Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

NIVEL DE VÂRSTĂ: I
GRUPA: MICĂ
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se- ntâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Toamnă, toamnă harnică”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Măr gustos și sănătos”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „O zi cu Merișor!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ADP+ALA 1+ ADE (DȘ (Activitate matematică)+ DEC (Educație plastică))+ ALA II
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic/ pictură (amprentare)
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi
DURATA: O zi
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
1. Întâlnirea de dimineață „ Bună dimineața, mărule (Andrei)!”
2. Rutine: „Curățăm merele de praf!”(deprinderea de a curăța fructele înainte de a le servi), „Cine a venit la grădiniță astăzi?”-prezența copiilor, „Cum este
vremea?”-calendarul naturii, „Poftă bună!”- servirea mesei, „Mișcare pentru sănătate”- elemente de gimnastică pe ritmul cântecului „Gimnastica de
dimineața);
3. Tranziții: „Fuga printre mere!”- joc de mișcare; „Cântecul mărului”- cântec; Exerciții pregătitoare; „Dansul fructelor”;
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (I)
1. Știință: „Caută jumătatea mărului !”- joc de masă (criteriul culorii);
2. Bibliotecă: „Codița merelor” – grafisme;
3. Construcții: „Lădițe pentru mere” –piese Leggo;
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (II)
1. Joc distractiv: „Atinge mărul!”
2. Joc de mișcare: „Rotește mărul!”
 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
1. Domeniul Științe: Activitate matematică: „Livada cu mere” – joc didactic (formare grupe după mărime);
2. Domeniul Estetic și Creativ: Educație plastică: „Mere colorate”- pictură (amprentare);
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea capacității de a forma mulțimi după criteriul nou învățat și utilizarea deprinderilor plastice în contexte diferite;
OBIECTIVE (OPERAȚIONALE)
- Să găsească jumătatea mărului;
- Să traseze codița mărului pe conturul punctat;
- Să realizeze lădițe folosindu- se de piese de construcție;
- Să formeze mulțimi de mere după mărime;
- Să verbalizeze acțiunile, folosind limbajul matematic adecvat;
- Să redea prin intermediul picturii (amprentării) imaginea mărului;
- Să răspundă motric la comenzile date de educatoare;
- Să respecte regulile jocurilor distractive;
- Să manifeste spirit de cooperare în grup, pentru realizarea sarcinii;
DOMENII DE DEZVOLTARE VIZATE:
 Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii;
 Capacități și atitudini de învățare;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Identifică prin comparare mărimea (mare- mic) obiectelor de același tip;
- Demonstrează creativitate prin activități artistico- plastice;
-
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul, metoda „Schimbă perechea”, metoda „Turul galeriei”;
2. MIJLOACE DIDACTICE: coronițe cu mere (de culoare galbene și verzi), mascota „Merișor”, coșulețe, copăcei din carton, mere (jetoane) de culori diferite, fișă de
evaluare, carioci, acuarele, suport pentru acuarele, panou pentru expoziție, mere;
3. FORMA DEORGANIZARE: frontal, individual, în perechi
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
2. Anghelache, V., Bențea, C., Massari, G., Cojocariu, V., Mâță, L., Barna, I., Alexandrache, C., Baroni, M., Gherguț, A., Colomeischi, A., Seghedin, E. (2017).
Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță- Ghid pentru examenele de definitivat și grade didactice, Editura Didactică și Pedagogică, R.A.
3. Laurenţia, Culea; Angela, (2008). Activitatea integrată din grădiniţa, Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Editura Didactică Publishing
House, Bucureşti.
SCENARIUL ZILEI
Activitatea începe cu întâlnirea de dimineață în cadrul căreia copiii își imaginează că sunt fructe (mere) și răspund la salutul educatoarei: „Bună dimineața, mărule
Andrei!”, Bună dimineața, d-na educatoare!”, apoi se face prezența.
Se alege un copil, denumit și „meteorologul zilei” care selectează și adaugă la calendarul naturii imaginile caracteristice vremii de afară.
În cadrul rubricii „Știați că?” (noutatea zilei) educatoarea face un scurt experiment prin care le arată preșcolarilor că merele plutesc atunci când sunt puse într- un vas
cu apă. În acest timp, la ușă bate cineva, educatoarea găsindu- l pe Merișor, o mascotă „vorbitoare”, în formă de măr (captarea atenției).
Merișor, spune că s-a rătăcit și este foarte trist și nu mai ține minte care este motivul pentru care a plecat de acasă. Educatoarea, împreună cu copiii, îl invită pe
Merișor să rămână alături de ei, până își va aminti ce anume caută. Educatoarea anunță tema zilei „O zi cu Merișor!”.
Se trece astfel la activitățile liber alese, pe centre, în cadrul cărora Merișor se joacă cu preșcolarii, având loc reactualizarea cunoștințelor. La centrul Știință, copiii
vor forma întregul mărului, respectând criteriul culorii. La centrul Bibliotecă, preșcolarii vor trasa codița merelor, pe linii punctate. La centrul Construcții, copiii vor
realiza lădițe pentru mere din piese Leggo .
Deodată, Merișor își aduce aminte că a plecat în căutarea unor prieteni (mere) și le cere preșcolarilor să îl ajute, trecându- se astfel la activitățile pe domenii
experiențiale, în cadrul cărora se va integra Domeniul Știință cu Domeniul Estetic și Creativ.Tranziția la aceste activități se va realiza prin intermediul cântecului
„Cântecul mărului”. Mesele vor fi așezate sub formă de cerc, dar copiii vor sta inițial pe scăunele, în interiorul cercului.
În încercarea de a- l ajuta pe Merișor, copii sunt întrebați dacă știu unde ar putea acesta să găsească alte mere? (Unde cresc merele ?) și educatoarea anunță și
explică regulile jocului „Livada cu mere”.
Sarcina didactică este gruparea merelor după mărime (mare- mic) și așezarea lor corespunzător dimensiunilor.
Elementele de joc utilizate în timpul desfășurării acestuia sunt: mișcarea, mânuirea „merelor” (jetoane), aplauze.
Se prezintă regulile jocului: copilul numit extrage un măr din coșuleț și îl așază la copacul potrivit, respectând dimensiunea (mare- mic) și motivând alegerea
făcută. Răspunsurile corecte sunt aplaudate și recompensate cu mere, pe care copiii le vor putea servi la sfârșitul activității.
După finalizarea jocului, copiii se împart în două echipe, conform culorii merelor de pe coronița de pe cap (echipa merelor galbene/ echipa merelor verzi).
Preșcolarii de la echipa merelor galbene vor sta la masă, în timp ce ceilalți vor păstra un loc în interiorul cercului, pe scăunele (fiecărui copil de la masă îi va
corespunde un copil din interiorul cercului). Folosind metoda „Schimbul de perechi”, copiii vor lucra sarcinile unei fișe. La final se vor analiza și se va verifica fișa
fiecărei echipe inițiale.
Într- o ultimă încercare de a- l înveseli pe Merișor, educatoarea invită copiii să picteze (prin amprentare) mere, explicându- le pașii pe care trebuie să- i urmeze
