Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECTIE

CLASA a IV a
inv.Tanase Doina
Scoala Nr.4 Adjud
Obiectul:MATEMATICA
Unitatea de invatare:Inmultirea numerelor naturale mai mici sau
egale cu 1000
Subiectul: Inmultirea numerelor de trei cifre cu un numar de doua
cifre
Tipul lectiei:predare-invatare

OBIECTIVE:

Obiective cadru:Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii;


Obiectiv de referinta specific lectiei:Sa efectueze operatii de inmultire cu numere mai
mici sau egale cu 1000
Obiective operationale:
O1. sa aplice corect algoritmul de calcul privind inmultirea numerelor naturale
mai mici sau egale cu1000;
O2. sa utilizeze corect terminologia specifica matematicii;
O3. sa aplice procedeul de aflare a unui factor necunoscut;
O4. sa elaboreze planul logic de rezolvare a unor probleme propuse;
O5. sa scrie rezolvarea unei probleme intr-un singur exercitiu;
O6. sa colaboreze cu partenerii de echipa, grup;
O7.sa participe cumotivatie si interesla lectie.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, metoda cubului, metoda cadranelor,


jocul didactic, problematizarea.

Material didactic:culegeri, manual, fise de lucru, cartonase cu exercitii matematice;


Forme de organizare: frontal, pe grupe ,in echipa

Bibliografie:
-Aurel Maior, Angelica Calugarita,Elena Maior –Matematica- manual
pentru clasa a IV a, Ed.Aramis, 2006;
- Madalina Bogdan-„Culegere de exercitii si probleme de matematica
pentru ciclul primar;
- Angelica Calugarita-„Exercitii si probleme de matematica pentru
elevii claselor I-IV”,Ed.Universal Pan Bucuresti
DEMERSUL DIDACTIC

Momentul Ob. Detalieri de continut Mijlloace Metode Dura Forme de


lectiei ref. de ta organizare
invatare
1. Moment Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea 1’
organizatoric activitatii.
2.Captarea Se rezolva oral urmatoarea problema: Culegere de Exerci 1’ frontal
atentiei Nenea Mihai are la piciorul drept numarul 40 ,iar la ex. Si tiul
stangul numarul 43. Stiind ca o pereche de pantofi probleme
costa 80 lei,aflati ce suma plateste la casa.
3.Reactualizarea -Ex. de calcul mintal formulate cat mai tehnica In perechi
cunostintelor variat; satelit
-Gasiti factori ai caror produs sa fie 200
Rezolvarea unor ex. folosind metoda cubului. Pe
patru dintre fetele cubului
Se vor scrie urmatoarele instructiuni cu ex.
corespunzatoare (anexa 1)
1. Descrie.....
2. Compara.... Cubul 15’
3. Asociaza...... Jetoane cu metoda
4. Analizeaza.... Numere cubului
Elevii sunt impartiti in grupe de cate patru, fiecare Pe grupe
grupa are un nr. si cate o fisa conform anexei. Se Fise
regrupeaza elevii conform nr. ales devenind
„experti”in tipul de ex. cerute in fisa(grupurile de
experti se formeaza din toti elevii cu fisa cu
numarul1,toti cei cu fisa numarul2...) Expertii vor
colabora cu colegii „experti”.Apoi fiecare elev se va
intoarce in grupul initial(1,2,3,4)si va prezenta
rezolvarea in fata celorlalti membri.Frontal se
verifica rezultatele obtinute corectandu-se unde e
cazul.
4.Anuntarea Vom efectua ex. de inmultire a unuiscris cu trei cifre Conver- 1’ frontal
scopului si a cu un numar format din doua cifre. satia
obiectivelor op. Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.
5.Dirijarea Se explica algoritmul de calcul al inmultirii unui nr. Explica- 15’ Frontal
invatarii format din trei cifre cu un nr. de doua cifre: tia
a)inmultim cifra unitatilor celui de-al doilea nr.
cu primul nr. si obtinem primul produs partial;
b)inmultim cifra zecilor celui de-al doilea nr. cu
primul nr. si obtinem al doilea produs partial;
c) adunam cele doua produse partiale.

