 0,187 ; 0,215 ;
1,92 ; 2,24 ; 2,52. 0,24 ; 0,287 ; 0,29 ;
0,30 ; 0,373 ; 0,480 ;
0,533 ; 0,58 ; 0,74 ;
0,96 ; 1,17.

4.2.2. Alegerea sculei aschietoare


Prelucrarea se executa cu cutit frontal :
Caracteristici principale, tabelul 1/35.
Sectiunea cozii c L b1 r Executie
monobloc prin sudare cap la cap

Forma hxb l1 l2 l3

Dreptunghiula 25x16 8 180 14 0,5 - 25 50


ra

Prelucrarea se execut cu cuit frontal STAS 358-67 cu seciune dreptunghiular


25x16 cu urmtoarele caracteristici:
h x b = 25 x 16;
r = 0,5 mm;

26
k = 90o;
k =10o;
= 10 o .

4.2.3. Determinarea regimului de aschiere

Conform indicatiilor de la pagina 96, t= Ac nom /i , i= numarul de treceri,

i= 1.
Ac nom din etapa 3, de la operatia de degrosare a suprafetei S1.

Ac nom=2,2 mm ;

Ac nom 2,2
t= = =2,2 mm;
i 1

t= 2,2 mm.

4.2.4. Alegerea avansului si verificarea lui

27
Din tabelul 6.1 pagina 98 i din gama de avansuri transversale a strungului
adopt :
s= 1,17 mm/rot.
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistenei cuitului, din tabelul
6.12 pagina 104 rezult c relaia de verificare este :


3,33hxbh
y1
s= L ;
;
C4t HB n 1
x1

n care :
h xb seciunea corpului cuitului=25*16 mm ;
h
L
- raportul dintre nlimea cuitului i distana cu care iese n afar cuitului
pentru cuite de strung normale se recomand ca
h h
L L
= 0,5 1 ; eu aleg =1 ;
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3.57;
x1= 1;
HB 170 deci aleg HB=200;
n1 = 0.75;
y1 = 0.75.
3,3325161
1 0,75
=
s= 3,572,20,75200 4,67 mm/rot;

s = 4,67 1,17 mm/rot.

28
4.2.5. Calculul vitezei de aschiere
Conform indicaiilor de la pagina 97 viteza de achiere la prelucrarea
suprafeelor frontale se determin cu relaia de la suprafaa longitudinala tabelul
6.15 pagina 107 nmulit cu un coeficient din tabelul 6.25.
Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T m t xv s yv
200
Vp = ;
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0,1 ;
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :
- Cv = 42 ; - n = 1,75 ;
- Xv = 0,25 ; - T = 60 min ;
- Yv = 0,66 ; - HB = 200 ;
- t= 2,2 mm ; - s = 1,17 mm/rot.
Din tabelul 6.16 pagina 108 rezult c :
- k1 coeficient ce ine seama de influena seciunii transversale a cuitului ;
0.08
hb 25 16

20 30 20 30
k= = = 0.96 ;
- exponent n funcie de materialul de prelucrat , pentru oel rapid = 0,08.
- k2 coeficient ce ine seama de influena unghiului de atac k
45

45 90

k
k2 = = = 0,65 ;

- exponent n funcie de natura materialului prelucrat i a materialului


sculei ; = 0,6
- k3 coeficient ce ine seama de influena unghiului de atac secundar
0,09
(
a
) 10 0,09
k3 = ks = 10 ) = 1 ;
(

- k4 - coeficient ce ine seama de raza de racordare a vrfului cuitului

29
0.1
r 0.5

2 2
k4 = = =0,87 ;
exponent n funcie de tipul prelucrrii i de materialul prelucrat ;
= 0,1 pentru degroarea tuturor materialelor ;
= 0,2 pentru finisare.
- k5 coeficient ce ine seama de influena materialului sculei
k5 = 1 ;
- k6 coeficient ce ine seama de influena materialului de prelucrat
k6 = 1 pentru coninut de carbon de 0,6% ;
- k7 coeficient ce ine seama de modul de obinere a semifabricatului
k7 = 1 pentru laminate la cald din tabelul 6.18 ;
- k8 coeficient ce ine seama de stratul superficial al semifabricatului
k8 = 1 din tabelul 6.16 ;
- k9 coeficient ce ine seama de forma suprafeelor de degroare pentru forma
plan
k9 =1.
42
Vp = 60 0,12,20,251,170,6611,75 0,96 0,65*1*0,87= 11,20 m/min ;

Vp =11,20 m/min .
Va = Vp k
k coeficient pentru suprafeele frontale din tabelul 6.25
pagina114.
k = 1.42 ;
Va = 11,20 * 1.42 ;
Va = 15,90m/min.

