Sunteți pe pagina 1din 9

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic ,,Ion Creang Cahul


Catedra Disciplini educative

Proiect didactic la educaia plastic


Tema Compoziia dinamic
Elaborat: Cojocaru Ina, profesor de arte plastice, grad didactic doi

Cahul, 2014

PROIECT DIDACTIC
Data:______________
Profesor: Cojocaru Ina
Clasa: 6-a,,A,B,C
Disciplina:Educaie plastic
Tema plastica: Compoziia dinamic
Subiectul: Valsul frunzelor
Tipul lectiei: de priceperi i deprinderi
Timpul: 45min.
Competena specific:
Reprezentarea plastic a structurilor i fenomenelor naturii n diverse materiale i tehnici de art.
Subcompetena:

-Dezvoltarea capacitii de organizarea a spaiului plastic.


-Realizarea compoziiilor plastice statice i dinamice
Obiective operaionale:
Cognitive:
O1 S identifice compoziiile dinamice din lucrri plastice i reproduceri de art
O2 S cunoasc termenii de atelier i consecutivitatea procesului creativ

Psihomotorii:
O3 S realizeze o compoziie dinamic n linii zigzagate, active, ondulatorii
Afective:
O4S manifeste atitudini fa de frumos
O5 S analizeze/ autoanalizeze lucrrile proprii i ale colegilor conform criteriilor expuse de profesor
Strategii didactice:
Metode i procedee: dialogul dirijat, ,,tiu,/ vreau s tiu/am nvat ,explicaia, demonstrarea, ,observaia, activitatea Independent,
analizarea, compararea
Materiale didactice: lucrri plastic, creion simplu, creioane colorate, pixuri colorate
Forme de organizare: frontal, individual.

Scenariul didactic
Etapele
lectiei

O
B
Op
.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Do
zare
/ min

Metode

Mijloace

Forme de
organizare
i evaluare

Evocarea

O4 1.Momentul organizatoric.
Se asigur condiiile necesare
bunei desfurri a orei de
educaie plastic

i pregtesc
instrumentele i
materialele de lucru.

Material i
instrument
e plastice

Sunt atenti.

2. Salutul. Apelul
3.Reactualizarea
cunotinelor.
-Ce tem am studiat anterior?
-Ce numim compoziie?

-Dar ce ar fi compoziia
static?

3
-Compoziia static!
-Aranjarea elementelor de
limbaj plastic ntr-un tot
unitar dup anumite
scheme, legiti.
- Aranjarea elementelor de
limbaj plastic n scheme
constituite din linii pasiveorizontale sau verticale.

Dialogul
dirijat

Frontal

Realizarea
sensului

O2 1.Anunarea temei i a
obiectivelor operationale
Anun tema i obiectivele
leciei.

frontal
Asculta cu atentie si
recepioneaz obiectivele
operaionale ale leciei

5
tabelul
,,tiu,/
vreau s
tiu/am
nvat

Elevii i exprim opiniile.


O1

Afieaz la tabl tabelul


,,tiu,/ vreau s tiu/am
nvat

Elevii completeaz
primele 2 rubrici ale
tabelului.

- Ce cunoatem despre
compoziia dinamica?

-Are micare

-Ce dorim s cunoatem


despre compoziia dinamic?

Explicarea
-Cum trebuie s amplasm
elementele compoziionale
n foaie!...

-Pentru a nelege mai bine


Citesc informaia din
vom deschide manualul la pag. manual.
92,93 i vom afla ce este
compoziia dinamic.
-Compoziia dinamic
-Ce numim compoziie
creeaz impresia de
dinamic?
micare, aciune,
instabilitate prin aranjarea

5
Lucrul cu
manualul

Manualul
de
ed.plastica

ntr-un anumit mod al


elementelor i a
mijloacelor de expresie
plastic.
Demonstreaz cu ajutorul
lucrrilor plastice schemele
O1
compoziionale active,
dinamice, care structureaz
semnele plastic ntr-un
echilibru instabil.
Realizarea
sensului

O3

O2

2.Conducerea si dirijarea
activitatii practice Motto:
,,Adevrata art este cea n
care mna, mintea i inima
merg mpreun.
(John Ruskin)
Propune elevilor s realizeze o
compoziie dinamic realizat
din linii zigzagate, ondulatorii
sau spiralate.
Subiectul: ,,Valsul
frunzelor
Pentru a crea un moment de
inspiraie, va propune spre

Privesc atent i urmresc


indicaiile profesoarei.

Demonstra
rea

Lucrri
artisticoplastice

frontal

frontal
Descifreaz motto-ul
propus aducnd
argumente.
Realizeaz lucrarea
practic conform cerinele
expuse de profesoar.
Se detemin asupra
subiectului i ncep lucrul.
Tot acum ei pun
intrebarile legate de

3
Analizarea
20

Lucrul
practic
Vals (E.

Material i Observare
instrumente sistematica
grafice
individual

audiere un vals.
Supravegheaz lucrul
elevilor,d indicatii de lucru
unde este cazul.
Reflecia

aspectele pe care poate ca


nu le-au inteles

Doga)

Se confirma sfaturilor
primite

O1 1.Realizarea feed-back-ului
-Elevi, am aflat ceva nou
despre compoziia dinamic?
Haidei ,mpreun, s
completm rubrica,,Am
nvat

Completeaz tabelul.

generalizar
ea

frontal

Compoziia dinamic se
formeaz din:
-utilizarea schemelor
compoziionale alctuite
din linii curbe, frnte i
oblice;
-prezena contrastelor
puternice de umbr i
lumin i a celor de
culoare.

2. Expoziia tinerilor talente


Scoate in fata clasei elevi care
O5 au realizat cele mai reusite
lucrari si citiva cu desene mai

Elevii se autoevalueaz i
evalueaz lucrrile
colegilor

Analizarea

Individual

Reflecia

putin reusite. Solicit elevii sasi analizeze citeva dintre


O5
lucrari. Apreciaz lucrarile
mai putin bine realizate cu
accent pe partile bune ale
acestora pentru a-i incuraja.

comparare
a

Analiza lucrrilor se va face dup


criteriile:
-respectarea temei plastice;
-folosirea tehnicilor specifice;
-originalitatea;
-creativitatea;
-criteriul cromatic;
-acuratee.
Solicit elevilor s-i strng
materialele i s lase bncile
curate

Elevii i vor strnge


materialele, lsnd bncile
curate

individual

S-ar putea să vă placă și