Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE LECIE

COALA GIMNAZIAL LUNCANI CLASA: I INVTOR: Biliboc Loredana DATA: ARIA CURRICULARA :Limb i comunicare DISCIPLINA: Comunicare n limba romn SUBIECT: Lecie introductiv. Vocalele TIPUL LECIEI: dobndire de cunotine

OBIECTIVE OPERAIONALE: a. Cognitiv : OC! " #$ %& ' o (ov #t )*($ i+agini ,

OC2 s exemplifice cuvinte care conin vocale n diferite poziii n structura cuvntului; OC3 s despart cuvintele n silabe; OC4 s distin vocala iniial! final din interiorul unei silabe sau al unui cuvnt"

b" #fective$ O#% vor manifesta interes fa de activitile desf&urate; O#2 vor coopera n vederea realizrii sarcinilor date" c" 'si(omotorii$ O')% s adopte o poziie corect n timpul scrisului;

*+,#+-./# 0/0#C+/C#$ METODE I PROCEDEE1 conversaia euristic! metoda fonetico analitico1sintetic! explicaia! problematizarea! exerciiul; MI-LOACE DIDACTICE: 1 ziare! reviste! ima ini! cuvinte ce conin vocale! abecedar2; .ORME DE ORGANIZARE A ACTIVITAII: frontal! individual! perec(i"

Momentele

Ob.

Coninut tiinific

Strategii didactice

Evaluare

Lectiei

operationale Metode Mijloace Forme de organi are

!.Captarea ateniei

O"!

"ce#t moment al lectiei #e va reali a prin jocul g$ice#te #unetul % #e de#parte elevilor in #ilabe mai multe cuvinte &iar ace#tia cand aud #unetul 'a( vor ridica mana #au vor aplauda de ) ori . Cuvinte e*emplu % alune & ca#a & ma#a & macara & avion & camion & brad & cana & ma#ina & ardei & para & ac% masa , casa , alune , vulpe , barza , crocodile , banane, rosie , mar , nor , mac .

Conver#aia

+. Enunarea temei i a obicetivelor operaionale.

#stazi ! la ora de comunicare nlimba romana ! vom invata . VOCALELE sunt sunetele care se pot rosti far a3utorul altor sunete &i pot alctui &i sin ure silabe" 4n limba romn exist apte vocale: a/ $/ 0 123/ / i/ o/ * 4. SEMI VOCALELE sunt sunete care se aseamn cu vocalele! dar nu pot alctui sin ure silabe &i se pronun la 3umtatea intensitii unei voale" -le intr n alctuirea difton ilor &i trifton ilor &i sunt n numr de patru: e! i! o! * e" i" o" * pot fi$ 5 vocale: rat! iritabil! orar! *mr; *semivocale: sear! iar! soare! ou"

). "ctuali area cunotinelor

Sunetul " e#te vocal #au con#oan, -e#prii .n #ilabe cuv/ntul #ear.

0. "nuntarea temei #i a unor obiective

4e*plicatia 3 "#ta i & la ora de limba romana & vom invata . VOCALELE #unt #unetele care #e pot ro#ti far ajutorul altor #unete i pot alctui i #ingure #ilabe. 1n limba rom/n e*i#t apte vocale: a, , ( !, e, i, o, u ". #E$I VOCALELE #unt #unete care #e a#eamn cu vocalele& dar nu pot alctui #ingure #ilabe i #e pronun la jumtatea inten#itii unei voale. Ele intr .n alctuirea diftongilor i triftongilor i #unt .n numr de patru: e& i& o& u e. i. o. u pot fi% 2 vocale: erat& iritabil& orar& umr3 *semivocale: #ear& iar& #oare& ou. Lectia poate incepe prin repetarea de catre elevi a celor 7 vocale%(a(&(e(&(u(&(o(&(8(&(8(.-in ce e#te format cuvintul cum credeti, -in vocale #i con#oane&vocalele #e #pun cu gura larg de#c$i#a fara a intilni dificultati&in #c$imb con#oanele nu. ' 9 cu gura larg de#c$i#a . 8nvatatorul adre#ea a apoi copiilor % cand #untem unii langa altii & prin ce ne intelegem noi , : vorbim ; . Si vorbirea din ce am va ut ca e#te formata , : -in propo itii & cuvinte & #ilabe & #unete ;.
Cnd ne natem fiecare Spunem AAA n gura mare! A A A ! Ce mai r!sunet!