30
4.2.6 Determinarea turaiei
1000 Va
Dsf
n= ;
D sf din etapa 3 cel standardizat.

D sf =140 mm .

100015,90
n= 3,14140 = 36,16 rot/min ;

Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :


N=40 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,1414040
V= = =17,58 m/min ;
1000 1000

V = 17,58 m/min.

4.2.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na= ;
= 0,85 ;
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1 ;
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3,57 ; y1 = 0,75 ;
t = 2,2 ; HB = 200 ;
x1 = 1 ; n1 = 0,75 ;
s = 1,17.

31
1 0,75 0,75
Fz =3,57* 2,2 * 1,17 * 200 ;

Fz = 469,89 daN ;
469,8917,58
Na= =1,37 kw
6000

Faza 2.1 se va executa la urmtoarele regimuri de achiere :


t = 2,2 mm
i=1
s = 1,17 mm/rot
n = 40 rot/min
V = 17,58 m/min
Na = 1.37 kw

4.3.Calculul regimului de aschierepentru faza 2.2. (strunjire frontala de finisare


pe suprafata S1)
4.3.1.Alegerea masinii unelte
Prelucrarea se executa pe un strung S.N. 320.

4.3.2. Alegerea sculei aschietoare


Prelucrarea se execut cu cuit frontal STAS 358-67 cu seciune
dreptunghiular 25x16.

4.3.3. Determinarea regimului de aschiere

Conform indicatiilor de la pagina 96, t= Ac nom /i , i= numarul de treceri,

i= 1.
Ac nom din etapa 3, de la operatia de finisare a suprafetei S1.

Ac nom=0,8 mm .

32
Acnom
i
t= = 0,8 mm.

4.3.4. Alegerea avansului


Din tabelul 6.14 pagina 106 i din gama de avansuri transversale a
strungului adopt :
s = 0.133 mm/rot.

4.3.5. Calculul vitezei de aschiere


Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T m t xv s yv
200
Vp =
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :
- Cv = 52.5 - n = 1,75
- Xv = 0,25 - T = 60 min
- Yv = 0,50 - HB = 200
- t=0,8 ; - s= 0,133.
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0,1
Coeficientii k1, k2, k3, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza anterioara 2.1, diferind
doar k4 care este egal 0,75.
52,5
Vp = 60 0,10,8 0,250,1330,5011,75 0,960,6510,75=47,30 ;

Vp = 47,30 m/min.
Va = Vp k
- k coeficient pentru suprafeele frontale ; din tabelul 6.25
Va =47,30*1,42 ;
Va =67,16 m/min.

33
4.3.6. Determinarea turatiei
1000 Va 100067,16
=152,77
Dsf 3,14140
n= = ;
Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :
n=160 rot/min.
Recalculez viteza :
Dsf n 3,14140160
V= = =70,33 ;
1000 1000

V =70,33 m/min.

4.3.7. Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na= ;
= 0,85 ;
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1 ;
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3,57 ; y1 = 0,75 ;
t = 0,8 ; HB = 200 ;
x1 = 1 ; n1 = 0,75 ;
s = 0,133.
1 0,75 0,75
Fz =3,57* 0,8 0,133 200 ;

Fz =33,45 daN ;
33,4570,33
Na= =0,39 kw .
6000

34
Faza 2.2 se va executa la urmatoarele regimuri de achiere :
t = 0.8 mm
i=1
s = 0.133 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min
Na = 0.39 kw

4.4. Calculul regimului de achiere pentru faza 2.3(executat gaur de centrare pe


S1)
4.4.1. Alegerea masinii unelte
Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.4.2. Alegerea sculei aschietoare


Prelucrarea se executa cu burghiu A 5 STAS 1114/2-82

4.4.3. Determinarea regimului de achiere


Dgaurii 10
t= 2 = 2 =5 mm.

4.4.4 Alegerea avansului


Din tabelul 7.56 pagina 150 adopt avansul cuprins ntre 0,020,05
s = 0,04 mm/rot

4.4.5 Calculul vitezei de achiere


Din tabelul 7.56 pagina 150 adopt viteza cuprins ntre 715
Vp = 10 m/min

35
4.4.6 Determinarea turatiei
1000 Va 100010 rot
=22,74 ;
Dsf 3,14140 min
n= =
Din gama de turatie a masinii unelte voi adopta:
n =31,5 rot/min
Recalculez viteza :
D sf n 3,1414031,5 m
V= = =13,84 ;
1000 1000 min

V = 13,84 m/min.

