Sunteți pe pagina 1din 3

28.3.

2014

Plan de lectie Categoriile lantuilor Trofice - Clasa: a VIII-a

Username / Parola inexiste


email Login Am uitat parola x Creaza cont nou

Home
Administratie Arta cultura Biologie Casa gradina Diverse Economie Geografie Gradinita Istorie Jurnalism Limba
Yahoo Search

Exploreaza

Upload

Plan de lectie Categoriile lantuilor Trofice - Clasa: a VIII-a


profesor scoala

Password Manager
manageengine.com/PasswordManagerPro Securely store admin passwords Ensure internal control, compliance
Plan de lectie Categoriile lantuilor T rofice

Literatura romana Management Medicina Personalitati Profesor scoala


Educatie civica

Data: Clasa: a VIII-a A, B Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Obiectul: Biologie Unitatea de invatare: Relatii trofice in ecosisteme Tema: Categorii de consumatori. Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a faptului ca speciile oricarei biocenoze, desi deosebite structural, sunt legate prin activitatea lor in ecosisteme. Obiective de referinta:

Related Searches:

Alfabetare magnetice mari


ecoscoala.ro Seturi matematica, limba romana, germana, maghiara

Sociologie Stiinta Tehnica mecanica Timp liber


?

Grimm Fairy Tales Tech Writing Chiang Mai Tours Philip Morris Centara Duangtawan Hotel Chiang Mai Thailand Hotels Discount Brothers Grimm Classic Fairy Tales Technical Writing Jobs Smoking Causes

Sa identifice elementele componente ale unui ecosistem (1.1); Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii ecosistemelor (2.1); Sa extrapoleze si sa realizeze predictii pe baza rezultatelor experimentale (2.4)
ALTE DOCUMENTE
PROCEDEE EFICIENTE DE DEZVOLTARE A VITEZEI IN LECTIA DE EDUCATIE FIZICA PLANIFICARE CALENDARISTIC - Clasa: a II-a REGULAMENTUL DE ORDINE INTERIOARA A SCOLII CU CLASEL I VIII ,,ALEXANDRU DEPARATEANU METODOLOGIA DIDACTICA Vizita la Universitatea Politehnica Bucuresti PLANIFICARE DETALIATA A UNEI UNITATI DE INVATARE Genul liric. Opera lirica FOCUS ON COMMUNICATION TEXTS AND EXERCISES FOR ADVANCED STUDENTS PROJET D`ACTIVITE DIDACTIQUE - PETITES ANNONCES ET GRANDES QUESTIONS FISA DE APROFUNDARE - LIMBA ROMANA Calcule stoechiometrice pe baza solutiilor si a formulelor chimice - PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie: Sa recunoasca vietuitoarele din imagini si modul lor de hranire; Sa incadreze vietuitoarele din imagini in categorii trofice corespunzatoare cunoscand modul lor de hranire;

Sa realizeze o campanie de colectarea deseurilor pentru a proteja mediul si sanatatea omului; Sa realizeze experinte simple in urma carora sa obtina compost. Tipul lectiei: aprofundarea cunostintelor Demersul didactic: a) Resurse procedurale: conversatia, observatia, problematizarea, experimentul. b) Resurse procedurale: atlas de ecologie, zoologic si botanic, manual.

c) Forma de activitate: frontal, pe grupe. Bibliografie: Aglaia Ionel, Victoria Oaida Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas; Aurora Mihail Mic atlas de ecologie, Ed. All; Viorel Lazar, Mariana Nicolae Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves. MEN programa scolara; Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC
http://www.scritube.com/profesor-scoala/Plan-de-lectie-Categoriile-lan74198.php 1/3

28.3.2014

Plan de lectie Categoriile lantuilor Trofice - Clasa: a VIII-a

Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC

DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI Organizarea lectiei ACTIVITATEA PROFESORULUI Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei. Noteaza in catalog elevii absenti. Pregateste materialul didactic necesar desfasurarii lectiei. Prin chestionare orala: 1. Ce sunt relatiile trofice? 2. Care sunt categoriile trofice dintr-un ecosistem? Dati exemple. ACTIVITATEA ELEVULUI Isi pregatesc cartile si caietele.