5. -irijarea invatarii & a#igurarea feed4 bac64ului #i obtinerea performantelor

e*plicatia

4 conver#atia 3

4metoada fonetico4 analitico4 #intetica

Se aude " deci e sunet: #l numim sunetul A $ar de l desen!m colea $evine litera A. %arc! ar fi un vrf de cas! Cu un geam i o teras!. $ac! vreau ca s! m! &oc #i g!sesc lui A un loc. Am s! l pun c'iar la nceput #n cuvntul aternut, Sau la arici, albin!, arc, Acvariu, avion i ac. (ite, vezi c! nu e greu) $e acum s! nve*i mereu! + este recunoscut pentru dragostea lui pentru animale. ,ubete deopotriva +lefantii cei mari i greoi, dar i aricii mici i ageri. -i mai iubete pe cineva. %e ea, sora lui mai mic! $egeaba se *ine i b!*os! + doar semnul mirarii ntors, Sau un b!* i sus pe el (n punct negru mititel. .otui dac! i n ar fi, /a iaurt nici n am gndi. 0ici la iezii pe ima, Sau iubitul iepura. ,nimioar! n am avea! Se poate aa ceva) 0u! i este important Seam!n! cu n ou, aa tare, #nct crezi c! i de mncare. Cnd colo cu el doar scrii /a copii poveti 'azlii: $oi ortaci s au osp!tat /a o crcim! din sat. 1midoiul, 2obraznicul3 /e a stricat tot praznicul, 4iindc! n oale a intrat Si n orez s a strecurat. 1sp!tarul oropsit Alt ospa* le a oferit, (uuuuu! -uier! trenul $e alung! mot!nelul. 5auuu u, url! i lupul, $e cutremur! p!mntul Si strig! copiii n cor:

/ume bun!! A&utooor! Au, au, au, cam ce s! fac Cu acest ( s! v! mpac) 1 idee mi vine acu, S! va spun cine e 6(7: /itera ( e o potcoav! %us! n sus cu partea cav! ,n gentu*a lui /enu*a S! i poarte ei noroc 4iindc! nu poate deloc S! citeasc! clar, curat, Acest te8t cam ncurcat:

<."#igurarea feed4bac64ului

-i#cutie de inc$iere % ce am invatat a#ta i la limba romana , =ove#tea vocalelor

>otarea elevilor

,sfici! se arunc n pat cu nd s se prefac c a adormit! apoi s se mai 3oace puin sin ur prin cas; bunicii obosii de munca prin rdina de le ume! i promiser c o vor vizita n curnd; pn la venirea lor fetia n vrst de 6 ani&ori &i mbrc pi3amaua cu ursulei l dil sub brbie pe )artinel ursul de plu& ct ea de nalt 7care mai nou ine dup urec(ea dreapt un creion de tmplrie mprumutat de la tataie8! arunc pisicua9#lb ca zpada9 pe pervaz! &i arunc propriul corp n pat !proptindu1 &i privirea n steluele din fosfor atrnate de lustr! (otr s a&tepte vizita bunicilor" 0ar )o& -ne &tie el un mare secret prin care aduce somnul n oc(ii copila&ilor" 4ncet! ncet! ,sfici! de&i nu voia! adormi; #scuns dup perdeaua rea! :na ;ocalelor a&tepta rbdtoare! avea nevoie de a3utorul fetiei pentru a1&i elibera supusele din nc(isoare<"O lu de mnu pe ,sfici &i mpreun intrar pe trmul pove&tilor" 1 Cine e&ti= 4ntreb ,sfici frecndu1&i oc(i&orii> 1 *unt :na ;ocalelor> 1 Cine==>> :na ;ocalelor== ?u am auzit de tine! am auzit de :na )selu! uite i1am &i druit 2 dini&ori! art ea cu de etul spre uria &tirb! dar nu1i problem toat lumea spune c vor cre&te alii &i mai frumo&i! mai puternici< #m auzit de :na )orcovel! 0e :na din povestea lui 'inoc(io! cum o c(eam< am uitat< dar de tine niciodat< 1 -i bine! niciodat nu e prea trziu! dar de mine s &tii c aud copila&i care trebuie s mear la &coal< 1 0ar eu nc nu mer la &coal" 1 ;ei mer e dar! dac nu m a3ui atunci cred c nici nu mai ai ce cuta acolo" 1 Ce vrei s spui= 1 #m nevoie de a3utorul tu> ,sfici desc(ise oc(ii mari cu uimire; ?u prea i se cerea ei a3utorul! toat lumea i ddea ordine$ f asta! nu pune mna! du1te acolo< dar s1i cear ei a3utorul>> @m! niciodat" O privi pe zn cu nencredere"