4.4.7 Determinarea puteri


Fz V
Nmotor
6000
Na = ;
= 0,85 ;
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3.57 ; y1 = 0.75 ;
HB = 200 ; x1 = 1 ;
n1 = 0.75 ; t= 5 ;
s= 0,04.
1 0,75 0,75
Fz =3,57* 5 0,04 200 = 84,90 daN ;
84,9013,84
Na = =0,19 kw
6000

36
Faza 2.3 se va executa la urmtoarele regimuri de achiere :
t = 5 mm
i=1
s = 0.04 mm/rot
n =31,5 rot/min
V = 13,84 m/min
Na = 0.19 kw

4.5.Calculul regimului de aschiere pentru faza 3.1. (strunjire frontala de


degrosare pe suprafata S10)
4.5.1. Alegerea masinii unelte
Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.5.2. Alegerea sculei aschietoare


Prelucrarea se execut cu cuit frontal STAS 358-67cu seciune
dreptunghiular 25x16.

4.5.3. Determinarea regimului de aschiere

Conform indicatiilor de la pagina 96, t= Ac nom /i , i= numarul de treceri,

i= 1.
Ac nom din etapa 3, de la operatia de degrosare a suprafetei S7.

Ac nom=2,22 mm ;

Ac nom 2,22
t= = =2,22 mm;
i 1

t= 2,22 mm.

37
4.5.4. Alegerea avansului si verificarea lui
Din tabelul 6.1 pagina 98 i din gama de avansuri transversale a strungului
adopt :
s= 1,17 mm/rot.
Verificarea avansului din punct de vedere al rezistenei cuitului, din tabelul
6.12 pagina 104 rezult c relaia de verificare este :


3,33hxbh
y1
s= L ;
;
C4t HB n 1
x1

Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :


C4 = 3.57;
x1= 1;
HB 170 deci aleg HB=200;
n1 = 0.75;
y1 = 0.75.
3,3325161
1 0,75
=
s= 3,572,220,75200 4,63 mm/rot;

s=4,63 1,17 mm/rot .

4.5.5 Calculul vitezei de achiere


Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T tm xv
s yv

200
Vp =

38
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :
- Cv = 42 ; - n = 1.75 ;
- Xv = 0.25 ; - T = 60 min ;
- Yv = 0.66 ; - HB = 200 ;
- t = 2,22 ; - s = 1,17.
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0.1
Coeficienii k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza anterioara 2.1.
42
Vp = 60 2,22 1,170,6611,75 0,96 0,65*1*0,87= 7,50 ;
0,1 0,25

Vp = 7,50 m/min ;
Va = Vp k
- k coeficient pentru suprafeele frontale ; din tabelul 6.25 ;
k = 1.42 ;
Va =7,50*1,42=10,65 m/min.

4.5.6 Determinarea turaiei


1000 Va 100010,65
=24,22 rot /min
Dsf 3,14140
n= = ;

Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :


n=31,5 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,1414031,5
V= = =13,84 m/min
1000 1000

4.5.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na=
= 0,85
39
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3,57 ; y1 = 0,75 ;
t = 2.22 ; HB = 200 ;
x1 = 1 ; n1 = 0,75 ;
s = 1,17.
0,75 0,75
Fz = 3,57*2,22* 1,17 200 = 474,16 daN ;
474,1613,84
Na = =1,09 kw
6000

Deci faza 3.1 se va executa la urmtoarele regimuri de achiere :


t = 2,22 mm
i=1
s = 1,17 mm/rot
n = 31,5 rot/min
V = 13,84 m/min
Na = 1,09 kw

4.6.Calculul regimului de aschiere pentru faza 3.2. (strunjire frontala de finisare


pe suprafata S10)
Avnd acelasi Acnom = 0.8 mm ca la faza 2.2 se adopt aceleai valori
deci faza 3.2 se va executa la urmtoarele regimuri de achiere :

40
t = 0.8 mm
i=1
s = 0.133 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min
Na = 0.39 kw

