Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.03.2017
Unitatea de învățământ: Colegiul Tehnic Unirea, Ștei
Profesor: Tat Roxana-Ioana
Clasa: a X-a C
Aria curiculară: Limbă şi comunicare
Obiect: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare : Poezia lirică
Subiectul lecției: Floare albastră, de M. Eminescu. Elemente de compoziție a textului.

Tipul lecției: asimilare de noi cunoștințe

COMPETENŢE GENERALE

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE
Competenţe specifice Conţinuturi asociate
- expresivitatea în limbajul
1.1 Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale comun şi în limbajul poetic;
limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte - valori stilistice ale unor
categorii morfosintactice.
1.4 Redactarea unor texte diverse; - analiză, comentariu, eseu structurat şi eseu liber;

2.3 Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de - titlu, incipit, relaţii de opoziţie şi de simetrie, elemente de
limbaj în textul poetic. recurenţă(motiv poetic, laitmotiv);
- figuri semantice (tropi);
- elemente de prozodie;
- poezie lirică
- instanţele comunicării în textul poetic;
- tipuri de texte: eseu, comentariu, analiză
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza
textelor studiate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:

1. identifice principalele elemente de compoziţie a textului;


2. comenteze ipostazele eului liric
3. explice semnificația titlului
4. realizeze o interpretare stilistică a poeziei pe nivelurile comunicării.
5. argumenteze clar și corect un punct de vedere

STRATEGIA DIDACTICĂ
 a) Metode şi procedee: lectura selectivă, învăţarea prin descoperire, activitatea didactică pe grupe, dezbaterea, argumentarea,
problematizarea, analiza de text, schematizarea, floarea de lotus.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru,manualul, tabla, PPT
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală;
a) Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea
b) Resurse: a) umane: 20 de elevi ai clasei a X-a C;
b) capacitate de învăţare: grup neomogen;
c) de timp: 50 de minute.
Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.
Bibliografie :
1. A. Costache, F. Ioniţă, M. N. Lascăr, A. Săvoiu, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a X-a, Group Editorial Art, Bucureşti,
2008;
 CRĂCIUN, Corneliu, 2007, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Deva: EMIA;
SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUMENT
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ E DE
DURATA EVALUARE
 Ilie, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române, Iaşi: Polirom

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Mijloace
Forme de
Metode / de
Activitatea profesorului Activitatea elevului organizare a
Procedee învăţămâ
activităţii
nt
 Salutul; Se pregătesc pentru
1. Moment  Notarea absenţelor în începerea orei de limba şi
organizatoric catalog; literatura română.
1’  Asigurarea unui climat
adecvat desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea
temei
 Numeşte 1-2 elevi care vor  Citesc tema. Conversaţia Caietele Activitate Aprecieri
5’ citi tema  Discută temele Explicaţia elevilor frontală verbale
 Verifică realizarea temei de realizate de colegii lor. Scaunul
autorului
către ceilalţi elevi.  Răspund la întrebările
 Dacă este cazul, cere profesorului sau la cele
elevilor să facă aprecieri, să puse de ceilalţi elevi.
comenteze temele citite de
colegii lor.
 Elevii au avut temă un text
argumentativ despre
importanța poeziei în viața
omului modern.