1 Ce trebuie s fac= 1 Aita acolo n spatele acelor ratii sunt nc(ise supusele mele$ vocalele! tu va trebui s le eliberezi= 1 0ar cum= 1 *tri ndu1le pe nume<" *puse :na cu voce pierdut! de3a mi pierd puterile! te ro a3ut1m! mer i acolo<" *periat ,sfici se apropie de u&a de fier &i stri cu voce tremurnd$ 1 @ei e cineva aici! ntoarse capul spre zn dar aceast dispruse! +rebuie s m descurc sin ur! of de ce mi se ntmpl tocmai mie" 1 #3utorrrrr! se auzir cteva voci! a3utor<" 1 Cine suntei= 1 *untem vocalele! te ru m s ne a3ui= 1 0ar cum pot eu o feti mic s fac asta= 1 ?umai tu poi! trebuie s ne stri i pe nume! &i s scrii pe acea tabl cu creta alb numele noastre" 1 0ar eu nu &tiu< ce m fac> 1 +e a3utm noi$ pentru prima vocal trebuie s spui o poveste" 1 Ce poveste= 1 Orice poveste! trebuie s spui nceputul &i ai s se&ti numele primei vocale" ,sfici! nc(ise oc(ii &i ncerc s1&i aminteasc o poveste dar n cpuul ei mic era o amestectur de pove&ti$ toate persona3ele aler au n toate direciile; pn la urm desc(ise oc(ii &i spuse tare! apsnd cu vocea primul sunet$ A fost odat<" 10aaa! bravoooo ! acum scrie; *crie ceea ce ai spus" Bu creta &i scrise mare $ A A&a se des(ise &i litera C#9 p&i afar din nc(isoare 1 Dravo te1ai descurcat foarte bine! acum s ncercm mpreun s le eliberm pe surorile mele" 1 ---- //// ce ntmplare>> *e minun fetia" 1 Dravo! bravo! scrie repede> 1 Ce s scriu= *e a it nedumerit ,sfici" 1 -xact ce ai spus$ C-9 C/9" ?encreztoare! lu creta alb &i scrise mare n dreptul lui C#9 C-9! C/9 A&a se desc(ise cu z omot &i aler nd aprur literele C-9&i C/9 " 1 4i mulumim! i mulumim" 1 Oooo! ce aventur! rse ,sfici" 1 Dravo! acum scrie! sri n sus litera C#9" 1 /ar= Ce s scriu= -xact ce ai spus$ CO9" #propiindu1se de tabl scrise CO9 cu mai mult (otrre" 'rin u&a desc(is! CO9 se rosto oli fericit" 1 4i mulumesc uimitoare domni&oar! spuse el fcnd o reveren" 1 Auuuu<" ce ai spus= 1 *crie repede stri ar n cor sunetele eliberate" 1 #m spus$ Auuuu" Bu repede creta &i cu un zmbet lar scrise$ CA9" *rind fericit litera aproape zbur ln celelalte" 1 .ata = 1 ?u e ata! mai suntem aici 2 vocale! te ru m nu ne lsa aici! fr noi nu ai putea scrie nici o poveste" 1 *eamn mult cu mine spuse C#9! nde&te1te te ru m" .nde&te1te la un copil mic mic! ce spune el cnd ncepe a vorbi= 1 EEEE! FFFF<" ?u mai a&tept ndemnul! apuc creta &i scrie cu dra pe tabl CE9CF9 +oate literele se prinser ntr1o mare (or &i cntar fericite $ # - / O A E F"

