Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația muzicală


Modulul : Muzica și alte arte
Tema: Arta muzicii şi arta cuvântului: caracteristici specifice şi comune.
Profesor : Stoleru Elena

DATA : 06.09.2019
CLASA : a 6-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Muzica și alte arte
TEMA LECȚIEI : Arta muzicii şi arta cuvântului: caracteristici specifice şi comune.
TIPUL LECȚIEI : Lecţia de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
4. Explorarea relațiilor dintre muzică și Eul personal, manifestând cultură muzicală ca parte
componentă a culturii spirituale
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.4. Transpunerea impresiilor trăite prin muzică în limbajul altor arte (literatură, arte plastice, coregrafie, teatru).
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1.identificarea responsabilităţilor proprii, în diferite contexte, şi a modului de implicare în viaţa
comunităţii
O2.analizarea consecinţelor unor comportamente care încalcă morala creştină, asupra vieţii
personale şi asupra comunităţii
O3.explicarea rolului muzicii în viaţa tinerilor
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul,
algoritmizarea, generalizarea
Mijloace : catalog, tablă, cretă colorată, manual.
Forme de organizare : frontal, individual
STRATEGII DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
BIBLIOGRAFIE :
1.,,Educatie muzicala”,manual de clasa a 2-a,Marina Morari,Alexandru Bors,Eugen Coroi, Editura
Stiinta 2018.
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
Moment organizatoric Rostesc rugăciunea
Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea Elevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.
Verifică prezenţa elevilor şi Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin
5’
Evocarea

disponibilitatea colectivului clasei pentru atenţi la competenţele specifice urmărite.


începerea orei. Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele
Captarea atenţiei de vedere
Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei
şi precizează obiectivele urmărite
Notează titlul lecţiei pe tablă.

O1 25’ Dirijarea învăţării. Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi


Realizarea

Prezintă elevilor importanţa copilăriei şi nece-sar.


O2
sensului

tinereţii. Explică acestora ce înseamnă Elevii notează în caiete.


O3 distracţie şi moralitate.
Prezintă elevilor rolul muzicii în viaţa
tinerilor şi în cultul divin.

13’ Obţinerea performanţei Elevii răspund. Pun întrebări.


Reflecția

Adresează elevilor întrebări cu privire la


lecţia predată şi fixează cunoştinţele.
Apoi explică elevilor eventualele
neînţelegeri.
2 Încheierea lecţiei Sunt atenţi la cerinţe
Explică elevilor ce au de pregătit pentru
Extinderea

ora următoare.

S-ar putea să vă placă și