Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“PRIETENELE MELE, ANIMALELE DOMESTICE”

1
Proiect de activitate integrată

“Prietenele mele, animalele domestice”

GRUPA: 5-6 ani, NIVEL II, GRUPA MARE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:“CUM ESTE , A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”

TEMA PROIECTULUI :“PRIETENII NOȘTRI “

TEMA SĂPTĂMÂNII:”ANIMALELE DOMESTICE“

TEMA ACTIVITĂȚII:”PRIETENELE MELE, ANIMALELE DOMESTICE“

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

A.I “Prietenele mele, animalele domestice”


ALA 1+ ADE- DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE - joc didactic
STRATEGII DIDACTICE:

METODE DIDACTICE: Conversația, Explicația, Exercițiul, Demnonstrația, Observația

MIJLOACE DIDACTICE: imagini, cartonașe, carton colorat, bețe, creioane colorate, atlase și
cărți cu animalele domestice, animale de jucărie

FORME DE ORGANIZARE:Frontal, Individual, în grup

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA )


Artă - “Animalul meu domestic preferat” - colorarejetoane cu animale
Bibliotecă- “Spune ce este, cum este, cum face?”-cărți cu animale
Construcții- “Ferma animalelor” -construire clădire și gard

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚILE


Domeniul Limbă și Comunicare -”Cu jetoane ne jucăm, cuvinte învățăm! ”-joc didactic
Materialele utilizate în cadrul jocului didactic
Educatoarea le spune copiilor că se vor juca un joc prin care vor învăța cuvinte noi cu ajutorul

2
cartonașelor realizate de ei în cadrul centrului Artă, vor utiliza și macheta realizată la centrul
Construcții și îl vor ajuta pe Bobiță ( cățel de pluș) să își reamintească cuvintele pe care le-a
uitat.

Regulile jocului
Pe parcursul jocului didactic, copiii trebuie să fie atenți să nu amestece cartonașele cu imagini, să
fie atenți la sarcinile de lucru și să răspundă doar dacă sunt numiți de educatoare sau de colegi,
exprimându-se corect în propoziții. Educatoarea le oferă copiilor un cățel pe care îl plimbă din
mână în mână. Atunci când educatoarea spune “STOP”, copilul la care s-a oprit animalul
domestic de pluș, trebuie să vină în fața grupei și să alegă un coleg care să rezolve sarcinile
didactice, și anume:

-să găsească pluralul animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe.

-să alinte animalele domestice aflate în imaginile de pe cartonașe.

-să formuleze corect propoziții cu animalele domestice din imaginile date.

-să găseasă antonimele și sinonimele potrivite pentru animalele domestice din imaginile de pe
cartonașe.

Sarcinile didactice ale jocului :


1. Să găsească forma corectă de plural a animalelor domestice care denumesc imaginea de pe
cartonaș.

2.Să găsească corect forma diminutivată a animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe.

3. Să formuleze corect enunțuri cu cuvintele care denumesc animale domestice din imaginile
prezentate.

4.Să găsească sinonimele și antonimele animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe .

MIJLOC DE REALIZARE : Activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂȚII:CONSOLIDARE DE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI INTELECTUALE

3
COMPORTAMENTE VIZATE:

C 2 .Alege și desfășoară activități care concordă cu interesele lui/ei sau pentru care a fost
motivat corespunzător.( RFIDT , pg. 47)

D.1.Înțelege și utilizează în vorbire antonime și sinonime.( RFIDT, pg. 58)

D 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.


( Curriculum 2019)

D 2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului. ( Curriculum 2019)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Preșcolarul va fi capabil să coloreze corect


animalele domestice de pe cartonașe, pe baza
modelului oferit de educatoare.
C 2 .Alege și desfășoară activități care
O2: Preșcolarul va fi capabil să construiască
concordă cu interesele lui/ei sau pentru
corect gardul și clădirea unei ferme de animale,
care a fost motivat
utilizând toate materialele date.
corespunzãtor. ( RFIDT , PG 47)
O3: Preșcolarul va fi capabil să răspundă corect
din punct de vedere gramatical întrebărilor
colegilor despre animalele domestice ,
valorificând cărțile prezentate.

D 2.2. Respectă regulile de exprimare O4:Preșcolarul va fi capabil să stabilească


corectă, în diferite contexte de corect care este plurarul animalelor domestice
comunicare. ( Curriculum 2019) prezentate pe cartonașe, pe baza indicațiilor
educatoarei.
D 2.3. Demonstrează extinderea
progresivă a vocabularului. ( Curriculum O5:Preșcolarul va fi capabil să determine corect
2019) varianta de diminutiv a animalelor domestice
ilustrate pe cartonașe, cu și fără ajutorul
D 1.2 Demonstrează folosirea
educatoarei.
propozițiilor în secvențe logice.( RFIDT ,
pg. 57) O6:Preșcolarul va fi capabil să construiască

4
corect din punct de vedere gramatical enunțuri,
pe baza imaginilor date.
D.1.Înțelege și utilizează în vorbire
antonime și sinonime.( RFIDT, pg. 58) O7:Preșcolarul va fi capabil să exprime în
cuvinte proprii sinonimele/ antonimele
animalelor domestice de pe cartonașele date, pe
baza explicațiile educatoarei.

DURATA: 1 H

BIBLIOGRAFIE: *Curriculum Pentru Educația Timpurie, 2019

*Repere fundamentale în învãțarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la


7 ani

Scenariu didactic

5
1. Captarea atenției

Captarea atenției se realizează cu ajutorul unui personaj, Bobită, care este un cățel de la
fermă .Acesta nu are casă, nici prieteni și a uitat si cuvinte, astfel că , nu mai știe să vorbească. El
are nevoie de ajutorul copiilor pentru a-i construi o fermă unde să locuiască, dar și pentru a-l
ajuta să își reamintească cuvintele pe care le-a uitat .

