Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Unitatea: Școala Gimnazială „Emil Racoviță”


Profesor: Obaciu Florina
Clasa: a VI-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba și literatura română
Unitatea: Natura țării mele
Subiectul: Circumstanțialele de loc, de timp, de mod
Tipul lecţiei: Consolidarea cunoștințelor
Timp: 50 de minute

Data: 27.05.2022

Competențe generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse;

Competențe specifice:
1.4. Sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3. Utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
3.1. Dovedirea înţelegerii unor enunțuri, pornind de la cerinţele date;
4.1. Utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoștinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele
ortografice şi de punctuaţie;

Competențe derivate:
1.Definirea noțiunile de complement circumstanțial de loc, de timp și de mod;
2.Recunoașterea complementele circumstanțiale de loc, de timp și de mod;
3.Alcătuirea unor propoziții care conţin circumstanțialele, respectând diferite cerinţe;
4.Reținerea unor noțiuni despre punctuația circumstanțialelor;
5.Participarea activă la actul de învăţare;

Resurse:

A. BIBLIOGRAFICE:
a) ştiinţifice:
• Gramatica limbii române, Editura Academiei Române, București, 2005;
• Coordonator Gabriela Pană Dindelegan – Gramatica limbii române pentru gimnaziu, Editura
Univers Enciclopedic, București, 2019;
b) metodico – didactice:
• Ioan Danilă, Elena Ţarălungă, Lecţia în evenimente, Editura Egal, Bacău, 2002;
• Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom,
Iaşi, 1999;
- Mariana Norel, Mihaela Dragu, Petru Bucurenciu, Limba română - Manual pentru clasa a VI-a,
Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 2020;
• Programa școlară pentru Disciplina limba și literature română – clasele a V-a – a VIII-a,
București, 2020;

B. METODOLOGICE:
a) Strategia didactică: dirijată, algoritmică;
b) Metode şi procedee: conversaţia euristică, metoda cubului, analiza gramaticală, metoda
cadranelor, exerciţiul gramatical, demonstraţia, exerciţii creatoare, jocul didactic;
c) Mijloace de învăţare: manualul, tabla, auxiliarul de limba română, fişe de lucru, cubul;
d) Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea scrisă;
e) Forme de organizare: frontală, individuală;

C. TEMPORALE:
-durata lecţiei: 50
SCENARIUL DIDACTIC

NR. ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE


CRT. LECŢIEI DIDACTICE
1. Moment  Se asigură condițiile materiale necesare  Conversaţia;
organizatoric pentru o bună desfășurare a activităţii;  Frontal;
2 minute  Se face prezența.

2. Captarea atenției  Interesul elevilor este stârnit printr-un  Conversaţia;  Evaluarea


5 minute exercițiu introductiv:  Explicaţia; orală;
Precizați valoarea morfologică și funcția  Frontal;  Observarea
sintactică a cuvintelor subliniate.  Individual; sistematică;
Irina este acolo. Ea citește în grădină. Se
îndreptau spre cei doi. S-a așezat lângă ea.

3. Enunţarea  Elevii vor fi anunţaţi că în această oră îşi  Conversaţia;


subiectului şi a vor consolida cunoștințele despre
obiectivelor circumstanțialele de loc, de timp și de mod;
lecţiei  Se scrie titlul pe tablă;
2 minute
4. Prezentarea  Profesorul va defini circumstanțialul de loc  Conversaţia;
optimă a de timp și de mod cu ajutorul elevilor.  Explicaţia;  Evaluarea
conținutului  După ce sunt precizate întrebările  Analiza scrisă;
6 minute circumstanțialelor, profesorul arată că sintactică;
acestea pot determina un verb și un adjectiv
5. Dirijarea  Elevii sunt solicitați pentru a exemplifica  Învăţarea prin  Evaluarea
învățării părțile de vorbire prin care se exprimă descoperire; orală;
22 minute circumstanțialele.
Fiecare elev va primi câte o fişă de lucru și
va avea de rezolvat câteva exerciții. Fișa1

Fixarea  Elevii vor primi o fișă de verificare a  Conversaţia;  Observarea


6. cunoștințelor cunoștințelor cu privire la sistematică;
obținute noțiunile dobândite. Fișa2
8 minute

Obținerea
performanței  Se verifică oral rezolvarea exercițiilor.
7.  Se fac aprecieri verbale frontale şi  Conversaţia;
3 minute individuale referitoare la activitatea  Explicaţia;
desfăşurată.

Elevii vor primi ca temă pentru acasă să


alcătuiască o compunere despre vară de 10-
8. Asigurarea 15rânduri care să cuprindă 8 circumstanțiale
Transferul de loc, timp și mod.
2 minute

S-ar putea să vă placă și