428x (10+2)=428x10+428x2
=4280 +856
=5136
Altfel spus:
428x
12
856 –primul produs partial
428 --al doilea produs partial
5136—suma produselor partiale manual
1. Calculati:
278x 15= 382x26= 408x34=
2.Calculati produsul dintre cel mai mare nr. de trei
cifre identice si cel mai mare nr. de doua cifre Exerci- frontal
diferite. tiul
3.Calculati respectand ordinea operatiilor:
134x16+217x13=
104x 3-173x2 =

6.Obtinerea Se rezolva problema prin metoda cadranelor(anexa2) 6’


performantei La un magazin s-au adus mai multe lazi cu manual Metoda frontal
portocale. In fiecare lada sunt 25 kg. de portocale. In Cadrane
Primul transport s-au adus 56 lazi de acelasi fel, iar lor
in al doilea transport 123 de lazi.
Aflati ce cantitate de portocal;e s-a adus la
magazin.

7.Asigurarea Toate casele de pe noua straduta au fost construite Culegere de Jocul Pe


retentiei si a de la temelie pana la acoperis.Nerabdatori, locatarii ex. si didactic Grupe
transferului au in mana biletelul cu numarul casei in care probleme
cunostintelor urmeaza sa se mute. Dar, surpriza!Inginerii 10’
constructori, in loc sa fixeze pe case tablitele cu
numere, au lipit cartonase cu exercitii matematice
cu o necunoscuta, iar in mijlocul strazii au pus un
indicator:
„Necunoscutadin fiecare exercitiu reprezinta Cartonase cu
numarul casei dvs. Va dorim succes si sa stapaniti exercitii
sanatosi noile locuinte!” matematice
Ajutai cele 7 familii sa-si gaseasca locuinta, stiind ca
FamiliileA, B, C, D, vor locui in casele cu numere
impare, in ordine crescatoare, iar familiile E,F, G,
vor locui pe cealalta parte a strazii, avand numerele In perechi
in ordine descrescatoare.

Se lucreaza pe grupe de cate 2 elevi.(anexa 3)

8.Aprecieri finale Se fac aprecieri individuale si colective privind Conver- 1’ frontal


modul de desfasurare a activitatii. satia
ANEXA 1

METODA CUBULUI

1. Descrie impotanta cifrei 2 in fiecare din numerele:

120, 2 349, 14 211, 24 572, 2 242 706.

2.Compara produsele:

5x 148.....39x20 48x 60.....144x10x2

3.Asociazarezultatele obtinute cu denumirile lor.

1 462 -462= Suma

12 052 +14 119= Cat

12 x48 = Produs

100 :10 = Rest

4.Analizeaza propozitiile de mai jos si anuleaz-o pe cea care nu prezinta un


adevar.

Numerele care se inmultesc se numesc factori.


Rezultatul inmultirii se numeste produs.
Daca unul din factori este 0 produsul este 1.
ANEXA 2

METODA CADRANELOR

1.Datele problemei: II Rezolvare:


1 lada :25 kg portocale 1. Primul transport:
primul transport: 56 lazi 56x 25= 1 400(kg)
al doilea transport:123 lazi 2.Al doilea transport:
123x25= 3 075(kg)
Ce cantitate de portocale s-a adus la 3. Cantitatea totala:
magazin? 1 400 +3 075= 4 475(kg)

IV Raspuns: III. Al doilea mod:


4 475 kg portocale (56+123) x 25 =
179 x 25 =
4 475 (kg)
ANEXA 3

X=35 X=36

28x 613+x=17 199 X+148X 23= 3 440

Fam. A............... Fam. E..................

X=37 X=38

554X38- X= 21 015 805X57+X= 62 023

Fam.B....................... Fam .F.............................

X=39 X=40

X+(226X64 -199) – 14 304 X-(127X38-4 800)=14

Fam.C........................... Fam .G....................

X= 41

315X18 –X = 5 629

Fam. C.................

S-ar putea să vă placă și