2. Anunțarea temei
Educatoarea prezintă tema și obiectivele activității pe înțelesul copiilor, le spune că îi vor
construi lui Bobiță o fermă pentru a avea și el casă, și vor realiza prin colorare niște cartonașe pe
care le vor utiliza pentru a-i reaminti cuvintele uitate lui Bobiță.

3.Dirijarea învățării

O1: Preșcolarul va fi capabil să coloreze corect animalele domestice de pe cartonașe, pe baza


modelului oferit de educatoare.

O2: Preșcolarul va fi capabil să construiască corect gardul și clădirea unei ferme de animale,
utilizând toate materialele date.

O3: Preșcolarul va fi capabil să răspundă corect din punct de vedere gramatical întrebărilor
colegilor despre animalele domestice , valorificând cărțile prezentate.

O4: Preșcolarul va fi capabil să stabilească corect care este plurarul animalelor domestice
prezentate pe cartonașe, pe baza indicațiilor educatoarei.

O5:Preșcolarul va fi capabil să determine corect varianta de diminutiv a animalelor


domestice ilustrate pe cartonașe, cu și fără ajutorul educatoarei.

O6: Preșcolarul va fi capabil să construiască corect din punct de vedere gramatical enunțuri,
pe baza imaginilor date.

O7:Preșcolarul va fi capabil să exprime în cuvinte proprii sinonimele/ antonimele animalelor


domestice de pe cartonașele date, pe baza explicațiile educatoarei.

6
Copilașii se așază în cadrul ALA 1, la centrele unde doresc să lucreze iar educatoarea le explică
pe înțelesul lor sarcinile de lucru astfel:

Artă - “Animalul meu domestic preferat” - colorarejetoane cu animale


La acest centru, copiii primesc cartonașe cu diferite animale domestice, pe care trebuie să le
coloreze după cum doresc.
Bibliotecă- “Spune ce este, cum este, cum face?”-cărți cu animale
La acest centru, copiilor le sunt puse la dispoziție diferite cărți cu animale domestice pe care
copiii le răsfoiesc în perechi, apoi, un copil adresează întrebări perechii sale despre cum arată,
cum face, ce mănâncă animalul din imagine. Se insistă pe exprimarea în enunțuri .
Construcții- “Ferma animalelor” -construire clădire și gard
La acest centru, copiii primesc diferite elemente ( bețe colorate, un hambar din carton). Copiii de
la acest centru au ca sarcină să realizeze macheta unei ferme de animale, prin aplicarea
elementelor gardului și clădirii.
Trenulețul animalelor de la fermă- se merge la baie
TRANZIȚIE:”Statuile vesele ”-joc distractiv
După acest joc distractiv, se trece la următoarea secvență a activității, Domeniul Limbă și
Comunicare --”Cu jetoane ne jucăm, cuvinte învățăm! ”-joc didactic, având următoarele etape:
Introducerea în joc

Educatoarea crează cadrul favorabil introducerii copiilor în jocul didactic prin prezentarea
materialului sub formă atractivă.

Explicarea și demonstrarea jocului

Jocul se bazează pe rezolvarea următoarelor sarcini de lucru:

Sarcinile didactice ale jocului :


1. Să găsească forma corectă de plural a animalelor care denumesc imaginea de pe cartonaș.

2.Să găsească corect forma diminutivată a animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe.

3. Să formuleze corect enunțuri cu cuvintele care denumesc animale domestice din imaginile
prezentate.

4.Să găsească sinonimele și antonimele animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe .

7
Jocul se desfășoară pe baza acestor sarcini didactice. Educatoarea le oferă copiilor așezați în
semicerc un animal domestic care merge din mână în mână .Atunci când educatoarea zice
“STOP”, copilul la care s-a oprit animalul domestic vine în fața grupei. Pentru a rezolva sarcinile
didactice, copiii trebuie să le găsească în macheta realizate la ALA 1, deoarece sunt ascunse
acolo. Copilul din fața grupei alege colegul cu care rezolvă sarcina didactică și care vine în fața
grupei în locul lui.

Executarea jocului de probă

Se execută jocul de probă pentru ca educatoarea să se asigure că toți copiii au înțeles ce au de


făcut.

Executarea jocului propriu-zis

După ce educatoarea se asigură că toți copiii au înțeles cum se desfășoară jocul, se trece la
executarea lui de câtre copii, pe baza indicațiilor educatoarei.

Complicarea jocului

Complicarea jocului se realizează în momentul în care, copiii trebuie să identifice corect


sinonimele și antonimele animalelor domestice de pe cartonașele prezentate.

4.Obținerea performanței și asigurarea transferului

O8:Preșcolarul va fi capabil să construiască corect din punct de vedere gramatical


enunțuri, pe baza întrebărilor adresate de educatoare.

Copiii împreună cu educatoarea se așază în semicerc iar Bobiță este dat din mână în mână pentru
că, acum că el și-a amintit cuvintele uitate, vrea să vadă dacă și copiii mai știu să se exprime
corect în enunțuri. Atunci când educatoarea spune STOP, copilul la care se oprește Bobiță,
formulează un enunț despre animalul domestic din imaginea dată.

5. Încheierea activității

La final, copiii sunt lăudați de educatoare pentru modul în care au lucrat și se atribuie
recompense, se discută despre modul în care s-a desfășurat jocul.

8
9

S-ar putea să vă placă și