Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data 22.03.2022
Clasa a VI-a
Profesor Popa Doina
Disciplina Limba și lit. Română
Subiectul Textul reflexiv
Tipul de lecție mixtă

Obiective:
O1 Să-și amintească diferite tipuri de texte;
O2 Să definească noțiunea de text argumentativ;
O3 Să distingă elementele de stuctură ale textului argumentativ;
O4 Să-și exprime argumentat opinia personală referitoare la tema propusă;
O5 Să scrie un text argumentativ, respectând cerințele de rigoare;
O6 Să valorifice experiențele lingvistice în context transdisciplinar.

Etapele Conținutul activității Strategii didactice Forme de organi-


lecției zare
1.Evocarea Cerceta-rea Activi-tate indivi-
Asigură climatul necesar pentru desfășurarea lecției. duală
Vorbește despre importanța comunicării. online
Propune elevilor să comenteze următorul citat: asin-cron
“Scrie pentru a fi înteles, vorbește pentru a fi
ascultat, citeste pentru a crește.” – Lawrence Clark
Powel. Activi-tate fronta-lă
Exprimarea propriei păreri în baza perechilor de Brainstor față în față
cuvinte orienteză spre deducerea temei lecției. ming

Anunță tema lecției: Textul argumentativ

Asocierea noțiunii de text cu un fapt din realitate.

Propune elevilor să numească diferite tipuri de texte


și câte o caracteristică a acestora.

2.Realiza- Prezintă definiția textului argumentativ, structura și


rea sensului conectorii logici.
Asocieri libere
Propune o fișă de lucru, care conține un model de Imagine-simbol
text argumentativ. (anexa 1) Cluste-ring
Activi-tate indivi-
În baza feedbackului obținut, concluzionează duală
referitor la importanța artei argumentării în diverse față în față
aspecte ale vieții, nemijlocit, pentru formarea Autoeva-luarea
profesională.
3.Ref
lecția
Sarcina de lucru pentru acasă este înscrisă în cadrul Activ-itate indivi-
aceleiași prezentări: scrie un text argumentativ, de duală
14-16 rânduri, despre necesitatea cunoașterii Cerceta-rea
arborelui genialogic

Algoritmizarea

Algoritmul de realizare a textului argumentativ (anexa 2)

 Citiţi cu atenţie cerința pentru a vă da seama care este situaţia de comunicare, care este
tema, care trebuie să fie teza voastră;
 Căutaţi două argumente pentru a susţine teza;
 Pentru fiecare argument, găsiţi cel puţin un exemplu potrivit pe care să-l dezvoltaţi;
 Utilizaţi corect conectorii logici;
 Respectați elementele de structură ale textului argumentativ: introducere, cuprins,
încheiere;
 Formulați clar două concluzii în ultimul aliniat;
 Respectați normele de ortografie și de punctuație.

S-ar putea să vă placă și