Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

coala: coala Gimn


Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VI-a
Data:
Prof:
Subiectul leciei: Opera epic n versuri. Fabula.
Text suport: Bivolul i coofana de G.Toprceanu
Tipul leciei: transmitere de noi cunotine
DEMERSUL DIDACTIC
1. MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative,
n sprijinul dezvoltrii interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin
pe priceperile i deprinderile deja formate n decodarea mesajului artistic i urmrete,
n principal, perfecionarea continu a capacitii de comunicare prin valorificarea
noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar.
2. OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor, cu
referire special asupra universului operei epice n versuri.
3. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s se realizeze nlnuirea corect a ideilor ntr-un mesaj oral;
1.2 s se sesizeze sensul unitilor lexicale noi n funcie de context;
3.1 s fac dovada lecturii textului literar, demonstrnd nelegerea lui;
3.2 s deosebeasc elementele de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
4.2 s utilizeze un lexic diversificat, recurgnd la categoriile semantice studiate i la
mijloacele de mbogire a vocabularului.
4. OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s defineasc fabula i s recunoasc trsturile specifice acestei specii;
O2 s identifice prile componente ale fabulei: ntmplarea narat, respectiv, morala;
O3 s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor;
O4 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;
O5 s recunoasc procedeele artistice specifice fabulei: alegoria, personificarea, antiteza;
O6 s neleag morala fabulei i s o explice:
5. CONINUTURI UTILIZATE: Definiie, caracteristici, sentimente, coninut de idei,
tipuri umane, realizare artistic.
6. CONDIII PREALABILE:
- clas la nivel bun;
- elevii posed capacitatea de a aborda un text litarar;
- elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor.
7. EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent, cadranul i
ciorchinele.
8. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIa, G.Toprceanu, Poezii; Gh.Ghi, C.Fierescu, Dicionar de
terminologie poetic, Editura I.Creang, Bucureti, 1973; fie de
lucru.
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 100 minute

9. METODE I PROCEDEE: conversaia, spargerea gheii (gndirea critic),


brainstorming ul, ciorchinele, reflecia, gndirea activ, activitatea pe grupe, metoda
cadranelor (gndirea critic), munca independent, metoda calendar (povestirea n
lan).

SCENARIU DIDACTIC
Cadrul de
nvare
1. Evocarea

2. Realizarea
sensului

Timp de
lucru
5

Activitatea profesorului
1. Moment organizatoric
- organizarea clasei i asigurarea climatului
necesar bunei desfurri a leciei;
2. Captarea ateniei:
n debutul orei noastre, vom pleca de la
rezolvarea unui rebus. n final, pe axa AB,
vei obine un cuvnt care ne va conduce la
titlul activitii noastre de astzi.
Rspundei la urmtoarele ntrebri:
1. Regionalism ardelenesc pentru frumos.
2. Paronimul cuvntului anuar.
3. Sinonim pentru viteaz.
4. Omograful cuvntului mbrele.
5. Prepoziie simpl, omonimul lui la not
muzical.
6. Antonimul cuvntului rsrit.

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor:


Pe axa AB, n urma rezolvrii exerciiului ai
obinut cuvntul fabul. Drept urmare, astzi
vom trece la aprofundarea studiului operei
epice n versuri, fabula, avnd ca text suport
creaia Bivolul i coofana de George
Toprceanu.
Anun obiectivele operaionale ale leciei (1,
2, 3, 4, 5, 6).

Se solicit elevilor -i aminteasc ce creaii


literare au studiat din creaia lui George
Toprceanu n anii trecui.

Li se comunic elevilor c, alturi de I.Pillat,


G.Toprceanu aparine Argeului (1886
1937) i c este cunoscut mai ales ca poet prin
volumele: Parodii originale, Balade
vesele i triste sau Migdale amare. A scris
ns i proz, a realizat traduceri, a editat i a
colaborat la numeroase publicaii. (vezi
Anexa 1).Un loc aparte n creaia sa poetic l
ocup fabulele scrise ntre 1930 1936 sub
titlurile: Fabule pentru copii i Fabule
mici pentru oameni mari, care n-au vzut

Activitatea elevului
Elevii se pregtesc pentru lecie

Metode i
procedee
Conversaie

Spargerea
gheii
(gndirea
activ)
Elevii rspund ntrebrilor puse,
rezolv rebusul, obinnd pe axa
AB noiunea de FABUL
A
F A I N
A N U A L
B R A V
U M B R L E
L A
A P U S
B

Elevii scriu titlul leciei n caiete

Elevii rspund: Balada unui


greier mic , Rapsodii de
toamn
Explicaia
Elevii recepteaz i-i noteaz n
caiete ideile scrise pe tabl.

lumina tiparului, dar care evideniaz


nclinaia spre umor i ironie a autorului.
Explicaia

Cadrul de
nvare

Timp de
lucru

Ce este fabula?
- termenul de fabul vine din latin i
nseamn povestire. S-a pstrat i astzi
sensul cuvntului a fabula = a spune poveti,
lucruri neadevrate.
- sunt creaii epice de mic ntindere cu
caracter satiric i moralizator n care
ntmplrile narate sunt puse pe seama
animalelor, a psrilor, a unor obiecte, care
apar personificate. Povestirea alegoric se
ncheie cu o concluzie numit moral i
transmite unele nvminte;
Activitatea profesorului

Noteaz n caiete originea, sensul


cuvntului fabul.