pentru realizarea acestora. Se realizează exerciții de încălzire a mușchilor mâinii (tranziția) și se trece la lucru. Educatoarea supraveghează modul de lucru și îi ajută
pe copiii care necesită sprijin. În final, lucrările sunt așezate la panou, iar prin metoda Turul galeriei, se fac aprecieri cu privire la acestea.
La finalul zilei, copiii se împart în două echipe (conform culorii mărului de pe coronița de pe cap) pentru a juca: 1. Jocul distractiv „Atinge mărul” ( copiii așezați
față în față, câte doi, stau pe covor; în spațiul dintre ei se așază un măr, educatoarea dând comenzi: „Atinge- ți fruntea!”, „Atinge- ți nasul!”, etc. iar la comanda
„Atinge- ți mărul!” copilul care pune primul mâna pe măr, câștigă.); 2. Jocul de mișcare „Rotește mărul!” (câte un copil de la fiecare echipă, așezat la rând, ia un măr
din lădiță și îl rotește de-a lungul spațiului de joc, la capătul traseului depozitându- le într- un coș; câștigă echipa care reușește să rotească corect merele și să umple
cât mai repede coșul).
În încheiere, Merișor, mascota „vorbitoare”, le mărturisește copiilor că s-a distrat foarte bine în compania lor și le mulțumește că l -au înveselit și l- au ajutat să-
și găsească prieteni.
Copiii se pregătesc pentru masa de prânz, părăsind grupa în pași de dans pe melodia „Dansul fructelor” (tranziția).
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Nr. Etapele activității Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice Evaluare/
Crt. Metode și
Metode și Mijloace de
indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Se vor asigura condițiile necesare desfășurării activităților: Conversația Mobilier Observarea
organizatoric aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, pregătirea Material comportamentului
materialelor necesare desfășurării tuturor activităților, organizarea didactic copiilor
colectivului de preșcolari.
2. În cadrul întâlnirii de dimineață, copiii vor fi așezați într- un cerc, Conversația
pentru a stabili un contact vizual cu toți membrii grupei. Coronițe
Preșcolarii au pe cap coronițe cu mere de culoare galbene/ verzi. Evaluarea modului
După rostirea versurilor „Dimineața a sosit/ Toate merele- au de implicare
Captarea atenţiei venit/ În cerc să ne- așezăm/ Pe mere să le salutăm!” se salută
fiecare copil astfel: ex. „Bună dimineața, mărule Andrei!”
răspunzându- se: „Bună dimineața, doamna educatoare!”.
Se face prezența, apoi „meteorologul zilei” desemnat,completează Calendarul
calendarul naturii, conform vremii de afară. naturii
Convesația
În cadrul noutății zilei educatoarea le prezintă un experiment, în Jetoane
care le arată copiilor că merele plutesc atunci când sunt puse în
apă. În acest timp, bate la ușă cineva și educatoarea îl aduce în sala Vas cu apă
de grupă pe Merișor, o mascotă „vorbitoare” în formă de măr. Măr Evaluarea reacției
Merișor le mărturisește preșcolarilor că s-a rătăcit și este trist și a Mascota la surpriză
Explicația
uitat de ce a plecat de acasă. „Merișor”
3. Anunţarea temei şi Educatoarea le propune copiilor să petreacă „O zi cu Merișor!” și Explicația Evaluarea gradului
a obiectivelor să îl ajute pe acesta să- și găsească alți prieteni ca și el (mere), de înțelegere a
urmărite anunțând astfel tema și obiectivele zilei. Merișor își exprimă temei și a
acordul de a se juca cu aceștia și de a se înveseli. obiectivelor
4. Reactualizarea Fiecare copil își alege, pentru început un loc de joacă la centrele: Conversația Jetoane cu
cunoştinţelor Știință- „Caută jumătatea merelor”, Bibliotecă- „Codița merelor”, jumătăți de Evaluarea modului