Captarea atenţiei se
realizează prin audiţia recitată a
poeziei “Floare albastră”, oferind
elevilor posibilitatea de a compara
3. Captarea impresiile de lectură proprie cu Caietele
- Răspund la întrebările Conversaţia Activitate Apreciere
cele prelucrate. Profesorul a elevilor
atenţiei şi pregătit o prezentare Power Point adresate de profesor și Euristică frontală verbală
asigurarea care se deruleză în timpul recitării, Prezentare
ascultă poezia.
în legătură cu textul. Elevii vor PPT
climatului afectiv asculta cu atenţie şi îşi vor - urrmăresc PPT
3’ exprima la sfârşitul audiţiei
impresia lăsată de text, de
imaginile prezentate. Vor spune
dacă acum vor citi altfel textul
liric şi dacă interpretarea va ţine
cont şi de afectivitate.
Elevii sunt anunţaţi că în această
4. Anunţarea oră vor interpreta semnificaţiile Activitate
temei şi a textului “Floare albastră” Ascultă şi notează titlul Expunerea Tabla frontală
competenţelor urmărind să identifice lecţiei în caiete. Caietele
derivate particularităţile de structură şi elevilor
compoziţie. Elevii vor nota titlul
1’ lecţiei şi se vor pregăti pentru
interpretarea textului liric
- Elevii sunt întrebați cărei - lirica erotică/ poezia de
5. Dirijarea categorii a liricii eminesciene se dragoste, vârsta iubirii Activitate Aprecierea
învățării încadrează textul în discuție. împlinite. frontală verbală
25’
- temele poeziei sunt
- TEMELE POEZIEI iubirea și natura, condiția
omului de geniu care Conversația Textul
aspiră la o iubire absolută. euristică literar Activitate Apreciere
-codrul cu verdeaţă, ochi Analiza Caietele frontală verbală
de pădure, trestia, balta, textului elevilor
bolţi de frunze. Aceste literar
 Elevii sunt rugați să elemente formează un Învățarea
identifice elementele care cadru natural, un spaţiu prin
definesc cadrul natural. protector al cuplului de descoperire
îndrăgostiţi

Elemente –simboluri ale


cunoşterii: stele, nori, ceruri
 profesorul îi roagă pe
elevi să identifice nalte, râuri în soare, etc./
elementele care semnificaţii posibile:
simbolizează cunoşterea aspiraţia spre infinit, către
absolută şi să completeze spaţiul cosmic, visul,
pe a doua coloană misterul.
posibile semnificaţii ale
acestora.

- răspund la întrebarile
adresate de profesor Conversația
- TITLUL POEZIEI
- din punct de vedere euristică Textul Activitate Apreciere
- elevii sunt rugați să explice gramatical titlul este Analiza literar frontală verbală
titlul din punct de vedere alcătuit dintr-un substantiv textului Caietele
gramatical și în funcție de relația comun simplu, nearticulat literar elevilor
sa cu textul. floare și un adjectiv Învățarea
cromatic albastră. prin
descoperire
- se face trimitere la motivul
- titlul apare în poezie de
florii albastre la alti scriitori
romantici. Informațiile sunt 2 ori în poezie , fiind
prezentate cu ajutorul PPT. repetat cu nostalgie în
penultimul vers.

-substantivul floare
semnifică delicatețe,
puritate, feminitate.
Albastrul este culoarea
cerului care semnifică
infinitul, dar și aspirația
spre ideal
Floarea albastră
simbolizează femeia
- se face trimitere la Dicționarul iubită, ideală, este o
de simboluri- simbolul florii
mataforă simbol

-INSTANȚELE COMUNICĂRII - identifică mărci ale Conversația Textul Activitate Apreciere


ÎN TEXTUL POETIC eului liric precum: te-ai euristică literar frontală verbală
cufunda, m-ai uita, tale, Analiza Caietele
-sunt amintite mărcile eului liric, ta, iubite, ah etc textului elevilor
iar elevilor li se cere să identifice literar
în poezie aceste mărci -elevii recunosc cele două Învățarea
ipostaze ale eului liric care prin
reprezintă și două valori descoperire
spirituale: el- omul de
- se disting astfel cele două
geniu ; ea-omul comun.
ipostaze ale eului liric
masculin
feminin

- sunt sesizate secvențele poetice, - împart poezia în


pornind de la cele două voci,
masculină și feminină. secvențe poetice.
 prima secvență poetică
cuprinde strofele 1-3
-sunt adresate întrebări precum:
Cum puteți comenta primele 2 - răspund la întrebări
versuri ale poeziei?
Iubita îi adresează eului
liric masculin un reproș.
Ea îî reproșează faptul că
s-a izolat în lumea ideilor,
denumită metaforic nouri
înalte. Fata simte în
preocupările abstracte
Care este atitudinea iubitei față (intelectuale) ale Conversația Textul Activitate Apreciere
de poet? bărbatului pericolul euristică literar frontală verbală
Analiza Caietele
înstrăinării de ea. textului elevilor
literar
Învățarea
prin
Fata este dornică să descoperire
trăiască o poveste de
Cum este limbajul folosit de eul
iubire. Sentimentele
liric feminin?
acesteia sunt sincere și
naive, așa cum rezultă ele
din apelativele iubite,
sufletul vieții mele.

