Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 14.05.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Valcău de Sus
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
PROFESOR: Ember Dorina-Monica
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Spiritualitate şi viaţă creştină
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Ajutorarea celor aflaţi în suferinţă
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI:
 înţelegerea conceptului de iubire creştinǎ; cultivarea dragostei faţǎ de semeni.

COMPETENŢE GENERALE:
 Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii.
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Participarea activă la acţiuni civice alături de persoane care au alte credinţe sau
convingeri religioase.
COMPETENŢE OPERAŢIONALE:
 Cognitiv – formative:
 să enunţe ce înseamnǎ iubirea, în sens creştin;
 să arate care sunt roadele iubirii creştine;
 să cunoască importanţa iubirii creştine;
 să specifice moduri concrete de iubire faţǎ de Dumnezeu şi faţǎ de aproapele;
 Afective:
 să participe activ la lecţie.
 Psiho-motorii:
 să execute corect semnul Sfintei Cruci;
 să adopte o poziţie corectă în timpul rugăciunii.

STRATEGIA DIDACTICĂ: mixte (inductiv-deductive), algoritmice şi euristice.

Resurse:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, descrierea, exemplul, exerciţiul.
Materiale: Fişe de lucru, planşe, imagini.
Forme de organizare a activităţii cu elevii: frontal, individual, pe grupe.

Principii didactice:
 Principiul accesibilităţii cunoştinţelor;
 Principiul sistematizării şi continuităţii cunoştinţelor;
 Principiul învăţării active şi conştiente;
 Principiul însuşirii temeinice a cunoştinţelor;
 Principiul intuiţiei;
 Principiul hristocentric.
Evaluare:
 formativă: prin întrebări şi răspunsuri pe tot parcursul lecţiei;
 prin realizarea feed-back-ului

Locul de desfăşurare: sala de clasă


Durata orei: 50 minute
Bibliografie:
 Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.
 Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian Şebu, Metodica predării religiei, Editura
„Reîntregirea", Alba lulia 2006.
 Camelia Muha, Religie creştin-ortodoxă, caiet pentru elevi, Cls. a VII-a, Ed. Sf.
Mina, Iaşi, 2009.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategia
didactică (metode,
Nr. Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor forme de
Crt. organizare,
mijloace).
1. Moment - Salutul; - Salută;
organizatoric - Rugăciunea; - Rostesc rugăciunea.
- Verificarea frecvenţei elevilor;
- Pregătirea pentru începerea orei.

2. Reactualizarea Profesorul adresează elevilor întrebări Elevii răspund la Aprecieri verbale /


cunoştinţelor din lecţia anterioară: întrebări. individual.
anterioare -Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru
astăzi?
-Cum se numesc cei trei Sfinţi Ierarhi?
-Cum şi-au arătat ei iubirea faţă de
semeni?
3. Captarea Profesorul captează atenţia elevilor cu Elevii sunt atenţi. Conversaţia,
atenţiei ajutorul unui citat al lui Asterie al exemplul / frontal,
Amasiei “Vino în ajutorul orfanului, individual
plăteşte împrumutul săracului şi vei
vedea o slavă veşnică”.
4. Anunţarea Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul Elevii sunt atenţi. Conversaţia,
titlului lecţiei lecţiei: Iubirea prin fapte: ajutorarea explicaţia /
noi celor aflaţi în suferinţă. frontal
5. Dirijarea Cea mai mare poruncă pe care Elevii sunt atenţi.
învăţării Dumnezeu ne-a dat-o este aceea să-L
iubim pe El şi pe aproapele nostru ca pe Povestirea,
noi înşine. explicaţia,
În viaţa noastră nu există jertfă fără conversaţia,
iubire şi nici invers. exemplul,
Această iubire include în primul rând observaţia/
iubirea faţă de Dumnezeu arătată prin Frontal,
următoarele fapte: rugăciunea, postul, Elevii notează ideile Individual.
mersul la biserică. Însă nu putem spune principale din lecţie.
că-L iubim pe Dumnezeu pe care nu-L
vedem iar pe aproapele nostru îl urâm
sau trecem indiferenţi pe lângă
problemele lui pentru că dacă am afirma
aşa ne-am socoti mincinoşi.
Ajutorarea aproapelui se realizează
prin faptele bune făcute pentru cei de
lângă noi, indiferent de nevoi, dar mai
ales pentru cei care au neapărată nevoie.
Când ne iubim semenii nu trecem
nepăsători pe lângă ei!
Iubirea însemnă lacrimi, suferinţă,
părere de rău, a te gândi, a te implica, a
colabora, a ajuta, a sprijini, a mângâia, a
da sfat, totul din punctul de vedere al
facerii de bine. Elevii notează ideile
Uneori, în viaţă, apar unele dileme, nu principale din lecţie
ştim să alegem între dreptate şi iubire.
Dar exemplul pe care Mântuitorul ni-l
dă este acela de a judeca cu dreptate
prin iubire. Indiferent de ceea ce primim
de la semenii noştri, noi avem datoria să
le întoarcem numai fapte bune până
într-acolo la a ajunge să ne sacrificăm
pentru semenii noştri. Cel mai elocvent
exemplu este acela dat de Iisus care şi-a
dat viaţa pentru noi, pe cruce pentru a ne
fi iertate păcatele.
Oamenii care au nevoie de noi sunt:
oamenii uitaţi prin spitale, persoanele
din azilele de bătrâni, copiii din
orfelinate .... toţi oamenii, pentru că
trebuie să învăţăm să vedem în orice om
Chipul lui Dumnezeu, să-l ajutăm
mereu!

6. Asocierea şi Nu trebuie să uităm că Biserica Elevii sunt atenţi. Conversaţia,


generalizarea suntem noi, creştinii şi fiecare după explicaţia,
posibilităţile noastre putem să-i ajutăm exemplul
pe cei aflaţi în necaz şi în suferinţă, /Frontal,
devenind astfel apostoli ai lui Hristos în individual.
mijlocul lor.
7. Asigurarea Profesorul solicită elevilor să Elevii completează Conversaţia,
feed-back-ului completeze un ciorchine având în ciorchinele. explicaţia/
centru “Roadele iubirii”. Frontal,
Individual.

8. Aplicarea Profesorul solicita elevilor sǎ Elevii răspund Conversaţia,


formeze echipe. Fiecare echipă (de 4 solicitării. explicaţia/
elevi) trebuie să rezolve un caz de Frontal,
problemă apărută în viaţa semenilor pe grupe,
noştri. La sfârşit (după 5 minute) un elev individual/ .
va prezenta soluţiile găsite în grupul
său.
9. Asigurarea Ca temă profesorul solicită elevilor Elevii îşi notează tema. Explicaţia/
transferului ca pentru ora următoare să comenteze Frontal.
afirmaţia “Cel ce iubeşte puţin, dă
puţin; cel ce iubeşte mai mult, dă mai
mult. Iar cel ce iubeşte foarte mult, ce
are vrednic de dat? Se dă pe sine
însuşi” (Părintele Porfirie).
10. Încheierea Rosteşte rugăciunea. Rostesc rugăciunea.
activităţii Salută. Salută.

S-ar putea să vă placă și