Sunteți pe pagina 1din 2

Schiţa de lectie:

Animale şi forme

Unitatea de Învăţămant:

Terapeut:

Copil:

Data:

Subiectul:Animale şi forme

Scopul: dezvoltarea abilităţilor ludice în context interactiv

Obiective operaţionale:

 Să identifice formele de cerc, pătrat, dreptunghi, triunghi, steluţă, semicerc

 Să denumească figurile geometrice prezentate

 Să denumească animalele identificate pe imagini sau jucării

 Să asocieze imaginea animalului cu imaginea adăpostului potrivit

 Să asocieze imaginea unui element al corpului cu imaginea unei forme rotunde

 Să participe activ pe parcursul desfăşurării activităţii

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic

Material didactic: piese lego cartonaşe cu imagini, animale de plastic, cub cu forme geometrice, jocul:
”Joacă-te cu noi – Animale domestice”, incastre cu animale domestice, bulină

Material bibliografic:

Dumitrana M., Jocuri şi jucării pentru preşcolari, ghid metodic de activităţi realizate cu ajutorul unor
materiale simple(2005), Editura Compania, Bucureşti, 2005

Lăzărescu Păişi M, Ezechil Liliana, Laborator preşcolar,Editura V&Integral, Bucureşti, 2002.

Etapele lecţiei:

1. Moment organizatoric: Pregătirea materialelor şi introducerea copilului în cabinet.

2. Captarea atenţiei: Prezentarea sub forma surprizei a unui animal de jucărie

3. Reactualizarea cunoştinţelor: verificarea cunoştinţelor legate de animalele domestice( - Ce animale


domestice, cunoşti?)
4.Prezentarea temei şi a obiectivelor: - Astăzi vom vorbi despre „Animale şi forme”.Ne vom juca
împreună cu imaginile şi jocurile de pe masă. potrivind animalele şi figuri geometrice pe forme
corespunzătoare.

5.Dirijarea învăţării: Se realizează prin jocuri:

- Construcţii cu piese lego : se folosesc ca obiective căutarea formelor de pătrat şi dreptunghi


necesare construirii unui adăpost de animale,

- Potrivire de forme pe un cub de plastic: se folosesc ca obiective:identificarea formelor cunoscute


precum şi denumirea acestora.

- Prezentarea animalelor: de jucărie şi pe jetoane,

- Jocul “Joacă-te cu noi”-Animalele domestice: se folosesc ca obiective: asociere jucărie cu


imagine(animal si adapost),

- Incastre cu animale domestice: realizarea de incastre cu animale domestice cu indicarea denumirii


acestora şi a formei rotunde identificate pe diverse elemente ale corpului animalelor prezentate.

6.Obţinerea performanţei:Jocul:”Te rog să…”( ...-mi dai: un caine, o pisică, … spui ce formă au/are: ochii,
botul...animalului prezentat).

7.Incheierea activităţii: Se fac aprecieri individuale privind participarea copilului la lecţie precum şi
participarea activă a acestuia în realizarea sarcinilor.

S-ar putea să vă placă și