Limbajul ese unul comun,


obișnuit, colocvial. Există
unele cuvinte folosite
incorect precum: nalte,
căta. Fata îl avertizează
că iubirea lor este
posibilă, realizabilă într-n Conversația Textul Activitate Apreciere
 a doua secvența poetică euristică literar frontală verbală
cuprinde strofa a 4-a. timp scurt și că ar fi o
Analiza Caietele
În ce ipostază apare eul liric în greșeală să caute în textului elevilor
aceste versuri? depărtare fericirea. literar
Care sunt mărcile Învățarea
lexicogramaticale ale eului liric prin
din această strofă? descoperire
Care este atitudinea poetului față
de persoana iubită? Ce limbaj Eul liric masculin apare
folosește eul liric masculin?
într-o ipostază meditativă.
Această secvență are
dublu rol, fixează
„povestea” în amintirea
eului liric şi conferă
poeziei caracter de
meditaţie. Senzaţia de
poveste evocată este dată
de prezenţa în text a unui
narator, marcat de
pronumele personal „eu”,
şi a unor scurte precizări,
care delimitează
planurile: „Astfel zise
mititica/ Dulce netezindu-
mi părul”

Exclamaţia meditativă:
„Ah! Ea spuse adevărul/
Eu am râs, n-am zis Conversația Textul Activitate Apreciere
 a treia secvența poetică euristică literar frontală verbală
cuprinde strofele 5-12. nimica” demonstrează că
povestea de dragoste este Analiza Caietele
textului elevilor
Ce etape ale scenariului pusă într-o ramă, într-o
erotic pot fi evidențiate altă poveste, a bărbatului. literar
în această secvență? Învățarea
prin
descoperire

Etapele scenariului erotic:


invitaţia directă (hai),
ademenirea într-un cadru
Extrageți din text natural idilic (ochi de
elemente care pădure, lângă balta, und-
alcătuiesc portretul izvoare plâng, etc.), invitaţia
fetei. la comunicarea specifică
îndrăgostiţilor (mi-i spune
atunci poveşti şi minciuni),
sărutările, îmbrăţişările,
Care sunt elementele plimbarea către casă
care definesc cadrul
natural în care are loc Portretul fetei: cu faţa roşie
povestea de iubire? de căldura soarelul şi de
emoţie, cu părul “de aur”,
moale. Procedeele artistice:
comparaţia, epitetul
cromatic.

Luna face trecerea


dinspre cadrul diurn către
cel nocturn. Îndrăgostiţii
se vor îndrepta spre sat
odată cu căderea
întunericului şi instalarea
 a patra secvență poetică Conversația Textul Activitate Apreciere
nopţii. Ziua se ascund de
cuprinde strofele13, 14 euristică literar frontală verbală
priviri indiscrete, se Analiza Caietele
retrag (în ochi de pădure, textului elevilor
Ce surprinde ultima secvență a
txtului? Care este atitudinea lângă baltă, lângă trestie, literar
eului liric masculin? sub pălărie), noaptea nu Învățarea
se vor mai feri, vor fi prin
protejaţi de astrul descoperire
nocturn.
În faţa iubirii, bărbatul
încercă sentimente de
regret (şi te-ai dus, dulce
Care este momentul din minune; şi-a murit iubirea
ceremonialul iubirii surprins în noastră), de detaşare (ca
această secvență poetică?... un stâlp eu stam în lună),
specifică omului de geniu,
Cum puteți comenta ultima
strofă a poeziei? în comparaţie cu omul
obişnuit.

Este surprinsă
despărțirea celor doi
îndrăgostiți.

Strofa finală vorbeşte


despre moartea simbolică
a iubirii care lasă loc
sentimentului de regret:
“Şi te-ai dus, dulce
minune/ Ş-a murit iubirea
noastră”, sentiment
accentuat prin repetiţia
“Floare-albastră! floare-
albastră!”

Ultimul vers “Totuşi este


trist în lume!” reia ideea
iniţială a dublei
interpretări a experienţei
trăite – dragoste dar şi
cale de cunoaştere,
experienţă pusă în slujba
dorinţei de atingere a
idealului.

