Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 6. 05. 2014;


Unitatea de nvmnt:
Clasa: a III a;
Cadru didactic mentor:
Profesor coordonator:
Propuntor:
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii;
Disciplina: Matematic;
Unitatea de nvare: mprirea numerelor naturale;
Subiectul: mprirea unui numr de dou cifre la un numr de o cifr;
Tipul leciei: Fixare i consolidare de priceperi i deprinderi;
Scop: - Dezvoltarea capacitii de calcul corect i rapid , oral i n scris a mpririi unui numr de dou cifre la un numr de o cifr;
Obiective de referin:
1.4 s efectueze operaii de nmulire i mprire cu numere naturale mai mici dect 100;
2.6 s rezolve i s compun probleme de tipul +a=b; ? +a b, a i b numere mai mici ca 1000, sau de tipul ?:c=d, unde c-0, d este multiplul lui c,
n intervalul de numere naturale de la 0 la 1000;
2.7 s folosesc simboluri pentru a pune n eviden numere necunoscute n rezolvarea de probleme;
3.1 s exprime clar i concis semnificaia calculelor fcute n rezolvarea unei probleme;

Obiective operaionale:
O
1
s efectueze exerciii de calcul cu numere de cel mult dou cifre;
O
2
s rezolve probleme folosind operaiile aritmetice nvate;
O
3
s rezolve exerciii de aflare a unui termen necunoscut;
O
4
s colaboreze cu partenerii de grup n vederea realizrii sarcinii de lucru;

Strategie didactic:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic, jocul;
b) Mijloace de nvmnt: manual, plane, marker, fie de lucru;
c) Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupuri;
d) Evaluare: oral;
Resurse bibliografice: Program colar pentru clasele a IIIa, M.E.C;
Dulman A., Mihescu M., Turcitu G., (2007), Bucureti: Ed. Radical;
Resurse temporale: 50 minute;


Desfurarea activitii
Etapele leciei Activitatea
propuntorului
Activitatea elevilor Strategie didactic
Metode i
procedee
Mijloace de
nvmnt
Form de
organizare
1. Moment
organizatoric
Pregtesc materialele necesare desfurrii
activitii;
Se pregtesc pentru
ora de matematic;
Salut;

2. Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
Voi verifica tema cantitativ i calitativ;

Elevii citesc tema
din caiete;




Conversaia;





Caiete;





Frontal;
3. Captarea
ateniei
Pe o plan voi prezenta elevilor un rebus
i voi dirija completarea lui;
1. Cum se numete primul numr al
mpririi?
2. Dar al doilea?
3. Cum citim urmtoarea operaie: 9 3 =
3?
4. Cum se numete rezultatul mpririi:
5. mprirea este o .6. .de termeni
egali.
7. Prin ce operaie aflm dempritul?
8. mprind un numr la 4 obine . su.
9. Cnd nmulim un numr cu 0 obinem
rezultatul..
Pe vertical se va obine MPRIRE.
Voi adresa elevilor exerciii de calcul
mintal:
Elevii ies la tabl i
completeaz rebusul;















Explicaia;
















Plan cu rebus;
Marker;
Frontal;
a) 45:5
b) 25:5
c) 21:3
d) 10:10
e) Dublul lui 5?
f) Jumtatea lui 20:
g) Sfertul lui 16?
a) 9;
b) 5;
c) 7;
d) 1;
e) 25;
f) 10;
g) 4;







Exerciiul;


4. Anunarea
temei i a
obiectivelor
Voi anuna elevii c, n urma activitii de
astzi i vor consolida cunotinele
referitoare la mprirea unui numr de
dou cifre la un numr de o cifr.
Scriu data i titlul leciei la tabl.

Elevii i noteaz n
caiete data i titlul
leciei.
Conversaia; Caiete; Frontal;
Individual;
5. Dirijarea
nvrii
Voi propune rezolvarea unor exerciii la
tabl:
1) 46:2
2) (25+5):6;
3) 93:3+15:5;
4) 84:4-30:2;
5) ax8=96;
6) 6Xa=66;


Voi propune jocul
didactic:Completeaz
povestirea, pe grupe.
A fost odat mpratul Urs cel Alb care
avea un fiu pe nume Blni. Cnd acesta
Elevii ies la tabl i
rezolv exerciiile.











Elevii rezolv jocul
n grup.
Conversaia;
Exerciiul;











Explicaia;
Exerciiul;


Caiete;










Fi de lucru

Frontal;












Pe grupuri;
a mplinit ...... ani(32:2+2), acesta a plecat
n lume s-i caute norocul. A umblat mult
i a trecut peste ....(56:7+1) mri i tot
attea ri, pn a ajuns la mpratul
(dac nu e alb e............ca sngele). Acesta
avea ......(ctul dintre 27 i 9 ) fete. Pentru
a se nsura cu cea mai frumoas dintre
fetele mpratului, Blni a trebuit s
treac prin .........(127-112):5 ncercri. El
a reuit s ndeplineasc cele trei ncercri
ale mpratului Urs cel Rou, s-a cstorit
cu mezina acestuia, iar nunta a inut ........
81:9-2 zile.
i aa cei doi au trit fericii pn la
adnci btrnei.










































6. Obinerea
performanei
Se va realiza prin intermediul jocului
Ajut fluturaii s i gseasc floarea.
Pe o plan vor fi desenate flori ce cuprind
exerciii, iar pe fluturai se afl rezultatele;
Elevii vor iei la tabl, vor rezolva
exerciiile i vor realiza corespondena
ntre floare i fluture.
49:7
36:2
48:3
72:8
64:4
Elevii ies la tabl,
rezolv exerciiul i
realizeaz
corespondena ntre
fluturi i flori.







Exerciiul; Plan; Frontal;
7. Evaluare Elevii primesc o fi de lucru ce conine o Elevii rezolv Exerciiul; Fi de lucru; Individual;
problem:
Irina a citit ntr-o zi 12 pagini dintr-o
carte, a doua zi a citit de 4 ori mai multe
pagini de ct n prima zi, iar n a treia zi a
citit de 3 ori mai puine pagini dect n a
doua zi. Cte pagini a citit Irina n cele trei
zile?
Problema se verific oral dup ce toi elevii
termin de rezolvat.
individual fia de
lucru, dup care
rspund oral.
8. ncheierea
activitii
Dau tema pentru acas. Fac aprecieri
verbale privind desfurarea activitii.
Elevii i noteaz
tema pentru acas.
Conversaia; Caiete; Frontal;

S-ar putea să vă placă și