Sunteți pe pagina 1din 6

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEHNOLOGIC ,,HALÂNGA’’

MODULUL I: CONSERVAREA MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR


PROFSOR: MATEI BOGDAN ȘTEFAN
CLASA : a X-a
DATA: 09-05-2023
TITLUL LECŢIEI: PLOAIA ACIDĂ
TIPUL LECŢIEI: LECȚIE DE ASIMILARE ȘI PREDARE DE NOI CUNOȘTINȚE
SCOPUL LECȚIE: DOBÂNDIREA DE CĂTRE ELEVI A UNOR CUNOȘTINȚE
REFERITOARE LA PLOAIA ACIDĂ
TIMP: 50 DE MINUTE

PROIECT DIDACTIC

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


1.1 Identifică sursele de poluare a mediului
1.2 Aplică măsuri de prevenire a poluării mediului

COMPETENȚE DERIVATE:
O1 - definirea și formarea ploii acide;
O2- clasificarea şi identificarea principalilor poluanti care contribuie la formarea ploilor acide
O3-prezinta influienta ploii acide asupra mediului;
O4- analizeaza masurile de ameliorare a mediului afectat de ploile acide.

RESURSE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
1. metode şi procedee:
- explicaţia, conversaţia, observaţia, asaltul de idei, problematizarea, învăţarea prin descoperire
2. forme de organizare:
- frontal , individual
3.mijloace de învăţământ:
- portofoliul elevilor,fișe de documentare, fișe de lucru, laptop, videoproiector.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Nr. Etapele lecţiei Ob Activitatea Activitatea Metode Mijloace


