Sunteți pe pagina 1din 6

Acestea sunt principalele tipuri de lecie, cu etapele specifice.

Atunci cnd vei ntocmi proiectul didactic, va trebui s inei cont de aceste etape, n
funcie de tipul de lecie pe care l primii.
Mixta

1. Moment organizatoric: (1-2 min)


2. Verificarea cunotinelor (10 min)
3. Enunarea temei i a obiectivelor operaionale ( 2 min)
4. Transmiterea noului coninut (25 min)
5. Fixarea cunotinelor (5 8 min)
6. Asigurarea reteniei i a transferului (2 3 min)
7. Evaluarea
8. Incheierea lectiei
Insusire de noi cunostinte
1. Moment organizatoric: (1-2 min)
2. Anunarea temei i a obiectivelor operaionale (2 3 min)
3. Comunicarea cunotinelor noi ( 35- 40 min)
4. Fixarea cunotinelor (4 5 min)
5.Asigurarea reteniei i a transferului (1 2 min)
Formare de priceperi si deprinderi
1. Moment organizatoric: (2 3 min)
2. Enuntarea temei si a obiectivelor
3. Efectuarea de exerciii / aplicaii ( cca 40 min)
4. Concluzii i realizarea feed back - ului (5 6 min)
Recapitulare si sistematizare de cunostinte
1. Moment organizatoric: (2 3 min)
2. Enuntarea temei si a obiectivelor
3. Recapitularea, sistematizarea cunotinelor ( cca 40 min)
4. Concluzii (2 3 min)
Evaluare de cunostinte/ priceperi si deprinderi

1. Moment organizatoric: (2 3 min)


2. Enuntarea temei
3. Verificarea cunotinelor elevilor (35 40 min)
(Efectuarea probei practice )
(Efectuarea lucrrii scrise)
3. Aprecieri, concluzii (5 6 min)
Consolidare a cunotinelor/ priceperilor i deprinderilor
1. Moment organizatoric
2. verificarea a temei scrise (unde este cazul)
3. anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale
4. dirijarea consolidrii cu dou momente:
reactualizarea elementelor teoretice vizate n consolidare (aprox. 25% din durata
momentului de dirijare a consolidrii)
aplicaii (exerciii, probleme, rspunsuri la ntrebri, planuri de idei etc.) (aprox.75% din
durata momentului de dirijare a consolidrii)- evaluarea cunotinelor (fie de activitate
independent) la latitudinea cadrului didactic
5.ncheierea leciei

PROIECT DIDACTIC
Model 1(structur)
Unitatea de nvmnt
Student practicant- Propuntor
Clasa
Profesor mentor:
Obiectul
Profesor coordonator:
Subiectul..
Tipul leciei: lecie mixt
Durata leciei ..
Obiective generale:
S1.
S2..
Obiective operaionale:Pn la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s.
O2 .
.
.
.
On .
Strategii didactice:
a) Metode de nvmnt :

b) Mijloace de nvmnt
c) Forme de organizare
Sistem de evaluare
Forme de evaluare
Metode de evaluare.
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric: (1-2 min)
2. Verificarea cunotinelor (10 min)
3. Enunarea temei i a obiectivelor operaionale ( 2 min)
4. Transmiterea noului coninut (25 min)
5. Fixarea cunotinelor (5 8 min)
6. Asigurarea reteniei i a transferului (2 3 min)
Model 2
Unitatea de nvmnt ..
Clasa
Obiectul
Subiectul..
Tipul leciei: transmitere de noi cunotine
Durata leciei ..
Obiective generale:
S1.
S2..
Obiective operaionale:Pn la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s.
O2 .
.
.
.
On .
Strategii didactice:
a)Metode de nvmnt :
b)Mijloace de nvmnt
c)Forme de organizare
Sistem de evaluare
Forme de evaluare
Metode de evaluare.
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric: (1-2 min)

2. Anunarea temei i a obiectivelor operaionale (2 3 min)


3. Comunicarea cunotinelor noi ( 35- 40 min)
4. Fixarea cunotinelor (4 5 min)
5.Asigurarea reteniei i a transferului (1 2 min)
Model 3
Unitatea de nvmnt ..
Clasa
Obiectul
Subiectul..
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Durata leciei ..
Obiective generale:
S1.
S2..
Obiective operaionale:Pn la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s.
O2 .
.
.
.
On .
Strategii didactice:
a) Metode de nvmnt
b) Mijloace de nvmnt
c) Forme de organizare
Sistem de evaluare
Forme de evaluare
Metode de evaluare.

SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric: (2 3 min)
2. Efectuarea de exerciii / aplicaii ( cca 40 min)
3. Concluzii i realizarea feed back - ului (5 6 min)
Model 4
Unitatea de nvmnt ..

Clasa
Obiectul
Subiectul..
Tipul leciei: recapitulare i sistematizare de cunotine
Durata leciei ..
Obiective generale:
S1.
S2..
Obiective operaionale:Pn la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s.
O2 .
.
.
.
On .
Strategii didactice:
a) Metode de nvmnt :
b) Mijloace de nvmnt
c) Forme de organizare
Sistem de evaluare
Forme de evaluare
Metode de evaluare.

SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric: (2 3 min)
2. Recapitularea, sistematizarea cunotinelor ( cca 40 min)
3. Concluzii (2 3 min)
Model 5
Unitatea de nvmnt ..
Clasa
Obiectul
Subiectul..
Tipul leciei: lecie de evaluare
Durata leciei ..
Obiective generale:
S1.
S2..
Obiective operaionale:Pn la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s.
O2 .
.

.
.
On .
Strategii didactice:
a) Metode de nvmnt :
b) Mijloace de nvmnt
c) Forme de organizare
Sistem de evaluare
Forme de evaluare
Metode de evaluare.
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric: (2 3 min)
2. Verificarea cunotinelor elevilor (35 40 min)
(Efectuarea probei practice )
(Efectuarea lucrrii scrise)
3. Aprecieri, concluzii (5 6 min)

Desfurarea leciei-scenariul didactic


Evenim Ob. Timp
entele op.
leciei

Coninut informaional

Strategii didactice
Metode de
nvmnt

Mijloace
de nv
mnt

Evaluare
Forme de
organizare

S-ar putea să vă placă și