Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
S cofr.=12,95*0,3=3,88*2=7.76
S cofr.=11,35*0,3=3,405*2=6,81
S cofr.=15,35*0,3=4,605*3=13,815
S cofr.=5,275*0,3=1,583*5=7,91
S cofr.=7,76+6,81+13,815+7,91=36,29
Armarea talpii fundatiei
22plase- plasa 10 A-III, pasul barelor 150x150 mm;
9plase-lungimea 6m
8plase-lungimea 5m
4plase-lungimea 4m
1plasa-lungimea 2,5m
Mpl6=(6*6*0,616)*9=199,58kg;
Mpl5=(5*6*0,616)*8=147,84kg;
Mpl4=(4*6*0,616)*4=59,136kg;
Mpl2,5=(2,5*6*0,616)*1=9,24kg;
Mpltot=199,58+147,84+59,136+9,24=415,796kg
Armarea coloanelor
-Masa armaturii pentru o carcasa
4*1,8*0,888=6,394kg
-Masa etrierilor pentru o carcasa
9*0,222*(0,45*4)=3,5964kg
-Masa unei carcase
6,394+3,5964=10kg
-Masa totala
Marm=6,394*14=89,5kg
Metr=3,5964*14=50,35kg
Mtot=89,5+50.35=139,85kg
Betonarea talpii fundatiei
Aria talpii de fundatie
V=12,95*0,8*0,3=3,108*4=12,432 m3
V=15,395*0.8*0.3=3,684*3=11,052m3
V=5.275*0,8*0,3=0,844*5=4,22 m3
Vtot=12,432+11,052+4,22=27,704m3
Decofrarea talpii fundatiei
Suprafata fundatie
Sf=12,95*0,3=3,88*2=7.76m2
Sf=11,35*0,3=3,405*2=6,81m2
Sf=15,35*0,3=4,605*3=13,815m2
Sf=5,275*0,3=1,583*5=7,91m2
Sftot=7,76+6,81+13,815+7,91=36,29m2
Cofrarea peretilor
Suprafata totala de cofrare a peretilor
S1=(5,7*1.05)14=83.79m2
S2=(3.675*1.05)*7=23.15m2
S3=(3.775*1.05)*6=23.78m2
S4=(15.65*1.05)*2=32.87m2
S4=(12.65*1.05)*2=26.565m2
Stot= 83.79+23.15+23.78+32.87+26.565=190.1525m2
Armarea centurii antiseismice
V4=(5.7*0.18*0.5)*5=1.28m3
Vtot=2.277+2.817+0.7+1.28=7.076m3
Montarea planseelor intermediari
Nr de plansee prefabricate cu goluri
5xPPG 5950X1500
9xPPG 5950X1200
7xPPG 595X1000
Betonarea centurii antiseismice nivelul 2
Volumul de beton pentru centura antiseismica faza 2
V1=(12.65*0.22*0.5)*2=2.783m3
V2=(15.65*0.22*0.5)*2=3.44m3
V3=(15.65*0.22*0.5)=0.86m3
V4=(5.7*0.22*0.5)*5=1.57m3
Vtot=2.783+3.44+0.86+1.57=8.6505m3
Decofrarea peretilor
Suprafata totala de cofrare a peretilor
Stot= 83.79+23.15+23.78+32.87+26.565=190.1525m2
Realizarea hidroizolatiei
Suprafata de hidroizolare
S=(1.65*12.65)*2=40.145m2
S=(1.65*15.65)*2=51.645m2
Stot=40.145+51.645=91.7895m2
Realizarea umpluturii
Volumul umpluturii
Vump=(Vexc-Vinfr.)*Ki
Vinf=A*B*H=12.15*16.15*1.39=272.75m3
Vump=(394.35-272.75)*1.27=154.43m3
Realizarea zidariei
Peretii portanti 2 caramizi
Vzid=(0.5*2.5*5.7)*4=28.85m3
Vzid=(0.5*2.5*3.675)*3=13.78m3
Vzid=(0.5*2.5*7.7)=9.625 m3
Vzid=(0.5*2.5*3.775)*3=14.156m3
Vtot=28.85+13.78+9.625+14.156=66.06m3
N1=(16,15+0,5)/0,15=111(armatura de lungimea12,65m)
N2=(12,15+0,5)/0,15=84(armatura de lungimea 16,65m)
Marm1=111*12,65*0,616=864,95kg