4.7. Calculul regimului de aschiere pentru faza 3.3(executat gaur de


centrare pe S10)
Avnd acelasi Acnom = 10 mm ca la faza 2.3 se adopt aceleai valori deci
faza 3.3 se va executa la urmtoarele regimuri de achiere :
t = 5 mm
i=1
s = 0.04 mm/rot
n =31,5 rot/min
V = 13,84 m/min
Na = 0.19 kw

4.8. Calculul regimului de aschiere pentru faza 4.1(strunjire longitudinal de


degroare pe suprafaa S5)

4.8.1 Alegerea mainii-unelte


Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.8.2 Alegerea sculei achietoare


Prelucrarea se execut cu cuit lateral STAS 359-67cu seciune
dreptunghiular 25x16 cu urmtoarele caracteristici:

41
h x b = 25 x 16;
r = 1 mm;
k = 90o;
k = 10 o ;
= 10o .

4.8.3. Determinarea regimului de achiere


Conform indicaiilor de la pagina 96 relaia adncimii de achiere este :
2 Acnom 7,2
t= 2i = 22 = 1,8 mm

n care : i numrul de treceri:


i=2

4.8.4.Alegerea avansului i verificarea lui


Din tabelul 6.1 pagina 98 i din gama de avansuri longitudinale a strungului
adopt :
s = 1,12 mm/rot

Verificarea lui :


3,33hxbh
y1
s= L
;
C4t HB n 1
x1

Din tabelul 6.13 rezult c :


C4 = 3.57;
x1= 1;

42
HB 170 deci aleg HB=200;
n1 = 0.75;
y1 = 0.75;
3,3325161
1 0,75
=
s = 3,571,80,75200 6,11mm/rot ;

s = 6,11 1,12 mm/rot;

4.8.5 Calculul vitezei de achiere

Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T tm xv
s yv

200
Vp = ;
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :

- Cv = 42 - n = 1.75
- Xv = 0.25 - T = 60 min
- Yv = 0.66 - HB = 200
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0.1
Coeficientii k1, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza 2.1
k1=0,96
0,6
45 45

k 90
k2 = = = 0,66
k3 =1

43
0.1
r 1

2 2
k4 = = = 0.93
42
0,960,660,93=
Vp = 60 1,8 0,1 0,25
1,120,6611,75 13,16 m/min

Vp =13,16 m/min

4.8.6 Determinarea turaiei


1000 Va 100013,16
=29,93 rot /min
Dsf 3,14140
n= = ;

Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :


n=31,5 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,1414031,5
V= = =13,84 m/min
1000 1000

4.8.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na=
= 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
- C4 = 3.57 ;- y1 = 0.75 ;
- t = 1,8 ;- HB = 200 ;
- x1 = 1 ;- n1 = 0.75 ;

44
- s = 1,12 ;
0,75 0,75
Fz = 3,57*1,8* 1,12 200 =372,07 daN ;
372,0713,84
Na = =0,85 kw
6000

Deci faza 4.1 se va executa la urmatoarele regimuri de achiere :


t = 1,8 mm
i=2
s = 1,12 mm/rot
n = 31,5 rot/min
V = 13,84 m/min
Na = 0.85 kw

4.9.Calculul regimului de aschiere pentru faza 4.2 (strunjire longitudinal de


finisare pe suprafaa S5)

4.9.1 Alegerea mainii-unelte


Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.9.2 Alegerea sculei achietoare


Prelucrarea se execut cu cuit lateral STAS 359-67cu seciune
dreptunghiular 25x16 cu urmtoarele caracteristici:
h x b = 25 x 16;
r = 1 mm;
k = 90o;
k = 10 o ;
= 10o .
45
4.9.3. Determinarea regimului de achiere
Conform indicaiilor de la pagina 96 relaia adncimii de achiere este :
2 Acnom 0,76
t= = =0,38 mm
2i 21

n care : i numrul de treceri


i=1

4.9.4.Alegerea avansului i verificarea lui


Din tabelul 6.14 pagina 106 i din gama de avansuri longitudinale a
strungului adopt :
s = 0.14 mm/rot

4.9.5 Calculul vitezei de achiere


Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T m t xv s yv
200
Vp =
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :

- Cv = 52.5 - n = 1,75
- Xv = 0,25 - T = 60 min
- Yv = 0,50 - HB = 200

Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0,1


Coeficientii k1, k2, k3, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza 4.1 , iar k4=0.87
52,5
Vp = 60 0,10,38 0,250,14 0,5011,75 0,960,660,87=65,41 m/ min ;

