Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

DATA: 22.05.2014
CLASA: a VI a
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romn
PROFESOR: PCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Cuvinte i dialog. Fabula
TIPUL LECIEI: Mixt

COMPETENE GENERALE:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit.
3.2. recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ.
4.1.redactarea unor lucrri scurte pe o anumit tem, urmrind un plan.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

O 1. s identifice trsturile fabulei;
O 2. s recunoasc modurile de expunere;
O 3. s identifice momentele subiectului;
O 4. s identifice personajele;
O 5. s caracterizeze sumar personajele, ncercnd s le ncadreze ntr-un tipar;
O 6. s explice semnificaia moralei.

STRATEGIA DIDACTIC:

Metode de nvmnt i procedee didactice: conversaia, lectura pe roluri, explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire, metoda cadranelor, eseul
de 5 minute.

Mijloace de nvmnt i materiale didactice: mti din carton, fie de lucru, tabla, manualul.

Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi, activitate n grup.

Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
2. Pamfile, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2003.
3. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.
4. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educaional, Bucureti, 2000.

Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.
Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti de nvare sporite, iar restul posed resurse
suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice.

Timp: 50 minute

DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE
LECIEI

T
I
M
P
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
Metode Mijloace
1.Momentul
organizatoric
1 -Salutul
-Notarea absenilor
-Voi avea grij ca elevii s i pregteasc
materialele necesare orei de limba romn.
-Rspund la salut
- i pregtesc materialele necesare
orei

2. Verificarea
temei i a
cunotinelor
anterioare
5 -se verific tema selectiv.
MO: ,,Na-i-o frnt c i-am dres-o!


-Elevii scriu mai nti n caiete, apoi
unul dintre ei iese la tabl i scrie
corect fraza.
-Unul- doi elevi, numii, citesc tema.

2.Captarea i
meninerea
ateniei
2 - Prezint elevilor mtile i explic faptul c
personajele fabulei reprezint o masc a
oamenilor.
- Pe parcursul orei, elevii vor lucra n
grupuri i vor nota pe masca ce le revine
tipul uman identificat pentru fiecare
personaj.
-Fiecare grup primete cte o masc. Conversaia


3.Anunarea
temei i a
2 -Astzi, ne vom consolida cunotinele
despre fabul i vom studia Bivolul i
-Elevii i noteaz titlul leciei.

Explicaia Tabla

Observare
sistematic
competenelor

coofana, de G. Toprceanu.
Scriu titlul leciei la tabl.
Precizez n mod clar obiectivele urmrite pe
parcursul activitii.



4. Dirijarea
nvrii
3
3
- mpart fiele de lucru care conin textul
fabulei, solicitnd elevii s citeasc fabula
pe roluri.
-Ce este fabula?
- Elevii lucreaz n grupuri de cte 5.
Fiecare grup primete cte un ,,scule care
conine ideile principale, scrise pe buci de
hrtie. Elevii trebuie s le aeze n ordine.
- Continum nelegerea textului folosind
metoda cadranelor. Fiecare grup va primi
cte o fi de lucru. Fiecare elev va avea de
ndeplinit o sarcin, iar la sfrit un
reprezentant va citi rezultatul. Elevii care
dau cele mai bune rspunsuri primesc o
,,fa zmbitoare. (Anexa 2)
C 1: trsturile de caracter ale bivolului
C 2: trsturile de caracter ale celului i ale

-Citesc fabula pe roluri.


- Elevii rspund ntrebrilor.

-Identific momentele subiectului.














Conversaia
Jocul de rol
Exerciiul
nvarea
prin
descoperire



Metoda
cadranelor


















ncurajez i
ajut elevii
Evaluare oral
Observare
sistematic
coofenei.
C 3: moduri de expunere i figuri de stil
C 4: nvtura ce se desprinde din text i
sentimentele / atitudinea poetului fa de
cele relatate.
- Prin ntrebri voi ajuta elevii s completeze
cadranele.
-n ce gen literar ncadrai fabula Bivolul i
coofana? Argumentai.
-Care sunt personajele fabulei?
-Explicai semnificaia titlului fabulei.
- Ce defecte umane critic autorul fabulei ?
Fabula clasic este alctuit din dou pri.
Care sunt acestea?
- Care sunt modurile de expunere?
- Care este morala acestei fabule?
- Artai caracteristicile umane pe care vi le
sugereaz personajele.






- Elevii rspund ntrebrilor i noteaz
rspunsurile pe fia de lucru sau n
caiete.












5. Asigurarea
feed-back-ului, a
reteniei i a
transferului
Feed-back-ul se realizeaz pe tot parcursul
orei. Voi aprecia fiecare sarcin de lucru
realizat i prezentat, sugernd sugestii sau
reformulnd rspunsurile care nu sunt
corect construite sau nu sunt concludente.
Voi antrena n gsirea soluiilor toi elevii,
pentru ca apoi s formulm concluziile.

6. Evaluarea 5 - Pentru a testa capacitatea elevilor de a
sesiza esenialul, le cer s alctuiasc un
cvintet n care s surprind trsturile
personajelor i modul lor de comportare.
-Versul 1: precizeaz printr-un substantiv,
subiectul;
-Versul 2: utilizeaz dou adjective pentru a
descrie subiectul;
-Versul 3: scrie trei verbe referitoare la
aciuni proprii subiectului;
-Versul 4: noteaz patru cuvinte care s
exprime starea afectiv fa de subiect;
-Versul 5: red ntr-un singur cuvnt esena
subiectului. (Anexa 2)

- Elevii rezolv cerina. cvintetul
6.Tema pt. acas 2 Demonstrai, ntr-un eseu de 1 pagin, c
fabula Bivolul i coofana de G. Toprceanu
este o fabul.
-Se fac aprecieri verbale i se noteaz elevii
care au participat activ.
-noteaz tema


Anexa 1


Trsturile de caracter ale bivolului Trsturile de caracter ale coofenei i ale celului















Modurile de expunere / Figuri de stil nvtura care se desprinde din text / atitudinea autorului


















Anexa 2

Realizai un cvintet (strof alctuit din cinci versuri) care s-l aib n centru un personaj, la alegere, rspunznd celor
cinci cerine:


1. Subiectul (un substantiv) .....................................................................................................

2. Dou adjective care l caracterizeaz ......................................................................................................


3. Trei verbe ce exprim aciunile sale .......................................................................................................

4. Un enun alctuit din patru cuvinte
exprimnd sentimentul vostru fa de ........................................................................................................
personajul ales

5. Un cuvnt care exprim esena subiectului ...........................................................

S-ar putea să vă placă și