Construcții- „Lădițe pentru mere”. mere în care s-a rezolvat
Educatoarea, împreună cu Merișor trece pe la la centre, îi ajută și îi Explicația Fișe sarcina dată
stimulează să găsească soluții potrivite. Toate materialele obținute Carioci
se afișează la un loc vizibil. Piese de
construcție
5. Prezentarea noului În acest timp, Merișor își aduce aminte că a plecat în căutarea de
conținut și dirijarea noi prieteni (mere) educatoarea invitându- i pe copii pe scăunelele
învățării așezate sub formă de cerc pentru a juca jocul „Livada cu mere”, în
timp ce intonează cântecul „Cântecul mărului”.
Copiii sunt întrebați unde ar putea să găsească Merișor alte mere și
le arată livada. Explicația
Se descoperă copacii goi și coșurile cu mere (unul cu mere mari și
unul cu mere mici) răspunzându- se la următoarele întrebări: Î.„Ce Copaci
grupe de mere ați descoperit?”, ”Cum sunt merele din acest coș și Coșulețe
cum sunt merele din acest coș?”; R:„Merele din acest coș sunt Jetoane în
mici, iar merele din acest coș sunt mari!”. Merele se amestecă. formă de mere Evaluarea
Se explică că se vor forma mulțimi de mere după mărime și copiii capacității de a
vor trebui să ia câte un măr și să îl așeze în copacul potrivit. Se va forma grupe de
efectua un joc de probă. Demonstrația mere după mărime
Câte un copil va veni, va lua un măr din coș va spune cum este
(mare/ mic) și îl va așeza în copacul corespunzător (în partea
stângă vor forma mulțimi cu mere mari- vor așeza merele în
copacul cu mere mari, în partea dreaptă vor forma mulțimi cu
mere mici- vor așeza merele mici în copacul cu mere mici).
Jocul se va desfășura până când se vor epuiza merele (cinci mere
mari și cinci mere mici).
6. Asigurarea retenţiei După finalizarea jocului, copiii se împart în două echipe, conform Explicația
şi transferului culorii mărului de pe cap și sunt invitați să se așeze la mese ( câte Coronițe
un copil la masă și unul să rămână în interiorul cercului) pentru a Metoda
rezolva o fișă. Se precizează că, în perechi vor lucra la rezolvarea Schimbului de Fișe
sarcinilor fișei și vor avea culori diferitepentru a lucra. Fișa se perechi Carioci Evaluarea modului
schimbă după fiecare sarcină, având tot atâtea sarcini câte perechi în care se lucrează
sunt. Copilul din interiorul cercului, se mută după fiecare sarcină în echipe
la altă masă. Exercițiul
După finalizare, fișele sunt analizate și verificate.
Merișor le spune copiilor că s-a mai înveselit puțin și educatoarea
îi propune să rămână în continuare alături de aceștia pentru a
realiza câteva mere utilizând metoda picturii prin amprentare. Se
distribuie astfel, materialele pentru realizarea picturii. Se prezintă Coversația
planșa model și se explică modul în care se vor picta merele:
fiecare copil are un măr tăiat în jumătate, un suport cu vopsea
pentru pictură și o foaie. Jumătatea de măr se va introduce cu Planșă model
Explicația
partea tăiată în acuarele, apoi se va așeza pe foaia albă, lăsându- și
astfel amprenta sub formă de măr.
Tranziția la activitatea de educație plastică se va realiza cu ajutorul
exercițiilor pregătitoare: „Cinci degetele voinice (se va arăta mâna Demonstrația
cu degetele răsfirate)/ Mărul vor să îl ridice./ Primul deget nu îl
poate/ Al doilea spune: „Ce greutate!”/ Singur al treilea nu poate/
Al patrulea are dureri de spate/ Al cincilea și cel mai mic/ spune:
„Nu pot să- l ridic!”/ Cu toate cinci împreună/ Mărul de jos îl
adună! (simularea culegerii mărului).
Observația