46
Vp = 65,41 m/min.

4.9.6 Determinarea turaiei


1000 Va 100065,41
=148,79 rot /min
Dsf 3,14140
n= = ;

Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :


n=160 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,14140160
V= = =70,33 m/min
1000 1000

4.9.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na=
= 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3,57 ; y1 = 0,75 ;
t = 0.38 ; HB = 200 ;
x1 = 1 ; n1 = 0,75 ;
s = 0,14.
Fz =3.57 0.381 0.140.75 2000.75=16,51;
Fz = 16,51 daN ;

47
16,5170,33
Na = =0,19 kw
6000

Deci faza 4.2 se va executa la urmatoarele regimuri de achiere :


t = 0.38 mm
i=1
s = 0.14 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min
Na = 0.19 kw

4.10. Calculul regimului de aschiere pentru faza 4.3(strunjire longitudinal de


degroare pe suprafaa S8)

4.10.1 Alegerea mainii-unelte


Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.10.2 Alegerea sculei achietoare


Prelucrarea se execut cu cuit lateral STAS 359-67cu seciune
dreptunghiular 25x16 cu urmtoarele caracteristici:
h x b = 25 x 16;
r = 1 mm;
k = 90o;
k = 10 o ;
= 10o .

4.10.3. Determinarea regimului de achiere

48
Conform indicaiilor de la pagina 96 relaia adncimii de achiere este :
2 Acnom 71,4
t= 2i = 212 = 2,97 mm

n care : i numrul de treceri:


i = 12

4.10.4.Alegerea avansului i verificarea lui


Din tabelul 6.1 pagina 98 i din gama de avansuri longitudinale a strungului
adopt :
s = 0,80 mm/rot

Verificarea lui :


3,33hxbh
y1
s= L
;
C4t HB n 1
x1

Din tabelul 6.13 rezult c :


C4 = 3.57;
x1= 1;
HB 170 deci aleg HB=200;
n1 = 0.75;
y1 = 0.75;
3,3325161
1 0,75
=
s = 3,572,970,75200 3,14 mm/rot ;

s = 3,14 0,80 mm/rot;

49
4.10.5 Calculul vitezei de achiere

Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T m t xv s yv
200
Vp = ;
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :

- Cv = 42 - n = 1.75
- Xv = 0.25 - T = 60 min
- Yv = 0.66 - HB = 200
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0.1
Coeficientii k1, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza 2.1
k1=0,96
0,6
45 45

k 90
k2 = = = 0,66
k3 =1
0.1
r 1

2 2
k4 = = = 0.93
42
0,960,660,93=
Vp = 0,1 0,66
60 2,97 0,80 1
0,25
1,75 14,50 m/min

Vp =14,50 m/min

4.10.6 Determinarea turaiei


1000 Va 100014,50
=32,98 rot /min
Dsf 3,14140
n= = ;

50
Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :
n=31,5 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,1414031,5
V= = =13,84 m/min
1000 1000

4.10.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na=
= 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
- C4 = 3.57 ;- y1 = 0.75 ;
- t = 2,97 ;- HB = 200 ;
- x1 = 1 ;- n1 = 0.75 ;
- s = 0,80 ;
0,75 0,75
Fz = 3,57*2,97* 0,80 200 =476,99 daN ;
476,9913,84
Na = =1,1 kw
6000

Deci faza 4.3 se va executa la urmatoarele regimuri de achiere :

51
t = 2,97 mm
i = 12
s = 0,80 mm/rot
n = 31,5 rot/min
V = 13,84 m/min
Na = 1,1 kw

4.11.Calculul regimului de aschiere pentru faza 4.4 (strunjire longitudinal de


finisare pe suprafaa S8)

4.11.1 Alegerea mainii-unelte


Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.11.2 Alegerea sculei achietoare


Prelucrarea se execut cu cuit lateral STAS 359-67cu seciune
dreptunghiular 25x16 cu urmtoarele caracteristici:
h x b = 25 x 16;
r = 1 mm;
k = 90o;
k = 10 o ;
= 10o .

4.11.3. Determinarea regimului de achiere


Conform indicaiilor de la pagina 96 relaia adncimii de achiere este :
2 Acnom 0,63
t= = =0,31 mm
2i 21

n care : i numrul de treceri

52
i=1

4.11.4.Alegerea avansului i verificarea lui


Din tabelul 6.14 pagina 106 i din gama de avansuri longitudinale a
strungului adopt :
s = 0.14 mm/rot

4.11.5 Calculul vitezei de achiere


Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T m t xv s yv
200
Vp =
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :

- Cv = 52.5 - n = 1,75
- Xv = 0,25 - T = 60 min
- Yv = 0,50 - HB = 200

Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0,1


Coeficientii k1, k2, k3, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza 4.1 , iar k4=0.87
52,5
Vp = 60 0,10,310,250,140,5011,75 0,960,660,87=68,82m/ min ;

Vp = 68,82 m/min.