Activitatea elevului

Metode i
procedee

- fabula satirizeaz defecte omeneti pe care


dorete s le ndrepte.
2

Profesorul realizeaz lectura expresiv a


fabulei Bivolul i coofana.

Elevii recepioneaz

Se solicit elevilor s realizeze lectura fabulei


n gnd.

Realizeaz lectura n gnd.

Se realizeaz exerciii de lectur: citesc 2-3


elevi, respectnd intonaia i punctuaia
textului.
Li se solicit elevilor s evidenieze cuvintele
necunoscute: malac.
Bivolul i coofana se ncadreaz n
volumul Fabule pentru copii.

Citesc textul, realiznd o lectur


expresiv, cu respectarea intonaiei
i a punctuaiei.
Elevii i noteaz n caiete sensul
cuvntului malac = bivol.

1. n ce gen literar ncadrai fabula Bivolul i


coofana? Argumentai.

Aparine genului epic, deoarece:


- autorul i exprim gndurile i
sentimentele n mod indirect prin
intermediul aciunii i personajelor;
- ntmplrile sunt povestite de
narator, respectndu-se ordinea
fireasc a momentelor subiectului.

2. Care este aspectul general de via


prezentat de autor?

- G. Toprceanu satirizeaz n
aceast fabul tendina unor
oameni de a profita de prostia i
slbiciunea semenilor, pe cei care,
plasai pe o treapt ierarhic
superioar nu-i accept dect pe cei
care le sunt de folos.

3. Explicai semnificaia titlului fabulei.

- este alctuit din dou substantive


comune articulate, folosite cu sens
alegoric: bivolul simbol al omului
puternic i brutal; coofana
simbol al parazitului util.

4. Fabula clasic este alctuit din dou pri:


- cea narativ, care cuprinde povestirea
propriu-zis relatat n stil alegoric;
Povestii ntmplarea narat de autor.

Elevii povestesc coninutul fabulei,


folosind regula catenei (povestirea
n lan), prin trecerea de la unul la
altul, la ntmplare, a obiectului

Lectura
expresiv.

Exerciiul de
lectur

Metoda
catenei
(povestirea
n lan)

simbol (grupul statuar cu bivol).

Cadrul de
nvare

3. reflecia

Timp de
lucru

5. Fabula are morala sau nvtura ce se


desprinde din relatarea ntmplrii.
Recitii textul i desprindei morala
ntmplrii.

- morala nu este distinct ca n


majoritatea fabulelor, ci implicit,
adic i revine cititorului sarcina de
a deduce din text: cei mari i
puternici i tachineaz pe cei
inferiori lor atta vreme ct pot
profita de pe urma acestora, dar
nu-i accept atunci cnd acetia,
la rndul lor, vor s profite.

6. Ca orice oper epic, subiectul fabulei se


constituie n momente ale subiectului.
Stabilii momentele subiectului prin noua
metod de nvare prin cooperare. Gndii /

Fiecare elev lucreaz individual.


Gsesc un partener cu care d
form final ideilor.

Activitatea profesorului

1. Expoziiunea: prezentarea celor


trei personaje.
2. Intriga: trecnd din ntmplare
pe lng bivol, celul vede
Activitatea elevului

Lucrai n perechi / Comunicai.


Grupa I. Stabilii expoziiunea i intriga
aciunii.
Grupa II. Stabilii desfurarea naraiunii,
punctul culminant i deznodmntul aciunii.

coofana plimbndu-se pe spinarea


acestuia.
3. Desfurarea aciunii: naiv
celul sare pe spinarea bivolului;
bivolul se supr i l rstoarn n
trifoi.
4. Punctul culminant: bivolul l
apostrofeaz ntr-un limbaj dur.
5. Deznodmntul: celul nu i-ar
aduce nici un avantaj i ar strni
uimirea i nemulumirea ntregului
neam de bovine.

7. Care sunt personajele fabulei? Artai


caracteristicile umane pe care vi le sugereaz
ele.

Cele trei personaje reprezint tipuri


umane:
- bivolul omul puternic, ocup un
loc de seam n societate;
- coofana individul lipsit de
importan i umil;
- celul omul simplu, naiv i
ncreztor n ceea ce vede.
Elevii lucreaz cvintetele
Rspuns posibil:
a) Bivolul
mare, negru, fioros;
ofensat de ndrzneala celului;
agresiv l arunc ca pe-o zdrean;
Intolerant
b) Celul
naiv i nevoia;
lipsindu-i simul realitii;
dorete s profite de pe urma
bivolului;
Credul.

8. Pentru a testa capacitatea voastr de a


sesiza esenialul, alctuii un cvintet (cinquins
poezie n cinci versuri), n care s
surprindei trsturile personajelor i modul
lor de comportare.

Gndii /
Apreciai /
Comunicai

Metode i
procedee

Gndii /
Apreciai/
Comunicai

S-ar putea să vă placă și