# - / O A E F" ,sfici cnta &i ea" 1 #i reu&it se auzi o voce cald! acum vei si toate aceste vocale n cele mai frumoase pove&ti din lume<" 0ar s nu uii c pentru a scrie trebuie s folose&ti &i alte litere! pe care le vei nva curnd" 4i mulumim" Ba revedere ,sfici"
Cnd ne natem fiecare Spunem AAA n gura mare! A A A ! Ce mai r!sunet! Se aude " deci e sunet: #l numim sunetul A $ar de l desen!m colea $evine litera A. %arc! ar fi un vrf de cas! Cu un geam i o teras!. $ac! vreau ca s! m! &oc #i g!sesc lui A un loc. Am s! l pun c'iar la nceput #n cuvntul aternut, Sau la arici, albin!, arc, Acvariu, avion i ac. (ite, vezi c! nu e greu) $e acum s! nve*i mereu! + este recunoscut pentru dragostea lui pentru animale. ,ubete deopotriva +lefantii cei mari i greoi, dar i aricii mici i ageri. -i mai iubete pe cineva. %e ea, sora lui mai mic! $egeaba se *ine i b!*os! + doar semnul mirarii ntors, Sau un b!* i sus pe el (n punct negru mititel. .otui dac! i n ar fi, /a iaurt nici n am gndi. 0ici la iezii pe ima, Sau iubitul iepura. ,nimioar! n am avea! Se poate aa ceva) 0u! i este important Seam!n! cu n ou, aa tare, #nct crezi c! i de mncare. Cnd colo cu el doar scrii /a copii poveti 'azlii: $oi ortaci s au osp!tat /a o crcim! din sat.

1midoiul, 2obraznicul3 /e a stricat tot praznicul, 4iindc! n oale a intrat Si n orez s a strecurat. 1sp!tarul oropsit Alt ospa* le a oferit, (uuuuu! -uier! trenul $e alung! mot!nelul. 5auuu u, url! i lupul, $e cutremur! p!mntul Si strig! copiii n cor: /ume bun!! A&utooor! Au, au, au, cam ce s! fac Cu acest ( s! v! mpac) 1 idee mi vine acu, S! va spun cine e 6(7: /itera ( e o potcoav! %us! n sus cu partea cav! ,n gentu*a lui /enu*a S! i poarte ei noroc 4iindc! nu poate deloc S! citeasc! clar, curat, Acest te8t cam ncurcat:

PROIECT DE LECIE

COALA:CPPC5OR.EU5 CLASA: I B INVTOR:COZLOV NATALIA DATA: OBIECT:LI BA !I LIT"#AT$#A #O AN% SUBIECT: Sunetul i litera A. -e#coperirea literei.

TIPUL LECIEI:dobndire de cunotine CO$PETE%TE: &a'i(iari)area cu (itera *i *unetu( A


OBIECTIVE DE RE.ERIN: .6 #$ i) nti7i% vo%a8 in %*vint ) #i8a9 / %*vint :i n*n;*&i/

6 #$ 7o&+*8 '

%8a& :i %o& %t

n*n;*&i v &9a8

(ot&ivit

*no& #it*a;ii )at

1 s distin cuvintele dintr1o propoziie dat! silabele dintr1un cuvnt &i sunetele dintr1o silab ;

OBIECTIVE OPERAIONALE: " & iden'i(ice li'era n 'e)'e 'i*ri'e+ n cel *u,in - &i'ua,ii din ./ "#$ (*n$ 2n %o& #(on) n;$ 8it &a ini;ia8$ %* i+agini8 %o& #(*n'$toa& / % 8 (*;in *na )in <,

s exemplifice cuvinte care conin sunetul n diferite poziii n structura cuvntului; s despart cuvintele n silabe; s distin sunetul iniial! final sau din interiorul unei silabe sau al unui cuvnt; 1 4nsuGirea vocalelor" 1 /dentificarea vocalelor din alfabet" 1 0iferenHierea literei de sunet" 1 'ronunHarea corect a sunetelor studiate"" 1 0escoperirea unor cuvinte care s nceap! s conin sau s se termine cu sunetul dat"