4.11.6 Determinarea turaiei


1000 Va 100068,82
=156.55 rot /min
Dsf 3,14140
n= = ;

Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :


53
n=160 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,14140160
V= = =70,33 m/min
1000 1000

4.11.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na=
= 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3,57 ; y1 = 0,75 ;
t = 0.31 ; HB = 200 ;
x1 = 1 ; n1 = 0,75 ;
s = 0,14.
Fz =3.57 0.311 0.140.75 2000.75=13,47;
Fz = 13,47 daN ;
13,4770,33
=0,15 kw
Na = 6000

Deci faza 4.4 se va executa la urmatoarele regimuri de achiere :

54
t = 0.31 mm
i=1
s = 0.14 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min
Na = 0.15 kw

4.12.Calculul regimuluide aschiere pentru faza 4.5 (executat teitur pe


suprafaa S6)
Pentru regimul de achiere pentru executarea teiturii se va adopta acelasi regim de
achiere ca la faza 4.2.
Deci faza 4.5 va avea urmtoarele regimuri de achiere :
t = 2 mm
i=1
s = 0.14 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min
Na = 0.19 kw

4.13.Calculul regimuluide aschiere pentru faza 4.6 (executat teitur pe


suprafaa S9)
Pentru regimul de achiere pentru executarea teiturii se va adopta acelasi regim de
achiere ca la faza 4.4.
Deci faza 4.6 va avea urmtoarele regimuri de achiere :
t = 2 mm
i=1
s = 0.14 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min 55

Na = 0.15 kw
4.14. Calculul regimului de aschiere pentru faza 6.1(strunjire longitudinal de
degroare pe suprafaa S3)

4.14.1 Alegerea mainii-unelte


Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.14.2 Alegerea sculei achietoare


Prelucrarea se execut cu cuit lateral STAS 359-67cu seciune
dreptunghiular 25x16 cu urmtoarele caracteristici:
h x b = 25 x 16;
r = 1 mm;
k = 90o;
k = 10 o ;
= 10o .

4.14.3. Determinarea regimului de achiere


Conform indicaiilor de la pagina 96 relaia adncimii de achiere este :

56
2 Acnom 91,9
t= 2i = 212 = 2,87 mm

n care : i numrul de treceri:


i = 16

4.14.4.Alegerea avansului i verificarea lui


Din tabelul 6.1 pagina 98 i din gama de avansuri longitudinale a strungului
adopt :
s = 0,44 mm/rot

Verificarea lui :


3,33hxbh
y1
s= L
;
C4t HB n 1
x1

Din tabelul 6.13 rezult c :


C4 = 3.57;
x1= 1;
HB 170 deci aleg HB=200;
n1 = 0.75;
y1 = 0.75;
3,3325161
1 0,75
=
s = 3,572,870,75200 3,28 mm/rot ;

s = 3,28 0,44 mm/rot;

57
4.14.5 Calculul vitezei de achiere

Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T t m xv
s yv

200
Vp = ;
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :

- Cv = 42 - n = 1.75
- Xv = 0.25 - T = 60 min
- Yv = 0.66 - HB = 200
Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0.1
Coeficientii k1, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza 2.1
k1=0,96
0,6
45 45

k 90
k2 = = = 0,66
k3 =1
0.1
r 1

2 2
k4 = = = 0.93
42
Vp = 60 0,12,87 0,250,44 0,6611,75 0,960,660,93= 21,70 m/min

Vp =21,70 m/min

4.14.6 Determinarea turaiei


1000 Va 100021,70
=49,36 rot /min
Dsf 3,14140
n= = ;

58
Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :
n=50 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,1414050
V= = =21,98 m/min
1000 1000

4.14.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na=
= 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
- C4 = 3.57 ;- y1 = 0.75 ;
- t = 2,87 ;- HB = 200 ;
- x1 = 1 ;- n1 = 0.75 ;
- s = 0,44 ;
0,75 0,75
Fz = 3,57*2,87* 0,44 200 =294,38 daN ;
294,3821,98
Na = =1,07 kw
6000

