Sunteți pe pagina 1din 2

Gradinita cu Program Prelungit, nr 32

Timisoara, Jud. Timis


Educatoare : prof. Suciu Ana Maria
Data: 18. 10. 2010

Proiect Didactic

Grupa: pregatitoare
Durata activitatii:20-25 minute
Domeniul de activitate: D. S.; D. E.C.
Categoria de activitate: observare
Tema activitatii: „In livada”;
Stabilirea obiectivelor operationale:
O1 : sa recunoasca caracteristicile anotimpului de toamna (legume, fructe, flori, munci specifice, manifestari meteorologice, etc)
O2: sa descrie fructele de toamna (forma, miros, gust);
O3: sa modeleze merele mari si merele mici ;
Mijloace de invatamant:
- demonstrativ : fructe de toamna (mere, pere, prune, gutui, struguri)
- distributive: cosulete, tavite, plastelina,
Metode Continutul activitatii Strategii Material

Durata

Obiective

Observatii
pedagogice didactice didactic

1.organizarea 2’ Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura:


activitatii -aerisirea salii de grupa
-aranjarea mobilierului copiilor in sistem scolar
-controlul tinutei copilului(vestimentar si pozitia pe
scaunel)
-pregatirea materialului didactic necesar

2.
Desfasurarea 1’ Copiii intra in sala de grupa pe melodia “A venit observatia
activitatii toamna”.
A. Captarea Voi interpreta apoi personajul  »Toamna « , ce va conversatia
atentie aduce un cos cu fructe si legume, recitand versurile :
« Eu sunt toamna cea bogata,
Cu de toate incarcata
Si-am venit acum la voi
C-aveti musafiri de soi !»

B. anuntarea 1’ O2 Astazi vom discuta putin despre toamna si despre fructe, Conversatia
temei vreme si tot ce implica toamna si mai apoi ne vom juca un
joc frumos, care mie imi place foarte mult si care sunt
sigura ca si voua o sa va placa foarte mult.

d. Desfasu- 15’ O1+ Le voi adresa cateva intrebari despre toamna : Conversatia
rarea O2 - In ce anotimp ne aflam noi ?
activitatii - Ce luni are anotimpul toamna ?
- Care sunt culorile toamnei ?
- Ce evenimente speciale se intampla toamna ?
Printre evenimente se va enumara si culesul fructelor.
Le voi arata plansele cu fructele de toamna (mere, pere,
struguri, gutui, piersica, prune) si vom discuta pe baza lor.
Ce forma au fructele? Cum arata aceste fructe ?Ce gust
au ? Ce culoare ? Cand se coc aceste fructe ?
Voi aduce mai apoi un cos cu fructe de toamna si copii vor Cos cu
putea vedea, pipai, mirosi fructele exersandu-si astfel fructe
simturile.
Avem cateva imagini, pe care copii le vor descrie in
dunctie de cele discutate anterior.
O2 Apoi dupa discutii, voi desfasura un joc senzorial, in care
copii vor putea sa si guste acele fructe. Voi lega cate un

S-ar putea să vă placă și