METODE I PROCEDEE1 conversaia euristic! metoda fonetico analitico1sintetic! explicaia! problematizarea! exerciiul

MI-LOACE DIDACTICE: 1 ziare! reviste! ima ini! cuvinte ce conin vocale! abecedar

.ORME DE ORGANIZARE A ACTIVITAII: frontal! individual! perec(i

Momentele Lectiei !.Momentul organi atoric

Ob. operationale

?nitati de continut

Strategii didactice

Evaluare

Se a#igura lini#tea #i ordinea in #ala de cla#a nece#are de#fa#urarii in bune conditii a orei de limba romana . Se pregate#te materialul didactic nece#ar .

+. @eactuali area cuno#tintelor dobandite de elevi .

4partea ritmica Cuno#tintele vor fi reactuali ate prin intermediul unor propo itii de#pre toamna . '"lcatuiti propo itii formate din doua cuvinte de#pre toamna ' -upa alcatuirea propo itiilor #e anali ea a oral fiecare propo itie & #e bate din palme #au cu palma in banca pentru a evidentia numarul cuvintelor din care e#te alcatuita propo itia . Se canta cantecul 'toamna '

). captarea atentiei .

"ce#t moment al lectiei #e va reali a prin jocul g$ice#te #unetul % #e de#parte elevilor in #ilabe mai multe cuvinte &iar ace#tia cand aud #unetul 'a( vor ridica mana #au vor aplauda de ) ori . Cuvinte e*emplu % alune & ca#a & ma#a & macara & avion & camion & brad & cana & ma#ina & ardei & para & ac% masa , casa , alune , vulpe , barza , crocodile , banane, rosie , mar , nor ,

mac . . 0. "nuntarea temei #i a unor obiective 5. -irijarea invatarii & a#igurarea feed4 bac64ului #i obtinerea performantelor "#ta i & la ora de limba romana & vom invata #unetul #i vocala " Lectia poate incepe prin repetarea de catre elevi a #unetului 'a( . 'cum #e pronunta #unetul 'a(, ' 9 cu gura larg de#c$i#a . 8nvatatorul adre#ea a apoi copiilor % cand #untem unii langa altii & prin ce ne intelegem noi , : vorbim ; . Si vorbirea din ce am va ut ca e#te formata , : -in propo itii & cuvinte & #ilabe & #unete ; . -ar cand #untem departe de ai no#tril #i vrem #a le comunicam & #a le #punem ceva &mai putem vorbi cu ei , =entru ace#tea & oamenii au inventat #cri#ul & adica ni#te #emne . =entru fiecare #unet avem cate un #emn . "ce#te #emne #e nume#c litere . Sa #punem cu totii ace#t cuvant :litere ; . ?n #ingur #emn de ace#ta #e nume#te litera . -eci o litera & mai multe litere. Literele #unt de tipar & cu care #e tipare#c iare & carti & revi#te #i de mana & cu care #criem fiecare dintre noi & #cri#ori & cereri & teme etc . Se delimitea a cuvantul 'apa( fi#e Se de#parte in #ilabe ace#t cuvant . Ce #unete au im , 4e*plicatia 4conver#atia 3 4metoada fonetico4 analitico4#intetica