Crt . desfășurată de desfășurată de didactice didactic
Op profesor elevi e
.
1 Moment Verifică prezenţa ; -îşi pregătesc Conversaţia
organizatoric Cere elevilor să aibă caietele de notiţe introductivă
1 minut pe bancă caietele de şi instrumentele
notiţe şi instrumentele de scris
de scris;
-verifică materialul
didactic.
2 Captarea Prezintă importanţa Sunt atenţi Conversaţia
atenţiei cunoasţerii si formarii explicaţia
1 minut ploii acide.
Distribuie fișa
documentară (anexa1)
3 Precizarea Anunţă titlul Notează titlul Conversaţia tabla
titlului şi a lecţiei.,,Ploaia acidă” lecţiei în caiete
obiectivelor Enumeră obiectivele
urmărite ce se vor urmări pe
3minute parcursul lecţiei.
4 Comunicarea O1 a)FORMAREA Urmăresc cu Explicaţia Tabla
noilor PLOILOR ACIDE atenţie. Observaţia Fisa de
cunoştinţe Defineşte noţiunea de Notează în caiete Conversaţia docum-
40 minute ploaie acidă. entare
Ploaia acidă este
definită ca o
precipitație cu pH sub
5,6.
La originea ploilor
acide stau: Explicaţia
- degajările din Notează în caiete. Conversaţia Fisa de
centralele electrice Urmăresc cu Problemati- document
care folosesc atenţie. zarea are
combustibil Asaltul de
fosil(cărbune); idei
- degajările produse de Invăţarea
autovehicule; prin
- hidrocarburile descoperire
volatile
In timpul emanațiilor
lor in atmosfera SO2,
oxizii de azot (NO),
precum si
hidrocarburile volatile
se transforma in acid
sulfuric, acid azotic și Elevii citesc fişa
alte substanțe. Aceste de documentare
substanțe cad pe sol
prin intermediul
precipitațiilor, uneori
la sute de Km de
O2 sursele de poluare.
Principalii poluanți
care contribuie la
formarea ploilor acide
sunt: Identifica
Dioxidul de sulf principalii
(SO2),provenit din: poluanti care
Industria metalurgică; contribuie la
Termocentrale; formarea ploilor
Emanațiile acide
autovehiculelor;etc. Notează în caiete.
- Oxizii de Urmăresc cu
azot(NO,NO2), atenţie
provenit din:
Arderea carburanților;
Oxidarea lemnului;
Oxidarea pacurei;
Emanațiile
ingrasamintelor pe
baza de azot; etc.
Formarea ploilor acide
incepe prin antrenarea
celor doi poluanți în
atmosferă, care în
contact cu lumina
solară și vaporii de apă
formează compuși
acizi.
-Dioxidul de sulf
(SO2)-emis in
atmosferă se
transformă în prezența
radiațiilor ultraviolete
in trioxid de sulf, care
impreună cu vaporii
de apă din atmosferă
formează acidul
sulfuric.
S(cărbuni)+ O2 = SO2
2SO2 + O2 = 2SO3
SO3 + H2O = H2SO4
De asemenea SO2
formeaza cu vaporii de
apa acidul sulfuros Explicaţia
(H2SO3), care trece Conversaţia
apoi in acid sulfuric Problemati-
Oxizii de azot(NOx)- zarea
Principalii oxizi de Noteaza in caiete Asaltul de Fisa de
azot sunt: ecuatiile chimice. idei document
Monoxidul de Sunt atenti Invăţarea are
azot=NO; prin
Dioxidul de azot=NO2 descoperire
care este cel mai
periculos poluant.
Dioxidul de azot este
transformat in
atomosferă in prezența
radiațiilor solare și a
vaporilor de apă în
acid azotic.
NO2 + H2O = HNO3
O3 b) INFLUENȚA
ASUPRA Notează în caiete.
MEDIULUI Urmăresc cu Fisa de
Acizii din ploaia acidă atenţie. document
reacţionează chimic cu are
orice obiect cu care
intră în contact. Acizii
sunt substanţe chimice
corozive ce
reacţionează prin
punere în comun de
atomi de hidrogen.
Aciditatea unei
substanţe provine din
abundenţa de atomi de
hidrogen liberi în
momentul în care
substanţa este
dizolvată în apă.
Aciditatea este
măsurată pe scara pH
cu valori de la 0 la 14.
Substanţele acide au
numere pH de la 1 la 6 Explicaţia
– cu cât este mai mic Conversaţia
numărul cu atât Problemati-
substanţa este mai zarea
puternică şi mai Asaltul de
corozivă. idei
1)Efecte asupra Invăţarea
plantelor Identifica efectele prin
- îndepărtarea poluantilor asupra descoperire
substanţelor nutritive plantelor, apelor,
din sol; solului, mediului Fisa de
- încetineşte creşterea construit. document
plantelor; Sunt atenti , are
- îşi pierd abilitatea de noteaza pe caiete.
a produce hrană prin
fotosinteză;
2) Asupra
suprafeţelor de apă
-Ploaia acidă cade, de
asemenea, şi în râuri,
lacuri si mlaştini
marind aciditatea apei,
fiind nociv
organismelor acvatice.
3)Asupra
structurilor
construite de om
c)MASURI DE
AMELIORARE A
O4 MEDIULUI
Pentru reducerea
emisiilor de SO2
se impune:
-inlocuirea carbunelui
cu continut mare de
sulf;
-reținerea SO2 din
gaze înaintea emiterii
lor in atmosferă;
- echiparea coșurilor
uzinelor cu injectoare
care sa impraștie oxid
de calciu alcalin in
gazele de evaporare.
Pentru reducerea
oxizilor de azot (NOx)
se impune:
- echiparea
autovehiculelor cu
convertizoare
catalitice antipoluante;
- folosirea benzinei
fara plumb;
- limitarea vitezei
autovehiculelor.

5 Fixarea Distribuie fișa de lucru Privesc, sunt conversaţia


cunoştinţelor. (anexa 2) atenti , raspund la
Realizarea feed- Conturează ideile de intrebari;
back-ului bază. Ascultă.
5 minute Adresează întrebări Completează fișa
scurte. de lucru

S-ar putea să vă placă și