- completează fișele Floarea de Caietele Activitate pe Observare


primite lotus elevilor grupe sistematică
Se realizează prin metoda
Fișă de Aprecieri
6. Atingerea florii de lotus. Elevii vor primi lucru verbale
performanţei şi cȃte o fişă pe bancă şi vor
asigurarea completa pe fiecare petală
feedbackului trăsăturile eului liric masculin şi
5’ ale eului liric feminin.

7. Evaluarea
activităţii -Solicită elevilor să formuleze un
didactice aspect negativ şi unul pozitiv al - răspund la întrebări Explicaţia Activitate Apreciere
activităţii. - completează grila de Conversația frontală verbală
2’ -Apreciază global şi individual autoevaluare euristică Autoevaluare
aportul elevilor la lecţie.
- Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.
8. Tema pentru - Grila de autoevaluare
acasă
Comunică elevilor tema - notează tema pentru Conversația Tabla Activitate
pentru acasă: acasă și solicită lămuriri euristică Caietul frontală
Versul final a suscitat dacă este cazul. elevului
interesul numeroşilor exegeţi ai
operei eminesciene, care au
încercat să explice diferenţele de
interpretare dintre variantele
“Totul este trist în lume” şi
“Totuşi este trist în lume”.
Redactează un text de 10-12
rȃnduri ȋn care să explici
modificarea sensului versului
final.
eul liric masculin/ feminin
GRILĂ DE AUTOEVALUARE GRILĂ DE AUTOEVALUARE

CRITERIU SLAB MEDIU BINE FOARTE CRITERIU SLAB MEDIU BINE FOARTE
/ BINE / BINE

NIVEL NIVEL

Creativitate Creativitate

Participare Participare

Motivaţie Motivaţie

S-ar putea să vă placă și

  • Fisa Latina 11
    Fisa Latina 11
    Document2 pagini
    Fisa Latina 11
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Fisa Latina 9
    Fisa Latina 9
    Document2 pagini
    Fisa Latina 9
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Repetabilă Povara A.Păunescu
    Repetabilă Povara A.Păunescu
    Document2 pagini
    Repetabilă Povara A.Păunescu
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Nuvela - Fise de Lucru
    Nuvela - Fise de Lucru
    Document5 pagini
    Nuvela - Fise de Lucru
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Pronume Forme
    Pronume Forme
    Document2 pagini
    Pronume Forme
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Test Subordonate
    Test Subordonate
    Document1 pagină
    Test Subordonate
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Test Cls5substantivul Si Articolul
    Test Cls5substantivul Si Articolul
    Document2 pagini
    Test Cls5substantivul Si Articolul
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Lostrita 1
    Lostrita 1
    Document2 pagini
    Lostrita 1
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • 6 Opt Iubirea
    6 Opt Iubirea
    Document2 pagini
    6 Opt Iubirea
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Opis Mapa Prof
    Opis Mapa Prof
    Document3 pagini
    Opis Mapa Prof
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • 2 Fisa de Lucru Verbul
    2 Fisa de Lucru Verbul
    Document1 pagină
    2 Fisa de Lucru Verbul
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Povestirea Consolidare
    Povestirea Consolidare
    Document3 pagini
    Povestirea Consolidare
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Comp Narativă
    Comp Narativă
    Document1 pagină
    Comp Narativă
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Platanos
    Platanos
    Document14 pagini
    Platanos
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • VII Latină Saluturi
    VII Latină Saluturi
    Document4 pagini
    VII Latină Saluturi
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Test Fonetica 8
    Test Fonetica 8
    Document1 pagină
    Test Fonetica 8
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Iliás
    Iliás
    Document8 pagini
    Iliás
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • PR Povestirea-Structură
    PR Povestirea-Structură
    Document6 pagini
    PR Povestirea-Structură
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Fișă de Lucru Literatură Universală
    Fișă de Lucru Literatură Universală
    Document1 pagină
    Fișă de Lucru Literatură Universală
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Lit Univ-Iliada
    Lit Univ-Iliada
    Document3 pagini
    Lit Univ-Iliada
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Fișă de Lucru
    Fișă de Lucru
    Document1 pagină
    Fișă de Lucru
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Proiect 9
    Proiect 9
    Document3 pagini
    Proiect 9
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • XB Romană
    XB Romană
    Document12 pagini
    XB Romană
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări
  • Povestirea
    Povestirea
    Document1 pagină
    Povestirea
    Moldovan Roxana
    Încă nu există evaluări