Cu ce #unet incepe cuvantul , Sa #punem cu toti ace#t #unet % a4a4a A ?nde au im noi litera 'a( , . Fi#e cu arici& ce48 a#ta , :Cuvantul 'arici( 9incepe cu #unetul 'a(; . ?itati4va cu atentie A 8n continuare literei 'a( #4a mai pu# o linie . -e ce oare , cate #ilabe are cuvantul arici , #e face anali a cuvantului % a 9rici :doua #ilabe; . -in ce e formata prima #ilaba , :din #unetul 'a( ; . Spuneti #i #ilaba a doua :rici A ;. Sa #punem cuvantul intreg A :arici; . =entru ca voi nu cuno#teti literele & adica #emnele & cu care #e #criu #unetele din #ilaba 'rici( 9 #4a pu# ace#ta linioara mai lunga . -ar & noi vom citi cuvantul in intregime . >e ajuta de#enul . Cum vom citi , : cite#te un copil & la indicatia invatatorului a:rici; . ; Se procedea a la fel pentru celelalte de#ene % 'a4:lu;4:ne;( #i 'a4:vi;4:on;( . "cum & #a citim intreaga pagina A Se cite#te inca o data 9 fiecare cuvant de catre alt copil . fi#a!

<. "#igurarea retentiei #i a tran#ferului >otarea elevilor

4 Se re olva e*ercitiile de pe fi#a

4e*plicatia 4e*ercitiul

PROIECT DE LECIE

COALA:CPPC5OR.EU5 CLASA: I B INVTOR:COZLOV NATALIA DATA: OBIECT:LI BA !I LIT"#AT$#A #O AN% SUBIECT: =re entarea literei. =ove#tea literei.

TIPUL LECIEI:dobndire de cunotine CO$PETE%TE: CU%OA#TE+EA VOCALELO+


OBIECTIVE DE RE.ERIN: <.!.6 #$ i) nti7i% ) +0n$. 4.!.6 #$ 7o&+*8 ' vo%a8 in %*vint &i ) 8it & / #i8a9 / %*vint (ot&ivit :i n*n;*&i/ 2n t =t*8 ti($&it :i 2n t =t*8 #%&i# ,

%8a& :i %o& %t

n*n;*&i v &9a8

*no& #it*a;ii )at

%"3"1 s distin cuvintele dintr1o propoziie dat! silabele dintr1un cuvnt &i sunetele dintr1o silab ;

OBIECTIVE OPERAIONALE: " & iden'i(ice li'era n 'e)'e 'i*ri'e+ n cel *u,in - &i'ua,ii din ./ "#$ (*n$ 2n %o& #(on) n;$ 8it &a ini;ia8$ %* i+agini8 6#$ %it a#%$ *n 8 t& i , %*vint %a& %o& #(*n'$toa& / % 8 (*;in *na )in <, % 8 %o& %t/ % 8 (*;in *n*8 )in

%on;in 8it &a 2nv$;at$/ ( nt&* a68 i) nti7i%a (

s exemplifice cuvinte care conin sunetul n diferite poziii n structura cuvntului; s despart cuvintele n silabe; s distin sunetul iniial! final sau din interiorul unei silabe sau al unui cuvnt; 1*a coopereze la realizarea sarcinilor 1 s triasc buuria reu&itei personale &i a clasei c8 psi(o1motorii$

1s exprime silabele din cuvinte a3utndu1se de punerea minii sub brbie 1 s adopte o poziie corect a corpului in timpul scrierii 1*a cunoasca litera # de tipar METODE I PROCEDEE1 conversaia euristic! metoda fonetico analitico1sintetic! explicaia! problematizarea! exerciiul

MI-LOACE DIDACTICE: 1 ziare! reviste! ima ini! cuvinte ce conin sunetul &i litera a, fi&e! abecedar

.ORME DE ORGANIZARE A ACTIVITAII: frontal! individual! perec(i

Momentele Lectiei !.Momentul organi atoric

Ob. operationale

?nitati de continut

Strategii didactice

Evaluare

Se a#igura lini#tea #i ordinea in #ala de cla#a nece#are de#fa#urarii in bune conditii a orei de limba romana . Se pregate#te materialul didactic nece#ar .

+. @eactuali area cuno#tintelor dobandite de elevi .

=artea ritmica Cuno#tintele vor fi reactuali ate prin intermediul unor propo itii de#pre ce am invatat la lectia precedent&incepind cu vocalele pina ajungem la pa#ul ce trebuie #a4l indeplinim a#ta i. .

). captarea atentiei .

