Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data desfăşurării: 11.10.2022


Profesor: Cebotari Ecaterina
Unitatea de învăţămînt: Gimnaziul ,,V.Ceban” s. Alexăndreni
Clasa: a VIII-a
Tema: Unificarea Italiei
Tipul lecţiei: Lecţie de asimilare a cunoştinţelor noi
Metode şi procedee: comparaţia, argumentarea, explicaţia, lucrul în grup, mozaic, studiu de caz,
discuţia dirijată, analiza documentelor.
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a VIII-a, postere, dicţionar explicativ,
harta ,, Europa ,,Europa sec. XIX”

Competenţe specifice:
 De a sistematiza cunoştinţele elevilor despre unificarea şi consolidarea statului Italian.
 Să localizeze în timp şi în spaţiu evenimentele şi fenomenelor studiate.

Obiective operaţionale:
O1. Să localizeze pe hartă regatele Italiei;
O2. Să ordoneze pe axa cronologică principalele evenimente istorice în procesul Unificarea Italiei
O3. Să aprecieze în baza imaginilor şi documentelor din manual, semnificaţia personalităţilor istorice,
în procesul Unificării Italiei.
O4. Să studieze activitatea revoluţionară a lui G. Garibaldi evidenţiind principalele evenimente.
Desfăşurarea activităţii

Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,


lecţiei operaţionale procedee
1 2 3 4 5 6
Moment 1 min.  Ordonează clasa Elevul de serviciu raportează
organizatoric  Notează absenţele
2 min Propune elevilor să explice noţiunile: Elevii explică noţiunile: Comparaţia
 absolutism; jumătate de clasă – o noţiune,
 naţionalism jumătate de clasă – cealaltă
Discutînd în perechi formulaţi varianta noţiune.
finală şi le compară
Evocarea O1 7 min Profesorul dialoghează cu elevii Elevii localizează pe hartă Italia Lucru cu
 Localizaţi pe hartă Regatele apoi răspund la întrebări, harta
Italiei exprimîndu-şi opiniile
 Ce urmări a avut războiul
franco-sardo-austriac din 1859
 Ce rol a jucat Congresul de la
Paris în intensificarea procesului
de unificare
Profesorul controlează tema de acasă: Elevii relatează şi comentează Prelegerea
,,Constituția din 1866”, activităţi, materialul pregătit
pag.21
Realizarea 5 min. 1. Profesorul anunţă tema, obiectivele 1. Notează în caiete subiectul
sensului lecţiei. lecţiei ,, Unificarea Italiei”
2. Demonstraţi prin 5 argumente 2. Elevii aduc 5 argumente Argumenta-
necesitatea unificării Italiei rea
3. Selectaţi din textul ,,Consolidarea 3. Elevii citesc textul şi Discuţia
Regatului Sardiniei” ideile principale cu îndeplinesc sarcina 3 dirijată
referinţă la cauzele intensificării
mişcării de unificare
1 2 3 4 5 6
O2 5 min Propune un şir de însărcinări Elevi îndeplinesc prima Lucru
individuale (la tablă şi în caiete). însărcinare individual; individual
 Datează şi pune pe axa timpului 1856 1866 1871
următoarele evenimente istorice
- Congresul de la Paris 1861 1870
- Fondarea primului Parlament italian
- Războiul dintre Prusia şi Austria
- Unificarea Italiei
Definiţi termenii şi formaţi cîte un - Elevii din clasă îndeplinesc a
enunţ: plebiscit, monarhie doua însărcinare.
constituţională, parlament bicameral
O3 5 min Rog elevii să deschidă manualele la
temă şi să citească. 1. Elevii studiază tema şi
Divizează clasa în 2 grupuri. Fiecare îndeplineşte sarcina primită pe
grup va primi cîte o însărcinare. postere. Lucrul în
I grup 2. Compară răspunsurile şi găsesc grup
 Rolul lui Cavour în unificarea trăsăturile comune şi diferenţa
Italiei. dintre aceste două personalităţi
II grup
 Rolul lui G. Garibaldi în
unificarea Italiei
Identificaţi trăsăturile comune ale Comparaţia
acestor două personalităţi.
2 min. Determinaţi personalităţile istorice, Elevii se grupează şi îndeplinesc Studiu de
care au contribuit la realizarea însărcinarea primită. caz
Unificării Italie o Camillo Cavour
o Camillo Cavour, Emmanuel II, o Emmanuel II
G.Garibaldi, Napolion III, AlexanderII, o G.Garibaldi
Otto von Bismark
1 2 3 4 5 6
Reflecţia O4 5 min.- Propun elevilor să se numere de la 1-4. Elevii formulează în grup Mozaic
- Apoi reorganizez grupurile astfel, răspunsurile corecte şi răspund prin
încît să se realizeze instruirea reciprocă. argumente.
Repartizez elevilor cîte o fişă cu În echipe fiecare elev îşi susţine
însărcinare la fiecare grup. punctul de vedere
Nr. 1 Ce rol a avut Garibaldi, în procesu de
unificarea a statelor italiene?
Nr.2 Arătaţi care au fost motivele ce
l-au determinat pe Cavour să fie categoric
împotriva realizării unităţii italiene pe cale
revoluţionară.
Nr.3 – Consideraţi că Garibaldi a ales corect
priorităţile în împrejurările create în Italia la
1859? Argumentaţi răspunsul.
Nr.4 – Determinaţi în baza documentelor pe
cît de justificate acţiunile lui Garibaldi ca
apărător al Republicii Roma contra invaziei
franceze
Debrifarea 3 min.  Argumentaţi prin 2-3 exemple Elevii răspund folosind informaţiile Discuţia
importanţa istorică a unificării acumulate la lecţie dirijată
Italiei
Evaluarea 3 min. Evaluarea se efectuează în baza Elevii evaluează cunoştinţele Autoevaluare
finală obiectivelor trasate pe parcursul lecţiei. acumulate pe parcursul lecţiei
Se notează cei mai activi elevi şi
comentează notele.

Sarcini pentru 2 min 1. Activităţi 1,3,5 Notează sarcinile în caiete


extindere 2. Realizarea unui eseu cu tema: „Rolul
personalităţii în constituirea statelor
naţionale”

S-ar putea să vă placă și