Deci faza 6,1 se va executa la urmatoarele regimuri de achiere :

59
t = 2,87 mm
i = 16
s = 0,44 mm/rot
n = 50 rot/min
V = 21,98 m/min
Na = 1,07 kw

4.15.Calculul regimului de aschiere pentru faza 6.2 (strunjire longitudinal de


finisare pe suprafaa S3)

4.15.1 Alegerea mainii-unelte


Prelucrarea se executa pe strungul SN320

4.15.2 Alegerea sculei achietoare


Prelucrarea se execut cu cuit lateral STAS 359-67cu seciune
dreptunghiular 25x16 cu urmtoarele caracteristici:
h x b = 25 x 16;
r = 1 mm;
k = 90o;
k = 10 o ;
= 10o .

4.15.3. Determinarea regimului de achiere


Conform indicaiilor de la pagina 96 relaia adncimii de achiere este :
2 Acnom 0,57
t= = =0,28 mm
2i 21

n care : i numrul de treceri

60
i=1

4.15.4.Alegerea avansului i verificarea lui


Din tabelul 6.14 pagina 106 i din gama de avansuri longitudinale a
strungului adopt :
s = 0.14 mm/rot

4.15.5 Calculul vitezei de achiere


Cv
n
k1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 k 7 k 8 k 9
HB
T m t xv s yv
200
Vp =
Din tabelul 6.20 pagina 112 rezult c :

- Cv = 52.5 - n = 1,75
- Xv = 0,25 - T = 60 min
- Yv = 0,50 - HB = 200

Din tabelul 6.19 pagina 111 rezult c : m = 0,1


Coeficientii k1, k2, k3, k5, k6, k7, k8, k9 sunt identici ca la faza 4.1 , iar k4=0.87
52,5
Vp = 60 0,10,28 0,250,14 0,5011,75 0,960,660,87=70,60 m/min ;

Vp = 70,60 m/min.

4.15.6 Determinarea turaiei


1000 Va 100070,60
=160,60 rot /min
Dsf 3,14140
n= = ;

Din gama de turaie a strungului adopt valoarea cea mai apropiat :


61
n=160 rot/min.
Recalculez viteza :
D sf n 3,14140160
V= = =70,33 m/min
1000 1000

4.15.7 Determinarea puterii


Fz V
Nmotor
6000
Na=
= 0,85
Din tabelul 6.12 pagina 105 rezult c :
Fz = C4 tx1 sy1 HBn1
Din tabelul 6.13 pagina 106 rezult c :
C4 = 3,57 ; y1 = 0,75 ;
t = 0.28 ; HB = 200 ;
x1 = 1 ; n1 = 0,75 ;
s = 0,14.
Fz =3.57 0.281 0.140.75 2000.75=12,16;
Fz = 12,16 daN ;
12,1670,33
=0,14 kw
Na = 6000

Deci faza 6.2 se va executa la urmatoarele regimuri de achiere :

62
t = 0.28 mm
i=1
s = 0.14 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min
Na = 0.14 kw

4.16.Calculul regimuluide aschiere pentru faza 6.3 (executat teitur pe


suprafaa S2)
Pentru regimul de achiere pentru executarea teiturii se va adopta acelasi regim de
achiere ca la faza 6.2.
Deci faza 6.3 va avea urmtoarele regimuri de achiere :
t = 2 mm
i=1
s = 0.14 mm/rot
n = 160 rot/min
V = 70,33 m/min
Na = 0.14 kw

Etapa 5. Normarea tehnica


63
Norma de timp se determina cu relatia:
T p m
N Ti= + T (min)
nbuc j=1 uij

n=100 buc
T uij =t b +t a+ t dt + t do +t on (min)
L
t b=
determinarea timpului de baza= sn i ;

t a= timp ajutator= t a1 +t a 2 +t a3 +t a 4 ;

t a1 = timp necesar pentru prinderea si desprinderea piesei, tab. 13.2,

13.3, 13.4 pag 265;


t a 2= timp pentru comanda masinii, montarea si demontarea

sculelor, tab. 13.5 pag 268;


t a3 = timp pentru complexe de manuiri legate de faza, tab. 13.7,

pag. 270;
t a 4= timp pentru masuratori de control, tab. 13.8, pag. 271.

t dt = timpul de deservire locului de munca;

t do= timpul de deservire organizatorica;

t on= timp de odihna si necesitatile fiziologice.