Marm2=84*16,65*0,616=861,538kg
Marmtot=(864,95+861,538)*2=3452,96kg=3,453t
Betonarea planseului
V=(3,675*5.7*0.2)*3=12.5685m3
V=(3,775*5.7*0.2)*3=12.9105m3
V=(7.7*5.7*0.2)*3=26.334 m3
Vtot=12.5685+12.9105+26.334=51.813m3
Decofrarea planseului si a centurii antiseismice
Cofraj pentru centura antiseismica =84.46 m2
Cofraj pentru planseu=171,28 m2
Efectuam calculul necesitatii in autobasculante
1.Determinam volumul de teren in cupa excavatorului
V=Vc*K/Ki=0.15*0.9/1.27=0.106m3
2.Determinam masa pamintului din cupa
Q=V*g=0.106*1.8=0.1908t
3.Se determina numarul de cupe incarcate in bena autobasculantei
n=Ca/Q=10/0.1908=52.41
4.Se determina volumul pamintului incarcat in autobasculanta
Va=V*n=0.106*52.41=5.55m3
5.Se determina durata ciclului de lucru a autobasculantei
Tc=T+60L/Vi+td+60L/Vb+tm
T=Va*NT*60/100=5.55*10.5*60/100=34.99=35min.
Tc=35+60*5/20+1.5+60*5/27.5+3=51.5+10.9+3=65.4
6.Se determina numarul necesar de autobasculante
N=Tc/T=65.4/34.99=1.86
Concluzie:avem nevoie de 2 autobasculante
3.ALEGEREA MASINILOR SI MECANISMELOR PENTRU
EXECUTAREA LUCRARILOR
1. Lucrari de terasament
Lucrari de terasament. Faza I
1. Pentru defrisarea solului
Se utilizeaz buldozerul DZ-19 tractat de tractorul T-100
2. Saparea gropii de fundatie
2.Lucrari de betonare
Sunt posibile citeva variante de mecanizare a lucrarilor de betonare
Adoptam schema Autobasculanta-bena-macara-constructie
1.Alegerea macaralei dupa parametrii tehnici
Macaraua se deplaseaza la cota -0.360
Principalii parametric tehnici sunt:
Q-capacitatea maxima de ridicare
Hc-Inaltimea de ridicare a cirligului
Rc-Raza de actiune a cirligului
Acesti parametric variaza in functie de lungimea sagetii-Ls si unghiul format
dintre sageata si orizontala.
1.Hc=ho+h1+h2+h3,m,
Unde :
ho-distanta de la cota de stationare pina la cota superioara a scuturilor de cofraj
h1 spatiul de siguranta (0,7-1m)
h2-Inaltimea benei BP-1(3.384m)
Q=Qpl+Qdr
Qpl-masa planseului cel mai mare = S*0.4=4.62t
Q=4.62+0.15=4.77t
Rc=y+e+b/2 ,m,
C=distanta de siguranta
Rc=1.7+1.5+7,5=10.7m
Ls=Rc-e/cos
= arctg Hc+h4-h5/Rc-e=arctg 10.615+2-1.5/10.3551.5=arctg11.11/8.855=arctg1.21=51.43
h4-inaltimea planului=1.5-2m
h5-altitudinea bazei sagetii fata de cota de stationare a macaralei =1.2-1.5m
Ls=8.855/0.62=14.28m
Verificam daca in timpul ridicarii marginea planseului nu se atinge de sageata
macaralei
< nec
nec=arctg h3+h4/ b/2=arctg 5/7.5=arctg 0.66
nec= 34
Alegem macaraua pe pneuri KS-3571
Pentru transportarea planseelor p[refabricate se utilizeaza autobasculanta KRAZ-222
Parametrii tehnici ai utilajului
si mecanismelor necesare