Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

ELEV PRACTICANT: Costea Ionut , Clasa a XI-a B


PROFESOR METODIST: Ungureanu Magdalena Maria
DATA: -
UNITATEA DE APLICAȚIE: -
GRUPA/EDUCATOAREA: Grupa mare
TEMA ANUALĂ ,,Cand, cum si de ce se intampla ? ’’
TEMA PROIECTULUI:,, Toamna mandra , darnica’’
TEMA SĂPTĂMÂNII: Bogatiile toamnei
DOMENIUL: Științe
DENUMIREA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: Fructe si legume de toamna
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
DURATA ACTIVITĂȚII: 30 min.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Consolidarea cunostintelor legate de fructele si legumele de toamna;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 : Sa denumeasca fructele si legumele de toamna;
O2 : Sa recunoasca fructele si legumele de toamna dupa forma , gust , miros ;
O3 : Sa descrie fructele si legumele de toamna;
O4 : Sa mentioneze locul unde cresc fructele si legumele;
O5 : Sa enumere beneficiile consumului de fructe si legume;
O6 : Sa respecte regulile jocului;
SARCINA DIDACTICA: Utilizarea cunostintelor despre fructe si legume de toamna pentru rezolvarea cerintelor
jocului;
REGULILE JOCULUI: Prescolarii raspund sarcinilor aflate in plicuri. Fiecare raspuns corect va fi aplaudat si va
aduce cu sine adaugarea unui mar/rosii in cosul fiecarei echipe. Raspunsurile gresite vor fi corectate si repetate de
catre prescolari.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza , aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, deplasarea, manuirea jetoanelor,
ghicitori.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: Conversatia, Problematizarea, Jocul didactic, Mana oarba;
CMIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Plicuri cu cerinte, ecusoane pentru echipa fructelor si cea a legumelor;
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, Individual, Pe grupe;

BIBLIOGRAFIE: Liliana Ezechil, ,,Laborator prescolar”- ghid metodologic- editia a II-a revizuita , Editura Vet&Integral ,
Bucuresti, 2002;
Desfasurarea lectiei
Conținutul informațional și demersul didactic Strategii didactice
Doza
Nr. Etapele re Ob. Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. activității timp op procedee învățământ organizare
1. Momentul
organizatoric Pregatirea mobilierului si a materialelor Copiii se pregătesc
1min necesare desfasurarii activitatii; pentru activitate și
Intrarea ordonata a copiilor in sala si se așază pe
ocupare locurilor; scăunele;

2. Captarea atenției
Se prezinta prescolarilor Zana toamna care Copii asculta cu Expunerea Zana Toamna , Frontal
3min le-a adus doua cosuri ce vor putea fi atentie cele spuse; Plicurile ,
umplute cu fructe si legume de toamna daca Cosurile
vor raspunde corect la intrebarile pe care le- impletite
a pregatit pentru ei.

3. Anunțarea temei și 2min


a obiectivelor Se anunta prescolarii ca astazi vor participa Copiii asculta cu Expunerea Frontal Observarea
la un joc unde isi vor folosi tot ceea ce stiu interes. comportamentului
ei legat de fructele si legumele de toamna. prescolarilor si a
interesului pentru
mesajul transmis.
4. Dirijarea învățării
a)Explicarea 2min Se explica copiilor ce au de facut in cadrul Copii incearca sa Explicatia Frontal
jocului acestui joc. retina regulile
Prescolarii se impart in doua echipe: jocului .
Fructele si Legumele
Fiecare copil va primi caate un ecuson.
Cate un prescolar din fiecare echipa va
extrage cate un biletel , pe care este scrisa o
intrebare, ( Intrebarea va fi citita de
educator) la care va trebui sa raspunda cat
mai repede si mai corect.
Raspunsurile corecte vor fi aplaudate de
catre colegi, apoi in cosul echipei se va
adauga cate o leguma/fructa .
Daca raspunsul este gresit acesta va fi
corectat de alti colegi din echipa.( se va
proceda astfel incat ambele echipe sa fie
b)Jocul de proba castigatoare).

Se va executa o data sau de doua ori jocul de


proba pentru a verifica daca au fost intelese
sarcinile jocului.

3min Doi, trei copii vor Demonstratia


executa de proba
jocul . Exercitiul

S-ar putea să vă placă și