Verificarea cunostintelor

Relatiile trofice sunt relatiile ce se stabilesc intre biocenoze, cele mai importante fiind cele de hranire. Categoriile trofice dintr-un ecosystem sunt: (plantele verzi); consumatorii primary (fitofagi consumatori secundari ( crap), consumatori tertiary ( descompunatori (bacterii si ciuperci), saprofagele (rama

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor Anuntarea temei si obiectivelor Dirijarea invatarii

Prezinta planse cu diferite ecosisteme si cere elevilor sa grupeze organismele observate pe aceste planse dupa modul de hranire in categoriile trofice invatate. Noteaza pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele de referinta.

Grupeaza organismele dupa criteriul indicat de profess specificand organismele fitofage, zoofage si saprofite

Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele

Printr-o activitate frontala se urmaresc imaginile din manual si atlase care ilustreaza diferite vietuitoare si modul lor de hranire. Solicita elevilor sa urmareasca pe imaginile din manual cu ce se hranesc veverita si racul si sa le incadreze in categoriile trofice de consumatori corespunzatori. In urma observatiilor facute pe ilustratii profesorul explica faptul ca in functie de sezon si situatia de moment consumatorii fitofagi pot fi si zoofagi (ex: veverita); racul poate fi fitofag, zoofag dar si saprofag cand se hraneste cu cadavre, parazitii in functie de organismele pe care le ataca pot fi consumatori I/II; Lanseaza urmatoarea situatie problema: Rama este un animal saprofag ce se hraneste cu substanta organica moarta. Este ea folositoare in gradina de legume? Care este rolul animalelor saprofage in natura? Explica la nivel frontal prin conversatie euristica, ca animalele saprofage prin activitatea lor curate solul si apele de cadavre fiind considerati sanitari ai naturii fara de care ecosistemele nu ar putea exista.

Observa imaginile si emit ipoteze. Unii elevi incadreaza veveri la consumatori primary, altii la consumatori zoofagi. D asemenea si racul il incadreaza la fitofagi, iar alti elevii la zoofagi Noteaza in caiete explicatia profesorului. Se gandesc si emit diferite ipoteze.

Noteaza in caiete explicatia profesorului completand schem lectiei.

Obtinerea performantei elevilor

Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a verifica masura in care notiunile nou prezentate au fost intelese corect si fixate de catre elevi. Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei, prin rezolvarea exercitiilor 1,3,4,5/pg. 101 Tema pentru acasa ex.2,3/pg.101

Raspund la intrebarile adresate de profesor facand apel cunostintele obtinute in anii anteriori si lectiile precedente.

Evaluarea performantei elevilor

Se gandesc si rezolva exercitiile. Rezolva tema.

Document Info
Accesari: 1238 Apreciat:

A fost util?
Daca documentul a fost util si crezi ca merita sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
<a href="http://w w w .scritube.com/profesor-scoala/Plan-de-lectie-Categoriilelan74198.php" target="_blank" title="Plan de lectie Categoriile lantuilor Trofice Clasa: a VIII-a - http://w w w .scritube.com">Plan de lectie Categoriile lantuilor Trofice - Clasa: a VIII-a</a>

Comenteaza documentul:
Nu esti inregistrat Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou

http://www.scritube.com/profesor-scoala/Plan-de-lectie-Categoriile-lan74198.php

2/3

28.3.2014

Plan de lectie Categoriile lantuilor Trofice - Clasa: a VIII-a


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )

http://www.scritube.com/profesor-scoala/Plan-de-lectie-Categoriile-lan74198.php

3/3

S-ar putea să vă placă și