7. Obținerea Copiii realizează mere colorate prin tehnica amprentării,


performanţei educatoarea împreună cu Merișor urmărind modul de lucru și Evaluarea
ajutându- i pe aceia care au nevoie de sprijin. După finalizare, Jumătăți de corectitudinii
lucrările sunt așezate la panou și copiii sunt invitați, rând pe rând, Metoda mere utilizării tehnicii
să observe lucrările și să discute pe marginea acestora. Turul galeriei Fișă amprentării
În continuare, Merișor și copiii vor juca cele două jocuri: jocul Acuarele
distractiv „Atinge mărul” (în cadrul căruia aceștia vor executa Panou
comenzile educatoarei: „Atinge- ți nasul!”, „Atinge- ți părul!”,
Explicația
etc., la comanda „Atinge mărul!”, cel care atinge primul mărul Coronițe
câștigând) și jocul de mișcare „Rotește mărul” ( copiii așezați în Competiția Mere
șir iau câte un măr și îl rotesc pe toată spurafața de joc, apoi îl Coșulețe
așază în coșul aflat la finalul traselului, câștigând echipa care
rotește cât mai corect și mai repede toate merele).

8. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a întregii activități. Evaluarea


activităţii Merișor este fericit și le mărturisește copiilor că s-a simțit foarte Mere comportamentului
bine la ei și că este foarte fericit, mulțumindu- le pentru această zi. copiilor din
Aceștia primesc merele pe care le- au adunat în timpul desfășurării Conversația întreaga zi
activității.
Preșcolarii părăsesc sala de grupă în pași de dans pe ritmul
„Dansului fructelor” și se pregătesc pentru masa de prânz.
ANEXE

PREZENTAREA LUI MERIȘOR LA APARIȚIA ÎN GRUPĂ


„EU SUNT MĂRUL MERIȘOR,
ȘI SUNT UN PIC ROTUNJOR,
PARCĂ- S MINGE, DAR NU SAR,
ȘI CODIȚA MICĂ AM.
PARFUMAT, DAR ȘI GUSTOS,
EU VĂ FAC PE TOȚI SĂNĂTOȘI!
DOAR CĂ ACUM AM UITAT,
DE CE DE- ACASĂ AM PLECAT!”

PREZENTAREA LUI MERIȘOR (ÎNAINTE DE JOCUL MATEMATIC)

„EU SUNT MICUL MERIȘOR,


ȘI SUNT SUPĂRAT NIȚEL
MERELE LE- AM ÎNCURCAT,
MĂRIMILE S- AU AMESTECAT,
ȘI VĂ ROG DACĂ PUTEȚI,
PE MĂRIMI SĂ LE PUNEȚI!”
CÂNTECUL MĂRULUI
-CÂNTEC-
(PE LINIA MELODICĂ A CÂNTECULUI „CEATA LUI PIȚIGOI”

EU SUNT UN MĂR FRUMOS,


ȘI SUNT FOARTE SĂNĂTOS,
ALEGE- MĂ PE MINE,
CA MEREU SĂ TE SIMȚI BINE!

REF.PERE, PRUNE, MORCOVI DULCI,


STRUGURI AROMAȚI ȘI NUCI BIS

MĂRUL

-EXERCIȚII PREGĂTITOARE PENTRU PICTURĂ-

CINCI DEGEȚELE VOINICE (se va arăta mâna cu degetele răsfirate)

MĂRUL VOR SĂ ÎL RIDICE.

PRIMUL DEGET NU ÎL POATE (se mișcă primul deget)

AL DOILEA SPUNE: „CE GREUTATE!” (se mișcă al doilea deget)

SINGUR AL TREILEA NU POATE (se mișcă al treilea deget)

AL PATRULEA ARE DURERI DE SPATE (se mișcă al patrulea deget)

AL CINCILEA ȘI CEL MAI MIC,


SPUNE: „NU POT SĂ- L RIDIC!” ( se mișcă al cincilea deget).

CU TOATE CINCI ÎMPREUNĂ,

MĂRUL DE JOS ÎL ADUNĂ! (se strânge pumnul)

GIMNASTICA DE DIMINEAȚĂ

(SE EXECUTĂ MIȘCĂRI CONFORM VERSURILOR- SURSA: PARADISUL VESEL TV, YOUTUBE)

-JOC MUZICAL-

-BUNĂ DIMINEAȚA, COPIII!

HAI SĂ FACEM GIMNATICĂ!

URMAȚI INSTRCȚIUNILE DIN CÂNTECEL,

ȘI FIȚI ATENȚI, RITMUL VA CREȘTE GRADAT!

1.CAP, UMERI, GENUNCHI, PICIORUȘE,

GENUNCHI PICIORUȘE, GENUNCHI PICIORUȘE

CAP, UMERI, GENUNCHI, PICIORUȘE,

OCHI, URECHI, GURIȚĂ, NAS

BIS (SE REPETĂ MĂRIND DE FIECARE DATĂ RITMUL)

S-ar putea să vă placă și