"ce#t moment al lectiei #e va reali a prin jocul g$ice#te #unetul % #e de#parte elevilor in #ilabe mai multe cuvinte &iar ace#tia cand aud #unetul 'a( vor ridica mana #au vor aplauda de ) ori .

0. "nuntarea temei #i a unor obiective

"#ta i & la ora de limba romana & vom invata ca a#a cum pentru un mar & o para & un #tilou core#pondentul e#te cifra ! & #i pentru fiecare #unet core#pondentul e#te litera & iar a#ta i vom invata ca pentru #unetul 'a( core#pondetul e#te litera 'a ' & vom de#parti in #ilabe cuvinte & vom depi#ta po itia

4e*plicatia 3

#unetului 'a( in cadrul unui cuvant :po itie initiala & mediana #au finala ; #i von reali e propo itii dupa imagini . 5. -irijarea invatarii & a#igurarea feed4 bac64ului #i obtinerea performantelor Lectia poate incepe prin repetarea de catre elevi a #unetului 'a( . 'cum #e pronunta #unetul 'a(, ' 9 cu gura larg de#c$i#a . 8nvatatorul adre#ea a apoi copiilor % cand #untem unii langa altii & prin ce ne intelegem noi , : vorbim ; . Si vorbirea din ce am va ut ca e#te formata , : -in propo itii & cuvinte & #ilabe & #unete ; . -ar cand #untem departe de ai no#tril #i vrem #a le comunicam & #a le #punem ceva &mai putem vorbi cu ei , =entru ace#tea & oamenii au inventat #cri#ul & adica ni#te #emne . =entru fiecare #unet avem cate un #emn . "ce#te #emne #e nume#c litere . Sa #punem cu totii ace#t cuvant :litere ; . ?n #ingur #emn de ace#ta #e nume#te litera . -eci o litera & mai multe litere. Literele #unt de tipar & cu care #e tipare#c iare & carti & revi#te #i de mana & cu care #criem fiecare dintre noi & #cri#ori & cereri & teme etc . 8n ace#t an vom invata #i noi a#tfel de #emne . 8nvatatorul arata litera(a( mic de tipar din alfabetarul de format mare % acea#ta e#te litera 'a( mic de tiparapoi litera " mare -in ce e#te formata acea#ta litera , -intr4un ba#tona# cu intor#atura in parte de #u# .=e partea intor#aturii & jo#& in #tanga ba#tona#ului & e#te un oval culcat . 4 apoi & #ub forma de joc & li #e cere #a treaca la tabla #i 4e*plicatia 4conver#atia 3 4metoada fonetico4 analitico4#intetica

<. "#igurarea retentiei #i a tran#ferului >otarea elevilor Bema de aca#a

#a recunoa#ca intr4un afi# 9litera 'a( mic de tipar . li #e dau articole de iare & titluri cu litere mici de format mai mare & 4 din care #a taie cu o linie litera 'a( .lucram cu fi#ele pentru a a#ugura tran#feral de informative.citim pove#tea literei a 4

4e*plicatia 4e*ercitiul

A si B, cu C si D, Toate sunt prietene, Si-au plecat hai-hui prin tara, Din abecedar afara. E si F cu G si H Au luat calea spre oras, I si cu ! si " #referau spre orasel. $ si % cu & si # Catre sat 'roiau toate Cica e alunecus, $ult (ai bun pe derdelus. Insa ) cu * si S Cu un 'ecin pe nu(e T +is-au sa se auda clar in intre,ul abecedarIa taceti si ascultati Sus pe carte 'a ase.ati Cand scolarul cu incetul /a parcur,e alfabetul Si-o putea cu bucurie Sa citeasca si sa scrie &risicare 'a putea Sa se duca unde 'rea. "iterele au ascultat, Sus pe file au asteptat Iar 0, / cu 1 si +

Au stat ele pana ce Toti copiii, fiecare Au cantat cu (ic, cu (are "a sfarsit de an, se pare, In fru(oasa lor serbare. A, B, C, D, E, F, G, H, I, , !, ", $, %, &, #, ), *, S, T, 0 si / si 1 si + Acu( sti( literele. Iuhuuuu2

S-ar putea să vă placă și