5.1. Calculul normei de timp pentru faza 2.1.(strunjire frontala de


degrosare)
Determinarea timpului de pregatire incheiere
T p = 15+3+0,5+3=21,5 min.

D< 200 mm;

64
+15 min pregatirea curenta a lucrarii;
+3 min universal;
+0,5 min- mandrina;
+3 min- asezarea mai multor cutite in portcutit si reglarea la cota.

Determinarea timpului de baza


L
t b= i (min);
sn

L= lungimea cursei de lucru;

s= avansul;

n= numarul de rotatii;

i= numarul de treceri.

70
t b= 1=1,49 min
1,1740

Determinarea timpilor ajutatori


t a=t a 1+t a 2 +t a 3+ t a 4 ;

t a1 = 0,8;

t a 2= 0,1+0,1+0,1+0,2+0,05+0,05+0,05+0,05+0,7+0,4=1,8 min;

t a3 = 0,25 min;

t a 4= 0,33 min;

t a= 0,8+1,8+0,25+0,33=3,18 min

Determinarea timpilor de deservire si de odihna

65
t dt = timpul de deservire locului de munca;

t do= timpul de deservire organizatorica;

t on= timp de odihna si necesitatile fiziologice.

Observatie:Pentru productie de serie mica si unicate valorile din tabel se


inmultesc cu 1.3, tab. 13.9, pag. 273
t dt = (2,5*1.3) % din tb , t b= 1,49;

t dt = 0,048 min;

t do= (1*1.3) % din tb ,

t do= 0,019 min;

t on= 5,5 % din t dt +t do ;


t on=5,5 din0,067= 0,003;

t on= 0,003 min.

T uij = 1,49+3,18+0,048+0,019+0,003=4,74 min;

T uij =4,74 min ;

21,5
N Ti= + 4,74=4,95 min
100

N Ti=4,95 min

5.2. Calculul normei de timp pentru faza 2.2.(strunjire frontala de


finisare)
Determinarea timpului de pregatire incheiere
T p = 21,5 min

Determinarea timpului de baza


66
70
t b= 1=3,28 min
0,133160

Determinarea timpilor ajutatori


t a= 0,8+1,8+0,25+0,33=3,18 min

Determinarea timpilor de deservire si de odihna


t dt = (2,5*1.3) % din tb , t b= 3,28;

t dt = 0,10 min;

t do= (1*1.3) % din tb ,

t do= 0,04 min;

t on= 5,5 % din t dt +t do ;

t on=5,5 din0,14= 0,007;

t on=0,007 min ;

T uij = 3,28+3,18+0,10+0,04+0,007=6,6 min;

T uij =6,6 min

21,5
N Ti= + 6.6=6,81 min
100

N Ti=6,81 min

5.3. Calculul normei de timp pentru faza 4.1.(strunjire longitudinala de


degrosare)
Determinarea timpului de pregatire incheiere
T p = 15+3+0,5+0,5+1+3=23 min

Determinarea timpului de baza

67
73
t b= 2=4,13 min
1,1231,5

Determinarea timpilor ajutatori


t a= 1,4+1,8+0,3+0,6=4,1 min

Determinarea timpilor de deservire si de odihna


t dt = (2,5*1.3) % din tb , t b= 4,13;

t dt = 0,13 min;

t do= (1*1.3) % din tb ,

t do= 0,05 min;

t on= 5,5 % din t dt +t do ;

t on=5,5 din0,18 ;

t on=0,009

T uij = 4,13+4,10+0,13+0,05+0,009=8,41;

T uij =8,41 min

23
N Ti= + 8,41=8,64 min;
100

N Ti =8,64 min

5.4. Calculul normei de timp pentru faza 4.2.(strunjire longitudinala de


finisare)
Determinarea timpului de pregatire incheiere
T p = 15+3+0,5+0,5+1+3=23 min

Determinarea timpului de baza

68
73
t b= 1=3,25 min
0,14160

Determinarea timpilor ajutatori


t a= 1,4+1,8+0,3+0,6=4,1 min

Determinarea timpilor de deservire si de odihna


t dt = (2,5*1.3) % din tb , t b= 3,25;

t dt = 0,10 min;

t do= (1*1.3) % din tb ,

t do= 0,04min;

t on= 5,5 % din t dt +t do ;

t on=5,5 din0,14 ;

t on=0,007 min

T uij = 3,25+4,1+0,10+0,04+0,007=7,49;

T uij =7,49 min

23
N Ti= +7,49=7,72 ;
100

N Ti=7,72 min

69